zabka888
03.03.12,15:37
Robíme ústredné kúrenie do staršieho rodinneho domu,v ktorom bývame a už mame dane aj plavajucu aj stierky a rozmýšľame nad tým aky typ rurok dat na to kurenie,poradte dakujem:):)
svrki
03.03.12,15:43
Jednoduchá a rýchla montáž
alltracboy
03.03.12,16:47
vsetko zalezi od teploty vody aku tam budes pouzivat a financii.
Martin1310
04.03.12,21:30
vsetko zalezi od teploty vody aku tam budes pouzivat a financii.

Presne tak.Ja som tiež chcel plasthliník ale kedže mám a asi vždy budem meť kotol vlastnej výroby na drevo-taže žiadna regulácia,tak aj na radu kurenára som spravil normálne kovové kúrenie z otvorenou expanzkou.
Pokial budete kúriť plynom tak plasthliník alebo med podla penazí.
lapejko
04.03.12,21:59
Presne tak.Ja som tiež chcel plasthliník ale kedže mám a asi vždy budem meť kotol vlastnej výroby na drevo-taže žiadna regulácia,tak aj na radu kurenára som spravil normálne kovové kúrenie z otvorenou expanzkou.
Pokial budete kúriť plynom tak plasthliník alebo med podla penazí.
otvorená expanzka je prežitok, akurát podporuje koróziu celého systému hlavne plechových radiátorov, samotiaž funguje aj pri uzavretých tlakových systémoch, okrem toho už len spustením núteného obehu čerpadlom dokážeš ušetriť časť paliva keďže sa za kratší čas dokáže ohriať podstatne väčší objem vody ako pri pomalej samotiaži. Atmosferické motory majú síce dlhšiu životnosť ale kto dnes kúpi nové auto bez turba?
Martin1310
04.03.12,22:40
No síce to nieje k téme ale otvorená expanzka sa dá spraviť tak aby sa tam žiadny vzduch z novým kislíkom nedostával,Tým pádom mám problém z okisličovaním fuč.A potom je tu pre mna neocenitelná výhoda a to naprostá spolahlivosť jej funkcie naproti bezpečnostným ventilom.Mám 10m vysoký dom takže z tlakom problém nemám a čerpadlo samozrejme používam.Staré 53 ročné kúrenie ktoré som zrušil vyzeralo akoby som ho tam včera namontoval žiadna hrdza pekná jemne čierna voda z toho vytekala.Samozrejme myslím rozvody,radiatory už boli menené.
Indeed
05.03.12,04:41
Myslím, že to staré kurenie si nahradil,hlavne kvoli energetickým usporám a hospodárnosti,

rozdielne množstvo energie potrebujeme na zohriatie systemu 1000 litrov vody oproti 150 litrom vody.
zabka888
05.03.12,07:32
vsetko zalezi od teploty vody aku tam budes pouzivat a financii.
Tak je to na 7radiatorov na jednom podlaži a kotol viadrus na drevo.Ja len tolko že som počula ,že ten hlinik plast po čase vraj starne ,tak ako keby vráskavel,tak neviem.
zabka888
05.03.12,07:34
no veď to jednoducho a rychlo,a bez neporiadku veľkeho ,ja len dufam že ten hlinik plast vydrži
alltracboy
05.03.12,10:10
plastovu trubku by som na kotol na drevo nedaval. Kotol na drevo sa tazko reguluje a tie trubky PERT su do cca 90 stupnov aj to uz maju skratenu zivotnost. Pokial niesu peniaze na medeny rozvod, tak potom klasicky ocelovy. Pokial chces nasilu plastove rozvody, pobav sa s kurenarom, a trubky by som tahal tak aby sa dali v pripade potreby vymenit a nebolo treba rozsekat celu podlahu.
Indeed
05.03.12,12:11
Realne sa malokedy , ak vobec, podarí dosiahnuť v CELOM systéme teplotu vyššiu ako 60-70 °C , takže plastu by som sa nebal, hliniko-plastu už vobec nie.
alltracboy
05.03.12,12:59
poznas to porekadlo ze retaz je tak silna ako jej najslabsi clanok?
Indeed
05.03.12,13:07
možno by prichádzala do úvahy kombinácia klasický trubkový rozvod pri kotli + hlinikoplast k radiatorom

cez šrubenia sa to dá ľahko prisposobiť
svrki
05.03.12,14:24
hlinik-plast je do 95 stupňou ak sa nemýlim :D
legolas
06.03.12,08:19
...nerozmýšľaj nad tým, daj si rozvody hlinik-plast, je to síce drahšie, ale za nejaký čas sa ti to vráti.., ja to mám 3 roky, je to super..v minulosti som mal klasiku a v systéme bolo cca 300 l vody, teraz je tam cca 70l, a k tomu otvorenému systému.., nemusíš mať uzatvorený systém aj pri rozvode hlinik-plast, kľudne si tam daj namontovať otvorenú expanznú nádobu, ona totiž má jednú dobrú výhodu :) nepotrebuješ pri nej stále dopúšťať vodu ako pri uzatvorenom systéme, lebo pri poklese tlaku ti kotol z bezpečnostných dôvodov nepôjde...
Martin1310
06.03.12,20:20
Hliník plast výde naopak lacnejšie ako kovové kúrenie.Kurenárske trubky,bezošvé s patričnou hrúbkou steny sú dosť drahé a o práci ani nehovorím.čo sa týka množstva vody tak aj kovové rozvody môžu mať rovnako malý priemer ako plasthliník.Staré kúrenia mali vela vody spravydla preto lebo fungovali samotiažne a to z malými priemermy nejde.