j.hlavackova
06.02.06,19:13
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Tweety
06.02.06,18:16
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Ak mal aj iné príjmy ako zo ZĆ musí si sám podať DP.
Zita5
06.02.06,18:20
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem

Ak podá žiadosť o vykonanie ročného zučtovania , tak v prílohe by mal odovzdať potvrdenie o príjme z ÍRSKA .Tam by malo byť uvedené , koľko mu bolo vyplatené v mzde , resp. nejaké zrážky .
abel
06.02.06,18:55
Mám len malú technickú otázku. Určite si v Írsku zarobil libry? Lebo pokiaľ viem, v Írsku sú eurá.
Marína
06.02.06,22:25
mimotemy Dobrý postreh.;)
Johanka
07.02.06,06:46
Dobrý deň

vie mi niekto poradiť čo mám urobiť keď môj pracovník pracujúci u nás mal príjem u nás a počas dovolenky bol na pracovnej zmluve si zarobiť v Írsku.
V Írsku si zarobil za 5 týždňov okolo 1700 libier. Ako postupovať a aké doklady požadovať od pracovníka keď pri podal žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania??

Ďakujem
Predpokladám, že nebol vyslaný do Írska ako Váš zamestnanec, ale mal v Írsku pracovnú zmluvu s miestnym zamestnávateľom. V takom prípade si musí sám robiť priznanie typu A.
kira
07.02.06,07:02
SZČO prerušil podnikanie k 1.6.2005 a šiel si zarobiť do Anglicka.Tieto príjmy by mal tiež zdaňovať. Čo všetko mu treba?
On je toho názoru, že do DP si to nebude dávať. ZP neplatí od 1.6.05 môže si uplatniť celú výšku odpočítateľnej položky na daňovníka, alebo len do 1.6.05?
Viem, že sú to 2 rozdielne otázky,ale budem Vám povďačná za odpovede.
Veronika R
07.02.06,07:18
SZČO prerušil podnikanie k 1.6.2005 a šiel si zarobiť do Anglicka.Tieto príjmy by mal tiež zdaňovať. Čo všetko mu treba?
On je toho názoru, že do DP si to nebude dávať. ZP neplatí od 1.6.05 môže si uplatniť celú výšku odpočítateľnej položky na daňovníka, alebo len do 1.6.05?
Viem, že sú to 2 rozdielne otázky,ale budem Vám povďačná za odpovede.


Nezáleži na tom, či prerušil podnikanie, príjem musí zdaniť, jedine ak to chce riskovať tak nie. Mal by mať zo zahraničia potvrdenie o príjme a zaplatení dane. Kurzom si musí potom urobiť prepočet na SKK a dať si to do priznania.
Čo sa týka odpočítateľnej položky - môže si urobiť odpočet nezdaniteľnej časti na celý rok. Neplateni ZP nie je dôvod, prečo by si nemohol odp. položku uplatniť.
kira
07.02.06,07:21
Veronika, ďakujem za potvrdenie
Johanka
07.02.06,07:24
Doporučujem neriskovať, daňové úrady si krížom-krážom všeličo nahlasujú. Mám čerstvý zážitok o nahlásení prijatých úrokov zo zostatku na bankovom účte v Austrálii !
kira
07.02.06,07:30
Tiež chcem aby to bolo OK, ja ho snáď presvedčím, ale tie tvrdé hlavy!!!!!!!!
zuzana v
07.02.06,07:58
Ako je to v pripade, ked dal zamestnanec vypoved a odisiel pracovat do Anglicka? Mal teda prijem zo Slovenska (5 mesiacov) aj z Anglicka (7mesiacov). Musi si u nas podat danove priznanie a uviest tam tiez oba prijmy?
Johanka
07.02.06,08:17
Ak má trvalý pobyt v SR, je daňovníkom SR s neobmedzenou daňovou povinnosťou a zdaňuje tu príjmy zo zdrojov v tuzemsku aj v zahraničí. Stručne - áno.
zuzana v
07.02.06,09:29
A ak mu tam uz z toho ztrhavali dan?
blcha
07.02.06,09:37
Potom postupuje podľa zmluvy o zamedzení dvohitého zdanenia, ak medzi tými dvoma štátmi existuje, a podľa toho, aký postup je v zmluve, takým spôsobom si daň buď započíta alebo vyjme v svojom daňovom priznaní na Slovensku. Tlačivo daňového priznania je celkom dobre zostavené a po preštudovaní poučenia k nemu sa dá postupovať takmer mechanicky. Ak výjde percento napríklad 200 % a vtlačive sú iba 2 kolonky, píše sa tam 99,99.
Fany
07.02.06,10:11
Ako je to v pripade, ked dal zamestnanec vypoved a odisiel pracovat do Anglicka? Mal teda prijem zo Slovenska (5 mesiacov) aj z Anglicka (7mesiacov). Musi si u nas podat danove priznanie a uviest tam tiez oba prijmy?
Áno, podá si daňové priznanie na Slovensku, uvedie tam aj príjmy z Anglicka. S UK máme zmluvu, metódu vyňatia. Teda príjmy z UK si zapíše do ostatných príjmov, ale pri zúčtovaní dane si ich vyjme (r.45 a 46 Daň.priznania typu A). Zostane mu vlastne iba príjem zo Slovenska, takže vlastne zdaní aj tak iba slovenské príjmy. To je výhoda zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie uzatvorenej medzi SR a UK. Ide iba o to, že musí v DP priznať všetky svoje celosvetové príjmy, aby nedošlo k prípadným únikom.
Ak majú v UK iný hospodársky rok ako je kalendárny (napr. 1.4.-31.3.) potom zrejme nestihneš podať DP načas, musíš požiadať DÚ o odklad do septembra a do DP zahrnieš pomernú časť príjmu aj dane.

PS: už som "múdra", ale tiež som s tým mala problém, lebo mám dcéru v UK a tiež som toto riešila. Teraz to mám už zistené presne, overené aj DÚ.
zuzana v
07.02.06,11:48
Fany, dakujem za obsiahlu odpoved. Moc si mi pomohla.
zuzana v
07.02.06,12:25
Este sa opytam, pre istotu. Rovnako to je aj v pripade, ak zamestnanec dostal jednorazovu odmenu z CR (odmena clena dozornej rady, zdanena)? Tiez si sam musi podat danove priznanie?
Mne to logicky vychadza, ze to bude rovnako ako pri UK, ale pre istotu sa opytam mudrejsich. Dakujem.
Marína
07.02.06,13:56
Áno, podá si daňové priznanie na Slovensku, uvedie tam aj príjmy z Anglicka. S UK máme zmluvu, metódu vyňatia. Teda príjmy z UK si zapíše do ostatných príjmov, ale pri zúčtovaní dane si ich vyjme (r.79 a 80 Daň.priznania). Zostane mu vlastne iba príjem zo Slovenska, takže vlastne zdaní aj tak iba slovenské príjmy. To je výhoda zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie uzatvorenej medzi SR a UK. Ide iba o to, že musí v DP priznať všetky svoje celosvetové príjmy, aby nedošlo k prípadným únikom.
Ak majú v UK iný hospodársky rok ako je kalendárny (napr. 1.4.-31.3.) potom zrejme nestihneš podať DP načas, musíš požiadať DÚ o odklad do septembra a do DP zahrnieš pomernú časť príjmu aj dane.
PS: už som "múdra", ale tiež som s tým mala problém, lebo mám dcéru v UK a tiež som toto riešila. Teraz to mám už zistené presne, overené aj DÚ.
Fany, prosím, poraď.
1./Môj syn bol zamestnaný v UK od 8.11.2005 do 14.1.2006. Zamestnávateľ mu do dnešného dňa ani na opätovné výzvy neposlal Potvrdenie o príjme, ani ukončenie prac. pomeru. Má len výplatné pásky. Ak áno, bude môj syn podávať DP za r. 2005(8.11.-31.12.) a za príjem 1.1.-13.1.2006 v r.2006? Myslíš, že môžem použiť tie ako prílohu k daň. priznaniu?
2./Ako si to myslela, že príjmy z UK si zapíše v daň. priznaní do ostatných príjmov(§ 8)? Píšeš riadok 79,80-vypočet dane po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí. Prečo podľa Teba má podávať DP typ B a nie A? Veď to sú príjmy podľa § 5.
3./Pomernú časť príjmov z Potvrdenia ako vypočítaš, keď nevieš koľko pripadá na r. 2005 a koľko r.2006. Vypočítaš to z výplatných pások?
Prosím o vysvetlenie a radu.
Johanka
07.02.06,15:50
Fany, prosím, poraď.
1./Môj syn bol zamestnaný v UK od 8.11.2005 do 14.1.2006. Zamestnávateľ mu do dnešného dňa ani na opätovné výzvy neposlal Potvrdenie o príjme, ani ukončenie prac. pomeru. Má len výplatné pásky. Ak áno, bude môj syn podávať DP za r. 2005(8.11.-31.12.) a za príjem 1.1.-13.1.2006 v r.2006? Myslíš, že môžem použiť tie ako prílohu k daň. priznaniu? Daňovník požiada o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania ( môže až do 30.9.) a podá priznanie ak obdrží potvrdenie od zamestnávateľa. Je všeobecne známe, že je problém získať tieto potvrdenia, myslím, že preto táto možnosť v zákone je.
2./Ako si to myslela, že príjmy z UK si zapíše v daň. priznaní do ostatných príjmov(§ 8)? Píšeš riadok 79,80-vypočet dane po vyňatí príjmov zo zdrojov v zahraničí. Prečo podľa Teba má podávať DP typ B a nie A? Veď to sú príjmy podľa § 5. Ak mal daňovník príjmy iba zo závislej činnosti, podáva DP typu A.
3./Pomernú časť príjmov z Potvrdenia ako vypočítaš, keď nevieš koľko pripadá na r. 2005 a koľko r.2006. Vypočítaš to z výplatných pások?
Prosím o vysvetlenie a radu.
Odpovede sú tučným písmom.
Marína
07.02.06,16:11
Johanka, ďakujem za ochotu. Je mi jasné, že môže požiadať o predĺženie termínu do 30.9. V tom problém nie je. Ja som sa pýtala, či
bod 1/ má niekto z vás skúsenosť, že ak potvrdenie nedostal, použil výplatné pásky.
bod 3/ Potrebovala by som odpoveď aj k bodu 3.
dogicka
07.02.06,20:55
Áno, podá si daňové priznanie na Slovensku, uvedie tam aj príjmy z Anglicka. S UK máme zmluvu, metódu vyňatia. Teda príjmy z UK si zapíše do ostatných príjmov, ale pri zúčtovaní dane si ich vyjme (r.79 a 80 Daň.priznania). Zostane mu vlastne iba príjem zo Slovenska, takže vlastne zdaní aj tak iba slovenské príjmy. To je výhoda zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenie uzatvorenej medzi SR a UK. Ide iba o to, že musí v DP priznať všetky svoje celosvetové príjmy, aby nedošlo k prípadným únikom.
Ak majú v UK iný hospodársky rok ako je kalendárny (napr. 1.4.-31.3.) potom zrejme nestihneš podať DP načas, musíš požiadať DÚ o odklad do septembra a do DP zahrnieš pomernú časť príjmu aj dane.

PS: už som "múdra", ale tiež som s tým mala problém, lebo mám dcéru v UK a tiež som toto riešila. Teraz to mám už zistené presne, overené aj DÚ.

Ja mám podobný problém, len ide o SZČO. Klient má živnosť na Slovensku má tu aj trvalý pobyt, ale má živnosť aj v Anglicku, a v roku 2005 sa tam zdržiaval viac ako 183 dní. V Anglicku podáva daňové priznanie. Nie som si istá v ktorej krajine má priznávať celosvetové príjmy, kto z vás sa s týmto už stretol, dúfam že poradí, ďakujem
milanr
08.02.06,08:50
Vie mi niketo poradiť. Kamarát odišiel v 01/2005 legálne pracovať do Írska, kde platí dane aj odvody. V r. 2005 na Slovensku nemal žiadny príjem v 01/05 poberal iba podporu v nezamestnanosti. Má niejakú povinnosť podávať na Slovensku DP ? Máte niekto skúsenosť s takýmto druhom príjmov?
Marína
08.02.06,09:15
milanr, keď si prečítaš túto a aj iné témy zamerané na problematiku príjmu zo zahraničia, zistíš, že ak je rezidentom SR, má povinnosť podať daňové priznanie z celosvetových príjmov.
Marína
09.02.06,06:47
Odborníci, nepripojíte sa?
dogicka
09.02.06,11:07
Ja mám podobný problém, len ide o SZČO. Klient má živnosť na Slovensku má tu aj trvalý pobyt, ale má živnosť aj v Anglicku, a v roku 2005 sa tam zdržiaval viac ako 183 dní. V Anglicku podáva daňové priznanie. Nie som si istá v ktorej krajine má priznávať celosvetové príjmy, kto z vás sa s týmto už stretol, dúfam že poradí, ďakujem

Prosím Vám nikto nevie poradiť?
Johanka
11.02.06,10:14
Celosvetové príjmy zdaňuje v SR, pretože tu má trvalý pobyt (je daňovníkom SR s neobmedzenou daňovou povinnosťou).

Našla som v časopise Dane Účtovníctvo Odvody (DUO) 1/2006 článok Ing. Dušana Dobšoviča, daňového poradcu o vylúčení dvojitého zdanie príjmov FO. Vyberiem iba to, čo sme tu riešili v posledných dňoch:
Za stály byt sa považuje akákoľvek forma bývania - byt, dom, apartmán, izba, ktoré vlastní alebo má prenajaté, pričom podstatné je , že tento "domov" je FO k dispozícii trvalo v každom čase a nie príležitostne na účely pobytu napr. počas služobnej cesty. Pri určovaní strediska životných záujmov majú prednosť osobné vzťahy pred hospodárskymi. Napr. ak má FO stály byt v ČR aj v SR, ale manželka s deťmi žije v SR, je rezidentom SR.
Potvrdenie o daňovej rezidencii pre rezidenta SR vydáva miestne príslušný správca dane , vzor tlačiva je zverejnený vo Finančnom spravodajcovi 15/1997 pod číslom MF SR 651-1-97.
Johanka
11.02.06,10:23
Johanka, ďakujem za ochotu. Je mi jasné, že môže požiadať o predĺženie termínu do 30.9. V tom problém nie je. Ja som sa pýtala, či
bod 1/ má niekto z vás skúsenosť, že ak potvrdenie nedostal, použil výplatné pásky.
bod 3/ Potrebovala by som odpoveď aj k bodu 3.
K bodu 1 - mám takúto skúsenosť, DP som robila kamarátovi , iba podľa týždenných výplatných pások, lebo nezískal potvrdenie ani do konca septembra. K DP sme nepriložili nič , iba sme uviedli do poznámok, že potvrdenie nemá a ak bude treba predloží výplatné pásky. Doteraz sa nikto neozval. Išlo však o príjem z krajiny, s ktorou máme v zmluve vyňatie príjmov. Pri zápočte dane môže byť s týmto problém, pretože náš správca dane, nemusí uznať započítanú daň.
K bodu 3 - asi by som vypočítala alikvótnu časť pripadajúcu na rok 2005 podľa pások:rolleyes: .
Marína
11.02.06,10:40
Johanka, ďakujem Ti. Keďže mňa sa týka vyňatie príjmov(UK), budem to riešiť tak, ako uvádzaš. Ešte rozmýšľam, či vôbec musí podávať daň. priznanie, keď jeho pobyt v UK bol menej ako 183 dní. Priznám sa bez mučenia, že v Zmluvám o zamedzení...(aj po ich prečítaní) niektorým článkom aj tak nerozumiem.
Johanka
11.02.06,11:00
V DP v SR musí uviesť príjmy plynúce zo zahraničia bez ohľadu na to, ako dlho poberal príjmy zo závislej činnosti alebo ako dlho sa zdržiaval v zahraničí.
Marína
11.02.06,12:02
Johanka, ešte raz Ti za Tvoju pomoc ďakujem.
Paula
11.02.06,18:19
Celosvetové príjmy zdaňuje v SR, pretože tu má trvalý pobyt (je daňovníkom SR s neobmedzenou daňovou povinnosťou).

Našla som v časopise Dane Účtovníctvo Odvody (DUO) 1/2006 článok Ing. Dušana Dobšoviča, daňového poradcu o vylúčení dvojitého zdanie príjmov FO. Vyberiem iba to, čo sme tu riešili v posledných dňoch:
Za stály byt sa považuje akákoľvek forma bývania - byt, dom, apartmán, izba, ktoré vlastní alebo má prenajaté, pričom podstatné je , že tento "domov" je FO k dispozícii trvalo v každom čase a nie príležitostne na účely pobytu napr. počas služobnej cesty. Pri určovaní strediska životných záujmov majú prednosť osobné vzťahy pred hospodárskymi. Napr. ak má FO stály byt v ČR aj v SR, ale manželka s deťmi žije v SR, je rezidentom SR.
Potvrdenie o daňovej rezidencii pre rezidenta SR vydáva miestne príslušný správca dane , vzor tlačiva je zverejnený vo Finančnom spravodajcovi 15/1997 pod číslom MF SR 651-1-97.

Johanka, vďaka za objasnenie pojmu stály byt, po ktorom som už dávno pátrala a preto sa vraciam k téme. Pozri prosím tento môj príspevok:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=158208&postcount=23

a poraď mi prosím, či skutočne musím podať DP na Slovensku. Dopĺňam k linku, že ide o osobu slobodnú, bezdetnú s povolením cudzineckej polície na pobyt na základe TPP. Nie je to teda trvalý v pravom slova zmysle - ako to je definované pre trvalý pobyt v SR, pritom stály byt to myslím je.
Vďaka za radu.
Johanka
12.02.06,14:36
Myslím, že spĺňa náplň pojmu stály byt, ale ak chce zdaňovať príjmy iba v ČR musí si tam dať potvrdiť daňovú rezidenciu. S týmto nemám žiadnu skúsenosť, ale mal by to byť miestne príslušný správca dane, podľa toho , kde má stály byt. Teraz by sa nám hodil nejaký prieskumník, aby sme vedeli, či to funguje:) . Kým nebude mať potvrdenú daňovú rezidenciu v inej krajine, musí podať DP v SR.
Paula
12.02.06,15:19
Johanka, ďakujem :)
Marína
12.02.06,18:12
Potvrdenie daňovej rezidencie slúži na to, že ak to potvrdenie dostaneš, celosvetové príjmy potom budeš musieť zdaňovať v ČR.
Mne na DÚ radili takto, čo sa týka určenia domicilu.
1. trvalý pobyt
a až potom sa zvažujú ostatné kritéria
Všimni si hlavne čl. 4 bod 2. c)
Paula
12.02.06,18:37
Potvrdenie daňovej rezidencie slúži na to, že ak to potvrdenie dostaneš, celosvetové príjmy potom budeš musieť zdaňovať v ČR.


Ďakujem aj za túto radu. Ako najjednoduchšie riešenie vidím pre budúcnosť v mojom prípade zmenu trvalého pobytu zo SR do ČR.
dogicka
16.02.06,18:21
Ja mám podobný problém, len ide o SZČO. Klient má živnosť na Slovensku má tu aj trvalý pobyt, ale má živnosť aj v Anglicku, a v roku 2005 sa tam zdržiaval viac ako 183 dní. V Anglicku podáva daňové priznanie. Nie som si istá v ktorej krajine má priznávať celosvetové príjmy, kto z vás sa s týmto už stretol, dúfam že poradí, ďakujem

Takže bude podávať daňové priznanie na Slovensku. V zmluve s VB je uvedená metóda vyňatia príjmov. Potiaľto to chápem. Ale keďže má VB iné zdaňovacie obdobie, má požiadať daňový úrad o odklad DP alebo v daňovom priznaní uviesť predpokladanú výšku príjmov? Ďakujem za doterajšie rady, skôr som sa k počítaču nedostala.
Johanka
16.02.06,19:00
Požiadaj o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania .
Marína
17.02.06,06:52
Problém vzniká aj tak, pretože aj keď je v UK iné zdaňovacie obdobie, do daň.priznania máš zahrnúť príjmy len z r.2005. A tu je ďalší problém, že na potvrdení o príjme z UK nemáš rozčlenené príjmy z r. 2005 a 2006, takže aj tak to nepomôže. Ja som sa dohodla na príslušnom DÚ, že k daň. priznaniu priložím poslednú výplatnú pásku z r.2005. Šťastím je to, že v UK na výplatnej páske sú uvedené príjmy nielen za týždeň(väčšinou), ale sa aj kumulujú všetky príjmy. V tomto prípade je zbytočné žiadať o predĺžený termín na podanie DP.
heluška
17.02.06,08:09
Ja postupujem tiež tak isto, použila som poslednú výplatnú pásku december 2005 a tam je to všetko jasné, koľko Hrubý príjem, daň a tiež poistné, zbytočne odklad podania Dp, veď zákon dovoľuje podľa §45 ods.2 uvieľ predpokladané príjmy v zahraničí, ak sa ďaňový rok nezhoduje s našim.
dogicka
17.02.06,14:25
No lenže v mojom prípade ide o živnostníka, t.j. má živnosť tu na Slovensku a má živnosť aj vo Veľkej Británii, tak teraz naozaj neviem ako rozdelím príjem do jednotlivých rokov. Môžem to urobiť odhadom? Pretože tam živnostníci nevedú účtovníctvo ako u nás, tak to nebudem mať čím podložiť.Ešte sa nikto nestretol s takýmto prípadom?
Megan77
17.02.06,15:15
Dobry den, prosim, vie mi niekto poradit? Prijmy zo zavislej cinnosti z CR sa v danovom priznani zapocitavaju alebo vynimaju?
Citala som si sice tu zmluvu o zamedzeni dvoj. zdanenia, ktoru ste tu prilozili, ale nerozumiem jej :mee: a to slovo zapocitat alebo vynat som tam nenasla...
Muška
17.02.06,15:28
Článok 22

Vylúčenie dvojitého zdanenia

1. Ak rezident jedného zmluvného štátu poberá príjmy alebo vlastní majetok, ktorý môže byť v súlade s ustanoveniami tejto zmluvy zdanený v druhom zmluvnom štáte, skôr uvedený štát povolí

a) znížiť daň z príjmov tohto rezidenta o sumu rovnajúcu sa dani z príjmov zaplatenej v tomto druhom štáte,

b) znížiť daň z majetku tohto rezidenta o sumu rovnajúcu sa dani z majetku zaplatenej v tomto druhom

štáte.

Suma, o ktorú sa daň zníži, však v žiadnom prípade nepresiahne tú časť dane z príjmov alebo dane z majetku vypočítanej pred jej znížením, ktorá pomerne pripadá, podľa toho, o aký prípad ide, na príjmy alebo majetok, ktorý sa môže zdaniť v tomto druhom štáte.

2. Ak v súlade s ktorýmkoľvek ustanovením tejto zmluvy príjmy, ktoré poberá, alebo majetok, ktorý vlastní rezident jedného zmluvného štátu, sú oslobodené od dane v tomto štáte, tento štát napriek tomu môže pri vypočítaní sumy dane na zvyšné príjmy alebo majetok tohto rezidenta vziať do úvahy tieto oslobodené príjmy alebo majetok.
Marína
17.02.06,15:43
Dobry den, prosim, vie mi niekto poradit? Prijmy zo zavislej cinnosti z CR sa v danovom priznani zapocitavaju alebo vynimaju?
Citala som si sice tu zmluvu o zamedzeni dvoj. zdanenia, ktoru ste tu prilozili, ale nerozumiem jej :mee: a to slovo zapocitat alebo vynat som tam nenasla...
Z ČR sa daň uznáva na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí. V preklade to znamená, že v DP-typ A budeš vypĺňať riadky č. 48-52.
Megan77
17.02.06,15:51
Z ČR sa daň uznáva na zápočet na tuzemskú daňovú povinnosť zo zaplatenej dane v zahraničí. V preklade to znamená, že v DP-typ A budeš vypĺňať riadky č. 48-52.

Velmi pekne dakujem za jasnu odpoved :)
Toto asi bude mimotemy ale v pripade, ze prijem zo ZC v SR bol za cely rok 2005 len 1400 Sk, je asi zbytocne sa zaoberat znizenim zakladu dane zaplatenou zivotnou poistkou, vsak?
Marína
17.02.06,16:36
Ak si uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku a nemáš potvrdenie z poisťovne, tak sa tým netráp.
dogicka
17.02.06,18:20
No lenže v mojom prípade ide o živnostníka, t.j. má živnosť tu na Slovensku a má živnosť aj vo Veľkej Británii, tak teraz naozaj neviem ako rozdelím príjem do jednotlivých rokov. Môžem to urobiť odhadom? Pretože tam živnostníci nevedú účtovníctvo ako u nás, tak to nebudem mať čím podložiť.Ešte sa nikto nestretol s takýmto prípadom?

Prosím, nik nevie poradiť?
abel
17.02.06,19:31
Pripájam link s akým štátom aká zmluva je uzavretá https://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/podavanie_danovych_priznani/metody.doc
abel
18.02.06,10:51
Prosím, nik nevie poradiť?
Môj názor: Ak je živnostník, bez ohľadu na to, kde dosiahol tie príjmy, tak si za rok 2005 prepočíta všetky príjmy a výdavky na slovenské koruny a podáva u nás daňové priznanie za rok 2005. Do výdavkov si môže dať cestovné, ubytovanie, diéty, materiál skrátka vedie účtovníctvo ako keby podnikal doma. Zdá sa mi že to chceš zbytočne komplikovať, aké účtovníctvo vedú Angličania. Možno sa mýlim, určite ma niekto opraví, ale snažím sa pomôcť.
Marína
18.02.06,12:33
No lenže v mojom prípade ide o živnostníka, t.j. má živnosť tu na Slovensku a má živnosť aj vo Veľkej Británii, tak teraz naozaj neviem ako rozdelím príjem do jednotlivých rokov. Môžem to urobiť odhadom? Pretože tam živnostníci nevedú účtovníctvo ako u nás, tak to nebudem mať čím podložiť.Ešte sa nikto nestretol s takýmto prípadom?
Poviem pravdu, že neviem akým kľúčom rozdeliť príjem u živnostníka, ak sa účtovný rok nezhoduje s našim. Zo závislej činnosti sa to dá. Radila by som požiadať o metodické usmernenie Daňové riaditeľstvo. Ešte je na to čas. Odpoveď by mala byť do 30 dní.
Východiskom by bola zmena hospodárskeho roka(z toho vyplýva aj zmena zdaňovacieho obdobia) tak, aby korešpondovala so zdaňovacím obdobím v UK. Táto výnimka však platí len pre PO. Pre FO je vždy len kalendárny rok.
§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia
(1) Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (ďalej len „zmluva“), postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda zápočtu dane, daň zaplatená v druhom zmluvnom štáte sa započíta na úhradu dane podľa tohto zákona najviac sumou, ktorá môže byť v druhom zmluvnom štáte vyberaná v súlade s touto zmluvou, pričom zápočet dane sa vykoná najviac v sume dane pripadajúcej na príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí.
Úhrn príjmov (základov dane) podliehajúcich zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy, sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí sa na účely zápočtu dane rozumie základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14. Percentuálny podiel príjmov zo zdrojov v zahraničí k celkovému základu dane v zdaňovacom období sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta, pričom u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, sa rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11. Maximálna výška dane zaplatenej v zahraničí, ktorú je možné započítať, sa zaokrúhli na celé koruny nahor. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 alebo rozdiel medzi zdaniteľnými príjmami zo zdrojov v zahraničí a daňovými výdavkami vyčíslený podľa § 17 ods. 14.
(účinnosť od 15. decembra 2005)
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné
ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou
daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti a) za prácu vykonávanú pre Európske spoločenstvá a ich orgány, ktoré boli preukázate3ne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázate3ne zdanené.
Komentár k § 45
- ods. 1 S účinnosťou od 15. decembra 2005 sa toto ustanovenie upravuje. Úprava sa týka
len daňovníkov, ktorí sú fyzickými osobami (ide o daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou), a ktorí si uplatňujú zápočet dane zaplatenej v zahraničí. Ustanovuje sa použiť už v zdaňovacom období roka 2005 na výpočet percentuálneho podielu príjmov zo zdrojov v zahraničí základ dane pred znížením o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona o dani z príjmov.
Ak plynú daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjmy zo štátu, s ktorým má
Slovenská republika uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, postupuje sa pri zamedzení dvojitého zdanenia podľa tejto zmluvy.
Ustanovenie upravuje aj zaokrúhľovanie úhrnu príjmov (základov dane), podliehajúcich
zdaneniu v zahraničí, pri ktorých je uplatňovaný zápočet dane podľa zmluvy a aj zaokrúhľovanie percentuálneho podielu príjmov zo zdrojov v zahraničí.
S účinnosťou od 15. 12. 2005 sa u daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, rozumie celkovým základom dane (na účely zápočtu dane) základ dane neznížený o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona. Započítať možno iba daň vzťahujúcu sa na príjmy zahrnuté do základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie.
Metóda vyňatia príjmov sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy:
- za prácu v Európskych spoločenstvách alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie,
- zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým nemá Slovenská republiky uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Pri príjmoch za prácu v Európskych spoločenstvách alebo ich orgánoch, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, ide o takú situáciu, ak daňovník v zdaňovacom období poberal aj iné zdaniteľné príjmy (inak pri týchto príjmoch
postupuje podľa § 32 ods. 4 zákona - ak má len tie, nepodáva daňové priznanie).
dogicka
19.02.06,12:16
Môj názor: Ak je živnostník, bez ohľadu na to, kde dosiahol tie príjmy, tak si za rok 2005 prepočíta všetky príjmy a výdavky na slovenské koruny a podáva u nás daňové priznanie za rok 2005. Do výdavkov si môže dať cestovné, ubytovanie, diéty, materiál skrátka vedie účtovníctvo ako keby podnikal doma. Zdá sa mi že to chceš zbytočne komplikovať, aké účtovníctvo vedú Angličania. Možno sa mýlim, určite ma niekto opraví, ale snažím sa pomôcť.

To je práve ten problém, že vo VB živnostníci žiadne účtovníctvo nevedú! Podľa informácií, ktoré mám od môjho klienta, ktorý vo VB podniká, to tam funguje asi takto: živnostník zaplatí dopredu určitú čiastku akože daň. Po skončení zdaňovacieho obdobia, príde na daňový úrad a povie, tak zarobil som 100 000,-, na benzín som minul 15 000,- na prevádzkovú réžiu som minul 40 000,-, ale bločky som stratil. Daňový úradník si to poznačí, vyráta mu skutočnú daň a ak predtým zaplatil viac, tak mu preplatok vrátia. Aj mne sa to zdá neskutočné, ale tam to skutočne takto funguje. Ako ja teraz posúdim, koľko príjmov spadá do roku 2005, keď o tom nie je vlastne ani žiadna evidencia? Musím požiadať DÚ o usmernenie a uvidím, inak to asi nepôjde. Keď to zistím, dám vedieť, možno sa to niekomu zíde. Pekný víkend všetkým
Marína
21.02.06,20:38
dogicka
23.02.06,12:41
Tak mi práve volala poradkyňa daňového úradu, a Abel mal pravdu, je jedno aké zdaňovacie obdobie majú vo VB, v SR musí priznať príjmy len za rok 2005. Som len zvedavá ako to môj klient rozdelí, keď nevedie o príjmoch ani žiadnu evidenciu. Ale až tak ma to netrápi keďže máme z VB metódu vyňatia príjmov, tak si myslím, že to bude vlastne jedno ako tie príjmy rozdelí. ďakujem všetkým za pomoc
Janina9
23.02.06,13:18
Ja mám tiež taký prípad, no zamestnávateľ nie je ochotný vydať zamestnancovi žiadne potvrdenie o príjme a preddavkoch, vraj to nie je jeho vec. Zamestnanec má len výplatné pásky v librách, z ktorých nie je zrejmé koľko je poistné a koľko daň. V daň. priznaní sa použije metóda vyňatia z príjmov. Ako sa postupuje v takom prípade vie niekto?
Brkov
25.02.06,20:12
Mám len malú technickú otázku. Určite si v Írsku zarobil libry? Lebo pokiaľ viem, v Írsku sú eurá.
.
+4 súhlasy s príspevkom od : abel ajobs (06-02-06), Braňo (07-02-06), hana 10 (07-02-06), tuta (19-02-06)

Asi pracuje v Severnom Írsku, a tam platí britská libra (http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/ME/detail.asp?TID=MEGBP)
HUPKA64
25.02.06,20:35
Ak podá žiadosť o vykonanie ročného zučtovania , tak v prílohe by mal odovzdať potvrdenie o príjme z ÍRSKA .Tam by malo byť uvedené , koľko mu bolo vyplatené v mzde , resp. nejaké zrážky .
Ja by som to riešila daňovým príznaním. /DP/. Je to istejšie, správca dane by mohol mať výhrady voči takému ročnému zúčtovaniu.
Veď je potrebné vypočítať, koľko zaplatenej dane sa započíta na úhradu daňovej povinnosti. Určite by som radšej dala DP.
Brkov
25.02.06,20:42
... príjmy z UK si zapíše do ostatných príjmov ...

Ako si prišla na to, že ak je v UK zamestnaný u platiteľa dane (čiže ako zamestnanec), a ak na SK podáva daňové priznanie typ "B", tak príjmy z UK uvádza v ostatných príjmoch (VIII. ODDIEL)?

Podľa mňa takéto príjmy uvádza v príjmoch zo závislej činnosti (V. ODDIEL).
j.hlavackova
26.02.06,19:43
mimotemy Dobrý postreh.;)

ČUduj sa svete, pracovník prišiel z Írska a doniesol 980 libier.
Tak fakt neviem od čoho závisí v čom ich platia. Čo tak stačí to??????????????
kempes11
26.02.06,21:10
mam jednu otazku ohladne odpocitatelnej polozky na danovnika. Pracoval som 5 mesiacov na Slovensku, mesiac nezamestnany a potom sest mesiacov v Severnom Irsku. Na urade prace som vyradeny z evidencie, nakolko som im nahlasil, ze pracujem v Severnom Irsku. Mozem si uplatnit za sest mesiacov, co som bol doma, alebo za cely rok?
STRELEC
26.02.06,22:16
Ja by som to riešila daňovým príznaním. /DP/. Je to istejšie, správca dane by mohol mať výhrady voči takému ročnému zúčtovaniu.
Veď je potrebné vypočítať, koľko zaplatenej dane sa započíta na úhradu daňovej povinnosti. Určite by som radšej dala DP.
Takúto povinnosť ukladá ZDP vo svojom §32 ods. 2). Správca dane by mal teda určite výhrady.;)
STRELEC
27.02.06,05:31
mam jednu otazku ohladne odpocitatelnej polozky na danovnika. Pracoval som 5 mesiacov na Slovensku, mesiac nezamestnany a potom sest mesiacov v Severnom Irsku. Na urade prace som vyradeny z evidencie, nakolko som im nahlasil, ze pracujem v Severnom Irsku. Mozem si uplatnit za sest mesiacov, co som bol doma, alebo za cely rok?
Podávaš priznanie "A". Nezdaniteľnú časť ZD si máš právo uplatniť za celý rok 2005, teda vo výške 87.936.-Sk.
ITALIA
27.02.06,08:02
Mam takýto problém
Pracujem v Taliansku , kde som sa vydala, zároveň mám ešte aj ako bývalá zamestnankyňa NBS uver na byt s urokovou sadzbou 1%. Kedze na volnom trhu boli v tom obdobi v inych bankach uroky 12%, roziel, tj 11% mi bolo pripocitane k platu ako cisty prijem, akesi zvyhodnenie a zdanene. Kedze uz nie som zamestnancom,
nemozu mi to pripocitat k prijmu, zaslu mi toto zvyhodnenie domov a ja si
mám podať danove priznanie sama. Takze sa jedna o - uhrn zuctovanych prijmov zo zavis.cinnosti v nepez. forme - v sume 47639 Sk.
Trvbalé bydlisko mám v Taliansku aj na Slovensku. Ako mám postupovat mám podať danové priznanie typu A a zároven zi aj uplatniť odpočitateľlnu položku aj ked som celý rok v Taliansku robila?Mám podat za tie úroky len v SR daňové priznanie?
Dakujem za každú radu.
Jana
ITALIA
27.02.06,14:41
Mam takýto problém
Pracujem v Taliansku , kde som sa vydala, zároveň mám ešte aj ako bývalá zamestnankyňa NBS uver na byt s urokovou sadzbou 1%. Kedze na volnom trhu boli v tom obdobi v inych bankach uroky 12%, roziel, tj 11% mi bolo pripocitane k platu ako cisty prijem, akesi zvyhodnenie a zdanene. Kedze uz nie som zamestnancom,
nemozu mi to pripocitat k prijmu, zaslu mi toto zvyhodnenie domov a ja si
mám podať danove priznanie sama. Takze sa jedna o - uhrn zuctovanych prijmov zo zavis.cinnosti v nepez. forme - v sume 47639 Sk.
Trvbalé bydlisko mám v Taliansku aj na Slovensku. Ako mám postupovat mám podať danové priznanie typu A a zároven zi aj uplatniť odpočitateľlnu položku aj ked som celý rok v Taliansku robila?Mám podat za tie úroky len v SR daňové priznanie?
Dakujem za každú radu.
Jana

Nikto mi nevie poradit??
Marína
27.02.06,21:14
Závisí od toho, rezidentom ktorého si štátu. Ak si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR, musíš si zdaniť celosvetové príjmy v SR a môžeš si odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka(87936 Sk). Ak si poberala len príjmy zo závislej činnosti, podávaš DP_typ A.
ITALIA
28.02.06,07:41
Závisí od toho, rezidentom ktorého si štátu. Ak si daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou(rezidentom) SR, musíš si zdaniť celosvetové príjmy v SR a môžeš si odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka(87936 Sk). Ak si poberala len príjmy zo závislej činnosti, podávaš DP_typ A.

Marína kedže som celý rok zamestnana v Taliansku a na Slovensku som nemala žiaden príjem zo závislej činnosti, zo Slovenska mam len vyrúbený rozdiel úrokov ako som uvádzala vyššie a to vo výške 47639,-Sk som povinná podať danové priznanie na Slovensku?
Marína
28.02.06,07:56
Ešte raz. Mušíš vedieť, rezidentom ktorého si štátu(určiť si daňový domicil). Ak si pozrieš čl. 4 Zmluvy o ...(prikladám), si podľa môjho názoru rezidentom TR. Požiadaj obdobu DÚ v Taliansku o potvrdenie o rezidencii. Ak Ti ho vydajú, si daňovníkom s neobmedzenou povinnosťou TR a tam si budeš zdaňovať celosvetové príjmy.
kochones
01.03.06,10:09
ČUduj sa svete, pracovník prišiel z Írska a doniesol 980 libier.
Tak fakt neviem od čoho závisí v čom ich platia. Čo tak stačí to??????????????

V irsku moze zarabat aj EUR aj GBP. Zalezi od zamestnavatela...
kempes11
01.03.06,19:49
dakujem za odpoved. este jedna technicka otazka. potreboval by som poradit ohladne celorocneho kurzu na GBP za rok 2005, kde by som to mohol najst.
Johanka
01.03.06,19:57
www.nbs.sk (http://www.nbs.sk)
kempes11
02.03.06,15:15
dakujem za link.
Emika
07.03.06,16:24
Prečítala som celú túto debatku, ale nenašla som uspokojivú odpoveď. Známy v r.2005 bol 1.-6. mesiac evidovaný na úrade práce.
od júla pracuje v Anglicku, tvrdí že nie na trvalú zmluvu, čiže asi iba brigádnicky. Má podať doma daňové priznanie, pretože tam nebude v podstate nič? Podpora sa tam neuvádza a s anglickom sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov. Naozaj neviem mu zodpovedne poradiť.
dogicka
07.03.06,16:35
Prečítala som celú túto debatku, ale nenašla som uspokojivú odpoveď. Známy v r.2005 bol 1.-6. mesiac evidovaný na úrade práce.
od júla pracuje v Anglicku, tvrdí že nie na trvalú zmluvu, čiže asi iba brigádnicky. Má podať doma daňové priznanie, pretože tam nebude v podstate nič? Podpora sa tam neuvádza a s anglickom sa uplatňuje metóda vyňatia príjmov. Naozaj neviem mu zodpovedne poradiť.

Nie je podstatné, že mu nevychádza žiadna daňová povinnosť, ale to že podľa zákona o dani z príjmov je povinný podať daňové priznanie. To znamená, že nemá na výber a DP podať musí.
Johanka
07.03.06,17:35
Čo je to - nie na pracovnú zmluvu , ale asi brigádnicky? Však aj brigádnici majú príjem zo závislej činnosti, pretože pracujú na základe niečích pokynov. Nie je to nezávislá, samostatná práca ako SZČO. V DP treba tieto príjmy uviesť v príjmoch podľa § 5 a pri výpočte daň.povinnosti ich vyňať zo zdanenia.
Velettka
16.03.06,11:59
Ak chce niekto tu sú podrobné kurzy GBP za rok 2005 .. aj priemerné mesačné a aj priemerné ročné ... som si to urobila, možno to niekomu pomôže ...
abel
21.03.06,23:33
Asi pracuje v Severnom Írsku, a tam platí britská libra (http://openiazoch.zoznam.sk/produkty/ME/detail.asp?TID=MEGBP)
Pri zadaní otázok je dôležité určiť, kde vlastne pracoval, pretože pod pojmom ... pracoval v Írsku... si predstavím Írsku republiku, mena je tam Euro a je s nimi uzavretá zmluva o započítaní dane.
Ak ale pracoval v Severnom Írsku, je to súčasť Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, mena je tam Angl. libra a je s nimi uzavretá zmluva o vyňatí dane. A to je teda podstatná zmena, takže treba vždy presne identifikovať, v ktorom Írsku pracoval.
Fany
22.03.06,10:00
J.Hlavačková, ospravedlnujem sa za meškanie odpovede:
K bodu 3:

Pozri si časopis DaÚ 3/2006 na str. 12 - príklad.
Havko
22.03.06,10:29
prosím poradiť v roku 2005 som bola 5 mesiacov dobrovolne nezamestnana a 7 mesiacov som pracovala pre švajčiarsku cestovku, ako je to so zdanením tohoto príjmu musím si podavat danove, ked v SR som nemala žiadny príjem?dakujem
Johanka
22.03.06,10:37
Ak máš trvalý pobyt v SR, zdaňuješ celosvetové príjmy v DP podanom v SR.
So Švajčiarskom máme v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane, takže v DP si daň zaplatenú vo Švajčiarsku započítaš na úhradu daňovej povinnosti v SR.
Marína
22.03.06,10:40
Havko, je tu neskutočne veľa tém k danej problematike a stále sa opakuje to isté. Musíš len hľadať. Dokonca si spomínam, že tam bolo aj Švajčiarsko. Hore na lište si daj vo vyhľadávaní napr. zahranič*, alebo hľadaj v Porade Daň z príjmu. Tam nájdeš všetko.
Odpoviem Ti jednou vetou. Ak je rezidentom SR, musí podať DP.
Havko
22.03.06,10:46
ale ja nemam doklad že mi prijem zdanili, poslali mi lne bruto prijem a stiahnute poistne a čisty prijem o śtiahnutej dani tam nič nie je, a to my
vychádza veľa platiť, čím budem mať zarobok nižší ako keby som pracovala tu to je blbe
Marína
22.03.06,11:05
Určite tam daň nie je? Pozrela som na Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia so ŠR a platí metóda zápočtu dane. Ak je to ozaj tak, že Ti príjem nezdaňovali(čo si ja neviem vysvetliť), tak ho budeš musieť zdaniť v SR. Ber to tak, že ak by Ti stiahli daň v ŠR, tak by si tam bola mala nižší príjem a aj tak by si rozdiel dane doplatila tu, ak by bola zrazená daň nižšia ako vypočítaná v SR. Ak by bola zrazená vyššia, tak preplatok by Ti aj tak DÚ zo štátneho rozpočtu SR nevrátil. Takže je to vlastne jedno.To by si musela požiadať o ročné zúčtovanie vo Švajčiarsku a možno byTi vyšiel preplatok, ale možno aj nedoplatok. Neviem ako sa v ŠR príjmy zdaňujú.
Johanka
22.03.06,11:31
V niektorých krajinách je taký režim, že niekoľko prvých mesiacov daň nezrážajú. Daňovníkovi sa to javí super, kým nepríde koniec roku a povinnosť podať DP v SR. Minulý rok som mala takéhoto klienta, ktorý pracoval v Írsku a bol z toho mierne :eek: . Doplácal rádovo v desať-tisícoch!
Musím sa zase opakovať. Treba využiť možnosť predĺženia lehoty na podanie DP a pokúsiť sa získať ďalšie info okolo údajov na páskach, prípadne zohnať potvrdenie. Je to určite lepšie riešenie ako vycálovať kopu peňazí a potom dávať dodatočné DP. Ak v žiadosti uvedieš, že súčasťou príjmov budú aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, bez problémov Ti lehotu predĺžia až do 30.9.2006.
lulinka10001
16.02.09,20:40
Dopredu sa ospravedlnujem ze pisem tuto spravu ako odpoved,ale som tu teraz prvý krát a akosi si neviem poradit,čo a ako tu funguje.
potrebovala by som poradit.kamarát pracoval rok v Irsku v Dubline.neviem však výjst s jeho vypisu z danoveho úradu z Dublina.je tu income,tax credits, taxes deducted,less deductions, .
na vyplatnej paske je Gross, PAYE, PRSI ee, PRSI er, Pension EE, Pension ER- Co je potom jeho uhrn príjmov, úhrn povinného poistného a záklas dane.
Marína
16.02.09,21:55
stan013
10.03.11,19:10
Dobrý deň,

VEĽMI by som vám bol vďačný za váš názor;

Ak som držiteľom slovenského ŽL, ale všetky príjmy budem mať z územia iného štátu - ČR (takže podľa medz. zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia mám daňový domicil v ČR - všetky príjmy z ČR, stály byt, stredisko záujmov, všetko v ČR......), tak som povinný podať DP aj na SK, resp. - budem na SK dodaňovať (v ČR sú výhodnejšie podmienky pre ŽL, ako na SK)?

Príjemný zvyšok dňa,

Stan