susana23
08.03.12,06:11
Dobrý deň,
s manželom bývame v byte už asi 5 rokov. prvé dva roky sme nemali kde parkovať, v okolí našej bytovky sú síce garáže, avšak všetky postavené "načierno", keďže vraj pozemky v okolí sú akoby nevysporiadateľné, nik sa k nim nehlási. medzi tými garážami (murovanými) stoja aj tri plechové búdy. jednu z nich nám predal sused z našej bytovky. Plechová búda nemá pevný základ ani nie je spojená so zemou pevným základom. na zemi sú rozsypané kamienky. tam garážujeme. včera prišla na kontrolu pani, ktorá mala skontrolovať, či máme stavebné povolenie a vysvetľovala, že ak máme na zemi kamienky a nie je tam tráva, mali sme mať stavebné povolenie, vraj aj to je stavebný materiál.
prosím o radu, pokiaľ viem, búda by nemala byť stavbou, či?
ďakujem
Indeed
08.03.12,05:42
Dobrý deň,
s manželom bývame v byte už asi 5 rokov. prvé dva roky sme nemali kde parkovať, v okolí našej bytovky sú síce garáže, avšak všetky postavené "načierno", keďže vraj pozemky v okolí sú akoby nevysporiadateľné, nik sa k nim nehlási. medzi tými garážami (murovanými) stoja aj tri plechové búdy. jednu z nich nám predal sused z našej bytovky. Plechová búda nemá pevný základ ani nie je spojená so zemou pevným základom. na zemi sú rozsypané kamienky. tam garážujeme. včera prišla na kontrolu pani, ktorá mala skontrolovať, či máme stavebné povolenie a vysvetľovala, že ak máme na zemi kamienky a nie je tam tráva, mali sme mať stavebné povolenie, vraj aj to je stavebný materiál.
prosím o radu, pokiaľ viem, búda by nemala byť stavbou, či?
ďakujem

:eek:

:mad:

:mee: :mee: :mee:
Letko
08.03.12,05:51
Laická odpoveď:
pozametaj kamienky, zavolaj si tetu na kontrolu a keď odíde, daj kamienky späť na miesto.
Indeed
08.03.12,05:54
Inak to je špecifikum slovenskej byrokracie,

koĺko úradníkov, toľko odlišných výkladov toho istého zákona...

A občan aby si nohy zodral v behaní za roznymi potvrdeniami....
Letko
08.03.12,05:56
Občan si musí najprv všetko dokonale naštudovať, aby mohol poradiť úradníkovi, ako má postupovať.
tictac7
08.03.12,06:05
Dobrý deň,
s manželom bývame v byte už asi 5 rokov. prvé dva roky sme nemali kde parkovať ani ja nemám kde, v okolí našej bytovky sú síce garáže, avšak všetky postavené "načierno" a?, keďže vraj pozemky v okolí sú akoby nevysporiadateľné vraj a akoby neexistuje, buď sú alebo nie sú vysporiadané a majú svojho majiteľa alebo správcu, nik sa k nim nehlási nech sa prihlásia tí, čo majú tie garáže a aj Ty, keď tam máš tú búdu...uvidíme, či to skutočne nemá vlastníka.... medzi tými garážami (murovanými) stoja aj tri plechové búdy. jednu z nich nám predal sused z našej bytovky. Plechová búda nemá pevný základ ani nie je spojená so zemou pevným základom čo je pevný základ? vo vzduchu nevisí..... na zemi sú rozsypané kamienky. tam garážujeme. včera prišla na kontrolu pani, ktorá mala skontrolovať, či máme stavebné povolenie prišla len k vám alebo ku všetkým, keď len k vám, niekomu ležíte v žalúdku... a vysvetľovala, že ak máme na zemi kamienky a nie je tam tráva, mali sme mať stavebné povolenie toto nie je argument. To akoby som postavila dom a nechala na spodku trávu, tak to nie je stavba? , vraj aj to je stavebný materiál.
prosím o radu, pokiaľ viem, búda by nemala byť stavbou, či?
ďakujem

Keď Ti príde písomne niečo, hoď to sem, potom uvidíme....
susana23
08.03.12,06:17
ďakujem za odpovede, Indeed, nepochopila som tých smajlíkov, je pravda, že sme si mohli skúsiť niečo naštudovať, avšak tie búdy tam stoja roky, ľudia si ich predávajú, my sme vedeli akurát to, že ten pozemok pod búdou ani nie je možné asi odkúpiť...Viem určite, že ak by sme chceli niečo stavať, iste by sme si povolenie vybavili, ale takto...a najviac ma štve, že z 30garáží sú asi tri legálne, tri plechové a ostatné načierno, záhradky dookola sú tiež načierno s altánkami s pevným základom a nám tu idú robiť problémy kvôli nejakému plechu. Asi to urobíme tak, ako písal Letko, odpraceme kamienky. :-) Indeed, máš pravdu, že koľko úradníkov, toľko výkladov toho istého zákona, vraj tá pani tam len koktala a odrecitovávala paragrafy, dokopy nám nevedela dať žiadne informácie, keď sa manžel pýtal, že ako sa to dá vyriešiť, tak nevedela ani "mäkké f"...
vraj by nám mal prísť ešte nejaký papier, určite sa prídem poradiť, zatiaľ vám všetkým ďakujem, prajem pekný deň.
susana23
08.03.12,06:27
pojenie pevným základom, upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu, ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe, pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia, umiestneni
susana23
08.03.12,06:29
nevisí vo vzduchu, v zákone je definovaný pevný základ, ktorý nemá. zrejme ju držia len tie kamienky...
susana23
08.03.12,06:30
dopĺňa ešte umiestnenie pod zemou
bystrá
08.03.12,08:01
V súčasnom stave, ako to máte, sa to legalizovať nedá. Najskôr musíte vypátrať majiteľa pozemku. Pokutu za čiernu stavbu by ste dostať nemali, tá už zrejme bude premlčaná a vy ste ju ani nerealizovali, ale môžte dostať pokutu za užívanie takejto stavby, čiže ak sa jej chcete vyhnúť, nemôžu vás načapať že tam parkujete.
Kým nie je jasný vlastník pozemku ste v patovej situácii, ale aj stavebný úrad.
tienik
08.03.12,08:01
Ma to pevny zaklad? - nema

pozrem stavebny zakon a vidim:

nema pevny zaklad, nie je stavba
nie je stavba, naco by jej bolo stavebne povolenie?

Tym nehovorim ze je to OK, mozu chciet dan za zabratie verejneho priestranstva, alebo povolenie ze to tam smie stat...
Ale stavebne povolenie to iste nikdy mat nebude, ani ked bude pod tym zlatonosny piesok a nie kamienky.
Stavebny zakon totiz kamienky nespomina :-)
bystrá
08.03.12,08:29
Pozerám stavebný zákon a vidím §43, Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktoráje pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu... a to sú tie kamienky.
Ferdosondo
08.03.12,09:06
Ja to vidím asi takto. Niekto má zálusk na pozemok pre stavbu garáže. No a teta zo stavebného úradu skúša nejaký zohnať. Máš smolu, že si prišla do rany.
tienik
08.03.12,09:08
Pozerám stavebný zákon a vidím §43, Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktoráje pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu... a to sú tie kamienky.

to je vec nazoru, da sa dokazat ze tam neboli predtym? Ja pod upravou pokladu rozumiem zhutnenie, alebo cosi take. Ked niekto bachne na zem budu a vysype dovnutre 5 furikov strku tak to len z velkou davkou fantazie mozem nazvat "upravou podkladu".
Aj ked, su firmy co by to tak iste vzesene nazvali a pytali za to X € :-)
arizona
08.03.12,09:25
Podla tvojho opisu sa jedna skor o drobnu stavbu,kde stav.povolenie netreba.
Ale je potrebne ohlasenie na stav. urade. pozri sem : http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/co-je-to-drobna-stavba-podla-stavebneho-zakona/
Problem moze byt skor v tom, ze ta garaz stoji na pozemku,ktory nepatri Vam.
iv@n
08.03.12,14:32
s tou drobnou stavbou im to neprejde ako ohláška, ked nie je majiteľkou pozemku.
s tým rozdielnym výkladom stavebného zákona je to fakt dedina od dediny inak, ja som robil tiež plechovú garáž, spravil som pod to betonovú deku a prešlo to iba na ohlášku, pritom je to na TTP podľa katastra, čo videla aj pani na úrade a nejak jej to nevadilo.
ked som robil prístrešok na auto, tak požadovali vyjadrenia suseda, aj ked nevedeli zdôvodniť podla čoho ked je to iba na ohlášku. bordel je v tom všade.
jozef.pavlusik
09.03.12,21:27
:)