sharlota
13.03.12,15:25
Ahojte,chcela by som poprosiť radu pre známeho. Chcel by vedieť hodnotu zelene na svojom pozemku a nikde nevieme nájsť hodnotu napríklad stromov,kríkov, rastlín a pod. ktoré na pozemku má a majú určitú hodnotu,ktorá by mohla spadať do ceny pozemku. Neviete mi poradiť,kde tieto ceny nájsť? Resp.nevie mi niekto len orientačne a informačne povedať napríklad hodnotu ihličnatých a ovocných stromov, ovocných kríkov, viniča a prípadne úrodnej pôdy?
Ďakujem
Ice dive
13.03.12,14:40
no nám keď robil znalec posudok na nehnuteľnosť pýtal som sa na to isté... ako sa ohodnocujú stromy - najmä ovocné, z ktorých je ovocie t.j. úžitok... tak ma znalec zrušil, že už sa v podstate ohodnocujú len špeciálne odrody viniča, alebo ak je záhrada robená podľa projektu... ak máš záhradu len tak podľa svojho vkusu a posadené stromy kríky, tak sa to už v podstate neoceňuje...

možno by stálo za úvahu pozrieť v okolitom záhradníctve, čo stojí daný strom ktorý má zasadený a potom to prenásobiť nejakým koeficientom podľa veku...
arizona
13.03.12,15:27
Ja mam taky dojem, ze dnes sa to uz do znaleckeho posudku nepise. Ci predavas pozemok so starymi nerodiacimi stromami,alebo nanovo vysadenu zahradu plnu zdravych stromov, nik to nezohladnuje. Tolko moja osobna skusenost.
Ked sme pred 10r kupovali zahradu, tak v znal.posudku boli vypisane vsetky stromy a ich hodnota. Pritom okrem jedneho vsetky museli ist vyklcovat,lebo boli chore, nedali sa zachranit.
Zahradu sme od zakladu prerobili, stalo nas to dost vela prace aj penazi,zasadili sme viacero zdravych,kvalitnych ovocnych stromov a krikov,kopec krasnych okrasnych drevin, trvaliek,stovky cibulovin,okrasnych trav,vypestovali sme pekny,dlhy zivy plot, travnik bol tiez nanovo zalozeny a udrziavany.
Ked sme chceli minuly rok zahradu predat,skoro nas porazilo. Nielenze znalec to nezaznacil do znal.posudku,ale ani realitaci to vobec nebrali do uvahy. Vraj to dnes nikoho nezaujima , kazdy chce vediet iba pocet m3 a cenu.Ina doba...

Mozes si hodnotu stromov zaratat do vyslednej sumy a bud to kupec akceptuje,alebo nie...
sharlota
13.03.12,16:42
Ďakujem, mne práve minule známy znalec vravel, že sa to ohodnocuje, vraj sa to dá nechať ohodnotiť znalcom z nejakého úradu lesníckeho či akého, neviem práve :( no a že na to treba zvlášť posudok, pretože bežní znalci to nerobia. Takže netuším.
Ale ďakujem za radu
Ice dive
13.03.12,16:54
áno znalci z odboru pôdohospodárstva, avšak aj tak ti ten posudok bude nanič, nakoľko dnes sa predáva na základe ponuky a dopytu.... málokto vie oceniť dobrú záhradu a rodiace stromy... za Márie Terézie sa stanovovala cena pôdy podľa 100 ročnej úrody.... dneska máš voľajakú úrodu a hypermarket ti predá obdobné produkty za zlomok tvojich výrobných nákladov...:(:(:(
Samir
13.03.12,17:39
Takže, z mojej skúsenosti, väčšina ľudí nerobí nacenenie stromov na pozemku pri zmene vlastníka tohoto pozemku a pod. Avšak po správnosti by sa to robiť malo. Spraví to však len odborník a to len osobne, nie na diaľku. Zväčša si to zaplatí iba firma, ktorá to naozaj potrebuje, napr. keď ide na pozemku vyrúbať dospelé stromy, aby tam postavili nejakú budovu, fabriku a pod. Vtedy je potrebné určiť hodnotu stromov, aby sa následne určila náhradná výsadba. Rovnako to je potrebné, ak máte na pozemku cenné stromy, ktorých hodnotu chcete započítať do ceny pozemku. Pri dendrologickom prieskume a stanovení hodnoty stromov, je potrebné zapísať každý jeden strom, jeho názov, výšku, obvod kmeňa, priemer kmeňa, šírku koruny, vek, sadovnícku hodnota stromu podľa tabuliek, do toho sa započítava zdravotný stav stromu, stupeň poškodenia, či má nejaké suché konáre, dvojitý kmeň, zlomený vrchol, neodborné zásahy (rezom), dutiny, rany a pod. Je toho veľa, čo sa posudzuje, čiže je aj veľa faktorov, ktoré určujú jeho výslednú hodnotu. Nedá sa preto všeobecne povedať, akú hodnotu má napr. smrek určitej výšky. Ale ako hovorí arizona, dnes toto väčšinou nikoho nezaujíma.
bjuty smis
13.03.12,19:20
na čo mu to presne bude ?
lebo ked chce predať stavebný pozemok, prípadne RD, tak si akurát môže z ceny odpočítať náklady na znalca ,plus sumu za vyklčovanie....na cenu pozemku má vplyv na 99% lokalita ( plus susedia, hlavne vypalovači trávy a hradov)....
querying
13.03.12,19:31
ja len tak naokraj sa pridam:
plati zakon o ochrane prirody a krajiny a tiez vyhlaska, ktorou sa stanovuje spolocenska hodnota drevin....... pozri tiez na web statnej ochrany prirody v BB - metodicka prirucka na urcovanie hodnoty :)
PS: a upozornujem ze sukromna zahrada je trosku o inom ako verejna zelen
sharlota
13.03.12,19:52
Takže, z mojej skúsenosti, väčšina ľudí nerobí nacenenie stromov na pozemku pri zmene vlastníka tohoto pozemku a pod. Avšak po správnosti by sa to robiť malo. Spraví to však len odborník a to len osobne, nie na diaľku. Zväčša si to zaplatí iba firma, ktorá to naozaj potrebuje, napr. keď ide na pozemku vyrúbať dospelé stromy, aby tam postavili nejakú budovu, fabriku a pod. Vtedy je potrebné určiť hodnotu stromov, aby sa následne určila náhradná výsadba. Rovnako to je potrebné, ak máte na pozemku cenné stromy, ktorých hodnotu chcete započítať do ceny pozemku. Pri dendrologickom prieskume a stanovení hodnoty stromov, je potrebné zapísať každý jeden strom, jeho názov, výšku, obvod kmeňa, priemer kmeňa, šírku koruny, vek, sadovnícku hodnota stromu podľa tabuliek, do toho sa započítava zdravotný stav stromu, stupeň poškodenia, či má nejaké suché konáre, dvojitý kmeň, zlomený vrchol, neodborné zásahy (rezom), dutiny, rany a pod. Je toho veľa, čo sa posudzuje, čiže je aj veľa faktorov, ktoré určujú jeho výslednú hodnotu. Nedá sa preto všeobecne povedať, akú hodnotu má napr. smrek určitej výšky. Ale ako hovorí arizona, dnes toto väčšinou nikoho nezaujíma.

Ďakujem, mám lepšiu predstavu, ale je toho fakt veľa, čo sa posudzuje. No škoda, on chcel len orientačne vedieť hodnotu toho, čo je na pozemku. Neviem, či tam nemá prísť k nejakému deleniu, nie je jediný vlastník, ale neviem to presne. Toto mu bolo poradené, že okrem hodnoty pozemku a stavby by sa mala vziať do úvahy aj zeleň, resp. ovocné stromy a vinič, ktorého je na pozemku skutočne veľa. A chcel mať predstavu, či to spraví 500€ alebo viac, teda či to vôbec riešiť cez znalca.
sharlota
13.03.12,19:53
ja len tak naokraj sa pridam:
plati zakon o ochrane prirody a krajiny a tiez vyhlaska, ktorou sa stanovuje spolocenska hodnota drevin....... pozri tiez na web statnej ochrany prirody v BB - metodicka prirucka na urcovanie hodnoty :)
PS: a upozornujem ze sukromna zahrada je trosku o inom ako verejna zelen

Ďakujem, pozrieme to, ale keď vravíš, že je rozdiel medzi záhradou a verejnou zeleňou, pomôže to? Sú tie hodnoty približne podobné?
querying
14.03.12,16:48
Hodnoty su rovnake, len v pripade ze by slo o snahu vyrubat, tak v sukromnej zahrade sa pre dreviny do obvodu kmena 40 cm meraneho vo vyske 130 cm od zeme nemusi ziadat o suhlas na vyrub..... teda ak nezijete v lokalite s druhym alebo tretim stupnom ochrany

podrobne tuto:http://www.sopsr.sk/cinnost/prirucka.pdf