emília30
02.03.12,09:21
Prosím o radu.
V januári 2011 som bola odcestovaná, a neumožnila som odpočet vodomerov a meračov tepla v byte za rok 2010. Takže mi bolo urobené vyúčtovanie za rok 2010 podľa vyhlášky, t.j. bol mi vyúčtovaný nejaký priemer. Za teplú vodu mi bolo vyúčtovaná spotreba 25,65 m3 t.j. 310,77 EUR, za studenú vodu 40 m3 t.j. 94,- EUR, a tiež bola vyúčtovaná nejaká priemerná spotreba za dodávku tepla. Na začiatku roku 2010 boli vymenené vodomery, takže počiatočný stav týchto bol vo vyúčtovaní uvedený 0,01m3. Avšak vo vyúčtovaní je uvedený aj konečný stav 0,01 /napriek tomu, že mi bolo za teplú vodu vyúčtované takmer 26 m3 a za studenú vodu 40 m3/. Keďže som si to nevšimla, vyúčtovanie som riadne zaplatila.
Avšak problém prišiel teraz. Urobili odpočet spotreby za rok 2011 v januári 2012 , a konečný stav na teplej vode je 35 m3 a na studenej 45 m3. Ale zase uviedli pri odčítaní začiatočný stav 0,01 na obidvoch vodomeroch!!! A predpokladám, že takto to aj budú vyúčtovávať. Takže mám v budúcom vyúčtovaní zaplatiť 35 m3 teplej a 45 m3 studenej vody???? To snáď nie! Podľa mňa by mali uviesť ako začiatočný stav to čo mi bolo predtým vyúčtované a čo som riadne zaplatila, nie?! To znamená začiatočný stav pri teplej vode 25,65 m3 a studenej 40 m3, a vyúčtovať mi už len ten rozdiel.
A ešte k tomu mi určili aj zálohy na mesačné platby podľa tej nehorázne vysokej spotreby, ktorú som "mala mať" v roku 2011.
Čo sa týka radiatorov, tam dúfam je to tak, že ku koncu každého roka sa stav vynuluje, keďže stav na jednom radiatore mám 254 a na druhom 241. To by malo byť OK.
Prosím, poraďte, čo s tým, či sa to dá nejako dať do poriadku.
Vďaka
Halli
02.03.12,08:27
Keby to bolo tak ako vravíš, bol by to odhad spotreby a nie 1,5násobok priemernej spotreby. Buď umožníš odpisy, alebo budeš platiť pokutu/to je ten primer.../
...ano PRVN na radiatoroch začínajú každý rok od nuly...
emília30
02.03.12,08:41
Pokutu? Zaplatila som za vyúčtovanú spotrebu za rok 2010 takmer 400,- EUR. A to mám tento rok zaplatiť znovu tých istých 400,- EUR? To sa mi zdá trochu veľa za to, že som nebola v byte keď prišli odpočítavať vodomery. Okrem toho, nespomínam si, že by mi nechali papier vo dverách alebo v schránke, pretože keby ho tam nechali, určite by som ho dodatočne vyplnila a odoslala na bytové družstvo.
Určite pôjdem na družstvo to riešiť, pretože nie som ochotná zaplatiť dvakrát za to isté. Len sa chcem informovať, aký je bežný postup, či to teda takto účtujú zákonne.
tictac7
02.03.12,08:54
Pokutu? Zaplatila som za vyúčtovanú spotrebu za rok 2010 takmer 400,- EUR. A to mám tento rok zaplatiť znovu tých istých 400,- EUR? To sa mi zdá trochu veľa za to, že som nebola v byte keď prišli odpočítavať vodomery. Okrem toho, nespomínam si, že by mi nechali papier vo dverách alebo v schránke, pretože keby ho tam nechali, určite by som ho dodatočne vyplnila a odoslala na bytové družstvo.
Určite pôjdem na družstvo to riešiť, pretože nie som ochotná zaplatiť dvakrát za to isté. Len sa chcem informovať, aký je bežný postup, či to teda takto účtujú zákonne.

...môžeš ísť k správcovi a môžeš riešiť, avšak, myslím, že si sa tu neobjavila včera z inej dimenzie a odpočet na konci roka (a pri zmenách cien, aj v priebehu roka) tu máme už pekných pár rokov...
...žiadny papier Ti nikto nebol povinný v schránke nechať, oznámil to určite oznamom v dome na mieste obvyklom...

A nechce sa mi veriť, že mesiac Ti nikto ani schránku nevyberal....keď aj nemal kľúče od bytu, on Ťa mal informovať, že toto sa dialo, počas Tvojej neprítomnosti....

...áno, pokutu účtovali v zmysle zákona a teraz Ti budú účtovať spotrebu, podľa stavu na vodomeroch...
Halli
02.03.12,08:56
Pokutu? Zaplatila som za vyúčtovanú spotrebu za rok 2010 takmer 400,- EUR. A to mám tento rok zaplatiť znovu tých istých 400,- EUR? To sa mi zdá trochu veľa za to, že som nebola v byte keď prišli odpočítavať vodomery. Okrem toho, nespomínam si, že by mi nechali papier vo dverách alebo v schránke, pretože keby ho tam nechali, určite by som ho dodatočne vyplnila a odoslala na bytové družstvo.
Určite pôjdem na družstvo to riešiť, pretože nie som ochotná zaplatiť dvakrát za to isté. Len sa chcem informovať, aký je bežný postup, či to teda takto účtujú zákonne.

Nazvala som to pokuta, aby si to lepšie pochopila. Keby to bolo tak ako píšeš, nemalo by to zmysel. Nuž už roky sa odpisujú vodomery, mala si s tým počítať. My v SVB sme ustretovejší :D, vieme zavolať, alebo mailovať vlastníkovi...niekedy sa nám ani nepoďakuje. Na OSBD nemôžu všetkým volať...
emília30
02.03.12,09:53
Myslela som si, že stránka "porada" je tu na to, aby si ľudia radili ako sa niečo dá, a nie ako sa niečo nedá. Takže Vám ďakujem za Vaše ústretové odpovede. Veľmi ste mi "pomohli". V každom prípade som si prešla vyhlášku 630/2005 a nikde tu nie je reč o pokutách alebo sankciách za nesprístupnenie bytu pri odpočte. Hovorí sa tu o tom, ako sa v prípade nesprístupnenia bytu určí "spotrebná zložka". Takže si myslím, že mi nebola vypočítaná pokuta, ale spotrebná zložka - akási predpokladaná spotreba, a túto som si riadne uhradila. Ale možno som to prehliadla - takže budem Vám povďačná keď mi ukážete kde konkrétne nájdem v zákone, prípadne vyhláške ustanovenia o pokute.
Mimochodom, nie, neobjavila som sa tu z inej dimenzie ani nič podobné ... ale jednoducho som mala veľa povinností a odpočet mi akosi unikol, uznávam, moja chyba, nebolo to úmyselné, myslím že sa to môže stať každému. To však ešte neznamená, že mám zaplatiť 400,- EUR len tak do vzduchu. Takže by som poprosila - trochu zdvorilosti by Vám nezaškodilo
sito
02.03.12,10:22
Dobre, nie je to pokuta, je to náhradný výpočet spotreby vody podľa vyhlášky 630/2005, alebo 358/2009, alebo dohodnutým spôsobom vlastníkov bytov. Zaplatila si.

Teraz ti napočítajú náklady podľa stavu odpisov vodomerov, bez odpočtu náhradného výpočtu spotreby, teda od nuly, ak si myslíš, že správca nie je v práve, koná v rozpore so zákonom a zmluvou o výkone správy, dožaduj sa nápravy, je to tvoje právo.

Inak ten náhradný výpočet spotreby a úhrada zaň, 400 euro, je čo?
SamuelSK
02.03.12,10:28
To je cisty PODVOD po slovensky.

Co tam koho zaujima, aky je aktualny stav vody? ved byt nemoze zmenit majitela, pokial spravca nevyda potvrdenie o nedoplatkoch, cize - najneskor pri predaji tak ci tak musi majitel uviest stav vodomerov no a potom zaplati skutocnu cenu vody a nie vymyslenu..

A ja nechapem, preco toto slovaci zase toleruju..

Ked nebudem doma 3 roky, bude spotreba 0, ja zaplatim povedzme 300eur/rok .. tak potom budem mat 900eur k dobru, cize preplatok na nasledujuce m3, alebo potom mi po tych 900eurach budu dalej uctovat, ako keby sa nic nestalo ?

EDIT

V DOBE INTERNETU, TRIETIE TISICROCIE !!

A nie je mozne poslat spravcovi fotku vodomeru? Ako dokaz spotreby ?

Sialene...
sito
02.03.12,10:41
To je cisty PODVOD po slovensky.

Co tam koho zaujima, aky je aktualny stav vody? ved byt nemoze zmenit majitela, pokial spravca nevyda potvrdenie o nedoplatkoch, cize - najneskor pri predaji tak ci tak musi majitel uviest stav vodomerov no a potom zaplati skutocnu cenu vody a nie vymyslenu..

A ja nechapem, preco toto slovaci zase toleruju..

Ked nebudem doma 3 roky, bude spotreba 0, ja zaplatim povedzme 300eur/rok .. tak potom budem mat 900eur k dobru, cize preplatok na nasledujuce m3, alebo potom mi po tych 900eurach budu dalej uctovat, ako keby sa nic nestalo ?

EDIT

V DOBE INTERNETU, TRIETIE TISICROCIE !!

A nie je mozne poslat spravcovi fotku vodomeru? Ako dokaz spotreby ?

Sialene...

Tu sa predsa nejedná o zálohe a preplatku za služby, ale o náhradnom výpočet spotreby vody a podielu úhrady bytu na nákladoch domu v roku 2010.
emília30
02.03.12,10:52
Tiež si myslím, že v každom prípade by mi mali tých 400,- EUR , ktoré som zaplatila, zohľadniť, a mala by som uhradiť už len rozdiel. To mi hovorí logika. Vodomery predsa presne ukazujú čo som odvtedy spotrebovala. Začiatkom roka 2010 boli vymenené so začiatočným stavom 0,01 a koncom roka 2011 som mala stavy 35 m3 a 40 m3, t.j. toto je spotreba za 2 roky - a hotovo!
Iné je to napr. pri tých radiatoroch, kde sa už teraz asi nedá zistiť akú som mala spotrebu v roku 2010, keďže sa začiatkom roka automaticky vynulujú. Tu som napríklad ja mohla kúriť v roku 2010 do bezvedomia, prekurovať byt, a vypočítali by mi nejaký priemer, ktorý by mohol byť teoreticky nižší ako moja skutočná spotreba. Ale pri vodomeroch - tam je úplne jasné čo som spotrebovala.
verkaz
02.03.12,11:05
Vieš o tom, že sa robia odpočty spotreby vody v bytoch, tak určite nebudeš mať problém stav nechať u susedov, prípadne to ísť nahlásiť správcovi. Z dôvodu, že stav vodomerov v bytoch a faktúračným meračom sa zvyčajne nezhoduje, tak sa asi spriemerňuje tým, ktorí byt nesprístupnia.

Je to pre Teba poučenie do budúcna, že stavy si musíš kontrolovať.
Neviem ako máre merače na radiátoroch ale stav k 31.12. je tam celý rok a zmení sa opäť len 31.12. nasledujúceho roka. Spotrebované teplo sa nerozpočítava len podľa meračov. Mala by si si toto všetko ísť prekonzultovať so správcom.
Ešte aj k teplej vode - tam sa tiež 10% nákladov na ohrev rozpočítava na byty (takže toto sa účtuje aj v prípade, keď nie je spotreba teplej vody).
sito
02.03.12,11:07
Kedže teraz už je vodomer aj odpočet, tak náhradný výpočet sa započíta ako záloha.

Tu jej to nevyriešime. Musí so správcom, koľko za rok 2011. Môže sa dožadovať podľa...

630/2005, § 9. odsek 6

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa
sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára
nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich
pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa
aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa
použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody.
SamuelSK
02.03.12,11:14
DIK ! esteze tak, u nas by som uz cakal fakt hocico :D
Halli
02.03.12,11:21
akože kvázi pokutu...je to podľa zákona, tak si to pozri.
Halli
02.03.12,11:24
Tak choď tam kde ti to naučtovali, my ti to nevymažeme, aspon vieš prečo a začo..aj to sú rady, či čo chceš počuť??
Halli
02.03.12,11:26
nooo dobrá logika :D
Halli
02.03.12,11:27
..ešte lepšia logika :D
Halli
02.03.12,11:30
Tiež si myslím, že v každom prípade by mi mali tých 400,- EUR , ktoré som zaplatila, zohľadniť, a mala by som uhradiť už len rozdiel. To mi hovorí logika. Vodomery predsa presne ukazujú čo som odvtedy spotrebovala. Začiatkom roka 2010 boli vymenené so začiatočným stavom 0,01 a koncom roka 2011 som mala stavy 35 m3 a 40 m3, t.j. toto je spotreba za 2 roky - a hotovo!
Iné je to napr. pri tých radiatoroch, kde sa už teraz asi nedá zistiť akú som mala spotrebu v roku 2010, keďže sa začiatkom roka automaticky vynulujú. Tu som napríklad ja mohla kúriť v roku 2010 do bezvedomia, prekurovať byt, a vypočítali by mi nejaký priemer, ktorý by mohol byť teoreticky nižší ako moja skutočná spotreba. Ale pri vodomeroch - tam je úplne jasné čo som spotrebovala.

A hovoria ti niečo koeficienty vo vyučtovaní? Alebo ste mali spotrebu hlavneho domového vodomeru presne rovnakú ako súčet spotrieb vodomerov vo všetkých bytoch? Ak áno tak sa ti pokloním :)
Halli
02.03.12,13:13
Milan, ani lyže by ti u mňa nepomohli :p
marjankaj
02.03.12,15:09
Tiež si myslím, že v každom prípade by mi mali tých 400,- EUR , ktoré som zaplatila, zohľadniť, a mala by som uhradiť už len rozdiel. To mi hovorí logika. Vodomery predsa presne ukazujú čo som odvtedy spotrebovala. Začiatkom roka 2010 boli vymenené so začiatočným stavom 0,01 a koncom roka 2011 som mala stavy 35 m3 a 40 m3, t.j. toto je spotreba za 2 roky - a hotovo!

No mali by ti to prepočítať.
A to čo si zaplatila za ostatných, tak by mali pýtať od nich. V ročnom zúčtovaní.
Veď dohromady ste za dom zaplatili koľko sa spotrebovalo.
marjankaj
02.03.12,15:35
A to číslo mi nepoviešššš ?
(tretí raz sa pýtam)

Toto?
630/2005
sito
03.03.12,06:17
Tiež si myslím, že v každom prípade by mi mali tých 400,- EUR , ktoré som zaplatila, zohľadniť, a mala by som uhradiť už len rozdiel. To mi hovorí logika. Vodomery predsa presne ukazujú čo som odvtedy spotrebovala. Začiatkom roka 2010 boli vymenené so začiatočným stavom 0,01 a koncom roka 2011 som mala stavy 35 m3 a 40 m3, t.j. toto je spotreba za 2 roky - a hotovo!
Iné je to napr. pri tých radiatoroch, kde sa už teraz asi nedá zistiť akú som mala spotrebu v roku 2010, keďže sa začiatkom roka automaticky vynulujú. Tu som napríklad ja mohla kúriť v roku 2010 do bezvedomia, prekurovať byt, a vypočítali by mi nejaký priemer, ktorý by mohol byť teoreticky nižší ako moja skutočná spotreba. Ale pri vodomeroch - tam je úplne jasné čo som spotrebovala.

A už si počula o dvojročnom vyúčtovaní??? Ja nie, len o ročnom.

Ak sa pomýlil správca, mal by svoju chybu opraviť. Ak nie, čo má opraviť?

A hotovo!

To máš pravdu, že iné. Tam sa dá zistiť stav za predošlý rok u niektorých aj dva roky. A ako môžeš povedať, že skutočná spotreba, ta sa v bytoch nedá zmerať, že si to ešte PAKO V nevšimol, ten ťa riadne doškrabe.

Ale pri vodomeroch, keby to bolo jasné, nemala by si taký problém.

Ročné vyúčtovanie za rok 2010.

Náklady na vodu, teplú boli 10 000 spotreba bola 1 000 m3. Na bytových vodomeroch bolo 900 m3 bez tvojho odpočtu, pripočítali tvoj nápočet 26 m3, spolu teda 926 m3. 10 000 : 926 = 10,80 x 26 = 280,77. Tak postupovali.

Ako budú v roku 2011, opýtaj sa, aj na Porada sa môžeš. Ale tu riešenie, nie ...

Tečie do topánok?
emília30
08.03.12,15:17
Aby som túto tému uzavrela - bola som na bytovom družstve informovať sa čo sa dá v mojom prípade robiť. Takže - nič také "ako pokutu" som nezaplatila, a nebudem platiť ani spotrebu vody počítanú od nuly. Na družstve boli maximálne ústretoví, a bez problémov mi stavy vodomerov prepočítali. Budem škodná nejakých pár eur, ale určite to nebude tých spomínaných 400,-. Poučenie do budúcna - nezabúdať na odpočty vodomerov, a najprv ísť na družstvo a nie písať na poradu, človek si ušetrí nervy.