1236Lenca
07.03.12,08:05
Dobré ránko prajem.

Prosím Vás, doniesol mi zamestnanec rozhodnutie zo sociálnej poisťovne rozhodnutie o uznaní invalidného dôchodku s poklesom pracovnej schopnosti o 45%. Je to aj so spätnou platnosťou. Aké odvody platí takýto zamestnanec a zamestnávatel za neho? A ako žiadať vrátenie zaplatených odvodov z predchádzajúcich miezd???

Ďakujem
katka50
07.03.12,07:27
Dobré ránko prajem.

Prosím Vás, doniesol mi zamestnanec rozhodnutie zo sociálnej poisťovne rozhodnutie o uznaní invalidného dôchodku s poklesom pracovnej schopnosti o 45%. Je to aj so spätnou platnosťou. Aké odvody platí takýto zamestnanec a zamestnávatel za neho? A ako žiadať vrátenie zaplatených odvodov z predchádzajúcich miezd???

Ďakujem
Do Soc. poisťovne platí poistné ako predtým, len do zdr. poisťovne platí zamestnanec 2% a zamestnávateľ 5 % -zníž. sadzbu. Spätne to vysporiada zdr. poisťovňa vrámci roč. zúčtovania ZP. Oznám zmenu do ZP a prilož kópiu rozhodnutia zo SP.
Radka08
29.03.12,08:56
Mne sa stalo niečo podobné. V ZP mi povedali, že oni to v rámci RZ nevysporiadajú, že treba podať opravné výkazy a požiadať ich o vrátenie odvodov, ktoré boli zaplatené navyše...
Radka08
29.03.12,08:59
keď to mám zle, tak potom to znamená chybu v mzdách - daňové odvody aj mzda vyplatená tomuto zamestnancovi. Daňové priznanie k DzP PO je už podané... asi by som si to hodila najradšej. Čo by sa stalo, ak by som tie výkazy opravila napr. až od roku 2012?
majkaaa
11.02.13,16:33
Dobry den,
chcela by som si zalozit zivnost. Mam plny invalidny dochodok, nemam ziadny prijem, len som na rodicovskom prispevku. Pokles neschopnosti mam nad 75%.
Prosim vas ake odvody a kolko by som platila do socialnej poistovne a zdravotnej poistovne. Dakujem
majkaaa
12.02.13,06:58
Dobry naozaj mi nevie nik poradit?
veronikasad
12.02.13,07:00
Dobry den,
chcela by som si zalozit zivnost. Mam plny invalidny dochodok, nemam ziadny prijem, len som na rodicovskom prispevku. Pokles neschopnosti mam nad 75%.
Prosim vas ake odvody a kolko by som platila do socialnej poistovne a zdravotnej poistovne. Dakujem
Aký príjem = tržby si mala v roku 2011 ?

Výšku odvodov do zdr.poisťovne ti zdr.poisťovňa oznámila listom do 31. januára t.r.
majkaaa
12.02.13,07:06
nemala som ziadne prijmi. Chcem si len zalozit zivnost, ale uvazujem co sa mi viac oplati, zalozit si zivnost, alebo spisat len dohodu.
veronikasad
12.02.13,07:11
nemala som ziadne prijmi. Chcem si len zalozit zivnost, ale uvazujem co sa mi viac oplati, zalozit si zivnost, alebo spisat len dohodu.
Prepáč, prvú vetu som neprečítala.
Do zdr.poisťovne do konca roku 2014 preddavky platiť nemusíš, môžeš si určiť VZ nula. Do SP (bez ohladu na to že si na rod.príspevku), odvody začneš platiť až v prípade, keď tvoj roční príjem prekročí 12-násobok min.vymer.základu.
majkaaa
12.02.13,07:38
a to je jedno, ze mam praceneschopnost nad 70%, platila by som rovnako ako zdravy clovek? A kolko je to 12nasobok min. vymeriavacieh zakladu?
A jeby som pracovala na dohodu tak by som tiez musela odvadzat do zdravotnej a socialne poistovne?
Xanti
12.02.13,07:42
a to je jedno, ze mam praceneschopnost nad 70%, platila by som rovnako ako zdravy clovek? A kolko je to 12nasobok min. vymeriavacieh zakladu?
A jeby som pracovala na dohodu tak by som tiez musela odvadzat do zdravotnej a socialne poistovne?Do ZP by si platila odvody vo výške 7% ( polovičné oproti zdravému človeku ale prvý rok si môžeš dať nulové preddavky ) .
Čo sa týka SP, tak tam závisí od výšky príjmu či vznikne povinnosť platiť odvody alebo nie.

Ak by si pracovala na dohodu, tak by si z dohody odvádzala odvody do ZP a SP, od začiatku. A musela by si sa odhlásiť zo SP, z dôchodkového poistenia, ktoré teraz za teba platí štát.
majkaaa
12.02.13,07:47
keby som napriklad mala rocny prijem 5000eur kolko by som za tento cely rok platila do SP a ZP ako zivnostnicka
Xanti
12.02.13,07:50
keby som napriklad mala rocny prijem 5000eur kolko by som za tento cely rok platila do SP a ZP ako zivnostnicka Hm... za ktorý rok sa pýtaš. Lebo ak by si si dala tento rok nulové preddavky do ZP a v SP nemáš povinnosť platiť, tak by si za rok 2013 nezaplatila nič.
majkaaa
12.02.13,07:52
no ale keby som si dala do ZP nulove preddavky a za rok 2013 by som mala prijem 5000eur tak kolko by som zaplatila do ZP. A preco do SP by som prvy rok nezaplatila nic?
Xanti
12.02.13,07:55
no ale keby som si dala do ZP nulove preddavky a za rok 2013 by som mala prijem 5000eur tak kolko by som zaplatila do ZP. A preco do SP by som prvy rok nezaplatila nic? Lebo je taký zákon, že sa platí až po prvom podaní DP aj to nemusí byť pravidlo ked sa nedosiahne príjem.
A koľko by si platila? Ktohovie všetko by záležalo nie len na príjme ale i na výdavkoch čo by si mala.
majkaaa
12.02.13,08:01
Ide o to, ze robim nejaku pracu a ide to cez ineho pana,cize z provizie co mi ma dat mi neda 100% ale odrata este z toho 19%dan, lebo na konci roka to on musi zdanit k svojim prijmom. Lebo mesacne mam tak okolo 400eur a z tohto mu musim dat este tych 19%. Tak preto som uvazovala zalozit si zivnost. Odpocitala by som si tam tych 40% potom nezdanitelnu cast a nemusela by som ziadne dane platit, ale zas ci sa to oplati kvoli tymto poplatkom do ZP a SP
Xanti
12.02.13,08:03
Ide o to, ze robim nejaku pracu a ide to cez ineho pana,cize z provizie co mi ma dat mi neda 100% ale odrata este z toho 19%dan, lebo na konci roka to on musi zdanit k svojim prijmom. Lebo mesacne mam tak okolo 400eur a z tohto mu musim dat este tych 19%. Tak preto som uvazovala zalozit si zivnost. Odpocitala by som si tam tych 40% potom nezdanitelnu cast a nemusela by som ziadne dane platit, ale zas ci sa to oplati kvoli tymto poplatkom do ZP a SPUrčite sa oplatí živnosť pre teba. Lebo z dohody sa hned platia odvody, a zo živnosti ti môžu výjsť nižšie , a kým neplatíš do SP zo živnosti tak by som neuvažovala nad dohodou.
A minimálne do 1.7.2014 odvody do SP platiť nebudeš.
majkaaa
12.02.13,08:07
ale podla teba sa oplati otvorit si zivnost, alebo to davat cez pana a jemu platit len dan tych 19% z toho co mi dava.
majkaaa
12.02.13,08:11
a este jedna vec. Ked ten pan ma zivnost, plati si odvody aj dan. Mne by mal dat napr. 400eur za mesiac. Ako mam vyratat tych 19%. Mam to ratat takto:
400-160(40% pausalnych vydavkov co si on moze odratat) sa rovna 240 a z tychto 240 mu zaplatit 19% dan. Cize konecny dosledok by bol nie z 400eur platit 19% dan ale z 240eur. Alebo rovno z tych 400eur platit tych 19%dan
Xanti
12.02.13,08:12
ale podla teba sa oplati otvorit si zivnost, alebo to davat cez pana a jemu platit len dan tych 19% z toho co mi dava.
Určite živnosť zatial, nevýjdú Ti také náklady a dane ako platíš teraz tomu pánovi.
majkaaa
12.02.13,08:13
a keby som napr po roku a pol zrusila zivnost tak potom do SP by som aj tak nic neplatila?
Prosim ta este sa pozri na spravu co som napisala pred chvilkou.
Xanti
12.02.13,08:15
a keby som napr po roku a pol zrusila zivnost tak potom do SP by som aj tak nic neplatila?
Prosim ta este sa pozri na spravu co som napisala pred chvilkou.
Nie neplatila by si nič ak by si zrušila živnosť.

No a ty jemu musíš zo 400e platiť daň, resp. podla dohody.
majkaaa
12.02.13,08:16
no lebo je to akoze jeho prijem cize sme sa tak dohodli, ze mu budem platit dan aby on to neplatil zo svojho, ale teraz ma napadlo, ze on si z tych mojich 400eur moze odratat pausalne vydavky, nie, cize by som nemala plati z tych 400eur ale len z tych 240, nie?
majkaaa
12.02.13,08:17
alebo ako to maju zivnostici s danami?
Xanti
12.02.13,08:19
no lebo je to akoze jeho prijem cize sme sa tak dohodli, ze mu budem platit dan aby on to neplatil zo svojho, ale teraz ma napadlo, ze on si z tych mojich 400eur moze odratat pausalne vydavky, nie, cize by som nemala plati z tych 400eur ale len z tych 240, nie?
Hm... ale on platí iste odvody do SP a ZP, takže on nebude na svoj úkor si zvyšovať svoj príjem a potom aj mať možnosť, že bude platiť vyššie ako minimálne odvody.
Preto z tej celej sumy.

Ak si založíš živnosť ty, tak použiješ paušal, použiješ NCZD a nevýjde Ti platiť žiadna daň pri tom príjme čo si hovorila.
majkaaa
12.02.13,09:28
a keby si mo mohla vyratat. Keby som mala prijem za rok 2013 napr. 5000eur. Kolko by som platila v roku 2014 do ZP a socialnej pistovne, keby som uz musela platievat. Dakujem
Xanti
12.02.13,09:33
a keby si mo mohla vyratat. Keby som mala prijem za rok 2013 napr. 5000eur. Kolko by som platila v roku 2014 do ZP a socialnej pistovne, keby som uz musela platievat. Dakujemminimálne výšky odvodov za rok 2014 ešte nevieme nakoľko je len začiatok roka 2013. Do júla 2014 by si neplatila nič, potom by ti vyšlo povinne platiť odvody do SP zrejme a do ZP v minimálnej výške. A ešte by si mala cca nedoplatok za rok 2013 do ZP. Ale iste by to nebolo za rok 2013 viac ako 55,02 eur mesačne. Teraz by si platila daň tomu pánovi 76 eur. Takže tak či tak by si bola v zisku .. minimálne do 30.6.2014 ak si otvoríš živnosť.
Mimochodom to čo s tým pánom ste dohodnutý je čierna práca.
majkaaa
12.02.13,09:43
ja viem preto by som to teraz z oficianila. Ale ved neni to taka katastrofa, lebo za tie peniaze odvadza dan aj bude do socialnej poistovne aj ZP. A preco viac ako 55,02 by som neplatila?
Xanti
12.02.13,09:49
ja viem preto by som to teraz z oficianila. Ale ved neni to taka katastrofa, lebo za tie peniaze odvadza dan aj bude do socialnej poistovne aj ZP. A preco viac ako 55,02 by som neplatila?
Lebo 55,02 eur sú minimálne odvody do ZP za rok 2013. A pri tom príjme čo si uviedla by Ti viac nevyšlo. Takže ak to zoficiálniš tak tebe ostane o 20 eur mesačne viac vo vrecku.

Opravím sa , kedže som si uvedomila, že ty si invalidná .. tak tvoje odvody do ZP by boli maximálne vo výške 27,51 eur mesačne.
majkaaa
12.02.13,10:06
a kolko ma zivnostnik pausalne vydavky pri podavani dane. 40%