tajmar
08.03.12,10:46
Ahojte,chcel by som sa spýtať a potreboval by som radu ohľadne ornej pôdy,je to extravilán,mimo zastavaného územia obce..Rozmýšľal som nad prehodením na stavebný pozemok....Na obecnom úrade mi bolo povedané,že táto pôda nepatrí do územného plánu obce...Má cca 1800 m2...IS sa tam nenachádzajú.Bol sa aj na pozemkovom úrade,pre vyňatie pôdy z vlastníctva,kam mám predložiť doklady,ktoré mi vydá obec(ich vyjadrenie,právoplatné územné rozhodnutie...)
Moja otázka znie,či to je len bezcenná pôda a teda pre mňa bezpredmetné?Resp.čo sa s touto pôdou dá robiť...
Za každú odpoveď a pomoc ďakujem...:)
bystrá
08.03.12,10:14
Stavba sa dá realizovať na pozemkoch ktoré musia spĺňať nejaké kritériá /napr. možnosť prístupu po verejnej komunikácii, možnosť napojenia na siete, súlad s územným plánom/. Ak takéto kritéria nespĺňa, nemôže sa stať stavebným, ale môže byť využívaný na svoj pôvodný účel.

Definícia stavebného pozemku podľa stavebného zákona:

§ 43h
Stavebný pozemok

(1) Stavebným pozemkom sa rozumie časť územia určená územným plánom obce alebo územným plánom zóny, alebo územným rozhodnutím na zastavanie a pozemok zastavaný stavbou.

(2) Nezastavaný pozemok, ktorý je súčasťou poľnohospodárskeho pôdneho fondu 1la) alebo lesného pôdneho fondu, 1lb) možno v územnom pláne obce alebo v územnom pláne zóny určiť za stavebný pozemok, ak sú splnené podmienky na jeho trvalé vyňatie z poľnohospodárskeho pôdneho fondu alebo z lesného pôdneho fondu, alebo ak je v zastavanom území.
vratnik
08.03.12,11:08
Orná pôda = nasadiť zemiaky a na jeseň poorať.
jahoszmsk
08.03.12,16:49
drozdm
08.03.12,19:08
Ja som kupil trvale trávne porasty mimo zastavaneho uzemia obce . Sobcou som problem nemal, dostal som vyjadrenie o suhlase a potom ešte plno potvrdeni zo živ. pr., zasa obce, katastru , pozemkoveho uradu..podarilo sa mi to previesť na stav. parcelu . Samozrejme potreboval som neskôr aj geom. plan ,,to už na vybavenie stav. povolenia . Myslim že prvy a dôležity krok musiš poriešiť na obci ..bez ich suhlasu sa dalej nedostaneš..
jahoszmsk
08.03.12,19:24
mozes prezradit v akej vzdialenosti od obce (resp.budov) si vybavoval ten prevod ?
drozdm
08.03.12,19:43
noo ono je to aj zaujimava vec a trocha postavena na hlavu . Takže: pozemok bol asi 80metrov pred označenim obce..myslim tym že bol v obci , z oboch stran okolo neho su už postavene domy/jeden starši asi 60r a jedna novostavba,,aj oproti cez cestu je starši dom pri hranici obce je tiež novostavba ale ten naš pozemok aj ked bol v obci tak bol tr. travny porast mimo zast. uzemia obce :D
Monika1018
30.03.12,04:50
Toto prave riesim aj ja.Tiez mame pozemok trv.travne porasty + orna poda v extravilane.A pritom sme pred tabulou cize este v obci a okolo stoja bytovky...akurat dnes sa chystam na obecny urad pozistovat ich postoj k tomu.