Bambi23
05.03.12,13:50
Ahojte,
vyplňujem nové tlačivo - mesačný prehlad k DzZČ a potrebovala by som poradiť.
Firma má jedného zamestnanca, ktorý je dlhodobo na PN. Urobilo sa mu ročné zúčtovanie dane, kde mu vyšiel preplatok - 120,- Eur. Toto sa mu vráti vo výplate za 02/2012.
Keď som však nahodila výplatu, software mi v mesačnom výkaze neukazuje sumu preplatku z RZD, neviete prečo? Má to tam byť alebo nie? Keďže daň sa teraz žiadna neodvádza, kvôli PN zamestnanca, výkazy sa posielajú nulové. Len pri tomto si nie som istá, či náhodou v riadku 2 nemám vyplniť ten preplatok. Môže byť výsledok mínusový. Preplatky by sa mali odpočítavať z vypočítanej dane postupne, ak je to možné. Ale čo v tomto prípade ak sa to neda?
Potrebovala by som poradiť, nechcem dať chybný prehľad ... ďakujem.
Zdenka 0705
07.03.12,08:55
Neviem, aký máš sw, ale vypočítal Ti to dobre, pretože ak nemáš v r. 1 žiadnu daň za bežný mesiac, v r. 2 sa uvádza suma preplatku z RZD len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, u Teba je to nula.
Ďalej sa tam uvádza, že ak nie je možné znížiť odvod mesačných preddavkov o preplatok RZD, zamestnávateľ požiada o jeho vrátenie.
K žiadosti doporučujem priložiť prehľad o výsledku vykonaného RZD.
Mikapa
07.03.12,14:47
Riešim presne ten istý problém. Zamestnanec ukončil prac.pomer v 12/2011 a požiadal o ročné zúčtovanie , vyšiel mu preplatok. Keďže firma už nemá žiadnych zamestnancov, nemám v mesačnom prehľade za 02/2012, kedy som urobila RZDP žiadne stiahnuté preddavky a sw. mi tlačí len prvú stranu, kde uvedie že počet zamestnancov 0. Akou formou teda požiadať o vrátenie preplatku DU. Robím v programe POHODA. Ak niekto viete prosím poradte.
Zdenka 0705
07.03.12,15:19
Zrejme len žiadosťou na dú o vrátenie preplatku z ročného zúčtovania. Dôvod - firma nemá v súčasnej dobe zamestnacov. Priloha: z Pohody rekapitulácia RZD, event. ak bolo RZD robené len jednému zamestnancovi, tak by som priložila kópiu toho RZD.
Mikapa
08.03.12,08:08
Ďakujem za odpoveď.Ešte sa spýtam, či ten mesačný prehľad o príjmoch zo závislej činn. za 2/2012 má byť teda nulový, alebo v r. 3 dám s mínusom preplatok ?
Zdenka 0705
09.03.12,06:51
Riadok 3 ►uvádza sa rozdiel súm zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-) zistených u zamestnanca za predchádzajúce zdaňovacie obdobia. Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +. Ak je úhrn daňových preplatkov vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -. Ide o prípadné opravy už zrazených alebo vybratých a odvedených preddavkov na daň, príp. aj dane vyberanej zrážkou podľa § 43 zákona v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach u zamestnanca (počnúc zdaňovacím obdobím 2011 sa z príjmov zo závislej činnosti už nevyberá daň zrážkou). Oprava sa uvedie v jednotlivých mesiacoch príslušného zdaňovacieho obdobia, v ktorých bola skutočne vykonaná (napr. oprava chybne vykonaného ročného zúčtovania v kalendárnom roku 2011 sa vykoná v kalendárnom roku 2012).
---------------
toľko citácia z poučenia
... takže riadny preplatok z RZD tu neuvádzaš /iba ak by boli jeho prípadné opravy
jojka2001
14.03.12,12:24
Neviem, aký máš sw, ale vypočítal Ti to dobre, pretože ak nemáš v r. 1 žiadnu daň za bežný mesiac, v r. 2 sa uvádza suma preplatku z RZD len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, u Teba je to nula.
Ďalej sa tam uvádza, že ak nie je možné znížiť odvod mesačných preddavkov o preplatok RZD, zamestnávateľ požiada o jeho vrátenie.
K žiadosti doporučujem priložiť prehľad o výsledku vykonaného RZD.

Prosim vas Zdenka, robim prehla o prijmoch, a mam vtom celkom chaos.. pohoda mi vychodil v tlacive vyplneny len riadok 0..suhrn vsetkych hrubych miezd, zamestanci nemaju esteč urobene rocne zuctovanie, ostatne polozky su nulove, je to tak spravne?
dakujem pekne...
yvica
13.07.12,09:39
prosím Vás možno blbá otázka, ale treba prehľady a ostatné daňové tlačivá zasielať vo veľkej obálke, alebo sa môžu preložiť a poslať v strednej? dík moc
Tweety
13.07.12,11:51
prosím Vás možno blbá otázka, ale treba prehľady a ostatné daňové tlačivá zasielať vo veľkej obálke, alebo sa môžu preložiť a poslať v strednej? dík moc
Fakt blbá otázka. Je jedno v akej pošleš, podstatné je to, aby si poslala včas.
vieraaaa
13.07.12,12:14
No, napr. evidenčné listy do SP u nás musíme posielať v obálke A4
yvica
25.07.12,07:38
veď preto sa pýtam, či môžem napoly preložiť napr. daňové DPH alebo musí byť vo veľkej obálke? lebo viem, že keď som nosila osobne daňové tak sa nesmelo prehýbať, lebo by sa im nedalo naskenovať, to mi povedala pracovníčka na du. dík
Paula
25.07.12,07:53
Dali vám zo SP k tej A4-ke písomnú požiadavku?