adinka55
14.03.12,08:30
Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu:
V 01/2011 a 02/2011 som zabudla zamestnancovi vypocitat zdravotne poistne, tzn. ze som ho ani neodviedla.
Co mam s tym robit?
Opravovat mzdy za 01/2011 a 02/2011? Potom sa mi vsak zmeni aj dan....
Poradte aky postup mam zvolit....,co mi umoznuje zakon.
Dakujem za vsetky rady.
J+K
14.03.12,10:57
Na zdravotnú poisťovňu treba spracovať opravné výkazy za január aj za február. Pri tom už presne vyčísliš VZ, odvod poistného za zamestnanca aj za zamestnávateľa.

Ak je to človek, ktorý za tie dva mesiace nemal vysokú mzdu, tak by nemal byť problém to v spracovaní mzdy za mesiac marec cez opravu VZ dozrážať. Vypočítaš si, aký VZ bude mať za marec presne podľa jeho dochádzky, prac. zmluvy a podobne, k tomu pripočítaš VZ za január a aj za február - ak tento súčet je menší ako mesačný strop - tuším 2307€, tak stačí takto nahodiť opravu a presne si pozrieť koľko robí odvod poistného za zamestnanca a aj za zamestnávateľa.

Ak je však súčet jeho VZ za tieto tri mesiace v úhrne vyšší než vymeriavací základ, potom ti správca SW poradí ako to dozrážať - cez aký kód a ako to opraviť v účtovníctve. Daň bola v mesiaci január a február správna, keď v mesiaci marec nahodíš opravu aj za predchádzajúce mesiace, tak bude reálne správne vypočítaná aj daň za mesiac marec. Takže na daň. úrade sa nič opravovať nebude, realita bola aká bola, takže aj daň bola vypočítaná správne :)
adinka55
14.03.12,14:14
NO akurat ze to je za minuly rok, nie tento. Toto by sa hodilo, keby sa mi to podarilo teraz.
J+K
15.03.12,06:44
Aj tak z toho vyplýva urobiť opravné výkazy na ZP. Daň vtedy bola v poriadku, dorieši sa teraz , keď sa bude zrážať dodatočne zdrav.poistné. Akurát pribudne ešte ročný opravný súhrnný výkaz na ZP.

Daň podľa mňa meniť spätne nie je oprávnené, hrubá mzda sa nemení, nie je dôvod meniť daň. To poistné dozrážaš teraz, tak teraz sa to prejaví na dani. Aspoň toto by som neriešila cez opravný daň.výkaz. Ak by som mala meniť mzdu resp. zdaniteľný príjem, potom by bola namieste oprava daň.prehľadu. Tu by som to nechala tak ako bolo.