peru
13.03.12,16:33
Dobry den,

mam novy dom dlhy takmer 30 metrov. Zo severnej strany je po plot 2 metre miesta. Za cely den v tomto priestore nesvieti slnko.

Velmi rad by som tento priestor vyuzil na zasadenie nejakeho ovocia - najdradsej by som bol malinam, ribezlam - v jednom rade pri plote.

Na mnohych miestach som cital, ze maliny slnko potrebuju. Ja by som bol aj ochotny akceptovat mensie plody.

Je to nezmysel zasadit do tiena maliny?

Dakujem za rady.
arizona
13.03.12,15:42
Kazde ovocie,ked si chces pochutit na chutnych plodoch potrebuje slniecko.:)

Ked chces vyuzit, ci okraslit zatienene miesto na pozemku, skor sa zameraj na tienomilne zahradne trvalky,ci kriky.
vemak
13.03.12,21:31
mal som tu prakticky rovnakú otázku, a fakt to všetko len vegetuje,ale výborne sa tam darí hlive na pňoch.
kukučka
13.03.12,21:44
vyskúšaj, uvidíš, malina aj ríbezľa je nezmar
Erzebeth
13.03.12,22:46
Lenže bez slnka sú kyslejšie.
Silvernola
14.03.12,03:33
Ak nejaké ovocie, tak červené ríbezle. Tie sú pôvodom lesné rastliny, maliny nájdeš skôr na slnečných rúbaniskách. Ale bez slnka bude ich kvalita vždy nižšia.
Gabhus
14.03.12,04:22
My máme roky rokúce v tieni ríbezle, maliny - tie čo rodia v jeseni - aká odroda neviem, dal bratranec, aj černicu. Všetko bez problémov, úroda aj chuť výborné. Vlani zarodila josta a tiež nie je problém. Možno závisí aj od lokality, od kvality pôdy a pod. Skúsila by som a ak sa nezadarí - presadiť.:)
wabi
17.03.12,06:15
Všetko je možné pestovať v určitom stupni zatienenia. Ak sa prekročí rastlinám sa nedarí a živoria. Malinám vadí tieň viacej než černiciam a tým viacej než ríbezlám. Najtieňomilnejšia je Asimina a Actinidia. Asimina je banán severu - rodí chutné veľké plody za normálnych okolností vydrží až do -40, nezamŕza. Je to krík samozrejme väčší od ríbezle.
Podobne Actinidia kolomikta, ktorá má veľmi chutné plody niečo medzi jahodou a kiwi. Je popíbavá liana, ale vystačí si aj s kolíkom.
Obe zastliny rastú v podrastze lesa a preto im tieň vyhovuje...
Som presvedčený že s prírodou sa nedá bojovať. Treba pestovať to, na čo sú podmienky...