juraj dasko
05.02.06,22:58
Prosim Vas, poradite mi?
Je mozne znizit si danovy zaklad odkupenim kancelarskych pristrojov, stolika pod pocitac alebo inych veci suvisiacich s podnikamin od podnikatelov alebo aj nepodnikatelov tak, aby nemuseli platit dan z predaja takychto spotrebnych veci? Je mozne uplatnit tu oslobodenie od platenia dane pokial predajna cena nie je vyssia ako 5 nasobok ziv. minima?
Ak to tak nie je, aka suma sa tu da uplatnit, aby predavajuci namusel platit dan s prijmu?

Dakujem.
petka24
06.02.06,06:10
Pri nepodnikateľoch FO je to v podstate jedno, nezdaňujú príjem z predaja hnuteľných vecí. Ak sa jedná u podnikateľa FO a predá hnuteľnú vec, kt. má zaradenú v majetku, tak vystaví fa a normálne zdaní. Ak má hnuteľnú vec preradenú z podnikania do osobného vlastníctva, tak až po 5 rokoch je príjem z predaja hnuteľných vecí oslobodený. Do 5 rokov od preradenia z podnikania do osobného vlastníctva musí zdaniť.
Lotarka
06.02.06,14:29
Takže správne chápem, ak má nejaká FO - nepodnikateľ príjmy z predaj hnuteľných vecí sú oslobodené §9 ods.1 pism. d a §8 ods.1 pism. c sa týka len toho prípadu, keď bol predtým majetkom .

A keby nepodnikateľ predal auto - je to jedno za akú sumu? Samozrejme, že by si mohol uplatniť výdavok jeho kupnu cenu. Ale ak by ho predaj za viac, nič nezdňuje?
ini
06.02.06,14:41
Takže správne chápem, ak má nejaká FO - nepodnikateľ príjmy z predaj hnuteľných vecí sú oslobodené §9 ods.1 pism. d a §8 ods.1 pism. c sa týka len toho prípadu, keď bol predtým majetkom . A keby nepodnikateľ predal auto - je to jedno za akú sumu? Samozrejme, že by si mohol uplatniť výdavok jeho kupnu cenu. Ale ak by ho predaj za viac, nič nezdňuje? presne tak, ak mas prijmy a nie si podnikatel FO, je to oslobodene §9 ods.1 pism. d, cize ak to auto nemal v podnikani, nezdanujes nic a ani to neuvadzas v DP aj keby auto predal za hocikolko. Ked si vsak mala majetok zaradeny v majetku, prijmy zdanujes podla §8 ods. 1 c, pricom si k tomu mozes uplatnit vydaj podla §8 ods. 5 c, cize ZC.
KvetkaK
09.02.06,13:07
Je to tu dosť jasné napísané, ale mám jednu otázku. Pod hnuteľnou vecou rozumieme teda všetko, čo sa dá chytiť? Alebo podľa čoho sa to posudzuje. Takže napr.fotoaparát sa tu tiež dá zaradiť a fyzická osoba-nepodnikateľ nezaplatí žiadnu daň.
Dobre tomu rozumiem?
Muška
09.02.06,13:17
Kvetka, veď občan môže predávať svoj hnuteľný majetok za akúkoľvek cenu /ak to nemal pôvodne ako podnikateľ/.
Veď ak predáš susedovi svoju sedačku, chladničku, a pod. tak to nehovoríš DÚ.

A takisto môže svoj hnuteľný majetok predať nielen susedovi, ale aj podnikateľovi.
KvetkaK
09.02.06,13:19
Muška ja tomu rozumiem, len ma zaujímalo či pod hnuteľnou vecou možeme rozumieť vážne hocičo.
Ale ďakujem.
Muška
09.02.06,13:34
Kvetka, hocičo.

Len samozrejme, že ak bude občan predávať výrobnú linku - tak to bude podozrivé. DU si môže občana /predávajúceho/ predvolať ak budú robiť kontrolu podnikateľovi /kupujúcemu/, aby občan podal vysvetlenie.
KvetkaK
09.02.06,13:37
Tak to mi je jasné že by to bolo podozrivé s tou výrobnou linkou :). Len sa mi to zdalo zaujímavé, lebo takto môže podnikateľ veľmi výhodne ponížiť zisk.