Dusan567
07.03.12,19:15
Ahojte,

mám jeden problém, pred nedávnom som sa rozhodol otvoriť e shop, vyhliadol som si web designovú spoločnosť a dal som si ho spraviť.Už ho mám hotový aj mi ho odovzdali, len sa mi nezdá spôsob odovzdania : dostal som kód do cms, ale k doméne nemám žiadny prístup na otázku ako si vytvorím mailové adresy som dostal odpoveď, že nech poviem a spravia mi ich.Vie mi niekto povedať čo by som mal vlastne dostať pri odovzdaní hotového e shopu (doménu registrovali oni).
za odpoveď veľmi pekne ďakujem
Fero11
07.03.12,18:33
Ak si objednas e-shop, mal by si dostat komplet e-shop, vratane zdrojovych kodov (pokial ste sa nedohodli inak)
Nejde o to, kto domenu registroval, ale kto ju vlastni a kto za nu plati. Ak ju vlastnis a platis ty, tak nikto nemam mat pristup na nu iba ty a prevadzkovatel servera (co je samozrejme)
edit. myslim, ze aj ked vlastnik domeny moze byt ta spolocnost, ktora ti ju registrovala (aby si sa vyhol papierovackam) mozes si ju samozrejme aj kupit
Dusan567
07.03.12,18:43
...za doménu som zaplatil ja.Ako by som vlastne mal postupovať?Mám si pýtať prístupové heslá k doméne, alebo je to takto v poriadku?Celé sa mi to zdá divné, lebo ja vlastne nemám takto žiadnu kontrolu nad e shopom ktorý som kúpil.
Atomer.sk
07.03.12,18:48
Dusan567: zdrojove kody k eshopu nedostanes, pokial je to system vyvijany danou firmou. Bola by blba rozdavat zdrojove kody svojej aplikacie a svoje know-how.
Co sa tyka vytvarania emailov, tak mohli by ti dat pristupy ku administracii emailov, pokial take nieco maju.
Ohladom domeny, na www.sk-nic.sk si zistis, ci domenu vlastnis Ty, alebo nie.
Fero11
07.03.12,18:51
A ta firma, ktora ti robila ten e-shop, ti to umiestnila na ich vlastny server, alebo nie.
Samozrejme ze mas pravo na meno a heslo na FTP a taktiez na meno a heslo pre administracie mailov (min. toto poskytuju aj tie najlacnejsi poskytovatelia)
Atomer.sk
07.03.12,18:56
Samozrejme ze mas pravo na meno a heslo na FTP

Myslis na FTP konto, kde su dane zdrojove kody aplikacie? Odkial vies, ze sa na tomto dohodli, a ze ma na toto pravo? Implicitne na to pravo nema.
mecky
07.03.12,18:56
to ze ma kupenu domenu, este neznamema ze aj hosting je jeho
Dusan567
07.03.12,18:57
na aký server to dali to neviem.No toto asi nebolo z tých lacných riešení (teda aspoň si myslím :) )
ajka5
07.03.12,19:41
Aj keby si majitelom domény je rozdiel či si majitelom e-shopu na mieru alebo len prenajimatel e-shopu, kde mas databazu uloženu na ich servery. Nikto ti neda prístup na ich ftp a ani nie kody ako uz spomýnal Atomer.sk - je to ich know how.
avalik
07.03.12,19:59
Aj keby si majitelom domény je rozdiel či si majitelom e-shopu na mieru alebo len prenajimatel e-shopu, kde mas databazu uloženu na ich servery. Nikto ti neda prístup na ich ftp a ani nie kody ako uz spomýnal Atomer.sk - je to ich know how.

ok mam domeny registrovane u registratora, ktory je dodavatelom eshopu robeneho na mieru
1. domena - eshop u registratora
2. domena - len email + hosting
3. domena - eshop v prenajme u ineho poskytovatela

ake pristupy mam mat?
Atomer.sk
07.03.12,20:05
1dara: pristupy mas mat take, ake boli (su) dohodnute na zaciatku Vasho vztahu. Pokial ti niekto robi eshop na mieru na svojom systeme, tak zdrojove kody ti urcite neda.
Samozrejme, ak ho robi na nejakej Joomle, Drupale, ... tak kody ti da, ved aj tak nie su jeho.
Alebo si sa pytala na nieco ine?
Fero11
07.03.12,20:05
Myslis na FTP konto, kde su dane zdrojove kody aplikacie? Odkial vies, ze sa na tomto dohodli, a ze ma na toto pravo? Implicitne na to pravo nema.
Velmi zalezi ako sa dohodli a ako je to ukotvene v zmluve.
Ale dusan657 sa o 2 tyzdne rozhodne, ze si kupi novu domenu a web priestor a ten eshop si prelozi tam. A bolo by dost blbe davat vlastne mena a hesla firme, inej firme, nie ? :)
Atomer.sk
07.03.12,20:07
A bolo by dost blbe davat vlastne mena a hesla firme, inej firme, nie ? :)

Ake hesla a aku firmu teraz myslis?
Fero11
07.03.12,20:16
no tej firme, ktora ten eshop vytvorila a predala
Atomer.sk
07.03.12,20:19
Stale nerozumiem tu Tvoju vetu :-)
Skus ju sirsie rozvinut...
avalik
07.03.12,20:21
1dara: pristupy mas mat take, ake boli (su) dohodnute na zaciatku Vasho vztahu. Pokial ti niekto robi eshop na mieru na svojom systeme, tak zdrojove kody ti urcite neda.
Samozrejme, ak ho robi na nejakej Joomle, Drupale, ... tak kody ti da, ved aj tak nie su jeho.
Alebo si sa pytala na nieco ine?

na "svojom systeme" je len pripad c. 1
na 2. je len pristup do emailu (horde) - kazdy dalsi email musim zriadovat cez registratora
na 3. mi zmenili len NS zaznamy u domeny - preco nemam pristup na vykonavanie tychto zmien?
Fero11
07.03.12,20:50
Stale nerozumiem tu Tvoju vetu :-)
Skus ju sirsie rozvinut...
Predstav si, ze si das spravit u niekoho e-shop a aby si sa nemusil z nicim trapit, tak ti aj zaregistruju domenu a nainstaluju (nakopiruju) subory eshopu (+DB tabulky) na FTP server (staci im len ak budes dobre platit)
O 2-3 tyzdne sa rozhodnes, ze si prisiel na super meno novej domeny a ze si si ju uz zaregistroval sam a uz mas zaplateny aj webhosting a chces si eshop premiestnit (alebo tvoj kamarat vlastni server a webpriestor ti poskytol zadara).
Tak povies panom, ktory ti vytvorili eshop, ze ho chces presunut na nove miesto .... a co potom ???
Atomer.sk
07.03.12,21:08
Fero11: ako som pisal, zalezi na akom systeme je eshop robeny. Pokial na systeme vyvijany firmou, tak ti pristup ku zdrojovym kodom dat nemozu. Zmena domeny ale nemoze byt problemom.
Fero11
08.03.12,04:41
No pre zakaznika to problem nebude, ale bat sa bude tvorca eshopu. To nie je ako windows, alebo nejaka ina aplikacia, tvorena v inom programovacom jazyku, ze zdrojak sa vacsinou po zkompilovani neda zistit a z toho vzdy bude tazit vyvojar.
Webove aplikacie bezia tak, ze zdrojak musi byt umiestneny na strane servera a hotovo. Takze k zdrojovym kodom ma v prvom rade pristup prevadzkovatel servera, potom osoba, ktora za webpriestor plati a to by malo byt vlastne vsetko. Predstav si, ze dusan567 ma doma paradnu konektivitu na optike a povie si, ze si server spravi on sam. Dnes to neni ziadny problem (mam to otestovane a bezalo to v pohode (len neviem ako je to z legislativnej stranky, ci to nejak netreba papierovo osetrit)), postavi si doma server a povie, ze svoj eshop chce mat na svojom servery.
ALE !!!
Na prvom mieste je ako sa dohodli

PS Dusan567 sa zmienil na zaciatku, ze mu nechu povolit vytvorit si ani vlastne mailove boxy (predpokladam pre zamestnancov), povedal by som ze to uz je nonsens. Mailovy server s FTP v tomto zmysle nema nic spolocne, kazdy ma svoje rozhranie
joomlanet
12.03.12,13:42
Ahoj,

vidím, že je tu viac názorov a pýtajúci sa človek zatiaľ nevyriešil svoj problém.

Keď chceš, môžem Ti s tým pomôcť.

Našim klientom odovzdávame všetky dáta - zálohu na DVD a samozrejme všetky prístupy.
luigi72
10.05.12,21:06
Ahoj,

vidím, že je tu viac názorov a pýtajúci sa človek zatiaľ nevyriešil svoj problém.

Keď chceš, môžem Ti s tým pomôcť.

Našim klientom odovzdávame všetky dáta - zálohu na DVD a samozrejme všetky prístupy.

joomlanet - Lebo joomla je pod GNU licenciou, tak je to jednoduche. :) Firma, ktora sama vo vlastnej rezii vyvija dajaky soft, urcite neda zadarmo k dispozicii zdrojove kody.