batman.matus
07.03.12,21:33
DObry den

moj otec v decembri 2010 mal zdravotne problemy, bol zamestnany, isiel na PN, v marci/februari (nie som si isty) mu priznali predcasny dochodok a kedze platil zakon o zakazu subehu a predcasneho dochodku z prace hned z prace odisiel, myslim ze dohodou a priznali mu odstupne/odchodne (to si nie som isty).

Odstupne vsak akosi zabudli poslat a dodatocne poslali po urgencii v maji.

Teraz mu prislo domov potvrdenie o prijmoch za rok 2011. 01- 1725eur. 05- Preddavok dane 284eur.
Mesiace pracovneho pomeru 1,2,5.

Teraz zda sa si musi urobit danove priznanie sam, aj ked doteraz robil vzdy zamestnavatel :(

Moja otazky vsak su:

a) do danoveho priznania sa zapocitavaju do danoveho zakladu aj vyplatene dochodky za rok 2011?
b) ak sa rataju - ide o to kedy prisli na ucet ci za ake obdobie su vyplatene? (teda januar 2012 tam priratat ci nie)
c) nie je problem ze oznacili MAJ ze mal pracovny pomer aj ked nemal len mu poslali odstupne? ved tym by bol poruseny ten zakon o zakazu subehu predcasneho a zamestnania nie? - ma ziadat druhe potvrdenie?
d) ako najjednoduchsie vybavit vratenie tych 280eur, neskusit poziadat este zamestnavatela aby urobil danove priznanie?
e) co sa tyka potvrdeni do dan. priznania - treba aj rozhodnutie o dochodku, o ukonceni prac. pomeru, ci co vlastne okrem prijmov treba k medzitym odisiel na dochodok?

Vdaka za cenne rady
tictac7
07.03.12,20:41
DObry den

moj otec v decembri 2010 mal zdravotne problemy, bol zamestnany, isiel na PN, v marci/februari (nie som si isty) mu priznali predcasny dochodok a kedze platil zakon o zakazu subehu a predcasneho dochodku z prace hned z prace odisiel, myslim ze dohodou a priznali mu odstupne/odchodne (to si nie som isty).

Odstupne vsak akosi zabudli poslat a dodatocne poslali po urgencii v maji.

Teraz mu prislo domov potvrdenie o prijmoch za rok 2011. 01- 1725eur. 05- Preddavok dane 284eur.
Mesiace pracovneho pomeru 1,2,5.

Teraz zda sa si musi urobit danove priznanie sam, aj ked doteraz robil vzdy zamestnavatel :(

Moja otazky vsak su:

a) do danoveho priznania sa zapocitavaju do danoveho zakladu aj vyplatene dochodky za rok 2011? NIE
b) ak sa rataju - ide o to kedy prisli na ucet ci za ake obdobie su vyplatene? (teda januar 2012 tam priratat ci nie)
c) nie je problem ze oznacili MAJ ze mal pracovny pomer aj ked nemal len mu poslali odstupne? ved tym by bol poruseny ten zakon o zakazu subehu predcasneho a zamestnania nie? - ma ziadat druhe potvrdenie? NIE
d) ako najjednoduchsie vybavit vratenie tych 280eur, neskusit poziadat este zamestnavatela aby urobil danove priznanie? Trebalo požiadať o vykonanie RZD do 15.2.. DÚ vráti preplatok do 10.5., zamestnávateľ môže robiť RZD aj v marcovej výplate a keď majú výplatný termín 30.4., myslím, že tých 10 dní už tie peniaze oželie
e) co sa tyka potvrdeni do dan. priznania - treba aj rozhodnutie o dochodku, o ukonceni prac. pomeru, ci co vlastne okrem prijmov treba k medzitym odisiel na dochodok? Ako prílohu k DP treba len dať to potvrdenie od zamestnávateľa

Vdaka za cenne rady

v texte
...a miniotázka. Dôchodok mu nebol priznaný spätne k 1.1.2011 alebo nebodaj k dátumu z roku 2010?
batman.matus
07.03.12,21:48
tak oprava teraz som zistil ze predcasny dochodok mal priznany asi od konca roku 2009

takze z prace odisiel ed nadobudol platnost ten zakon a zakaze subehu predcasneho dochodku a prace


meni sa tym nieco?

ked to dobre chapem tak vlastne len vyplnim do danoveho policka z daneho potvrdenia a je to hotove

este ma napadlo ze co s nemocenskym lebo vlastne jan/feb bol na PN na ucte som nasiel 270e zo socialky, ale daco dava aj zamestnavatel prve dva tydne, to je zahrnute v tom potvrdeni? treba j od socialky potvrdenie na to nemocenske?

tym sa to asi zacne predsa len komplikovat :(

to musi osobne poziadat o to potvrdenie? otec uz velmi tazko chodi :(

Vdaka za rady
veronikasad
07.03.12,22:16
tak oprava teraz som zistil ze predcasny dochodok mal priznany asi od konca roku 2009

takze z prace odisiel ed nadobudol platnost ten zakon a zakaze subehu predcasneho dochodku a prace


meni sa tym nieco?

ked to dobre chapem tak vlastne len vyplnim do danoveho policka z daneho potvrdenia a je to hotove

este ma napadlo ze co s nemocenskym lebo vlastne jan/feb bol na PN na ucte som nasiel 270e zo socialky, ale daco dava aj zamestnavatel prve dva tydne, to je zahrnute v tom potvrdeni? treba j od socialky potvrdenie na to nemocenske?

tym sa to asi zacne predsa len komplikovat :(

to musi osobne poziadat o to potvrdenie? otec uz velmi tazko chodi :(

Vdaka za rady
otcov príjem nepresiahol 1/2 NČZD, ak nemal žiadny iný príjem, nepotrebuješ potvrdenie o výške dôchodku, DU mu celú zrazenú daň vráti.
Ak ti nemá kto pomôcť s vyplnením DP, zatri osobné údaje a prilož ho na Poradu. Zožeň si potom tlačivo DP typu A, pomôžem ti ho vypísať.
batman.matus
08.03.12,05:07
dobre rano, dakujem za ponuku, velmi ste ma potesili, ale nechcem Vas otravovat, ked hovorite ze ziadne potvrdenie o nemocenskom netreba, tak super aj ked neviem co je to NCZD :) ked to netreba vyplnim len cisla z potvrdenia od zamestnavatela, a to je vsetko nie? ziadne ine cisla tam nebudu odo mna chciet, ci?

ciste tlacivo je asi na webe, mysleli ste ze mam vlozit skanovane potvrdenie od zamestnavatela nie?

Prajem prijemny den
veronikasad
08.03.12,06:37
dobre rano, dakujem za ponuku, velmi ste ma potesili, ale nechcem Vas otravovat, ked hovorite ze ziadne potvrdenie o nemocenskom netreba, tak super aj ked neviem co je to NCZD :) ked to netreba vyplnim len cisla z potvrdenia od zamestnavatela, a to je vsetko nie? ziadne ine cisla tam nebudu odo mna chciet, ci?

ciste tlacivo je asi na webe, mysleli ste ze mam vlozit skanovane potvrdenie od zamestnavatela nie?

Prajem prijemny den
NČZD= nezdanitelná časť základu dane.

Daňové priznanie treba vyplniť v súlade s § 46 Zákona o dani z príjmov, iba tak mu ako starobnému dôchodcovi vrátia daň, lebo na uplatnenie nezd.časti základu dane nemá nárok.
batman.matus
10.03.12,10:49
Dobry den, opsravedlnujem sa ze reagujem az teraz, nestihal som, precital som si paragraf 46, ok je mi to jasne , nastastie otcovi chyba 96 eur :) do polovice NCZD

ALE co to znamena vyplnit v sulade s p46, to sa niekde specialne uvadza?
stiahol som si edane a pozeram polozky, to staci v r54 dat 0 a tym je to vybavene nie?
pozeram ze r28 musim zaskrtnut ale do r29 nemam dat tiez nic kedze idem podla p46? a takisto r37 nevyplnim

ci je to komplikovanejsie?


skusim to vyplnit a dam tu pdf?

no s pdf bude problem, pozeram ze rodne cislo je na kazdej strane
veronikasad
10.03.12,11:17
Dobry den, opsravedlnujem sa ze reagujem az teraz, nestihal som, precital som si paragraf 46, ok je mi to jasne , nastastie otcovi chyba 96 eur :) do polovice NCZD

ALE co to znamena vyplnit v sulade s p46, to sa niekde specialne uvadza?
stiahol som si edane a pozeram polozky, to staci v r54 dat 0 a tym je to vybavene nie?
pozeram ze r28 musim zaskrtnut ale do r29 nemam dat tiez nic kedze idem podla p46? a takisto r37 nevyplnim

ci je to komplikovanejsie?


skusim to vyplnit a dam tu pdf?
postupuj podľa tohto príspevku. Sumy si doplň z vlastného potvrdenia.
http://www.porada.sk/t189364-vyplnenie-dp-dochodcu.html#post2008605
batman.matus
10.03.12,11:43
ok celu diskusiu v odkaze som precital ale mam este nejasnosti:
r29 - je nutne vyplnit ak neuplatnujem znizenie zakladu dane - priamo tam pisu ze nemusi byt v tom pripade, kedze r37-39 su prazdne toto nemusi byt nie? (ak by muselo mam podotazky ci ide o sumy ktore prisli v tomto obdobi za rok 2011 alebo ktore su za dane obdobie - vtedy neviem ci pripocitat januar 2012 alebo december 2010 - ak to vypnim treba ku tomu potvrdenie o socialky o vyplatenej sume dochodku?)

r09 ked dam Košice ta v pdf mam KO-ICE = vymakany softik ci treba nejaku fintu?
r10 stat sa dava "SR" ?
r12 kod statu?

este raz vdaka za pomoc toto bude mozno vsetko

vdaka


juj a este som sa v par46 docital ze:
To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 (aspi://module='ASPI'&link='595/2003 Z.z.%2333'&ucin-k-dni='30.12.9999') alebo ak sa daň vyberá podľa § 43 (aspi://module='ASPI'&link='595/2003 Z.z.%2343'&ucin-k-dni='30.12.9999'), alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 (aspi://module='ASPI'&link='595/2003 Z.z.%2335'&ucin-k-dni='30.12.9999'), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44 (aspi://module='ASPI'&link='595/2003 Z.z.%2344'&ucin-k-dni='30.12.9999')

mojmu otcovi vsak posielali ako zamestnancovi preddavok podla par35, takze vtedy si nemoze uplatnit par46? vtedy musi dokladovat aj dochodok a vypocitat NCZD-SD?