jjustka
08.03.12,13:17
Ahojte, vedeli by ste mi poradit,ci je mozne zmenit si priezvisko, ak mam dve, jedno je za slobodna a druhe mam manzelove a manzelove by som chcela iba v zakladnom tvare, teda napr. teraz som Mrkvickova Zelena a chcela by sommat Mrkvicko Zelena. Lebo ked som si volila priezvisko pri ziadosti o sobas, tak "velmi ochotna" pani uradnicka mi povedala, ze to nie je mozne...?
arizona
08.03.12,12:59
Ženské priezvisko v „mužskom“ tvare




Podľa ust. § 16 zák. č. 154/1994 Z.z. o matrikách ženské priezvisko osoby inej ako slovenskej národnosti sa zapíše bez koncovky slovenského prechyľovania,


a) ak o to požiadajú rodičia pri zápise priezviska ich dieťaťa ženského pohlavia do knihy narodení podľa § 13 ods. 1 alebo osvojitelia pri zápise priezviska osvojeného dieťaťa, ak ide o osvojenie podľa osobitného predpisu,


b) ak o to požiada žena pri zápise uzavretia manželstva do knihy manželstiev podľa § 14,


c) ak o to požiada žena v súvislosti so zápisom rozhodnutia o zmene priezviska podľa osobitného zákona.

...vygooli si viac o tomto zakone
korduľa
08.03.12,13:13
najlepsie je sa informovat na matrike, ja ked som sa vydavala povedala som, ze nechcem mat na konci priezviska ova, no .. a nemam
korduľa
08.03.12,13:14
este podotykam, ze na dceru to uz neplati, musi mat ova
korduľa
08.03.12,13:15
inac je to sranda na tych nasich uradoch, niekde to ide a niekde nie, zalezi asi od toho aky ma dana osoba den, ako sa vyspala, ci je spln a podobne
jjustka
08.03.12,18:28
inac je to sranda na tych nasich uradoch, niekde to ide a niekde nie, zalezi asi od toho aky ma dana osoba den, ako sa vyspala, ci je spln a podobne

Dakujem, takyto nazor mam aj ja, lebo mne to ta ochotna pani povedala, ze bez -ova to nejde :)
u.erika
08.03.12,18:48
Ja som to dala spraviť ešte v roku 1989, chcela by som, aby dcérka už mala priezvisko bez "ová". Vtedy to bolo ešte tak, že najprv som musela zmeniť priezvisko ja - v sobášnom liste mi zmenili priezvisko, až potom som išla na matriku, a zmenili aj dcérke. Teraz je to už oveľa jednoduchejšie. Moja šéfka vlani vybavovala, zajtra Ti ešte ozvem, keď chces, opýtam sa, čo všetko k tomu potrebovala.
Na margo:
Vždy som sa smiala, keď som počula v rádii alebo v TV , že Jennifer Lopezová, Julia Robertsová a pod. Bolo to veľmi smiešné, ale nikdy som nepočula v zahraničných vysielaniach, Navrátil, Cibuľka ... vždy tam bolo ová.
:)[/QUOTE]
Ice dive
08.03.12,19:01
este podotykam, ze na dceru to uz neplati, musi mat ova

nie je to pravda... pri sobáši sa toto mení najľahšie... stačí povedať, že máš maďarskú alebo nemeckú národnosť a fuk už si bez ová... stačí to povedať len tam, nikde ďalej to už nejde... a na žiadosti o manželstvo sa píše aj tvar mena pri deťoch, t.j. ak by tam bol aj tvar ženského mena bez ová, tak aj dcéra to bude mať bez ová...však ako by to vyzeralo, že v rámci rodiny mama je bez ová, a dcéra by mala ová..... bolo by to dosť divné... nie???
jjustka
08.03.12,19:53
Ja som to dala spraviť ešte v roku 1989, chcela by som, aby dcérka už mala priezvisko bez "ová". Vtedy to bolo ešte tak, že najprv som musela zmeniť priezvisko ja - v sobášnom liste mi zmenili priezvisko, až potom som išla na matriku, a zmenili aj dcérke. Teraz je to už oveľa jednoduchejšie. Moja šéfka vlani vybavovala, zajtra Ti ešte ozvem, keď chces, opýtam sa, čo všetko k tomu potrebovala.
Na margo:
Vždy som sa smiala, keď som počula v rádii alebo v TV , že Jennifer Lopezová, Julia Robertsová a pod. Bolo to veľmi smiešné, ale nikdy som nepočula v zahraničných vysielaniach, Navrátil, Cibuľka ... vždy tam bolo ová.
:)[/QUOTE]

Ak by si bola taka zlata, tak sa jej spytaj a daj vediet :) Dakujem :)
SamuelSK
08.03.12,20:58
podla mna ta koncovka je taka :)
divna..

da sa to chapat aj tak, ako "zelenka" "zelenkova"
ako sa vola ta dama? "zelenkova"
koho je ta zena? "zelenkova"
koho je ta sedacka? "zelenkova"

pride mi to take privlastnovacie :D

ale to nemyslim v zlom, len je to divne (ako mnoho ineho v slovencine) :)
pavol54
08.03.12,21:17
Najlepšie sa smejem na tom keď sa povie napr s(TOU) "zelenka" pôjdem na kávu, ale s (TÝM) "zelenkom" som bol na pive Bolo by najlepšie úplne zahodiť slovenský pravopis a tvorbu viet a prejsť na nemecký, maďarský jazyk lebo oni vo svojej tvorbe vety ani na okamih nestrácajú zo zreteľa že sa jedná o dámu alebo pána oni ani pánske mená neskloňujú alebo sa mýlim?
misoft
08.03.12,23:18
Kua - nemýliš - oni takéto problémy nemajú - keď je raz Koncz - tak to može byť chlap, ale aj Zsuzsa Koncz
misoft
08.03.12,23:22
Príklad: chlap = Debil (priezvisko), ako sa volá jeho zákonitá? Debilová? Debilná? Debilská?
Odpoveď: Drbnutá!
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif
korela
09.03.12,01:49
podla mna ta koncovka je taka :)
divna..

da sa to chapat aj tak, ako "zelenka" "zelenkova"
ako sa vola ta dama? "zelenkova"
koho je ta zena? "zelenkova"
koho je ta sedacka? "zelenkova"

pride mi to take privlastnovacie :D

ale to nemyslim v zlom, len je to divne (ako mnoho ineho v slovencine) :)
Keby si to napísal s diakritikou, mal by obsah tvojho príspevku úplne iný zmysel.
korela
09.03.12,01:55
Môžem sa spýtať, čo znamená koncovka v mene "-né"? Napr. Gáborné Szaller Erzsébet, Erzsébet Tomori László Ferencné...od čoho a prečo sa odvodzuje?
pavol54
09.03.12,04:53
Môžem sa spýtať, čo znamená koncovka v mene "-né"? Napr. Gáborné Szaller Erzsébet, Erzsébet Tomori László Ferencné...od čoho a prečo sa odvodzuje?

nie som nejaký znalec maďarčiny ale my máme "-ová" a oni majú to slovíčko (nie príponu) - né (ona - rozlíšenie že sa jedná o ženu)
Skloňovanie po slovenský tá Ferenc
s kým s čím s tou Ferencou
alebo či?
Letko
09.03.12,04:53
S tou Zelenkaňou :)
Letko
09.03.12,04:54
Moja kamarátka sa vydala. Jej manžel napr. Novák, ona za slobodna napr. Malá. Po vydaji si dala meno Anička Novák Malá.
Mirica-LV
09.03.12,11:41
Môžem sa spýtať, čo znamená koncovka v mene "-né"? Napr. Gáborné Szaller Erzsébet, Erzsébet Tomori László Ferencné...od čoho a prečo sa odvodzuje?


popíšem na príklade:
Gáborné Szaller Erzsébet - Szaller Erzsébet - meno za slobodna
po vydaji sa pridáva: priezvisko manžela Gábor - prípona né - žena, v podstane ako u nás -ová
uzivatel2
09.03.12,13:16
Trošku by som to poopravila, napr. za slobodna Kovács Éva sa vydá za Kolár Péter, po vydaji ju budú oslovovať Kolár Péterné,
t.j. ku krstnému menu manžela sa pridá prípona -né. /Péterné sa doslova preloží ako Petrova žena/.
korela
09.03.12,13:34
popíšem na príklade:
Gáborné Szaller Erzsébet - Szaller Erzsébet - meno za slobodna
po vydaji sa pridáva: priezvisko manžela Gábor - prípona né - žena, v podstane ako u nás -ová


Trošku by som to poopravila, napr. za slobodna Kovács Éva sa vydá za Kolár Péter, po vydaji ju budú oslovovať Kolár Péterné,
t.j. ku krstnému menu manžela sa pridá prípona -né. /Péterné sa doslova preloží ako Petrova žena/.

Ak to vychádza z krstného mena manžela, tak je to obdobné ako u Rusov, len tam je rozdiel, žena priberá ďalšie meno podľa svojho otca, ak Sergej, tak Sergejevna...ak sa nemýlim.
Keď sa tu zadala takáto téma, tak som ju využila, priateľkina sestra sa vydala do Budapešti pred 30 rokmi, a jej to veľmi prekážalo, i keď pochádzala zo zmiešanej maď.- nem. rodiny.
Tak vďaka za objasnenie. Tie mená ako príklad som našla len tak na internete.
marjankaj
09.03.12,13:40
Príklad: chlap = Debil (priezvisko), ako sa volá jeho zákonitá? Debilová? Debilná? Debilská?
Odpoveď: Drbnutá!
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10745.gif

Na maďaroch Debil-né.:--- No néééé.
u.erika
14.03.12,18:59
Prepáč, zabudla som,
ale: na matrike musela najpr zmeniť priezvisko na sobášnom liste - vyplniť tlačivo


Ak by si bola taka zlata, tak sa jej spytaj a daj vediet :) Dakujem :)[/QUOTE]