beedo
05.03.12,10:24
Ahojte poraďáci,
vedel by niekto poradiť na čo si dávať pozor pri kúpe mobilu spod ruky.
Aky je rozdiel medzi mobilmi z akcii (telekom, orange, O2...) a mobilmi kupovanými v klasických kamenných obchodoch?
Ďakujem
Johanka
05.03.12,09:42
Čo to znamená "spod ruky" ?
AlaNR
05.03.12,10:40
Aj operátori sú v podstate kamenný obchod... tam je rozdiel akurát tak v cene.

Spod ruky by som nekupovala, nikdy nevieš, ako s ním predošlý majiteľ narábal, resp. aké má dôvody na jeho predaj.
dalid
05.03.12,12:51
Ja zas mám celkom dobré skúsenosti s mobilmy z druhej ruky. Mal/mám takéto doma dva. (Asus P535 a iPhohe 4). Oba telefóny ale boli v kompletnom balení s pôvodnými dokladmy o kúpe a v oboch prípadoch ešte stále som mal niekoľko mesiacov z dvojročnej záruky...

Samozrejme v opticky perfektnom stave. Len vzdy to chcelo niekde vycestovať a dohodnúť si stretnutie a telefón si poriadne pozrieť. Hlavne poriadne overiť, či povodný majiteľ zrušil všetky bezpečnostné kódy, prípadne ich nastavil na pôvodné továrenské nastavenia.. Aby mu telefón neposielal hlášky o zmene SIM a lokalizovanie polohy telefónu...
myara
05.03.12,18:53
Aj operátori sú v podstate kamenný obchod... tam je rozdiel akurát tak v cene.

Spod ruky by som nekupovala, nikdy nevieš, ako s ním predošlý majiteľ narábal, resp. aké má dôvody na jeho predaj.

rozdiel nie je len v cene, ale aj v roznych upravach software, a neviem ci je to stale tak, ale volakedy davali mobilni operatori aj svoje logo na kryt mobilu
pioter007
05.03.12,21:33
tak od operátorov nieje nejaký problém síce dávajú na kryt logo ale to sa po čase stratí (zošúcha) momentálne mám mobil zakúpený v telekome (v hotovosti) dali mi odblokovací kód aby som si tam mohol dať aj iné sim ako telekom. mal som raz telefón aj z bazáru ale tiež nebol s ním problém - doteraz funguje - už ho používala asi celá rodina ( je síce poriadne starý ale zatial drží v pohode) - jediný problém je batéria ktorá sa pomerne rýchlo vybije. Ja osobne neviem či by som si kúpil v súčastnosti používaný mobil keďže teraz mob. telefón vydrží 2, 3 roky a už je na vyhodenie...
Záleží na okolnostiach kúpy - ak nájdeš málo používaný (v záruke) a za slušnú cenu tak by som ho možno aj bral :)
pavol36
06.03.12,20:19
Kupovať mobil spod ruky je jedna veľká romantika - nikdy nevieš, kedy ti na dvere zazvonia policajti a ty budeš musieť ten mobil ako vec dôležitú pre trestné konanie vydať v zmysle Trestného poriadku, pretože sa zistí, že práve táto mašinka bola napr. pred pol rokom ukradnutá na opačnom konci republiky... A peniaze ti nikto nikdy nevráti.
Dobrá rada - bez papierov nekupuj ani náhodou. A s papiermi? Takých sa dá vyrobiť...
pivko
06.03.12,20:23
A ešte sa može stať že Ťa nájde majiteľ toho spod ruky a vyfasuješ spak ruky.
kopretinka
06.03.12,20:30
...
Aky je rozdiel medzi mobilmi z akcii (telekom, orange, O2...) a mobilmi kupovanými v klasických kamenných obchodoch?
Ďakujem
akciový mobil od operátora je viazaný na daného operátora,mobil z obchodu je voľný,čiže tam môžeš dať simku hocijakú.
pioter007
06.03.12,21:00
akciový mobil od operátora je viazaný na daného operátora,mobil z obchodu je voľný,čiže tam môžeš dať simku hocijakú.
to áno ale ak si ho kúpiš od operátora v hotovosti tak ti dajú odblokovacie kódy ;)
kopretinka
06.03.12,21:56
to áno ale ak si ho kúpiš od operátora v hotovosti tak ti dajú odblokovacie kódy ;)
ale on sa pýtal na akciový,a taký je viazaný na akciu,čiže nedostaneš kód
Melnick
06.03.12,22:09
Nie každý, chce iného obabrať. Ja mám toľko prístrojov , že neviem čo s nimi, tak to poslednú dobu riešim tak, že dám prístroj odblokovať ( pretože odblokovacie kódy som nedostala - a brala som telefóny nedávno) a dám vnukovi, nech si ho predá .
Záruka je tam na celé 2 roky a telefón, keby nebol na odblokovaní tak je ešte aj originál zabalený.
Zaujímavé, že píšete o odblokovacích kódoch - ja mám 2 operátorov a nikde som tieto kódy nedostala, zato mám potvrdenku s včerajším dátumom na sumu 3,98 za odblokovanie. Dokonca ho museli odblokovať až v 40 km vzdialenom meste, pretože to robia iba v " podnikových " predajniach. :cool:
Chobot
06.03.12,22:31
Kupovať mobil spod ruky je jedna veľká romantika - nikdy nevieš, kedy ti na dvere zazvonia policajti a ty budeš musieť ten mobil ako vec dôležitú pre trestné konanie vydať v zmysle Trestného poriadku, pretože sa zistí, že práve táto mašinka bola napr. pred pol rokom ukradnutá na opačnom konci republiky... A peniaze ti nikto nikdy nevráti.
Dobrá rada - bez papierov nekupuj ani náhodou. A s papiermi? Takých sa dá vyrobiť...

Rád by som sa spýtal tých, čo tu zatracujú kúpu použitého telefónu: Čo robíte so svojimi starými telefónmi? Keď si kúpite nový, ten starý potom zahodíte? Alebo ten mobil používate kým funguje a potom ho vyhodíte? Nikdy ste nepredali na inzerát svoj mobil?

Ja som kúpil nejeden mobil na inzerát a takisto som aj nejaký predal. Nie každý predávajúci je zlodej podvodník. Kopec ľudí si kúpi akciový telefón, lebo si predlžuje zmluvu, ale majú svoj obľúbený a preto ten nový predajú. Sú to väčšinou nové telefóny, ktoré sú za lacnejší peniaz, ako z obchodu.

Alebo sú potom použité - tam už je určité riziko funkčnosti, ale ak si ho človek pred kúpou odskúša, malo by to byť OK.

Takže ja som "ZA" kúpu na inzerát - ale opatrne, najprv predajcu vyspovedať a prípadne si vypýtať doklad o kúpe.
beedo
07.03.12,20:01
Ako je to so sofwerom v mobiloch, davaju si tam operatori svoj upravovany?
pavol36
07.03.12,20:42
Pre chobot

Otázka okrem iného znela - na čo si dávať pozor pri kúpe mobilu spod ruky. Takže odpovede boli úplne v rámci otázky. A to, čo bolo povedané, je naozaj jedna z vecí, na ktoré si pozor dávať treba.
Samozrejme súhlasím, že nie každý predávajúci je zlodej a podvodník. Ale takisto nie každý predávajúci predáva "čistý" mobil.
alla66
08.03.12,21:18
akciový mobil od operátora je viazaný na daného operátora,mobil z obchodu je voľný,čiže tam môžeš dať simku hocijakú.
Ako si na to prišla?http://forum.mobilmania.azet.sk/images/smilies/eusa_think.gif