Magma
04.02.06,19:44
Sú tu fašiangy a ja tu nevidím žiadny recept na šišky. Nemáte nejaký dobrý, osvedčený?
ajacik
04.02.06,18:48
Ja ani nepotrebujem žiadny recept.
Zajtra sme pozvaní ku mame na výýýborné šišky :D:D:D.
Magma
04.02.06,19:00
Závidím... a čakám na recept.
ondrejvla
04.02.06,19:26
Skúsim pridať recept na šišky, ktoré som dnes robila ja, upozorňujem, že pre diabetikov mám presne tento istý recept, len dávam dia džem - vlastnú výrobu, no a trošku cukru v kvásku nikomu neuškodí.

1 kg polohrubej múky - dva krát ju preosiať, aby sa dostalo do nej veľa vzduchu, 1/2 KL soli, 4 žĺtka, 1,5 dl rumu, 1 šľahačka do cesta a kvások, ten si pripravím nasledovne :
0,5 l letného mlieka, 1 rozdrobené kvasnice, 1-2 KL kryšt.cukru, dobre premiešať a nechať na teplom mieste vykysnúť.

Preosiatu múku, (večer pred pečením si ju dám na radiátor, aby mala správnu teplotu), žĺtka, soľ, rum a šľahačku vymiesim s kváskom, ktorý zdvojnásobil svoj objem a ručným elektrickým šľahačom a metličkami na tuhšie cesto dokonale vymiešam, aby sa cesto začalo odliepať od bokov a začali sa mi v ňom robiť bubliny. Po vymiešaní cesto prikryjem ( robím ho v miske - rýchlokyske) a necham vykysnúť až kým mi nenadvihne vrchnák na miske, vyklopím na dosku, vyvaľkám asi na 1 cm, pohárom namočeným v múke vykrajujem kolieska. Prichystané ich ešte nechám chvíľku pod obrúskom, medzitým si prichystám panvicu s olejom, očistím MRKVU! - tá je dôležitá, nakrájam ju na kolieska a do horúceho oleja vkladám kolieska tak 2-3 mrkvy, vložím šišky a prikryjem. Oleja musí byť dostatok, aby šišky v ňom plávali. Po chvíli odokryjem pokrievku, opatrne, aby voda z nej nekvapkala do oleja ( tá popálenina bolí), prevrátim šišky a už odokryté ich dosmažím. Pred ďalším prikrytím novej várky šišiek vždy utriem pokrievku do papierovej utierky, keď mrkva už má nepeknú farbu vyberiem a počas smaženia vždy pridávam novú. Olej mi nehorí, všetko zlé z neho preberá mrkva. Horúce šišky kladiem na papierové utierky, aby v nich nebol olej, na vrch dávam džem, kto ľúbi tak slivkový lekvár a každý dostane na tanierik porciu vyšľahanej šľahačky a pridáva si na šišky. A ešte niečo, neposýpam cukrom na vrchu, kto chce popráši si ich vanilkovým cukrom.

Želám všetkým, ktorí skúsia môj recept príjemnú vôňu šišiek a fašiangov.
ajacik
04.02.06,19:30
mňam, vyzerá to super.
To mrkva berie preč všetko to prepálené a pod??
A môžem ju použiť napr. aj pri rezňoch, fašírkach...?
ondrejvla
04.02.06,19:39
mňam, vyzerá to super.
To mrkva berie preč všetko to prepálené a pod??
A môžem ju použiť napr. aj pri rezňoch, fašírkach...?

Ja ju používam iba pri šiškách, ale skús aj pri rezníkoch. Len nesmieš máš olej na najvyššom stupni, vždy v 2/3 teplotného rozhrania platne.
ajacik
04.02.06,19:41
skúsim, zaujímavý nápad. dakujem za inšpiráciu :)
Bambit
04.02.06,20:37
Koľko mlieka dávaš na ten kvások ?
kaktusy
05.02.06,06:44
Koľko mlieka dávaš na ten kvások ?


No predsa 5 l ?!?!?! Je to určite omyl
Myslím si, že 0,5 l. Alebo nie?
;)
moona
05.02.06,07:22
Ja som robila tieto -
Tvarohové šišky s ovocnou penou
250g tvarohu, 300g hladkej múky, 1 prášok do pečiva, 1PL práškového cukru, štipka soli, 2 žĺtky a 1 celé vajce, 3PL rumu, kôra z jedného citróna;
pena: 2 bielky, 2PL kryštálového cukru, 150 – 200g džemu;
Zmiešame tvaroh, cukor, žĺtky, vajce a rum, pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva, štipkou soli a citrónovou kôrou. Vypracujeme cesto a rozvaľkáme na hrúbku 1 cm a vykrajujeme kolieska, ktoré vyprážame v rozpálenom oleji z obidvoch strán.
Hotové šišky podávame s penou: z 2 bielkov ušľaháme nad parou tuhý sneh s 2PL kryštálového cukru a postupne prišľaháme k snehu cca 150g ovocného džemu. :p
janasv
05.02.06,08:45
mňam, vyzerá to super.
To mrkva berie preč všetko to prepálené a pod??
A môžem ju použiť napr. aj pri rezňoch, fašírkach...?

Ano, odporuca sa, vtedy a vraj nic nepripali.
Janka6685
05.02.06,08:57
Ja som robila takéto:

Potrebujeme: - Kvások: 30 g droždia, 100 ml mlieka, 30 g práškového cukru
- Cesto: 500 g polohrubej múky, 1 vajce, 50 g cukru, 300-400 ml mlieka, 1 lyžička soli

Ako na to:
Z mlieka, z cukru a droždia pripravíme kvások a necháme ho vykysnúť. Potom ho zmiešame s múkou, pridáme vajce, cukor, teplé mlieko, soľ a vypracujeme hladké cesto, ktoré dáme na teplé miesto kysnúť. Vykysnuté cesto vyvaľkáme, povykrajujeme kolieska, vypražíme ich v horúcom tuku po oboch stranách a ešte teplé obaľujeme v práškovom cukre pomiešanom s vaniklovým cukrom.

V pôvodnom recepte bola maková plnka, ktorá sa dávala do vnútra šišiek, ale ja som urobila pred vyprážaním do koliesok palcom priehlbinku a po vypražení som do priehlbinky dala džem a posipala práškovým cukrom.

Maková plnka: 200 g maku, 100 ml mlieka, 150 g práškového cukru, kôra z citróna

Mak zomelieme, pridáme cukor, teplé mlieko, postúhanú kôru z citróna a vymiešame.
ondrejvla
05.02.06,11:58
No predsa 5 l ?!?!?! Je to určite omyl
Myslím si, že 0,5 l. Alebo nie?
;)

Ospravedlňujem sa, už som to opravila. Jednoducho, stratila sa nula!
kaba
06.02.06,17:45
Pridám dobrý recept na jemné fašiangové šišky.
5 žltkov, 5 dkg práškového cukru, 2 balíky vanilinového cukru,
5 dkg rozpusteného masla, 0,5 kg hladkej múky špecial, štipka soli,
1 polievková lyžica rumu a kvások z 2 dcl mlieka zmiešame a vypracujeme
hladké cesto. Necháme vykysnúť / 40 min. /.
Potom cesto vyvaľkáme na hrubku asi 1- 1,5 cm a povykrajujeme šišky.
Vykrájané necháme ešte asi 15 min. kysnúť. Pečieme v horúcom
oleji / masti / pod pokrievkou. Po obrátení na druhú stranu pečieme
bez pokrievky.
Po upečení posypeme práškovým cukrom, prípadne na vrch šišky dáme
lekár.
Vyskúšala som ich plniť lekvárom a to tak, že po upečení som do šišky
vstrekla injekčnou striekačkou zriedený džem.
Kristína
07.02.06,07:38
Pampúchy - šišky robím iba z hrubej múky. Zo zvyšných bielkov sa vyšľahá tuhý sneh a pridá sa nakoniec do dokonale vymiešaného cesta. Potom sa nechá bežne vykysnúť. Dobrá je aj postrúhaná kôra z citróna do tohto klasického kysnutého cesta.
tina1
28.02.08,17:51
VYBORNE SISKY:
30 dg uvarenych zemiakov
60 dg hladkej muky
4 cele vajcia
8 PL oleja
4 PL rumu
2 dcl mlieka + trocha na kvasok
8-10 dg kvasnic+trocha cukru
trocha soli
Vymiesime cesto, rozvalkame a hned vykrajujeme sisky. Nechame nakysnut 1 hod.
Piecieme v horucom oleji. Po upecení posypeme praskovym cukrom, prípadne na vrch sisky dáme lekvár.
Meggi 1
28.02.08,20:27
VYBORNE SISKY:
30 dg uvarenych zemiakov
4 cele vajcia
8 PL oleja
4 PL rumu
2 dcl mlieka + trocha na kvasok
8-10 dg kvasnic+trocha cukru
trocha soli
Vymiesime cesto, rozvalkame a hned vykrajujeme sisky. Nechame nakysnut 1 hod.
Piecieme v horucom oleji. Po upecení posypeme praskovym cukrom, prípadne na vrch sisky dáme lekvár.
tina1: múka sa nepridáva?
tina1
29.02.08,05:50
tina1: múka sa nepridáva?
Dakujem za upozornenie, ide tam 60 dg hladkej muky.
vema
29.02.08,13:44
VYBORNE SISKY:
30 dg uvarenych zemiakov
60 dg hladkej muky
4 cele vajcia
8 PL oleja
4 PL rumu
2 dcl mlieka + trocha na kvasok
8-10 dg kvasnic+trocha cukru
trocha soli
Vymiesime cesto, rozvalkame a hned vykrajujeme sisky. Nechame nakysnut 1 hod.
Piecieme v horucom oleji. Po upecení posypeme praskovym cukrom, prípadne na vrch sisky dáme lekvár.Ahoj tina 1, tento recept máš aj vyskúšaný?
tina1
01.03.08,07:33
Ahoj tina 1, tento recept máš aj vyskúšaný?
tento recept mam odskusany, robim ich pre moju rodinku, len bohuzial ja ich nemozem jest. Su ako pampusiky.
Rozalka
18.01.09,17:49
Je obdobie fašiangu, pridávam môj osvedčený recept:

25 Dg polohrubej múky
3 žĺtky
štipka soli
2 polievkové lyžice rumu (nie menej ako 40%)
1 šlahačková smotana

Vypracovať na hladké cesto. Rozvaľkať na tenkú vrstvu, rádielkom vykrajovať cca 4*6 cm (fantázii sa medze nekladú, môžu to byť aj kosoštvorce, trojuholníky), potom rádielkom ešte cez stred spraviť otvor tak 1-2 cm.

Opiecť do zlatista, pričom pri pečení musia PLÁVAŤ v oleji (oplatí sa zapnúť fritézu).

Ešte teplé obalíme v zmesi práškového a vanilkového cukru.
willma
18.01.09,18:24
Rozalka ak sa nemýlim tak to sú fánky
Rozalka
19.01.09,18:42
Áno, sú to fánky.
mimotemy
Aj dnes mi v práci pripomenuli, že som im cca pred 4-5 rokmi také napiekla a vraj boli skvelé.
Čo tým chceli naznačiť?????? ;););):D;):D;):D
Po DPH ma to asi neminie.
Maruška54
28.01.09,06:09
Prikladám moje recepty na fánky a šišky.
VladoaKatka
29.01.09,05:05
Fanky I.

1/2 kg hladkej múky
3 dkg páskového cukru
4 žĺtky
3 polievkové lyžice rumu
5 dkg masla
2 dkg droždia
trochu soli
mlieko

Nakoľko pri pečení a varení sa fantázii medze nekladú, ja tieto fanky zvyknem po vykysnutí rozválkať cca na 0,5 cm, potom cesto potriem s rozpusteným maslom a poskládam ako keď sa robia pagáčiky. Toto spravím 2x a po opätovnom vykysnutí (teraz stačí len 10 minúť na doske) robím fanky ako písala Rozalka, teda radielkom vykrajujem rôzne tvary, trojuholníky, kosoštvorce atď. a posýpam s vanilkovo-práškovým cukrom.

Fanky II.

40 dkg polohrubej múky
10 dkg smetolu
1 žĺtok
1 dcl kyslej smotany
2 dkg cukru
5 dkg droždia
trochu soli

Fanky III.

30 dkg hl. múky
3 dkg cukru
3 dkg smetolu
1 kyslá smotana
1 žĺtok
3/4 kypriaceho prášku

Tieto 2 recepty mi dali kolegyne, neviem aké sú, treba skúsiť.

... a DOBRÚ CHUŤ.
Anita.....
29.01.09,05:39
Potrebujeme:
500 gr polohrubej múky
200 ml mlieka
40 g droždia
50 g práškového cukru
60 gr roztopeného masla
5 ks vaječných žĺtkov

Z uvedených prísad sa vypracuje cesto, a vypražajú sa v horúcom oleji.
Kazu
29.01.09,07:15
Prikladám moje recepty na fánky a šišky.

Maruška, cesto robím ako ty. Len ich robím plnené a keď ich vyprážam, musia mať po celom obvode biely prúžok /vtedy vraj majú ten správny look:---/. No niekedy aj nemajú :D Hovoríme im habánske krafle.
Elena Navrátilová
29.01.09,07:36
Je obdobie fašiangu, pridávam môj osvedčený recept:

25 Dg polohrubej múky
3 žĺtky
štipka soli
2 polievkové lyžice rumu (nie menej ako 40%)
1 šlahačková smotana

Vypracovať na hladké cesto. Rozvaľkať na tenkú vrstvu, rádielkom vykrajovať cca 4*6 cm (fantázii sa medze nekladú, môžu to byť aj kosoštvorce, trojuholníky), potom rádielkom ešte cez stred spraviť otvor tak 1-2 cm.

Opiecť do zlatista, pričom pri pečení musia PLÁVAŤ v oleji (oplatí sa zapnúť fritézu).

Ešte teplé obalíme v zmesi práškového a vanilkového cukru.

U nás sa toto - fánky nazýva chrapne.
Kazu
29.01.09,07:49
U nás sa toto - fánky nazýva chrapne.

A u nás boží milosti. Preto, keď som začala chodiť na náboženstvo mala som celkom konkrétnu predstavu o tom, čo to tá Božia milosť je. Len som nechápala prečo.
Excise Duty
29.01.09,07:53
Zdá sa, šišky "vládnu" celému svetu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fried_dough_foods
josova
05.02.09,12:10
Maruška, cesto robím ako ty. Len ich robím plnené a keď ich vyprážam, musia mať po celom obvode biely prúžok /vtedy vraj majú ten správny look:---/. No niekedy aj nemajú :D Hovoríme im habánske krafle.
A ako ich naplnaš? No tak aby to nevyšlo všetko von.
Kazu
05.02.09,12:17
Rozvaľkám cesto, na polovicu cesta si predtlačím kruhy /pohárom/ a do prostriedka dám lekvár. Potom ich tou druhou polovicou cesta prikryjem, prstami trochu ten obvod kruhu popritláčam, vykrojím a nechám ešte kysnúť. Keď už pekne "nabehli" tou vrchnou stranou ich pokladám vyprážať do oleja. Niekedy ten lekvár nie je úplne v prostriedku a majú sklon sa prevracať. Vidličkou ich pridržím v tej správne polohe.
ivankah
06.02.09,21:20
prosim vas, nemate niekto osvedceny recept na jahodovu penu? sice zvyknem robit sisky s dzemom, ale pocula som uz aj o variante sisiek s jahodovou penou, tak by som to chcela vyskusat...
Melnick
06.02.09,21:48
Bielka vyšľahám na tuhý sneh a pomaly pridávam cukor a jahody. Výborná je aj čučoriedková pena.;) Zajtra sa ich chystám robiť. Mňam.:):):)
kukučka
06.02.09,23:07
Do bielkovej peny nezabudnite dať aspoň jednu lyžicu citrónovej šťavy.
mimotemyA neviem, čo pridávajú výrobcovia do práškového cukru, ja ho nepoužívam, lebo z toho kašlem.
Melnick
07.02.09,00:35
Do bielkovej peny nezabudnite dať aspoň jednu lyžicu citrónovej šťavy.
mimotemyA neviem, čo pridávajú výrobcovia do práškového cukru, ja ho nepoužívam, lebo z toho kašlem.
Prísada proti hrudkovaniu cukru.:):---:---
ivankah
07.02.09,16:34
Bielka vyšľahám na tuhý sneh a pomaly pridávam cukor a jahody. Výborná je aj čučoriedková pena.;) Zajtra sa ich chystám robiť. Mňam.:):):)

ake jahody? mrazene alebo kompotove? treba ich pred tym nejako upravit, myslim roztlacit?
Maruška54
07.02.09,17:04
ake jahody? mrazene alebo kompotove? treba ich pred tym nejako upravit, myslim roztlacit?
Moja mama pridávala džem, potom ale treba dať menej cukru aby to nebolo presladené.
tetrisss
07.02.09,17:24
Ked ovocie, tak mrazene, ale roztlacene a bez stavy, lebo by bola pena tekuta, no a do tej stavy cukor a mame aj lacnu polevu na ozdobu.
tetrisss
07.02.09,17:29
Chcela som vam pridat zemiakove sisky, volame ich krapne, ale vidim, ze ma tina predbehla, ale aspon sa pripojim, su uzasne, ja ich obalujem v kakaovom cukre a k tomu broskynovy lekvar, no jedna basen...
Melnick
07.02.09,20:24
Bielka vyšľahám na tuhý sneh a pomaly pridávam cukor a jahody. Výborná je aj čučoriedková pena.;) Zajtra sa ich chystám robiť. Mňam.:):):)
A veru som ich aj urobila - boli skvostne. ;):)
Beella
07.02.09,20:30
Veľmi odporúčam tento recept http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=5130
Len ako sa píše v odkazoch, namiesto 8 žĺtkov dávam 2 x žĺtok a dve celé vajíčka.
X-krát odskúšané, úspech zaručený :D
ivankah
09.02.09,15:18
A veru som ich aj urobila - boli skvostne. ;):)

tisko a preglgajuc zavidim....nestihla som urobit ani sisky a penu uz vonkoncom :mee:
ludmilla
20.02.09,13:11
Dnes som sa rozhodla vytiahnuť recept od mojej starkej, ktorá vždy na fašiangy robila rozprávkové šišky a tak som si dnes zaspomínala na moje čarovné detstvo:))

Šišky od starkej.

500g polohrubej múky, 50g cukru, 40g tuku (palmarín), 5 žĺtkov, 30g droždia, štipka soli, lyžica rumu, asi 1/4 l smotany na šľahanie (môže byť aj mlieko).

Múku prevzdušním - 2 x preosejem, potom v miske vložím do teplej rúry (vypnutej), aby bola teplá - letná. Potom do teplej múky pridám žĺtka, soľ. Do pohára dám zohriať smotanu s lyžicou rumu a v hrnčeku rozpustím tuk. Kvások nerobím, droždie len vymiešam s cukrom. Rozpustené droždie zalejem polovicou teplej smotany a vlejem do misky, taktiež tuk zalejem druhou polovicou teplej smotany a vlejem do misky. Vymiešam elektrickým šľahačom (metličky na tuhšie cestá) musela som pridávať teplé mlieko - cesto musí byť mäkkšie a prikryté bavlnenou utierkou vložím znovu do jemne vyhriatej vypnutej rúry kysnúť. Cesto mi dnes už po 45-ich minutách doslova utieklo z misy:rolleyes::rolleyes::rolleyes:, vyvaľkala som ho asi na 1 cm a vykrajovala som pohárom šišky, ktoré som nechala ešte asi 15 min. kysnúť a potom hurááá smažiť a to už išlo ako po masle, smažila som prikryté a po otočení odkryté. Hotové som vyberala do misky vystlanej kuchynskými papiermi. Až hotové pomocou injekčnej striekačky špeciálna 50 ml veľkosť používa sa pre perfuzory (infúzne pumpy) a hrubej ihly som ich plnila domácim marhuľovým džemom.
Priznám sa nie som skúsená s kysnutými cestami, radšej varím, ale starkej recept je tak jednoduchý, že sa nedá nič pokaziť. Šišky sú krásne nadýchané, sú naozaj spomienku na moje detstvo.

A takto to dopadlo:;)
rozum
31.01.10,15:33
Prosím o rýchly a dobrý recept na chutné šišky. Dobre padne niečo rýchle a dobré :);):)
arizona
31.01.10,15:36
viktorviktor
31.01.10,19:24
veru, nie je nad dobre vypečenú šišku ;):D
JarkaL
08.02.10,15:50
Dnes som sa rozhodla vytiahnuť recept od mojej starkej, ktorá vždy na fašiangy robila rozprávkové šišky a tak som si dnes zaspomínala na moje čarovné detstvo:))

Šišky od starkej.

500g polohrubej múky, 50g cukru, 40g tuku (palmarín), 5 žĺtkov, 30g droždia, štipka soli, lyžica rumu, asi 1/4 l smotany na šľahanie (môže byť aj mlieko).

Múku prevzdušním - 2 x preosejem, potom v miske vložím do teplej rúry (vypnutej), aby bola teplá - letná. Potom do teplej múky pridám žĺtka, soľ. Do pohára dám zohriať smotanu s lyžicou rumu a v hrnčeku rozpustím tuk. Kvások nerobím, droždie len vymiešam s cukrom. Rozpustené droždie zalejem polovicou teplej smotany a vlejem do misky, taktiež tuk zalejem druhou polovicou teplej smotany a vlejem do misky. Vymiešam elektrickým šľahačom (metličky na tuhšie cestá) musela som pridávať teplé mlieko - cesto musí byť mäkkšie a prikryté bavlnenou utierkou vložím znovu do jemne vyhriatej vypnutej rúry kysnúť. Cesto mi dnes už po 45-ich minutách doslova utieklo z misy:rolleyes::rolleyes::rolleyes:, vyvaľkala som ho asi na 1 cm a vykrajovala som pohárom šišky, ktoré som nechala ešte asi 15 min. kysnúť a potom hurááá smažiť a to už išlo ako po masle, smažila som prikryté a po otočení odkryté. Hotové som vyberala do misky vystlanej kuchynskými papiermi. Až hotové pomocou injekčnej striekačky špeciálna 50 ml veľkosť používa sa pre perfuzory (infúzne pumpy) a hrubej ihly som ich plnila domácim marhuľovým džemom.
Priznám sa nie som skúsená s kysnutými cestami, radšej varím, ale starkej recept je tak jednoduchý, že sa nedá nič pokaziť. Šišky sú krásne nadýchané, sú naozaj spomienku na moje detstvo.

A takto to dopadlo:;)

Ľudmilka, dnes som vyskúšala Tvoje šišky na obed, bol ich plný plech, ale k večeri zostali len 3:mee:, zaprášilo sa po nich. Ďakujem za super recept.
trisestri
08.02.10,19:37
Mnam plnene šišky,všetky sladke sú dobre,horšie je ked je vysoký cukor a pripajam dalšiu inšpiraciu http://vcielkaisr-mojerecepty.blogspot.com/search?q=%C5%A1i%C5%A1ky čo už ja asi len šiškebat.
viktorviktor
09.02.10,09:57
Mnam plnene šišky,všetky sladke sú dobre,horšie je ked je vysoký cukor a pripajam dalšiu inšpiraciu http://vcielkaisr-mojerecepty.blogspot.com/search?q=%C5%A1i%C5%A1ky čo už ja asi len šiškebat.

šišky plnené šiškebabom netreba cukriť ;)
ingah
09.02.10,13:03
Ja som dala do šišiek po 1 kocke mliečnej čokolády, boli výborné, čokoláda sa v nich roztopila.
Izuzan
13.02.10,17:44
Dnes som aj ja robila šišky. Sú super, polku zobrala dcera už na chatu ... a je skoro po ních.
durisovad
13.02.10,21:26
Kedze su tie fasiangy, aj ja som robila sisky. Davam do nich marhulovy lekvar. Skoda, ze som tuto temu neotvorila doobeda, napad s cokoladou sa mi paci, este to tento rok oprobujem.
osky
14.02.10,20:26
tak aj som robila dnes sisky- cesto podla receptu od ludmily-sisky od starkej.cesto krasne nakyslo a robilo sa s nim vyborne.
robila som ich ale netradicne,rozvalkala cesto na tensie a povykrajovane kolieska som nechala dlhsie nakysnut.potom- na jeden nakysnuty kruzok som dala napln a na to prilepila druhy nakysnuty kruzok-po okrajoch mi tak vznikol volanik.
vyrobila som si napln z postruhaneho jablcka,trochy lekvaru a zahustila som to mletymi mandlami-mnaaaaam,jedna basen.svagrovci boli na navsteve a okrem kubanskej torty som podavala aj tieto sisky.mali obrovsky uspech.
perlicka na zaver-az teraz,ked sme ich uz prepchati a pisem prispevok,som zistila,ze som do cesta zabudla dat zltky.....:D
ktovie ake by boli podla receptu.....:---co som to vlastne upiekla za sisky?
kkaja
16.02.10,17:41
Dnes som robila tieto:

http://varecha.pravda.sk/recepty/sisky-bez-vysmazania/4947-recept.html


boli skvelé, bez smaženia ... vyskúšajte ...
durisovad
21.02.10,06:53
Kedze su tie fasiangy, aj ja som robila sisky. Davam do nich marhulovy lekvar. Skoda, ze som tuto temu neotvorila doobeda, napad s cokoladou sa mi paci, este to tento rok oprobujem.
Vcera k nam prisla vnucka, ktora sisky miluje, tak som ich spravila, aj ked uz nie su fasiangy. Spravila som ich par aj s tou cokoladou, ale musim povedat, ze s lekvarom boli ovela lepsie. Cokolada bola rozpustena len pokial sa sisky jedli teple. Ked vychladli, cokolada bola stuhnuta a nebola velmi chutna. Lekvarove sa minuli vsetky, cokoladove zostali.
babi2
21.02.10,07:20
Vcera k nam prisla vnucka, ktora sisky miluje, tak som ich spravila, aj ked uz nie su fasiangy. Spravila som ich par aj s tou cokoladou, ale musim povedat, ze s lekvarom boli ovela lepsie. Cokolada bola rozpustena len pokial sa sisky jedli teple. Ked vychladli, cokolada bola stuhnuta a nebola velmi chutna. Lekvarove sa minuli vsetky, cokoladove zostali.
Ja robievam s nutelou, tá nie je tuhá a moji to majú radi
osky
27.02.14,21:13
fasiang sa krati a ja som este toho roku sisky nesmazila...chcela by som zajtra,ale potrebujem taky recept kam ide do cesta kysla smotana,zarobi sa to vecer a na dalsi den sa robia,neviem taky nikde najst.
chcela som vyskusat kvaskove,ale kedze mi do zajtrajsieho planu prisli dalsie aktivity,take by som nestihla....
tak teda prosim ak niekto ma to co hladam,napiste mi cim skor.vdaka.
Peggynka
03.03.14,06:47
fasiang sa krati a ja som este toho roku sisky nesmazila...chcela by som zajtra,ale potrebujem taky recept kam ide do cesta kysla smotana,zarobi sa to vecer a na dalsi den sa robia,neviem taky nikde najst.
chcela som vyskusat kvaskove,ale kedze mi do zajtrajsieho planu prisli dalsie aktivity,take by som nestihla....
tak teda prosim ak niekto ma to co hladam,napiste mi cim skor.vdaka.
Tu máš,autorka je osvedčená kuchárka,má výborné recepty a aj rady na kysnuté cesto:
http://varecha.pravda.sk/recepty/sisky-nielen-fasiangove/3982-recept.html
osky
03.03.14,13:54
jeeej,dakujem-tento recept som najprv videla ale potom som ho uz nevedela najst.
uz ich vyskusam az o rok :-)
osky
03.03.14,14:14
ja som v piatok robila taketo a boli vynikajuce,mnam.dali sa jest aj bez naplne.

ZEMIAKOVE SISKY

1 kg hladkej muky
/ja som dala len 1 tretinu hladkej dve tretiny boli spaldova hladka a celpzrnna zhruba pol na pol/
2 vychladene bielky
2 zltky
120 g cukru /dala som tmavy trstinovy/
4 PL oleja /mala som malo tak som pridala pol PL masla/
42 g cerstveho drozdia
500 ml mlieka
stipka soli
2 PL rumu
4 stredne velke zemiaky
kora a stava z 1 citronu

na smazenie-mast alebo olej;mrkva

-den vopred si uvarime zemiaky v supke

-z bielkov vyslahame tuhy sneh

-v teplom mlieku rozpustime drozdie,trochu cukru a za lyzicu muky-nechame vykysnut

-muku,zltka,cukor,olej,sol,rum a citron Dame do misy,pridame vykysnuty kvasok a osupane ,najemno postruhane zemiaky

-vypracujeme vlacne cesto,do ktoreho nakoniec zapracujeme este sneh z bielkov

-prikryte utierkou nechat nakysnut na teplom mieste-kysne to rychlo!!!

-ked cesto zdvojnasobi objem,na pomucenej doske ho po castiach rozvalkame na hrubku 2 cm vykrojime sisky/napr.poharom/

-nechame este 10-15 mi.podkysnut

-rozpalime olej,vlozme 2 kusky ocistenej mrkvy
do kazdej sisky pred smazenim urobime prstom jemnu jamku a tou stranou na dol vkladame do rozpaleneho tuku

-prikryt pokrievou ,ked je prva strana usmazena,otocit a dopiect uz odokryte.
vybrat dierkovou vareskou a ukladat na misu vylozenu papierovymi obruskami aby sa odsal prebytocny tuk

-podavame podla chuti s dzemom,nutelou,makom
-ja som dala trosku kyslej smotany a na nu marhulovy alebo malinovy dzem
ta smotana to tak ovlazila,nebolo to take sladke

DOLEZITA POZNAMKA!!!!

AJ KED SA VAM BUDE CESTO ZDAT RIEDKE;JE TO NORMALNE;LEBO ZEMIAKOVE CESTO RYCHLO REDNE:NAPRIEK TOMU NEPRIDAVAJTE MUKU;INAK BY SISKY NEBOLI NADYCHANE!
LEN SI TREBA ODOBERAT MENSIE MNZSTVO CESTA A TO SPRACOVAT:A TREBA SI DOBRE POSYPAT DOSKU ABY SA TO NA NU NEPRILEPILO:
SISKY BUDU AKO OBLACIK

inak,robila som len z polovicnej davky,vykrajovala som sedemdecovym poharom a vyslo mi 22 sisiek
Peggynka
04.03.14,11:09
Vyskúšam,len sa mi vidí veľa zemiakov.Ale mám takú fintu,keď pečiem chlieb,pridám 1PL zemiakového cesta v prášku,lepšie sa mi v múke rozmieša.So zemiakovým cestom mám bohaté skúsenosti,môj muž bol z 1/2 Čech,tak som sa to naučila v mládí.S tým hlavne rýchlo,aby z toho nebola nová technológia betónu s lepidlom.
osky
18.03.14,15:17
veru ani mi nehovor-som cez vikend piekla zemiakovy cj´hlieb a som ho nechala asi dlho kysnut lebo sa cely roztiekol,kym som ho dala piect Bola z neho jedna obrovska placka,takze po upeceni bol sirokyale nizky :-) ale zbachli sme ho
Peggynka
19.03.14,05:35
Keď mám riedke cesto,dám do takej nádoby,ktorá mi vytvaruje chlieb (liatinový hrniec a do toho papier na pečenie).
Zajtra si urobím toto:
http://varecha.pravda.sk/recepty/jogurtova-knedla-fotorecept/10284-recept.html
a skúsim z toho zopár šišiek (ja dávam do cesta málo cukru,stačí mi pocukrované) uvidím,ako sa podarí.Aj langoše by mohli byť z toho.
erzet
23.01.16,20:01
Točí sa mi z toho hlava. Tak teraz ktoré. Dnes som smažil. Niektoré boli ako šišky niektoré guľky.