tinkas
08.03.12,07:55
Ahojte, môžem Vás poprosiť o radu?

zamestnanec vybral z účtu v CR peniaze na úhradu faktúry- 1600 CZK - čo bolo 65,01eru (podla výpis z účtu, čiže prepočítané kurzom 24,61), Kurz komerčnej banky v ten den za predaj valút bol 24,27 - podľa kurzového lístka

neviem si dať rady aké kurzy brať pri účtovaní

1. výber z účtu 1600 CZK 261 / 221 65,01 Eur (kurz banky)
2. príjem do Pokladne CZK 211AE / 261 65,01 Eur
3. je potrebné účtovať aj nejaké rozdiel? V knihe od Cenigovej som našla toto:

Valuty prijaté do pokladnice sa prepočítavajú na eurá kurzom príslušnej banky alebo zmenárne, za ktorý UJ valuty kúpila, ak je totožný s kurzom uvedeným v kurzovom lístku v den vysporiadania kúpy cudzej meny za eurá....

4. výdaj CZK na úhrady faktúry 518/211 kurz FIFO alebo Aritmetický priemer
5. Kurzový rozdiel.......................
mariama27
04.04.12,05:48
Tinka, bod 1. 2, je správne, zaúčtuješ kurzom akým ti zaúčtovala banka. Mňa zaujíma tiež výdaj z pokladne. Doteraz som výdaj účtovala kurzom ECB, ale podľa nového zákona o účtovníctve musím použiť FIFO alebo aritm. priemr. To si mám akože ručne preratávať priemer? Pretože priemer je podľa mňa jednoduchší spôsob ako FIFO. Ako to robíte?
S.Ch.
28.05.12,13:35
K tejto téme by som sa aj ja chcela opýtať? Nenašla som to tu nikde na porade - ohľadne novely zákona o účtovníctve: oceňovanie cudzej meny - tak ako píše mariama27. Pri výdaji z valutovej pokladne od 1.1.2012 musím alebo môžem použiť priemer alebo FIFO. Teraz nerozumiem, či si môžem vybrať či použijem kurz ECB, aritmetický priemer alebo FIFO. Prosím skúsenejších - ako je to po novom? Ďakujem.
a_je_to
04.06.12,08:20
Ahojte, môžem Vás poprosiť o radu?

zamestnanec vybral z účtu v CR peniaze na úhradu faktúry- 1600 CZK - čo bolo 65,01eru (podla výpis z účtu, čiže prepočítané kurzom 24,61 týmto sa zaúčtuje príjem do pokladne, je to kurz internej zmenárne banky, záväzný pre prípad), Kurz komerčnej banky v ten den za predaj valút bol 24,27 - podľa kurzového lístka tento druhý ignoruješ, nekupoval, ale vyberal z účtu firmy.

neviem si dať rady aké kurzy brať pri účtovaní

1. výber z účtu 1600 CZK 261 / 221 65,01 Eur (kurz banky)
2. príjem do Pokladne CZK 211AE / 261 65,01 Eur
3. je potrebné účtovať aj nejaké rozdiel? V knihe od Cenigovej som našla toto:

Valuty prijaté do pokladnice sa prepočítavajú na eurá kurzom príslušnej banky alebo zmenárne, za ktorý UJ valuty kúpila, ak je totožný s kurzom uvedeným v kurzovom lístku v den vysporiadania kúpy cudzej meny za eurá.... opakujem, nešlo o nákup, ale o výber z účtu v banke

4. výdaj CZK na úhrady faktúry 518/211 kurz FIFO alebo Aritmetický priemer - taký, aký máš od majiteľa schválený v internej účtovnej smernici. Ak nemáš, tak navrhni vyhovujúci a daj ho schváliť. Podľa neho postupuješ.
5. Kurzový rozdiel....................... vyjde z rozdielu ocenenia faktúry a platenej sumy
Ak faktúra mala hodnotu povedzme 1600 CZK = 65,50 a uhradená bola 1600 CZK = 65,01, tak kurzový rozdiel je zisk 663 =0,49 EUR. Lebo o toľko si v EUR zaplatila menej, ako keby faktúru uhradil ihneď.

.
a_je_to
04.06.12,08:24
K tejto téme by som sa aj ja chcela opýtať? Nenašla som to tu nikde na porade - ohľadne novely zákona o účtovníctve: v § 24 sa pomenili celé odseky 3 až 7, ale voči tejto téme sa vecne nezmenilo nič oceňovanie cudzej meny - tak ako píše mariama27. Pri výdaji z valutovej pokladne od 1.1.2012 musím alebo môžem použiť priemer alebo FIFO. - ale to platilo aj doteraz Teraz nerozumiem, či si môžem vybrať či použijem kurz ECB, určite nie aritmetický priemer alebo FIFO. - určite áno Prosím skúsenejších - ako je to po novom? – v tomto iba tak, ako doteraz Ďakujem.
Výdaj kurzom ECB nie je vhodný pre výdaj z valutovej pokladne, lebo po spotrebovaní valuty bude vo valutovej pokladni nula valút, ale drobný nenulový zostatok v EUR. A zostatok musíš vykazovať v obidvoch menách. Iba náhodou sa môže stať, že aj ten bude nulový. Vážený priemer a FIFO sú matematické metódy, ktoré majú zabezpečiť, aby obidva zostatky boli nulové, alebo aby si po každom úbytku si zostatky zachovali pôvodný prepočítaný, alebo nákupný kurz. Ak máš vo valutovej pokladni dva príjmy s rozdielnymi kurzami, tak .... Vážený priemer sa vypočíta práve zo starého zostatku a nového prírastku do pokladne a potom sa používa pri každom úbytku. Až do nového prírastku, kedy sa znova prepočíta. Ak máš v pokladni ďalší príjem valut FIFO-m vydávaš z pokladne najprv podľa starého kurzu a po spotrebovaní prejdeš na nový.
kampari
05.06.12,19:32
Pri kúpe cudzej meny do valutovej pokladne..napr. HUF..sa teda rozhodnem buď pre kurz zo zmenárne, alebo ECB v deň uzavretia obchodu (čiže si počkám na 14:15 kedy ECB vyhlasuje kurz pre daný deň). My sme sa rozhodli pre ECB, nakoľko mi majiteľ dá forinty bez dokladu, lebo sa mu ich podarilo vymeniť za lepší kurz neviem kde, čiže nie v zmenárni....MOHLI SME SA AJ TAKtO ROZHODNÚŤ?
napr. 5.6. sme nakúpili tovar v Maďarsku a zároveň zaplatil zaň v hotovosti, fakt. zaúčtujem ako záväzok s použitím kurzu zo 4.6. a k tomu potom úhradu v hotovosti použitím kurzu v deň uzavretia obchodu - 5.6. kurz ECB ako úbytok valút z pokladne. Alebo použijem tiež kurz zo 4.6...lebo ako pri záväzku by mi nemal vzniknúť kurzový rozdiel keďže nákup aj úhrada bola v ten istý deň..nie? ...
dadika22
13.06.12,06:33
Pri kúpe cudzej meny do valutovej pokladne..napr. HUF..sa teda rozhodnem buď pre kurz zo zmenárne, alebo ECB v deň uzavretia obchodu (čiže si počkám na 14:15 kedy ECB vyhlasuje kurz pre daný deň). My sme sa rozhodli pre ECB, nakoľko mi majiteľ dá forinty bez dokladu, lebo sa mu ich podarilo vymeniť za lepší kurz neviem kde, čiže nie v zmenárni....MOHLI SME SA AJ TAKtO ROZHODNÚŤ?
napr. 5.6. sme nakúpili tovar v Maďarsku a zároveň zaplatil zaň v hotovosti, fakt. zaúčtujem ako záväzok s použitím kurzu zo 4.6. a k tomu potom úhradu v hotovosti použitím kurzu v deň uzavretia obchodu - 5.6. kurz ECB ako úbytok valút z pokladne. Alebo použijem tiež kurz zo 4.6...lebo ako pri záväzku by mi nemal vzniknúť kurzový rozdiel keďže nákup aj úhrada bola v ten istý deň..nie? ...

pri úhrade záväzku z pokladne tiež použijete kurz ECB zo dňa 4.6. (§24 ods.2a zák. o UCT)
witch
10.01.13,08:26
Prosím vás, viete mi niekto skontrolovať, či dobre rozumiem metóde VAP? Máme minimálny pohyb vo valut.pokl., používala som kurzy ECB, keď chcem za rok 2012 použiť VAP, postupujem takto správne?

1.1.2012 p.s. 340 PLN kurz 4,45811
9.11.2012 výdaj 200 PLN (záloha na SC) kurz VAP - keď nebol pohyb, je kurz totožný 4,45811?
27.11.2012 príjem 20 PLN (vratka zálohy z SC) - prijmem v kurze, v akom bola záloha vydaná? alebo ECB (4,1032), keď nejde o kúpu?
2.12.2012 výdaj 10 PLN - kurz VAP - vypočítam priemer medzi kurzom príjmu 1.1. a 27.11.

Neviem, či som úplne mimo, alebo je to OK. Valutové pokl. používame minimálne.
Ďakujem
witch
10.01.13,10:31
posúvam... viem, že je to triviálne, ale nemám s tým skúsenosť..
a_je_to
11.01.13,13:38
Prosím vás, viete mi niekto skontrolovať, či dobre rozumiem metóde VAP? Máme minimálny pohyb vo valut.pokl., používala som kurzy ECB, keď chcem za rok 2012 použiť VAP, postupujem takto správne?

1.1.2012 p.s. 340 PLN kurz 4,45811 .... ak nevadí, že kurz ecb bol od 30.12.2012 do 2.1.2012 bol 4,4580 ... tak ok
9.11.2012 výdaj 200 PLN (záloha na SC) kurz VAP - keď nebol pohyb, je kurz totožný 4,45811? áno
27.11.2012 príjem 20 PLN (vratka zálohy z SC) - prijmem v kurze, v akom bola záloha vydaná? áno, peniaze neopustili rámec firmy alebo ECB (4,1032), keď nejde o kúpu? nie, valuta nepribudla kúpou s iným kurzom, ale vrátením zálohy, ktorá drží kurz
2.12.2012 výdaj 10 PLN - kurz VAP - vypočítam priemer medzi kurzom príjmu 1.1. a 27.11. nie, zachováš pôvodný kurz

Neviem, či som úplne mimo, alebo je to OK. Valutové pokl. používame minimálne.
Ďakujem.
witch
14.01.13,09:16
kurz je samozrejme 4,4580 omylom som napísala iný..
psps
28.01.13,18:47
Mám pokladňu v CZK. Je treba ju na konci roku prerátať?
Nebol tam počas celého roku žiadny pohyb. Akým kurzom sa to prerátava? Kurzom podľa ECB k 31.12.2012 ? Alebo priemerom za celý rok? Alebo?
psps
04.02.13,19:37
Mám pokladňu v CZK. Je treba ju na konci roku prerátať?
Nebol tam počas celého roku žiadny pohyb. Akým kurzom sa to prerátava? Kurzom podľa ECB k 31.12.2012 ? Alebo priemerom za celý rok? Alebo?
Asi priemerom, že???
a_je_to
04.02.13,20:26
Asi priemerom, že???

..... veruže nie ... :

§ 24 ZoÚ :
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) (ďalej len "referenčný kurz")

a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu alebo v iný deň, ak to ustanovuje osobitný predpis, 34)
b) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
c) v deň, ktorým je rozhodný deň, ku ktorému sa preberá majetok a záväzky od zahraničnej zanikajúcej právnickej osoby.

... o priemere tu niet ani zmienky.
milkami
14.02.13,05:47
vediem valutovú pokladňu pre živnostníka, ktorý má 2 faktúry v CZK vyplatené v hotovosti. Môžem zaúčtovať vyplatenie celej prijatej sumy na osobnú spotrebu živnostníka, čím by mi nevznikol vo valutovej pokladni žiadny zostatok a nič by som nemusela preratávať k 31.12.?
scam
05.03.13,07:13
Za rok 2012 mám vo valutovej pokladni tieto pohyby. Môžete sa mi na to niekto pozrieť, či mám dobre priradený kurz s dátumom, trošku mám zmätok v zmenách &24.
Počitatočný stav k 1.1.2012 440 CZK
Nákup dial. známky CZ 17.2. -310 CZK (kurz použitý z 16.2.)
Vklad hotov. do pokladne 17.2.
(ako výpožička od majiteľa) +1000 CZK (kurz z 16.2.)
Nákup PHM v CZK 17.2. -477,20 CZK (kurz z 16.2.)
Vklad hotov. do pokladne 14.9. +1000 CZK (kurz z 13.9.)
(výbez z dev. účtu hot.)
Vrátenie výpožičky majit. 20.9. -1000 CZK (kurz z 19.9.)
(kt. bola poskyt. 17.2.)

zostatok k 31.12.2012 652,80 CZK
-dopočítanie KR kurzom z 31.12.2012
a_je_to
05.03.13,19:47
vediem valutovú pokladňu pre živnostníka, ktorý má 2 faktúry v CZK vyplatené v hotovosti. Môžem zaúčtovať vyplatenie celej prijatej sumy na osobnú spotrebu živnostníka, čím by mi nevznikol vo valutovej pokladni žiadny zostatok a nič by som nemusela preratávať k 31.12.?

Otázke sa nedá dobre rozumieť. O akú úsporu práce ide ? Pri úhrade faktúry do pokladne v CZK predsa musíš vypočítať kurz. Alebo budeš príjem evidovať v CZK a výdavky v SK ? Aj v daňovom priznaní ? A keď už raz prepočítaš kurz, tak je ľahšie vyplatiť, aby si nemusela na konci roka znova prepočítať koncoročným kurzom ? Hmmm ... Ak máš cudziu menu, nemožno sa účtovaniu v dvoch menách vyhnúť, ani pri vyplatení na nulu.
a_je_to
05.03.13,20:15
Za rok 2012 mám vo valutovej pokladni tieto pohyby. Môžete sa mi na to niekto pozrieť, či mám dobre priradený kurz s dátumom, trošku mám zmätok v zmenách &24.
Počitatočný stav k 1.1.2012 440 CZK ... musí mať kurz k 31.12.11
Nákup dial. známky CZ 17.2. -310 CZK (kurz použitý z 16.2.) ... použiješ kurz z 31.12.11 = 1.1.12
Vklad hotov. do pokladne 17.2. (ako výpožička od majiteľa) +1000 CZK (kurz z 16.2.) .... áno, ak nemáš doklad o nákupe CZK s nákupným kurzom
Nákup PHM v CZK 17.2. -477,20 CZK (kurz z 16.2.) ... 130 CZK kurzom z 1.1.12 a 347,20 kurzom podľa vkladu z 17.2.12, alebo vypočítaš vážený priemer a celých 477,20 tým
Vklad hotov. do pokladne 14.9. +1000 CZK (kurz z 13.9.) (výbez z dev. účtu hot.) - áno ak ide o účet v CZK
Vrátenie výpožičky majit. 20.9. -1000 CZK (kurz z 19.9.) (kt. bola poskyt. 17.2.) - tak, to nie. Pokiaľ nebol do pokladne ďalší vklad, tak valuta si drží kurz od posledného doplnenia. Vrátiš 652,80 kurzom z 17.2. a 347,20 kurzom z 13.9., aleby vypočítaš vážený priemer a tým.
zostatok k 31.12.2012 652,80 CZK - toľko Ti zostane v kurze z 13.9.12.
-dopočítanie KR kurzom z 31.12.2012 ... áno .
scam
06.03.13,06:49
Dakujem za odpoved. Myslela som si, že môžem aj naďalej používať ref. kurz ECB predchádz. dnu uskutoč. učtov. prípadu tak ako je uvedené v &24 ods.2a) a použitie priemeru alebo medódy fifo je len možnosť výberu tak ako je uvedené v &24 ods.6.
a_je_to
06.03.13,10:17
Dakujem za odpoved. Myslela som si, že môžem aj naďalej používať ref. kurz ECB predchádz. dnu uskutoč. učtov. prípadu tak ako je uvedené v &24 ods.2a) a použitie priemeru alebo medódy fifo je len možnosť výberu tak ako je uvedené v &24 ods.6.

V § 24, ods. 2 ZoÚ sa píše :
§ 24

(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska33a) (ďalej len "referenčný kurz")

.... ale ods. 3 píše inak ... ! ... :

(3) Na ocenenie prírastku cudzej meny nakúpenej za menu euro, okrem ocenenia podľa odseku 4, sa použije kurz, za ktorý bola táto cudzia mena nakúpená, alebo referenčný kurz v deň uzavretia obchodu. Na ocenenie prírastku cudzej meny v mene euro nakúpenej za inú cudziu menu, okrem ocenenia podľa odseku 4, sa použije hodnota inej cudzej meny v eurách alebo sa na ocenenie prírastku cudzej meny v eurách použije referenčný kurz v deň uzavretia obchodu.

... ak máš kurz z dokladu o nákupe, tak pri príjme do valutovej pokladne prednostne použiješ ten. Ak ho nemáš, môžeš použiť referenčný. Ale pri výdaji musíš vždy uplatniť ten, pod ktorým vedieš jej stav/viď ods. 6/ nikdy nie referenčný. Tam kurz funguje ako skladová cena pri zásobách - drží kurz nákupu, až do konca roka, resp. do najbližšieho doplnenia.
scam
06.03.13,11:12
Ďakujem, už mi je to jasné, len si musím určiť, ktorú metódu použijem, buď priemer, alebo FIFO. A rovnaký spôsob potom asi použijem aj pri výbere peňazí z BU v CZK v hotovosti, (peniaze sa vložia do pokladne) buď kurz priemer alebo FIFO.
sharlot
06.03.13,18:20
Prosím vás o radu... aký je správny postup, keď živnostníčka bola v zahraničí... zo svojho podnikateľského účtu si vybrala eurá.. - to som dala cez priebežnú do pokladne /ona ich však previedla na svoj súkr. účet/. V zahraničí si prenajala auto od 15.7 - 15.8... Doklad má z 15.8.2012 na 790,33 USD platený kartou /ale zo súkr. účtu/ - prepočítaný rovno na eurá 601,18€...Môžem dať sumu 601,18€ ako výdaj prieb. položky z pokladne a príjem do valutovej pokladne?? a potom už len výdaj z pokladne v tých istých sumách?? Neviem sa z toho vymotať....Ešte ma napadlo či by nemohol byť to valutovej pokladne vklad 790,33USD - prepočítaný kurzom 14.8 a následne výdaj... Má tam len tento jeden pohyb v cudzej mene..... Ďakujem veľmi pekne
sharlot
07.03.13,08:55
Prosím vás pomôže mi niekto s predchádzajúcim problémom???? ďakujem
a_je_to
07.03.13,14:37
Prosím vás o radu... aký je správny postup, keď živnostníčka bola v zahraničí... zo svojho podnikateľského účtu si vybrala eurá.. - to som dala cez priebežnú do pokladne /ona ich však previedla na svoj súkr. účet/. V zahraničí si prenajala auto od 15.7 - 15.8... Doklad má z 15.8.2012 na 790,33 USD platený kartou /ale zo súkr. účtu/ - prepočítaný rovno na eurá 601,18€...Môžem dať sumu 601,18€ ako výdaj prieb. položky z pokladne a príjem do valutovej pokladne?? a potom už len výdaj z pokladne v tých istých sumách?? Neviem sa z toho vymotať....Ešte ma napadlo či by nemohol byť to valutovej pokladne vklad 790,33USD - prepočítaný kurzom 14.8 a následne výdaj... Má tam len tento jeden pohyb v cudzej mene..... Ďakujem veľmi pekne
Teraz nie je jasné, či ten úbytok z podnikateľského účtu bol výber hotovosti kartou do ruky, alebo prevod na osobný účet. V každom prípade ide o výber na osobnú potrebu živnostníčky - zmeň účtovanie z priebežnej položky. Predložený doklad autopožičovne treba objasniť - či bolo požičanie výdavkom na jej podnikanie, alebo tiež iba osobná potreba. Ak na podnikanie, tak to treba považovať za zahraničný nákup. Na zdroji nezáleží, výdavok bol predložený. Treba ho prepočítať referenčným kurzom a uhradiť z europokladne v eurách, bez účtovania o USD. Ale treba, aby v pokladni bola nato dostačujúca suma. Či už z BÚ, alebo z vkladu živnostníčky. Čas preplatenia možno prispôsobiť stavu pokladne.
sharlot
07.03.13,18:19
Ďakujem.... No z podnikateľského účtu to previedla na svoj súkromný.... A je to živnostníčka - učiteľka anglického jazyka, takže si cestu do USA dala /teda časť nakladov/ do podnikania... A keďže má ten doklad v USD z dátumu 15.8. - tak to len prepočítam kurzom zo 14.8. a sumu v eurách vydám z pokladne?? V pokladni má ale na základe toho že som jej tam dala tú prieb. položku.. Keď ju zruším, tak dám iba vklad podnikateľa??
sana12
13.05.13,11:46
Dakujem za odpoved. Myslela som si, že môžem aj naďalej používať ref. kurz ECB predchádz. dnu uskutoč. učtov. prípadu tak ako je uvedené v &24 ods.2a) a použitie priemeru alebo medódy fifo je len možnosť výberu tak ako je uvedené v &24 ods.6.


... ak máš kurz z dokladu o nákupe, tak pri príjme do valutovej pokladne prednostne použiješ ten. Ak ho nemáš, môžeš použiť referenčný. Ale pri výdaji musíš vždy uplatniť ten, pod ktorým vedieš jej stav/viď ods. 6/ nikdy nie referenčný. Tam kurz funguje ako skladová cena pri zásobách - drží kurz nákupu, až do konca roka, resp. do najbližšieho doplnenia.

Ahoj,

tej vete "tam kurz funguje ako skladová cena pri zásobách - drží kurz nákupu, až do najbližšieho doplnenia" mám rozumieť tak, že napr.:

05.03 nakúpim PLN 10000 za kurz 4,10
06.03. uhradím fa v hotovosti 2000 PLN prepočet bude 4,10
08.03. úhradím fa v hotovosti 2000 PLN prepočet bude 4,10

09.03. vkald podnikateľa PLN 8000 kurz ECB predchádzajúci deň 4,1380
12.03 úhrada fa v hotovosti 12000 PLN prepočet 4,1380

13.03 nakúpim PLN 12000 za kurz 4,11
13.03. úhrada fa v hotovosti 5000 PLN prepočet bude 4,11 a ten držím do najbližšieho doplnenia

Uviedla som príklad ako pre blba, ale chcem si byť istá, že som to dobre pochopila.

Ďakujemmmmmmmmmmmmmm