Martin Žofaj
10.03.12,12:59
dobrý deň.chcem urobiť plot medzi susedmi a hranica od domu po kraj pozemku u nás je dva metre u susedy v jednom mieste 1,5 m , chcel som nechat medzi nami priestor pre obe strany ,aby mohli pri údržbe domu okolo neho fungovať,či z lešením a podob.ale suseda si nedá povedat a obvinuje ma že jej chcem zasahovať do pozemku.aký plot môžem postaviť a aké podmienky musím dodržať? ohlásenie na stav. úrade? respektíve na obci to som urobil. jedná sa o malý plotík.akú povinnosť má sused? ja ho platím, robím a oni si kladú len podmienky. či bude problém ak si postavim plot po svojej hranici a nebudem brat ohľad na to že susedom neostane dva metre na ich strane? dakujem.
arizona
10.03.12,12:39
Nie je povinnostou oplotit si svoj pozemok. Ak suseda nechce,nenarobis nic.
Ale postavit plot si mozes aj sam,ak sused nesuhlasi.
Postav ho nie na hranici,ale na svojom pozemku a mas pokoj.Plot si mozes postavit aky chces,ved to bude tvoj majetok.

Informuj sa na obecnom urade, ci vyzaduju stav.povolenie,alebo staci ohlasovacia povinnost s prilozenym jednoduchym nakresom. Byva to rozdielne,neraz zalezi od stav.uradu obce.
bjuty smis
10.03.12,13:01
na plot netreba stavebné povolenie, je len ohlasovacia povinosť s tým náčrtom, ako spomína arizona..
...súhlas suseda tam nepotrebuješ....
môže ovšem podať namietku, ak by si chcel napr .postaviť 3 m betonovy plot, môže to naťahovať, môže žiadať posudky...
Erzebeth
10.03.12,23:48
Plot postav tak, ako ide hranica. To, že suseda nemá 2m od svojho domu, to teba nemusí zaujímať. Stav je taký. Suseda by ťa niekedy nemusela na pozemok, ktorý jej ty chceš veľkodušne prenechať, pustiť. Plot stavaj tak, aby hranica bola tesne vedľa plota. Samotná stavba plota bude na tvojom pozemku.
bystrá
12.03.12,09:04
Súhlasím s Erzebeth a ešte doplním, plot treba realizovať tak, aby si nevstupoval na susedov pozemok - na vstup je potrebný jeho súhlas. Tiež treba domyslieť jeho prípadnú údržbu zo svojho pozemku, napr. demontovateľné časti, ktoré môžeš natrieť u seba.
petrako
12.03.12,09:27
Suseda ma dodrzane 2m od hranice tvojho pozemku je tvoj dom. ak plot das na svoj pozemok, nemoze ti nic,len ako pisu iní poradaci, pristup ti moze zneprijemnovat. Skus si susedu naklonit...
Inac je este otazka, ka je zvycaj v tej obci, kto robi ploty....bola taka zasada, ze tem kde je komin pri hranici pozemku, robi ten majitel.
Ja som robil plot aj za suseda, ked som to vymeral , ma poslal do kelu a ked to bolo hotove tak sa vyhrazal traktorom a vytrhavanim....casom a vekom na to zabudol...este som mu povedal nech zavola geodetov a kto prehra ich zaplatí...dnes uz par rokov nezije a nikto to neriesi.
Martin Žofaj
12.03.12,14:47
Ďakujem všetkým za rady.Rozhodol som sa dať ho na svoju stranu a necham ho žiť :-)
Milas265
12.03.12,14:57
Aj ja mám suseda idiota..