Janina12
11.03.12,20:26
Ahojte, prosím vás, ja by som sa chcela opýtať, čo si myslíte, ak ma kamarát zavolal pomôcť mu v práci, kde on pracuje na živnosť, napr. umyť schody, s ktorými mu ja pomôžem, a on mi za to dá nejaké peniaze, je to práca na čierno? pýtala som sa na UPSVAR, ohľadom práce u kamaráta, tak mi povedali, že má ma nahlásiť na sociálku, a za rok môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale ja sa pýtam preto, lebo mi to príde tak, že ak by som tak isto pomohla v rodine, že napr. by som pomohla príbuznému, ktorý pracuje ako upratovač niečo pomôcť upratať, alebo ak by som napr. niekomu pomohla vyplniť daň. priznanie a on mi dá za to nejaké peniaze, a pritom je príbuzný, tak to nie je oficiálne, ale chcela by som vedieť váš názor. Ďakujem vám všetkým za všetky odpovede.
Xanti
11.03.12,19:28
Ano je to práca na čierno,
kamarát nie je rodina, a ty nemáš dôchodkové poistenie... ide o prácu na čierno.
Dáša_
11.03.12,19:29
je rozdiel, či vypomáhaš rodinnému príslušníkovi, alebo v podstate cudzej osobe.
Janina12
11.03.12,19:32
aha, aj keď tú osobu dosť dobre poznám? ďakujem.
Tweety
11.03.12,19:32
aha, aj keď tú osobu dosť dobre poznám? ďakujem.

Aj.
Janina12
11.03.12,19:35
uhm, a aký je v tom rozdiel?
Tweety
11.03.12,19:36
uhm, a aký je v tom rozdiel?

V čom? Furt je to práca načierno. Nie je to o tom, či ju poznáš menej, alebo viac.
Xanti
11.03.12,19:37
aha, aj keď tú osobu dosť dobre poznám? ďakujem.Ak sa vydáš za toho kamaráta, a budeš na materskej alebo budeš mať prácu, kde budú za teba odvádzať odvody do SP, tak jedine v tom prípade nepôjde o čiernu prácu.
Tweety
11.03.12,19:40
Janina12
11.03.12,19:43
aha, čiže, ak by som nebola na úrade práce, ale mala by som prácu napr. niekde inde a išli by za mňa odvody do SP, tak to nie je na čierno? a keby som napr. mame pri upratovaní v jednej firme pomohla, tak ako sa to berie? vďaka...
Tweety
11.03.12,19:45
aha, čiže, ak by som nebola na úrade práce, ale mala by som prácu napr. niekde inde a išli by za mňa odvody do SP, tak to nie je na čierno? a keby som napr. mame pri upratovaní v jednej firme pomohla, tak ako sa to berie? vďaka...

Mama je príbuzná,nešlo by o neleg. zamestnávanie, veď to v tom príspevku máš uvedené.
Xanti
11.03.12,19:47
Ak máš prácu, a sú za teba platené odvody, vtedy môžeš pomáhať svojej rodine vtedy nejde o prácu na čierno. Ak pomáhaš kamarátom ide o prácu na čierno v každom prípade.
Janina12
11.03.12,19:53
Ďakujem vám, a ak som nezamestnaná a na úrade práce, platí sa mi dôchodkové poistenie? Mrzí ma, že vám toľko píšem, ale ďakujem za každú odpoveď.
Xanti
11.03.12,19:55
Nie, ak si nezamestnaná, nemáš dôchodkové poistenie a vtedy je aj práca a pomoc pre rodinného prislušníka prácou načierno.
Janina12
11.03.12,19:57
Ďakujem Vám.
veronikasad
11.03.12,19:59
Ahojte, prosím vás, ja by som sa chcela opýtať, čo si myslíte, ak ma kamarát zavolal pomôcť mu v práci, kde on pracuje na živnosť, napr. umyť schody, s ktorými mu ja pomôžem, a on mi za to dá nejaké peniaze, je to práca na čierno? pýtala som sa na UPSVAR, ohľadom práce u kamaráta, tak mi povedali, že má ma nahlásiť na sociálku, a za rok môžem u neho zarobiť max 320 eur,ale ja sa pýtam preto, lebo mi to príde tak, že ak by som tak isto pomohla v rodine, že napr. by som pomohla príbuznému, ktorý pracuje ako upratovač niečo pomôcť upratať, alebo ak by som napr. niekomu pomohla vyplniť daň. priznanie a on mi dá za to nejaké peniaze, a pritom je príbuzný, tak to nie je oficiálne, ale chcela by som vedieť váš názor. Ďakujem vám všetkým za všetky odpovede.
Informácia o výške odmeny nie je správna, ako uchádzač o zamestnanie môžeš zarobiť max. 139,90€ mesačne, ak zarobíš viac, vyradia ťa z evidencie.
Janina12
11.03.12,20:03
No, oni to asi mysleli asi pre kamaráta, lebo pani vravela, že ak by som pracovala u živnostníka a on by odvádzal do SP mesačne 0,19 centov, tak ročne môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale, ak by som pracovala na dohodu, tak max. mesačne môžem aj u iných zamestnávateľov na dohodu zarobiť max 139,9 eur mesačne, ale v hrubom, že?
Xanti
11.03.12,20:06
Poberáš dávku v hmotnej núdzi?

Dokopy u všetkých zamestnávateľov by si mohla mesačne zarobiť max. 139,90 eur . V tom prípade by ťa z UP nevyradili a v tom prípade ale by si prišla o dávku v hmotnej núdzi ak poberáš.

A určite nepovedali, že kamarát by za teba odvádzal 0,19 eur do SP, nakoľko ide o 1,05% z odmeny. Kamarát by Ti musel dať dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti , a musel by sa zaevidovať v SP aj DU ako zamestnávateľ.
Tweety
11.03.12,20:07
Práca u zamestnáv. alebo u živnostníka, je to jedno a to isté, stále ide o zamestnávateľa, furt platí to, že nemôžeš zarobiť viac ako je spomínaných 139,90/mes.
Musela by si byť prihlásená v SP ako dohodárka.
veronikasad
11.03.12,20:08
No, oni to asi mysleli asi pre kamaráta, lebo pani vravela, že ak by som pracovala u živnostníka a on by odvádzal do SP mesačne 0,19 centov, tak ročne môžem u neho zarobiť max 320 eur, ale, ak by som pracovala na dohodu, tak max. mesačne môžem aj u iných zamestnávateľov na dohodu zarobiť max 139,9 eur mesačne, ale v hrubom, že?
Tomu čo píšeš vôbec nerozumiem ...
139,90€ mesačne v hrubom, inak ťa vyradia z evidencie. Pri práci na dohodu je limitovaný počet hodín (podľa druhu dohody - nie výška odmeny)
Janina12
11.03.12,20:15
áno poberám dávku, ale to je 139,9 eur mesačne v hrubom, že? a vďaka za vysvetlenie :)
Xanti
11.03.12,20:17
áno poberám dávku, ale to je 139,9 eur mesačne v hrubom, že? a vďaka za vysvetlenie :)
Pri podpísaní vyhlásenia na zdanenie príjmov to môže byť 139,90 v čistom.
Janina12
11.03.12,20:21
len mi povedali, že keď som to už podpísala pri inom zamestnávateľovi na dohodu, tak pri ďalšom to už nemôžem podpísať, a bude sa mi to rátať už v hrubom, neviem či je to pravda?
SamuelSK
11.03.12,20:33
a ak zdvihnem plastovu coca cola flasu z chodniku a vyhodim , je to praca na cierno ?
Xanti
11.03.12,20:39
Janina,
vyhlásenie naozaj nesmieš mať podpísané u viacerých zamestnávateľov, a vtedy naozaj sa skúma hrubý príjem, a ten dokopy nesmie prekročiť 139,90 eur

Samuel pre teba je každá práca čierna práca ... ty si nasratý na pokutu čo Ti dali policajti tak hladáš chyby v systéme. Systém nie je dokonalý, má chyby ale niečo musí byť aby nebola anarchia :---
Janina12
11.03.12,20:42
Xanti ďakujem :-)
Deganova
14.03.12,13:16
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
uctokrajan
14.03.12,13:25
Ty možeš pomôct len priamemu pribuznemu: rodič, manžel ak si soc. poistená, v každom inom prípade je to práca na čierno.
veronikasad
14.03.12,13:25
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
Bohužial, ide o čiernu prácu, za ktorú postih môže byť spojený s nesplnením oznamovacej povinnosti zamestnávatela v SP.

§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
uctokrajan
14.03.12,13:29
Ja si tiež myslim, že to je práca na čierno. lebo nebol prihlásený na soc. poisťovni ako zamestnanec a to je podstatne pre inšpektorát práce. Oznamovacia povinnosť sa posudzuje len zo strany soc. poisťovne.
avalik
14.03.12,13:35
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...

no mne to vychadza, ze maju pravdu:

(2) Nelegálne zamestnávanie je zamestnávanie právnickou osobou alebo fyzickou osobou, ktorá je podnikateľom, 1) ak využíva závislú prácu
.....
b) fyzickej osoby, má s ňou založený pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu2) a do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania nesplnila povinnosť podľa osobitného predpisu6) alebo,


6) § 231 ods. 1 písm. b) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 82/2005 Z. z.


(1) Zamestnávateľ je povinný
...
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia
1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti a zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na dôchodkové poistenie pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom tohto právneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení tohto právneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),
Mila123
14.03.12,13:45
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...

podľa môjho názoru ide o čiernu prácu....nebol v čase vykonania kontroly prihlásený v poisťovni.....
avalik
14.03.12,13:53
podľa môjho názoru ide o čiernu prácu....nebol v čase vykonania kontroly prihlásený v poisťovni.....

podla mna by to bola nelegalna praca aj keby ho prihlasili 1.2.2012 po zacati vykonu cinnosti (teda po zaciatku pracovnej doby)

pretoze by nebola splnena povinnost " prihlasit .... pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca"
Deganova
14.03.12,13:55
...ale on bol prihlásený do 29.02.2012, ale ako dohodár a nie ako zamestnanec ( aj keď pracovný pomer bol od 01.2.2012) a zmena bola z dohody na prac. pomer nahlásená soc. poisťovni až 01.03.2012 t.j. odhláška z dohody a zároveň prihláška...
veronikasad
14.03.12,13:56
podla mna by to bola nelegalna praca aj keby ho prihlasili 1.2.2012 po zacati vykonu cinnosti (teda po zaciatku pracovnej doby)

pretoze by nebola splnena povinnost " prihlasit .... pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca"
Pri prihlásení 1.2. by to nelegálna práca nebola - len ty máš zrejme preklep v dátume.
Deganova
14.03.12,14:07
Nie je preklep v dátume.
Skúsim to napísať ešte raz. Pracovníčka u nás pracovala od 1.8.2011 na dohodu. Bola riadne prihlásená do SP. Dňa 31.1.2012 bola ukončená dohoda, následne na to od 1.2.2012 pracovná zmluva. A tu sme urobili chybu. Zabudli sme ju odhlásiť k 31.1.2012 z dohody a tiež prihlásiť k 1.2.2012 z PP. Teda v čase výkonu kontroly 1.3.2012 o 9.45 bola na SP prihlásená. Ale nie z titulu pracovnej zmluvy, ale dohody. Aj tak je to nelegálna práca? Naša chyba bola nesplnenie si oznamovacej povinnosti. A v žiadnom prípade to nebol zámer nelegálne zamestnávať.
avalik
14.03.12,14:13
Pri prihlásení 1.2. by to nelegálna práca nebola - len ty máš zrejme preklep v dátume.

ja to chapem tak, ze z dohody mal byt odhlaseny najneskor 1.2 a prihlaseny na TPP 31.1. (alebo 1.2. pred zaciatkom prace)

PS: neviem ako vyzera tlacivo soc. poist. vychadzam len z uvedenych ustanoveni zakona
drobeceva
14.03.12,14:28
prikláňam sa k názoru, že ide o nelegálnu prácu - nebola splnená prihlasovacia povinnosť z-ľa na SP.
veronikasad
14.03.12,14:29
ja to chapem tak, ze z dohody mal byt odhlaseny najneskor 1.2 a prihlaseny na TPP 31.1. (alebo 1.2. pred zaciatkom prace)

PS: neviem ako vyzera tlacivo soc. poist. vychadzam len z uvedenych ustanoveni zakona
Máš pravdu, zle som si prečítala začiatok prac.pomeru (1.3.-namiesto 1.2.)
Kvaka
14.03.12,14:44
http://www.porada.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodca textu príspevku: Deganova http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.porada.sk/t189585-je-to-praca-na-cierno.html#post2013211)
Dňa 01.03.2012 bola v čase 9:45 vykonaná kontrola inšpektorátom práce. V tom čase bol pracovník prihlásený na dohodu od 01.08.2011, ktorá končila 31.01.2012 a od 01.02.2012 pokračoval v riadnom pracovnom pomere. Odhláška z dohody v sociálnej poisťovni však bola vykonaná 01.03.2012 v čase 12:30 a prihláška tiež 01.03.2012 v čase 12:45. Z inšpektorátu práce tvrdia, že ide o prácu na čierno podľa zákona 82/2005 par.2 odstv.2 písm. b a chcú vyrúbiť pokutu 2000,-€ lebo podľa nich v čase kontroly nebol zamestnanec prihlásený v sociálnej poisťovni... domnievam sa, že nejde o čiernu prácu, len o nesplnenie oznamovacej povinnosti zo strany zamestnávateľa...
Prosím o vyjadrenie vašich názorov... ďakujem za každú radu a názor...
Novela zákona od 20. júla 2011 presne vymedzila, kedy ide o nesplnenie oznamovacej povinnosti a kedy o nelegálnu prácu. Tak, ako napísala Dara, zamestnávateľ musí mať zamestnanca prihláseného v SP do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Ak by ho prihlásil napr. v polovičke marca, teda ešte pred kontrolou nelegálnej práce, kontrola by zistila zmeškanie lehoty na prihlásenie zamestnanca, ale nepovažovala by to za nelegálnu prácu.
V tomto konkrétnom prípade zamestnanec však bol prihlásený v SP, teda bol prihlásený do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce, len nebola urobená zmena z dohodára na zamestnanca v riadnom pracovnom pomere.
Za nelegálnu prácu sa považuje, ak zamestnávateľ nesplnil povinnosť podľa osobitného predpisu6), kde je uvedená povinnosť prihlásenia v SP. Poznámka pod čiarou má informatívny charakter, nemá teda normatívnu povahu, možno by som na tomto základe podala odvolanie, aby sa pri posudzovaní nelegálnej práce zobralo do úvahy, že zamestnanec bol prihlásený v SP k začatiu kontroly a išlo len o opomenutie oznámenia zmeny.
Ak v inom prípade štát poznámku pod čiarou neúmerne rozšíri nad jej rámec (zamestnanecká prémia a príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie), tak aj tu by mohol akceptovať, že prihlásenie v SP určite bolo, aj keď nie práve v súlade s pracovnou zmluvou.
Rusalka 24
14.03.12,15:16
pisete ze rod.prislusnik moze vypomahat podnikatelovi-rodine ale musi mat soc.poistenie. ked nema inu pracu a je momentalne dobrovolne nezamestnany a plati si iba zdravotne poistenie tak je to asi praca nacierno vsak? a ked si zacne platit dobrovolne soc.poistenie uz je to ok?
Mila123
14.03.12,15:18
pisete ze rod.prislusnik moze vypomahat podnikatelovi-rodine ale musi mat soc.poistenie. ked nema inu pracu a je momentalne dobrovolne nezamestnany a plati si iba zdravotne poistenie tak je to asi praca nacierno vsak? a ked si zacne platit dobrovolne soc.poistenie uz je to ok?

áno je to ok...stačí , že je dôchodkovo poistený......