2009
09.03.12,18:40
Ahojte. Potrebujem poradiť. Od začiatku leta až do minulého týždňa u nás prebiehalo zatepľovanie. Mám balkón dlhý 15 m. Na asi 5m po dĺžke som mala maliny, černice tie to na schodišti neprežili . Dnes som skočila do Hronbachu a zbadala som tam ťahavé ruže. Kúpila som dve žlté a jednu aspoň podľa obrázku nádhernú tmavočervenú. Moja predstava je, že sa mi budú ťahať po dĺžke 5 až 6 m a zatienia po čase tú časť balkóna. Na zasadenie použijem kvetináče po malinách. Ale ako ich zasadiť? Akú zem tam dať? Mám granule s kravského trusu zamiešať to tam? Nespáli to korene?
2009
10.03.12,04:33
Zlatý ujo google. Idem ich namočiť. A použijem menší kvetináč ako som pôvodne plánovala. Dnes má byť 10 °C asi ich nechám cez obed vonku a večer ich vezmem do kuchyne. Alebo nemusím? Vlastne pozerám predpoveď. Celý týždeň neklesne teplota v Blave pod 1°C. Prosím nesmiať sa.... som typicky mestské dítko a o ružiach viem iba, že sú krásne vo váze



http://www.akosatorobi.sk/video/440/sadenie-ruzi-ako-sa-sadia-ruze
2009
10.03.12,11:59
wabi
10.03.12,20:09
Ak som to správne pochopil nad balkonom nie je strieška... bolo by to lepšie.
Bolo by to iste lepšie. Horúci suchý vzduch v lete moc nesvedčí ružám a naopak podporuje škodcov, najmä roztočom...
2009
11.03.12,05:34
Ak som to správne pochopil nad balkonom nie je strieška... bolo by to lepšie.
Bolo by to iste lepšie. Horúci suchý vzduch v lete moc nesvedčí ružám a naopak podporuje škodcov, najmä roztočom...

Tie fotky zo včerajška zavádzajú. Ešte neboli zasadené.. boli iba vo vode. Teraz sú už riadne v kvetináčoch a na dlažbe balkóna. Vlastne na noc som ich dala so kuchyne. Bývam na najvyššom poschodí a balkón strechu má. Na tej časti čo som ich umiestnila svieti slnko od obeda do večera.
Tie ruže majú slúžiť ako zatienenie jednej tretiny balkóna. Čiže ich neplánujem popri stene. Nie je to moje konečné rozhodnutie ak iba plán. Ak sa ukáže, že je pre nich vhodnejšie dať ich k stene prípadne ich dať na tú časť balkóna, kde svieti slnko iba ráno spravím to
wabi
11.03.12,10:26
Jasne je to pokus a bude zaujímavé sledovať ako to dopadne.
Nechcem ťa znechutiť a myslím, že to môže mať šancu, len teda nádoby by mali byť čo najväčšie, jednak kvôli tomu, aby šípy dobre rástli do veľkosti a jednak aby tak ľahko nevyschli a stíhali sa upolievať...
Škodcovia na šípoch sú nepríjemný...
Možno by som dal prednosť iným ťahavým rastlinám - napríklad plamienkom - Clemátis, ktoré sú tiež trvalky a netrpia tak škodcami a teplota a horúci suchý vzduch by im tak nevadil. Ale treba odskúšať. Mám ich rád sú nenáročné a pestré. Mám niekoľko desiatok odrôd...
Daj vedieť ako sa bude dariť tento pokus.
2009
12.03.12,03:26
Áno je to pokus ale hlavne zmena vzhľadu balóna po rekonštrukcii. Mám veľké nádoby použila som tie z malín. Viem, že musia byť veľké nielen kvôli polievaniu ale aj prezimovaniu. Budem sem prispievať lebo budem potrebovať rady. Cez víkend sem prilepím foto už zasadených. Cez týždeň to nejde odchádzam za tmy a vraciam sa za tmy
2009
22.05.13,06:26
Je zvláštna začína červeným púčikom a po rozvinutí je žltá :):)