tomino1980
02.03.12,21:42
Ahojte
ideme robit rekonstrukciu elektriky v panelakovom byte a chceme menit aj podlahy za plavajucu(resp. korkovu al vinylovu plavajucu). Teraz chceme zmenit podlahu vsade okrem kuchyne, tu teraz nejdeme robit.
Kedze chceme dat drahsiu podlahu ...chcem aby povrch pod nou bol "perfektne" rovny aby podlaha vydrzala dlho.
Momentalne je pod plavajucou taky nalepeny gumolit(neviem ako sa to presne vola) a podlaha tak nie je uplne rovna...hlavnev rohoch je vyvysena. Na chodbe je viditelna vyvysenina v strede chodby. Tu sme minuly rok menily podlahu a podlaha sa tu zdvíha a coskoro by sa tu vylomili zamky.
Rozmyslam ze ten gumolit uplne strhnem a dame nivelizaciu.
A tu mam dilemu. Nikdy som nevidel ako sa taka nivelizacia robi a ci s to zvykne davat aj v panelakoch.

Robil niekto z vas to strhavanie gumolitu a daval nivelizaciu, odporucate to ? Ako dlho cca trva schnutie. Predpokladam ze pod podlahou je rovny beton( bez vaccsich dier) a nivelak to da len do roviny ...takze nebude treba velka vrstva ...cca1-2cm

Ako sa robi nivelizacia - da sa to urobit aj svojpomocne ? Troska si neviem predstavit ako doma miesam kybel po kybli nivelaku a vylievam na podlahu. Robi sa to izba po izbe alebo naraz sa nivelak vylieva do izby za izbou a nakoniec chodba...potom ...zavrem dvere do bytu a potom cakam pred dvermi az je to hotove ;-) ?

Diky za radu od niekoho kto robil alebo aspon videl robit nivelizaciu v byte.

tomas
220870
02.03.12,20:49
Amatér nivelačnú hmotu neurobí poriadne.Aj to treba vedieť.Odporúčam to nechať na niekoho kto s tým má skúsenosť.Zbytočne si narobíte škodu.To čo spomínate som robil x-krát.
tomino1980
02.03.12,21:50
dakujem za odpoved...teraz som mal troska casu tak som hladal nieco viac o tejto teme na nete a tiez som dospel k rovnakemu nazoru...ze do niecoho takeho by som sa sam nepustal. Tiez som dospel k nazoru ze lepsie ked to lino neham (okrem tej chodby to nie je az take hrozne(rohy troska vystupuju) a tu vypuklinu na chodbe skusime nejako vybrusit(resp. mam podozrenie ze na chodbe cez tu vypuklinu idu kable od elektriky tak sa tam bude burat rezat bude tak ci tak ..tak sa to potom aj tak bude musiet vyrovnat.
kutilko
04.03.12,15:13
Myslím že s tou chodbou bude najväčší problém...lebo niekde sa musí ukončit to vylievanie a vy musíte bývat.Ale všetko sa dá ak sa chce.Ako už bolo napísané je to odborná práca aj ked to tak nevyzerá,správne posudenie podkladu,výber penetráku,nivelačky,realizácia.Aj ja by som to nechal na odborníka.
fetya
04.03.12,19:09
nie je az taka veda ta nivelacka. vcera som to robil u brata, uz mam niekolko za sebou. takze moj postup: potrebujes 2-3 ludi. najprv sme napenetrovali podlahu, potom sme to pokrili sietkou, obycajnou, ktora sa lepi pri zateplovani na eps, aby poter nepopraskal. Treba si dobre pripravit material. Mne sa usvedcilo Baumit nivelo quatro, s tym sa robi najlepsie. Skusal som aj nieco od weber-u, ale to nie je ono. Mali sme plastovu socicku vanicku, v ktorom sa kupali babetka. Jedno vrece vysypat, velkou vrtackou a miesadlom to poriadne namiesat a vyliat na podlahu. Jeden uz sype zase do vane, druhy miesa, treti jezkom valcuje, a tak pekne dokola. Pozor, po dvoch vreciach okraje vanicky spachtlou ocistit, aby to male mnozstvo, ktore sa nerozmiesalo vodou sa s nasledujucimi vrecami rozmiesalo. Schne to velmi rychlo, na druhy deň je to pochodzne, vraj sa moze aj poukladat aj podlaha, ale radsej pockat este jeden den. Ja by som nebal ist do toho.
tomino1980
04.03.12,19:37
dakujem za radu...hlavne ten postup ma potesil. Ale ak sa do toho dam tak maximalne ta chodba(uvidim ako dopadne sekanie elektriky)...inak skor bez..a plavajucu(korkovu) na lino.
lapejko
04.03.12,22:08
nie je az taka veda ta nivelacka. vcera som to robil u brata, uz mam niekolko za sebou. takze moj postup: potrebujes 2-3 ludi. najprv sme napenetrovali podlahu, potom sme to pokrili sietkou, obycajnou, ktora sa lepi pri zateplovani na eps, aby poter nepopraskal. Treba si dobre pripravit material. Mne sa usvedcilo Baumit nivelo quatro, s tym sa robi najlepsie. Skusal som aj nieco od weber-u, ale to nie je ono. Mali sme plastovu socicku vanicku, v ktorom sa kupali babetka. Jedno vrece vysypat, velkou vrtackou a miesadlom to poriadne namiesat a vyliat na podlahu. Jeden uz sype zase do vane, druhy miesa, treti jezkom valcuje, a tak pekne dokola. Pozor, po dvoch vreciach okraje vanicky spachtlou ocistit, aby to male mnozstvo, ktore sa nerozmiesalo vodou sa s nasledujucimi vrecami rozmiesalo. Schne to velmi rychlo, na druhy deň je to pochodzne, vraj sa moze aj poukladat aj podlaha, ale radsej pockat este jeden den. Ja by som nebal ist do toho.
skús na to po vytvrdnutí priložiť 2,5 metrovú hliníkovú latu a asi budeš nemilo prekvapený, že nivelačka viacmenej skopírovala pôvodný povrch...Toto je celonárodný omyl, že samonivelizačné hmoty dokážu zachrániť odfláknuté spracovanie pôvodných poterov a chýbajúce ukradnuté tony betónu! Tento materiál bol vyvinutý na upravenie povrchu hrubého, drsného poteru, ktorý vykazuje minimálne odchýlky z rovinnosti. Nivelačka má vyrobiť hladký povrch pod krytiny ktoré to vyžadujú, napr. PVC.
fetya
05.03.12,05:48
polozil som tu vodovahu, a bolo to v rovine.