mattias
02.03.12,20:32
Zdravím, ohľadom elektrického vykurovania tu už bolo písané veľa.Nechcem tu riešiť klady, zápory, technické riešenia. Málokto napíše aké sú reálne prevádzkové náklady takéhoto riešenia. Predstavujem si to tak, že ak niekto má takto riešené kúrenia nech sem napíše mesačné(ročné) platby za elektrickú energiu. Aby to neboli len čísla bol by vhodný opis budovy. Čiže: región,rozloha obytnej plochy, materiál stien, podlahy, stropu, hrúbku a typ izolácie - strop,steny,podlaha, typ el. vykurovania - podlahové,podlahové akumulačné, fóliové, vodičové,infra...., či je podpora fotovoltaikou, ak som na niečo zabudol tak doplnte. Osobne tiež riešim dilemu plyn/elektrina a takto chcem aj iným luďom priblížiť realitu elektrického vykurovania.
tienik
02.03.12,19:45
ja este sice nekurim, ale vidim tam jeden problem - tu spotrebu mas meranu spolocne z ostatnou spotrebou, takze nie je to uplne porovnatelne.
Ja osobne riesim pre zaujmavost samostatne meranie vykurovacieho o kruhu u seba doma, som celkom zvedavy na vysledky
TomasHC
02.03.12,19:49
Už som to tu písal viac krát, ale nech je to teda pokope.

Západné Slovensko, na okraji zastavanej zóny, čiastočne chránená poloha, bungalow 170m2, Ytong 250 + 120 EPS, strop 240 mm vata KNAUF, pod podlahou 90 EPS, veľké okná - dvojsklo. Na jar a na jeseň zakúrim v krbe (tak po 10x maximálne, viac ma to nebaví), TÚV el. bojler, varná doska na propán-bután. Stropy 270cm od podlahy. Mesačné zálohové platby za elektro 146€, potom nie je žiaden nedoplatok. Kúrenie - vodná podlahovka + el. kotol Prothrem Raja 9K. Keď je -20°C ide na 5-6kW, keď je trochu nad nulou tak 2-3kW.
TomasHC
02.03.12,19:53
ja este sice nekurim, ale vidim tam jeden problem - tu spotrebu mas meranu spolocne z ostatnou spotrebou, takze nie je to uplne porovnatelne.
Ja osobne riesim pre zaujmavost samostatne meranie vykurovacieho o kruhu u seba doma, som celkom zvedavy na vysledky

Ja si robím štatistiky spotreby NT aj VT na týždennej báze, takže viem spriemerovať bežný týždeň (mesiac) mimo vykurovacej sezóny. Momentálne som niekde na 210kWh NT a 45kWh VT - mesačne - tam je bežná spotreba vrátane TÚV, 2 dospelé osoby.

Za 2011 my vyšlo nasledovné:

kúrenie - 8,5 MWh
TÚV - 1,85 MWh
zvyšok - 1,1 MWh NT a 0,5 MWh VT
mattias
02.03.12,20:38
ešte jeden dôležitý údaj - teplota počas dňa a počas noci
mattias
02.03.12,20:43
ja este sice nekurim, ale vidim tam jeden problem - tu spotrebu mas meranu spolocne z ostatnou spotrebou, takze nie je to uplne porovnatelne.
Ja osobne riesim pre zaujmavost samostatne meranie vykurovacieho o kruhu u seba doma, som celkom zvedavy na vysledky

to nevadí že je to spolu dá sa to porovnať potom s domácnosťou plyn/elektrina
petervi
03.03.12,05:39
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
mattias
03.03.12,06:22
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou

ako uvádzam v popise témy nezameriavajme sa na výhody - nevýhody, lacnejšie -drahšie. Neidem sa s nikým hádať že plyn je lacnejší (nateraz). Riešme tu prosím čisto iba prevádzku elektrického vykurovania.
bjuty smis
03.03.12,15:32
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
d
další expert...
bjuty smis
03.03.12,15:35
tomas hc :
Momentálne som niekde na 210kWh NT a 45kWh VT - mesačne - tam je bežná spotreba vrátane TÚV, 2 dospelé osoby.

a za toto platíš 146.-€ ??? to kde nakupuješ ? :))
alltracboy
03.03.12,15:38
vykurovaci KW vyrobis lacnejsie z plynu ako z elektriny, takze je jedno ci mas NED alebo stajnu, vykurovanie plynom bude zatial stale lacnejsie ako elektrinou
za tym si stojis? aj pri teplenom cerpadle? :D

inak k otazke.. je to jedno, vykurovanie elektrikou je cenovo zhruba narovnako s plynom, mozno trochu nevyhodnejsie. Pokial tu aj niekto nieco napise, tak to nema pre zadavatela ziadnu vypovednu hodnotu.
day
03.03.12,19:01
ked je to porovnatelne, preco mame vsetci plyn?
bjuty smis
03.03.12,19:57
všetci máme plyn ...
no ty si zatial najlepší.. :))

nič v zlom, aj já mám plyn, ale "zablendovaný" v múre.....
petervi
03.03.12,20:10
všetci máme plyn ...
no ty si zatial najlepší.. :))

nič v zlom, aj já mám plyn, ale "zablendovaný" v múre.....

Mas plyn a dal si si TC alebo Elektrokotol? Pomaly zacinam chapat Tvoje zufale komentare :)
day
03.03.12,20:12
tiez ta nechapem
tienik
03.03.12,20:26
plyn mam aj ja - pri plote :-) ale dalej som nu nejak nedovolil ist. Podla mna technicke vyhody elektriky plyn nikdy neprekona a cena predpokladam z v horizonte par rokov bude rovnaka.
Ale to je mimo tejto temy, len tak na okraj
day
03.03.12,20:34
nie je tienik, ked mas cas napis
alltracboy
04.03.12,05:04
Vo veľkoodbere je to E 100 : P cca 65 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ak sa ti zdá zhruba 1 a 2/3 rovnaké = tvoj matematický problém)

no ja som nevedel ze kazdy kto ma elektriku kuri TC :D Tak potom ano.. elektrika je lepsia.
TomasHC
04.03.12,07:14
tomas hc :
Momentálne som niekde na 210kWh NT a 45kWh VT - mesačne - tam je bežná spotreba vrátane TÚV, 2 dospelé osoby.

a za toto platíš 146.-€ ??? to kde nakupuješ ? :))

Čítaj to celé. Toto čo si "vypichol" je spotreba MIMO vykurovacej sezóny. Zálohové platby vypočítavajú z ročnej spotreby deleno 12 mesiacov a tam je logicky aj kúrenie...
day
04.03.12,07:16
tomas keby mas moznost teraz moznost pripojit plyn urobil by si to?
tienik
04.03.12,09:08
nie je tienik, ked mas cas napis

myslis konkretne vyhody elektrickeho kurenia?
Mozem skusit zhrnut co ma napada hned.
1) jedno meradlo energie - jeden pausalny poplatok
2) jedna revizia na vsetko
3) jednoducha instalacia (je to len par kablov naviac oproti normalnej instalacii, ktoru robis tak ci tak)
4) Vyssia a lahsie zabezpecitelna bezpecnost.
5) je to sice teoria - ale na % vacsia spolahlivost ako plyn (ohrozuje ma len vypadok jedneho zdroja)
6) Presna regulacia beruca do uvahy vsetky predstavitelne prevadzkove stavy, pretoze termostat moze riesit len jeden priestor bez vazby na cely dom.
7) Pri priaznivom zatepleni a dobrej volbe kurenia su naklady lepsie ako ako pri dvoch zdrojoch energie.
8) lokalne cista prevadzka - ludovo povedane nemas komin. A prevadzka elekrarne je vzdy ucinnejsia ako spalovanie hocicoho doma, takze je to aj ekologicke :-)
9) Pri rozumnej volbe vykurovacich telies a termostatu je vysokopravdepodobna bezudrzbovost systemu - je to natolko jednoduche ze sa nema fakt velmi co pokazit.

Ked ma este cosi napadne budem sem doplnat, ok?
alltracboy
04.03.12,09:32
len ked ti vypadne elektrika tak si celkovo nahraty, kdezto pri plyne sa da kurit bud, alebo. Tak isto varit. Ked vypadne plyn tak si kludne uvarim na dvojplatnicke a zakurim ohrievacom. Ten bod 5 by osm ako vyhodu moc nebral.. ostatok je OK. Pomaly zacnem lutovat ze som daval plyn :D
TomasHC
04.03.12,09:42
tomas keby mas moznost teraz moznost pripojit plyn urobil by si to?

Možnosť som mal - za 7000€. Z dôvodu dlhej návratnosti a celkovo neistoty návratnosti (cena plynu z dlhodobého hľadiska) som si povedal, že radšej budem platiť viac, ale nebude mi pichať celý život pri srdci keď sa pozriem na plynomernú skrinku :D Plynový kotol som mal kúpený, dvojokruhový Geminox za takmer 3000€ + Brilon komín za 210€ - takto mám elektrokotol za 600€ a to je všetko. Keby som vedel ako super funguje ekvitermika, nemusel som kupovať ani len izbový termostat. Teda len za kotol a komín som ušetril 2610€ a ročne miniem povedzme o 400€ viac ako s plynom - ale nemám žiadnu vstupnú investíciu.
Hop377
04.03.12,09:54
myslis konkretne vyhody elektrickeho kurenia?
Mozem skusit zhrnut co ma napada hned.
1) jedno meradlo energie - jeden pausalny poplatok
2) jedna revizia na vsetko
3) jednoducha instalacia (je to len par kablov naviac oproti normalnej instalacii, ktoru robis tak ci tak)
4) Vyssia a lahsie zabezpecitelna bezpecnost.
5) je to sice teoria - ale na % vacsia spolahlivost ako plyn (ohrozuje ma len vypadok jedneho zdroja)
6) Presna regulacia beruca do uvahy vsetky predstavitelne prevadzkove stavy, pretoze termostat moze riesit len jeden priestor bez vazby na cely dom.
7) Pri priaznivom zatepleni a dobrej volbe kurenia su naklady lepsie ako ako pri dvoch zdrojoch energie.
8) lokalne cista prevadzka - ludovo povedane nemas komin. A prevadzka elekrarne je vzdy ucinnejsia ako spalovanie hocicoho doma, takze je to aj ekologicke :-)
9) Pri rozumnej volbe vykurovacich telies a termostatu je vysokopravdepodobna bezudrzbovost systemu - je to natolko jednoduche ze sa nema fakt velmi co pokazit.

Ked ma este cosi napadne budem sem doplnat, ok?

Bod 1 pausalany polatok vyvazi vyssiu cenu kW elektriky?


Body 5 a 6 platia rovnako aj pre plyn.
A bod 7 je blud, co ma spolocne zateplenie s jednotkovou cenou za kW pri akomkolvek mediu?

Btw... z plynoveho kurenia sa v pripade potreby ovela lahsie prejde na elektricke ak by stupol plyn nad cenu elektriky.
tienik
04.03.12,10:54
Bod 1 pausalany polatok vyvazi vyssiu cenu kW elektriky?


Body 5 a 6 platia rovnako aj pre plyn.
A bod 7 je blud, co ma spolocne zateplenie s jednotkovou cenou za kW pri akomkolvek mediu?

Btw... z plynoveho kurenia sa v pripade potreby ovela lahsie prejde na elektricke ak by stupol plyn nad cenu elektriky.

bod 1) pri rozumnej spotrebe (to je ta izolacia v inom bode) je uz ten pausal zaujmavy, hlavne preto ze byt nemusi :-)
bod 5) pisal som ze teoria, tu je vysvetlenie - ak kurim plynom ohrozuje ma vypadok plynu, ALEBO elektriky, ak kurim elektrikou, tak ma ohrozuje LEN vypadok elektriky. V teoretickej rovine je to vacsia istota. Ale suhlasim ze toto je uz velmi teoreticka cas problemu
bod 6) nesuhlasim, nikdy nebude regulacia plynoveho kurenia natolko presna a jednoducha ako pri elektrike.
bod 7) zateplenie ma vplyv na celkovu spotrebu a tym aj pomer energie na kurenie k energii na domacnost. Tym padom su tam vyhody inych sadzieb atd.... proste treba pozerat aj na tento aspekt.

cena energii - do buducna (nie velmi daleko) sa ceny viac menej zjednotia - energia je energia, nech je "zavreta" v comkolvek.
A ako som tu raz pisal, naco plytvat plynom, drevom, uhlim ked ich obnova je otazna. Mne je srdcu blizsie minut elektriku vyrobenu z uranu - ktory nam na nic ine rozumne nie je, ak nicit to co uz obnovit nepojde.
Najme ked vidim tazit stromy na kurenie tak sa mi otvara nozik vo vrecku. Furt len rubeme, ale nesadime.
TomasHC
04.03.12,12:38
tienik: často argumentuješ výhodnou sadzbou NT pri dvojtarife, ale musím Ťa sklamať, NT v D5 nie je nijako zásadne lacnejšia oproti D1 alebo D2. No a paušál za dvojtarif ma serie celé NEvykurovacie obdobie, lebo miniem elektriku za 12€ a 17€ dám za hodiny :(
tienik
04.03.12,13:16
tienik: často argumentuješ výhodnou sadzbou NT pri dvojtarife, ale musím Ťa sklamať, NT v D5 nie je nijako zásadne lacnejšia oproti D1 alebo D2. No a paušál za dvojtarif ma serie celé NEvykurovacie obdobie, lebo miniem elektriku za 12€ a 17€ dám za hodiny :(

v tom mas bohuzial pravdu, posledne roky to s..ru, ale pamatam casi ked to bolo inac.
Ako aj ty pises, ide o tu ostatnu spotrebu - mimo vykurovacie obdobie. Ked ma rodina mimo kurenia maly odber, tak ta NT vyhodu straca. Ale napriklad u mna sa asi uzivi :-)
mattias
04.03.12,15:24
neuveritelné, ludia zavolajte si a dohadujte sa cez telefón!!! Jasné že 17€ za 3x25A istič je zdieranie ale od júla minulého roka si plynovú prípojku hradí zákazník, montáž smie previesť iba firma ktorú akceptuje SPP distribúcia, projektovú dok. iba ktorú opäť dohodí SPP.... čiže nieje problém za prípojku zaplatiť 1500€ (ak ešte nehovorím málo). Ak urad pre reg. sieť. odvetví bude naďalej mariť zvyšovanie plynu zo strany SPP tak si neviem predstaviť za čo všetko si ešte SPP zavedie poplatky. Riešenie je el. kúrenie s podpory fotovoltaiky. Nehovorím že to vyjde 1:1 (čo vyrobím to miniem), ale rozhodne to pomôže. Už len 1500€ za prípojku a 3000€ za lepší kondenzačný kotol + rozvody vody ventili a ďalšie p......y :D je celkom pekný peniaz za ktorý si poriešim FVA na celú strechu. Za 10 rokov sa mi vráti investícia. Z plynu sa mi čo vráti? A dôležitá vec ten plyn kotol je pichnutý v elektrine, tak čerpadlo budeš točiť rukou keď nebude prúd, či ako? Trochu zručný človek si urobí el. kúrenie sám za dva dni.
Hop377
04.03.12,16:03
Tak tu FVE za 4500,- Evri co s nou dokazes vykurovat a este mat navratnost 10 rokov by som veru chcel vidiet.
alltracboy
04.03.12,17:16
je to ako ked si niekto mysli ze kupi elektromobil a jazdi zadarmo :D ale to ze plati elektrinu a ze za 3 roky moze kupovat nove baterie ktore stoja ako nove auto to sa uz do uvahy neberie. A ta fotovoltaika baterie potrebuje tiez. A tiez niesu najlacnejsie a nevydrzia vecnost. Dajme tomu ze tie "ekologicke" riesenia typu fotovaltaika, solar, su pre ludi co bude nevedia co s peniazmi a chcu to mat, alebo ludia ktori chcu zit inym sposobom zivota a proste si to zaplatia. Oboje su tozit bez dotacii nenavratne.
mattias
04.03.12,18:03
je to ako ked si niekto mysli ze kupi elektromobil a jazdi zadarmo :D ale to ze plati elektrinu a ze za 3 roky moze kupovat nove baterie ktore stoja ako nove auto to sa uz do uvahy neberie. A ta fotovoltaika baterie potrebuje tiez. A tiez niesu najlacnejsie a nevydrzia vecnost. Dajme tomu ze tie "ekologicke" riesenia typu fotovaltaika, solar, su pre ludi co bude nevedia co s peniazmi a chcu to mat, alebo ludia ktori chcu zit inym sposobom zivota a proste si to zaplatia. Oboje su tozit bez dotacii nenavratne.

skús si prečítať pozornejšie čo som napísal a doplň si vedomosti o FVA. Jasné že ti nevyrobia tolko energie aby si sa dostal do nuly, to je utópia v RD. Verím v to že sú ti schopné kompenzovať vyššie náklady na kúrenie elektrinou až tak že sa dostaneš na úroveň plynu. A žiadne akumulátory, vyrobené napätie predávaš do siete a následne kupuješ.
mattias
04.03.12,18:10
Tak tu FVE za 4500,- Evri co s nou dokazes vykurovat a este mat navratnost 10 rokov by som veru chcel vidiet.

Pozor za 10 rokov je predpokladaná návratnosť za FVA za nič iné, potom ideš do plusu. Predpokladaná životnosť FVA panelu je 25 rokov aj keď treba rátať že účinnosť sa postupne znižuje. Najväčší problém je že žebráci EU nás tlačia do obnovitelných zdrojov ktorých technológia je drahá a mám taký pocit že na slovensku etrémne predražená a dotácie ti nikto nedá. Preto majú všetci pocit (oprávnený) že sa to nemôže vrátiť. Ak budú ceny normálne verím v to že pôjdeš do toho.
mattias
04.03.12,18:12
Ako vidím tak nie sme schopný vytvoriť tému k veci aby sústavne jeden druhého osočoval za názor. Tak poprosím držme sa pôvodného zámeru témy!
alltracboy
04.03.12,18:18
skús si prečítať pozornejšie čo som napísal a doplň si vedomosti o FVA. Jasné že ti nevyrobia tolko energie aby si sa dostal do nuly, to je utópia v RD. Verím v to že sú ti schopné kompenzovať vyššie náklady na kúrenie elektrinou až tak že sa dostaneš na úroveň plynu. A žiadne akumulátory, vyrobené napätie predávaš do siete a následne kupuješ.
myslim, ze ta bublina okolo vykupovania elektriny uz davnejsie praskla. Respektive, ten zakon co prikazoval elektrarnam vykupovat energiu drahsie ako sami predavaju uz nieje. boli casy ked sa vyvolencom oplatilo svietit na panely dieselovymi elektrocentralami a pekne na tom rizovali.
mattias
04.03.12,18:59
myslim, ze ta bublina okolo vykupovania elektriny uz davnejsie praskla. Respektive, ten zakon co prikazoval elektrarnam vykupovat energiu drahsie ako sami predavaju uz nieje. boli casy ked sa vyvolencom oplatilo svietit na panely dieselovymi elektrocentralami a pekne na tom rizovali.

presne tak, kôli takýmto parchantom sa predražila výroba elektriny. Ak by to ošetrili spôsobom aký je teraz (povolené sú len RD do 100KW tuším) tak by pre vládu nebol problém pomôcť luďom nejakými dotáciami z EU. V tomto smere je to v .....
Hop377
04.03.12,19:10
Pozor za 10 rokov je predpokladaná návratnosť za FVA za nič iné, potom ideš do plusu. Predpokladaná životnosť FVA panelu je 25 rokov aj keď treba rátať že účinnosť sa postupne znižuje. Najväčší problém je že žebráci EU nás tlačia do obnovitelných zdrojov ktorých technológia je drahá a mám taký pocit že na slovensku etrémne predražená a dotácie ti nikto nedá. Preto majú všetci pocit (oprávnený) že sa to nemôže vrátiť. Ak budú ceny normálne verím v to že pôjdeš do toho.

Lenze Ty tu uvadzas neuplne udaje, najskor nerealnu cenu nakupu systemu a neuvadzas ze navratnost 10 rokov bude len vtedy ak budes mat garantovany vykup elektrickej energie. Ak by si nahodou chcel riesit ostrovny system tak Ti nakaldy stupnu takmer na raz tolko, este prirataj udrzbu a vymenu baterii.
Co sa tyka zivitnosti tak si zabydol ze pri uvadzanej 25 rocneh je uz riadny pokles kapacity panelov, vsebecne sa uvadza viac ako 30% a aj to je velmi optimisticky nazor len na papieri.
Je chore ked sa musi vykupovat elektricka energia za trojnasobne vyssiu cenu ako sa predava.
lubko6394
04.03.12,19:37
skús si prečítať pozornejšie čo som napísal a doplň si vedomosti o FVA. Jasné že ti nevyrobia tolko energie aby si sa dostal do nuly, to je utópia v RD. Verím v to že sú ti schopné kompenzovať vyššie náklady na kúrenie elektrinou až tak že sa dostaneš na úroveň plynu. A žiadne akumulátory, vyrobené napätie predávaš do siete a následne kupuješ.

FVE a kúrenie je blbosť. Mám FVE. December 100 kWh , máj 1500 kWh, inštalovaný výkon cca 10 kWp za 37.200 Eur. Takže ak tak len na pohon klimatizácií a to by návratnosť bola v čudu, lebo ak sa nepredá za dotovanú cenu, tak náklady prevýšia výnosy.
tienik
04.03.12,19:39
takze, FVE v ostove je na dnes utopia - to nezaplati nikto.
FVE pripojena do siete je podobne svinstvo ako vypustanie splaskov do byvalej studne.
Chvalabohu su dnes povolene FVE len na budovach, takze prestalo to bezbrehe stavanie somarin za kazdym rohom.
Obrovskym problemom FVE je, ze vyrobi kopec elektriky v dobe ked mi je prakticka na nic a naopak nevyrobi nic ked ju prave potrebujem (dne - noc, leto - zima)
Ako som tu uz pisal, aj tak mozno doma urobim, nateraz rozumne sa mi vidi vyuzit FVE na ohrev vody. Je to v principe lacne, bez nakladov na dalsiu udrzbu, nikoho nenutim mi nato prispievat...atd. Proste cisto sukormna zalezitost ktora ma v konecnom dosledku zmysel pre moju penazenku aj pre tu ekologiu.
petermikuláš
05.03.12,07:48
myslim, ze ta bublina okolo vykupovania elektriny uz davnejsie praskla. Respektive, ten zakon co prikazoval elektrarnam vykupovat energiu drahsie ako sami predavaju uz nieje. boli casy ked sa vyvolencom oplatilo svietit na panely dieselovymi elektrocentralami a pekne na tom rizovali.

Presne tak, jeden môj známy to mal do detailu takto prešpekulované a nakoniec nešiel do toho. V prípade, že Vám to nikto neodkúpi ste len stratový.
mattias
05.03.12,13:25
FVE a kúrenie je blbosť. Mám FVE. December 100 kWh , máj 1500 kWh, inštalovaný výkon cca 10 kWp za 37.200 Eur. Takže ak tak len na pohon klimatizácií a to by návratnosť bola v čudu, lebo ak sa nepredá za dotovanú cenu, tak náklady prevýšia výnosy.

hurá ďalší pochopil tému. ďakujem. 1,5MWh za máj sa ti zdá málo ? (dúfam že som dobre pochopil že za mesiac nie do mája) Predpokladám že máš aj velký dom, balkóny, vykiere? Ak ťa môžem poprosiť daj sem informácie aké uvádzam v téme.
lubko6394
05.03.12,13:44
hurá ďalší pochopil tému. ďakujem. 1,5MWh za máj sa ti zdá málo ? (dúfam že som dobre pochopil že za mesiac nie do mája) Predpokladám že máš aj velký dom, balkóny, vykiere? Ak ťa môžem poprosiť daj sem informácie aké uvádzam v téme.

Málo či nemálo, to je jedno, predá sa aj tak VŠETKO. A domček mám nevhodne orientovaný, takže FVE je na južnej streche stodoly. Ja som tým chcel poukázať na fakt, že vtedy keď ja potrebujem TEPLO, tak mi FVE ide na minimálny výkon z hľadiska ročného obdobia. Rovnako je to v priebehu dňa so spotrebou elektriny. Ceny panelov síce v dôsledku boomu FVE klesajú, ale ešte nie tak nízko aby to bolo bez dotácií ekonomické a o batériách už ani nehovorím.
dolfort
06.03.12,00:08
Môj house: polozrekonštruovaný 1954 barák, nadm. výška 630 m.n.m., JV orientácia stavby.
85 m2 obytnej plochy, steny 40cm škvarový kváder (humus), štukátorový strop bez izolácie (zatiaľ), sedlová strecha, škridla. Zateplenie žiadne, okrem podlahy, kde je 15cm EPS a podlahové kúrenie voda.

TÚV el. bojler 120L 2kW, zdroj pre podlahovku Raja 18K. Sekundárny zdroj tepla 2x krbové kachle 2x 8kW.
Varí sa na el. varnej doske.
El. zálohová platba nejakých 196 €.

Podľa merania spotreby, v zime podľa vonkajšej teploty spotreba kolíše od 80 do 110 kWh denne v NT s tým, že sa kúri aj v kachliach.
90% zo spotreby el. robí Raja (podľa porovnania spotreby počas vykurovacej sezóny a v lete, kedy sa de facto len ohrieva voda bojlerom a čísla sú okolo 10-15 kWh denne alebo tak).

V budúcnosti chcem celý systém prerobiť na "poloostrovný" alebo ostrovný tak, že primárny zdroj tepla bude drevokotol s aku nádržou, ohrev TUV solar a výroba el. fotovoltaika. Už len nahonobiť tých 10000 € či koľko to bude koštovať.
Keď pojdem odťať hlavný kábel z SSE, zavolám vás všetkých na párty.
TomasHC
06.03.12,06:14
Na to odtínanie sa teším ;)
tienik
06.03.12,06:38
na ostrov Ti bude 10000€ malo :-)
alltracboy
06.03.12,07:45
k tej zriadovacej cene by som urcite nezabudol pripocitat zivotnost a servisne naklady. V zime by sa skor uzivila kogeneracna jednotka na plyn. Fotovoltaiku a solarny ohrev vody by som videl realnejsie niekde v spanielsku a nie tu kde je v zime 30 slnecnych dni.
tienik
06.03.12,07:47
ono vseobence tazko je robit dodatocne upravy. Lebo ked vezmes tu investiciu ktora nie je nutna - za ako dlho ju budes minat na terajsi druh kurenia?
alltracboy
06.03.12,08:22
mimotemy
ono vseobence tazko je robit dodatocne upravy. Lebo ked vezmes tu investiciu ktora nie je nutna - za ako dlho ju budes minat na terajsi druh kurenia?vela ludi vo vidine setrenia nemyslia na to ze aj ich cas ma nejaku cenu. A vyhody takeho plynu so skoro bezstarostonou prevadzkou ocenia ked sa im nieco stane nebude mat ist kto nalozit do kotla.
pokial ide o to kurenie elektrikou.. ano moze to byt zaujimave pri nadstandardne zateplenych novostavbach. Pri starych domoch s velkymi stratami jednoznacne plyn
dolfort
07.03.12,02:42
V zime by sa skor uzivila kogeneracna jednotka na plyn. Fotovoltaiku a solarny ohrev vody by som videl realnejsie niekde v spanielsku a nie tu kde je v zime 30 slnecnych dni.

Určite zaujímavý nápad, no v dedine nemáme plyn :(
Určite sa dá súhlasiť s tým, že dole v Spanielsku sú na solárko alebo fotovoltaiku lepšie podmienky než u nás, no na druhej strane to ohromné množstvo energie, ktorá k nám prichádza zo slnka, mi proste nedá spať.

V 21. storočí stále nemáme dostupnú techológiu, ktorá by efektívne a pri vysokej účinnosti dokázala zachytávať a skladovať obrovskú energiu zo slnka.
Namiesto toho prácne vyťahujeme zo zeme fosílne palivá a spaľujeme ich.
Keby prišla nejaká vyspelá mimozemská civilizácia a uvideli by čo to tu robíme, tak by si poťukali po čele a vypli by nás jak take fši.

a pathetic bloody planet... COMMENCE DEMOLITION (posuňte si na 05:50)http://www.youtube.com/watch?v=U9ZLi4sjcvQ&t=5m50s
alltracboy
07.03.12,05:29
ale co by nebolo.. vsetko je, aj motory na vodu, ale su ludia vdaka ktorym sa tie technologie nedostanu na svetlo sveta. Co by z toho mali staty a ropne spolocnosti ak by sme vsetci zacali jazdit a kurit vodou. Ved to je neskutocky tok penazi z ropy, a inych paliv.
Hop377
07.03.12,05:46
Tie funkcne motory na vodu su len fantasmagorie a konspiracne teorie o naftovej loby. Na druhu stranu je dobre ze zatial nic take neexstuje, neviem si predstavit aku cenu by mala potom voda ak by bolo mozne ju vyuzit ako nosic energie.
tienik
07.03.12,06:29
V 21. storočí stále nemáme dostupnú techológiu, ktorá by efektívne a pri vysokej účinnosti dokázala zachytávať a skladovať obrovskú energiu zo slnka.
Namiesto toho prácne vyťahujeme zo zeme fosílne palivá a spaľujeme ich.




v tom mas velku pravdu, nejde len o FV, ale vseobecne, problem je, ze elektricku energiu - ako cistu a lahko transportovatelnu energiu nevieme uskladnit. Stale musime pracovat v realnom case kde vyroba = spotreba. Ta regulacia stoji viac € ako vyroba energie ako takej. Ak by sme nasli jednoduchy a ucinny sposob ako "skladovat" elektriku, tak sme za vodou.
dolfort
07.03.12,23:46
úplný súhlas