rybka.rybka
06.03.12,09:17
Ahojte poradaci,
viete mi prosim povedat, ci mozeme pestovat cukety alebo nejaku inu zeleninu priamo na komposte?
Ide o to, ze chceme zakryt pomerne velke kompostovisko a ak by pokryvka mala priniest aj nejaky iny uzitok, bolo by to to najlepsie riesenie :) Na vrchu kompostu bude urcite vrstva beznej zahradnej zeminy, v ktorej by zelenina (napr. ta cukina) rastla. Otazne je, ci si z toho kompostu nevytiahne vela dusika...
Co myslite?
jazzy
06.03.12,08:36
My sme pestovali na komposte cukiny a patizóny. Treba dať navrch vrstvu zeminy a budú rásť jedna radosť. Vždy boli krajšie a väčšie ako tie, čo sme pestovali normálne. Akurát ich treba viac polievať, lebo kompost vypije veľa vody. Čo sa týka dusíka, neviem, nemerali sme :)
legolas
06.03.12,11:23
tu nejde o to, že vypije veľa vody, ale že korienky rastlinky, ľudovo povedané ...zhoria a rastlinka odumrie.. no a dusik a iné látky v komposte? to je samozrejme jasné, že presahujú píslušné dané hodnoty ako pri normálnom pestovaní..
Peter z Bratislavy
06.03.12,15:32
ja som tak pestoval tekvice. Aj tie biele (do kuchyne) a aj oranžové veľké Goliaše. Tiež sa im tam nenormálne darilo.
kopretinka
06.03.12,15:54
práve som sa dočítala,že:
"Hoci je to pomerne zaužívané, nie je vhodné pestovať tekvice v komposte – odoberajú totiž z neho veľké množstvo živín, čím ho vlastne znehodnocujú." ;)
csillag3112
10.03.12,07:37
My tam máme kazdy rok cukinu. tekvicu patizony a sú nádherné máme toho kopu kompost je dobrý pre tieto rastliny nič iné tam nedávame .