hladamradu
09.03.12,05:19
Ahoj, chystám sa zmenit trvale bydlisko. Trvaly pobyt si chcem dat ku rodicom. Rodicia byvaju v rodinnom dvojdome. Je to byvanie stylu bytovka, dve bytove jednotky nad sebou. Spolocnu maju chodbu, schody, pivnicne priestory, jedny vchodove dvere, dvor, zahrada je delena na 2 polovice.
Dom ma jedno supisne cislo, majitelmi su polovica moja mama a druha polovica suseda.
Problem je ten, ze na to, aby som tam mohla byvat, potrebujem pisomny suhlas SUEDY, polovicnej vlastnicky domu k tomu, aby som tam mohla byvat. Toto mi bolo povedane a z toho dovodu pisem sem, lebo sa mi to zda nelogicke, pripada mi to ako nieco na ten sposob, ze by som si v panelaku pytala povolenie k trvalemu pobytu od vsetkych susedov. Je to presne to iste a tak to nefunguje
Ked sme to riesili, tak suseda z neviem akeho dovodu cuvla, ze sa vyjadri po porade s detmi. No pocitam aj s tou moznostou, ze mi neda suhlas, co sa moze stat, nakolko tam prevladaju zle susedske vztahy....
Je nemyslitelne pre mna, ze sa nieco taketo vyzaduje, kedze ide o 2 samostatne bytove jednotky a susedia su cudzi ludia.
Dakujem za pomoc.
Andy Kralik
09.03.12,04:25
Máte jeden spoločný list vlastníctva kde bytové jednotky nie sú rozdelené (mama a suseda)?
hladamradu
09.03.12,04:32
Na liste vlastnictva nie je definovane, ktora cast kazdej majitelke patri, je to brane ako celok. Jedinym dokladom, ktory deli celu stavbu, je dohoda ku kupno predajnej zmluve domu. Tam je to rozdelene, ze kto je vlastnikom ktorej casti.
Andy Kralik
09.03.12,05:35
Na klasickom liste vlastnictva bytu v panelaku, su totiz samostatne oddelene jednotlive byty, ku kazdemu je uvedeny spoluvlastnicky podiel na spolocnych castiach a je konkretne uvedene vlastnictvo kazdeho bytu (komu patri a akym podielom, ake tarchy su na konkretny byt,...)

Ak toto nemate rozdelene, je to dost velky problem. Podla mna potrebujes skoro na vsetko suhlas nadpolovicnej vacsiny. A co je vacsi problem, nemozes takyto byt ani jednoducho predat, nemozes ho prenajat, nemozes na neho zobrat hypoteku bez toho aby s tym spoluvlastnicka vyslovila suhlas. Podla mna je na mieste doriesit toto rozdelenie. Ako na to, co je treba a ci sa to da dosiahnut aj bez suhlasu susedy (sudne rozhodnutie?? resp. mozno ta dohoda ku kupno predajnej zmluve by mohla stacit a staci ju len zavkladovat do katastra?? možno bude treba urobit samostatne geometricke plany podla tejto dohody??) neviem, poradil by som sa v kazdom pripade s pravnikom.
hladamradu
09.03.12,07:16
Dakujem. Dohoda medzi susedmi je pravoplatna, co potvrdil aj primator, ale ci to bude stacit.....neviem. Kazdopadne sa potrebujem zorientovat v tejto oblasti.