m.b.
08.03.12,12:12
Prosím o Vašu pomoc a názory!
S priateľom sme vlani kúpili pozemok, na ktorom "stojí" stará stavba. Stojí iba v úvodzovkach, lebo steny už boli veľmi labilné, niektoré praskali, dokonca padali. Tak sme tie najnebezpečnejšie steny a strechu odbúrali. Drevo a tehly sme si odložili: tehly sa ešte dajú znovu použiť a drevom sa dá kúriť. Zatiaľ sme búracie povolenie nevybavili. Jedným dôvodom bolo, že v kúpnej zmluve stavba nie je vôbec spomenutá. Na základe kúpnej zmluvy sme kúpili zastavané plochy a nádvoria. Stavba nie je spomenutá. Tak som najprv myslela, že dom zbúrame bez povolenia, aj tak nefiguruje v zmluve. Pozemok je evidovaný ako parcela E, takže stavebný úrad má podľa mňa iba staré informácie o pozemku. Teoreticky by sa asi dalo povedať, že stavba už na pozeku nebola, keď sme ho kúpili (preto nie je v zmluve).
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti sme zabudli podať. Tak obecný úrad poslal rozhodnutie a poštovnú poukážku na daň z nehnuteľnosti bývalému majiteľovi pozemku. Dnes som daň v ich mene zaplatila, ale daň sa skladala z dvoch častí: z dani z pozemku a aj zo stavieb :(
Čo by ste teraz robili? Mám podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti na základe kúpnej zmluvy, teda uviesť iba pozemok, alebo na základe rozhodnutia, ktoré z obecného úradu dostal bývalý majiteľ pozemku (pozemok+stavba)?
Chcem sa spýtať, ako máme postupovať. Aký je postup, ako sa požiada o búracie povolenie? Ak má niekto vypracovaný technologický opis prác, bolo dobré, keby mi ho poslal. Koľko stojí povolenie a s ním spojené papierovačky?
Budem rada za každú odpoveď. Ďakujem.
fetya
08.03.12,12:00
treba si pozriet LV a katastralnu mapu, to mozes aj na katasterportal.sk. Ked na mape nie je zakreslene nic, tak stavba neexistuje, a potom nie je potrebne platit dan. Teoreticky obecny urad pracuje podla kat. mapy, podla stavu k 1.1., ale som uz stretol s tym, ze pracovali podla niekolko rokov stareho, a potom bolo treba reklamovat. Najprv zistit toto, a potom pokracovat.
Indeed
08.03.12,12:12
Ak nehnuteľnosť je v takom stave, že ohrozuje okoloidúcich, nahlym zosuvom, spadnutím a p.,

potom je POVINNOSŤ vlastníka, ju ODSTRÁNIŤ na vlastne náklady.

Inak bude čeliť žalobe za verejné ohrozenie.
bystrá
08.03.12,12:35
Ak od stavby neexistuje list vlastníctva, budete mať problém vybaviť aj povolenie na zbúranie. Najlepšie by bolo stavbu nenápadne zlikvidovať a potom na obecnom úrade uviesť že stavba neexistuje a žiadať o zmenu.
m.b.
08.03.12,12:40
Dakujem za odpovede. Bystra, presne to som myslela aj ja. List vlastnictva existuje, lenze parcela je evicovana ako E. Ako viem to znamena tolko, ze udaje su stare a nie su aktualizovane, ale LV existuje.
m.b.
08.03.12,12:53
Lenze neviem, ci sa to takto da. Dalo by sa to takto: 1. likvidujeme stavbu, 2. na obecnom urade opravime evidenciu, 3. nechame si zamerat pozemok geodetom (potom uz pozemok bude evidovany na parcele C)?
bystrá
08.03.12,12:55
Musíš rozlišovať medzi LV na stavbu a na pozemok.
m.b.
10.03.12,21:34
No super, konecne to asi zacnem chapat :) Takze mala by som mat 2 LV, zvlast na pozemok a na stavu? To som teda nevedela. My mame iba na pozemok.
bystrá
12.03.12,09:14
Áno, stavba by mala byť na LV osobitne uvedená. Veľa starých domov nemá LV, aj keď majú súpisné číslo a na katastrálnej mape sú zakreslené. Ak nie je na nejakom nápadnom mieste, najrozumnejšie je ho postupne rozobrať a tváriť sa že tam nebol.
m.b.
14.03.12,11:11
Dakujem Vam vsetkym velmi pekne za pomoc :)