mirabele
15.03.12,08:19
Mozem na pozemku na ktorom stoji stary cca vyse 60 rocny rodinny dom-ktory je postaveny v ochrannom pasme cintorina-hned par metrov oproti starsiemu cintorinu(a ma vsetky siete aj Supisne cislo), dom je rozpadnuty-vhodny uz len na sanaciu(zburanie.Ci mozem poziadat o zburanie a po zburani tohto stareho RD domu v ochrannom pasme cintorina na tom istom mieste postavit uplne novy dom(iny, podla katalogoveho projektu)najlepsie rychlo-teda montovany(s tym istym supisnym cislom samozrejma)? Nieje to pamiatkova zona a o nejakom ochrannom pasme som sa dozvedela az teraz a neviem ako je to v takomto pripade ked tam mame no nepouzitelny dom.ten pozemok so starym domom pri cintorine sme kupili asi pred 2 rokmi. dakujem vam pekne za odbornu odpoved



http://www.zdravie.sk/images/forum/good_filter_on.png (http://www.zdravie.sk/sz/739/t1616724/p1/stavebne-povolenie-v-ochrannom-pasme-cintorina.html?good=1)
chandler
15.03.12,08:26
spravte to tak ze to oficialne bude rekonstrukcia toho stareho domu, ale nebudete moct pouzit katalogovy projekt. samozrejme ani montovany dom - to je ale zase vyhoda :)
mirabele
15.03.12,09:18
hmmm, dakujem. ale planovali sme prave s tym montovanym domom, mame ho totiz uz vybraty, aj koli financiam, aj energiam ale hlavne koli tomu, ze bude hotovy za 3 mesiace :)
ako inak by sa to este dalo? a mozem ten stary zburat ked ma supisne cislo(ktore nechcem zrusit) ale rozpadava sa a ohrozuje nas?
bystrá
16.03.12,06:00
Zburat mozes, daj si ziadost o odstranenie stavby, ak od nej mas LV, ale so stavbou noveho budes mat problem, lepsie je ist cestou prestavby ex. domu, ako radil chandler.
chandler
16.03.12,09:53
ked velmi chcete montovany tak mozno by sa dal pouzit aj ten montovany pri rekonstrukcii. ale urcite to katalogovy nemoze byt.
mirabele
20.03.12,08:27
dakujem. takze by sme stary dom mohli akoze zburat(teda bez povolenia) a na jeho miesto postavit montovany dom? to by nik neskumal z akeho je materialu? teda pri kolaudacii a tak(tych to nezaujima? lebo na to bude musiet byt asi nejaky projekt a asi podla toho to budu posudzovat, ci nie? ako to je... inak, asi by sme museli pravdepodobne pri rekonstrukcii ziadat o stav. povolenie s inym projektom? nez by bol ten skutocny? neviem si to inak predstavit, nemam skusenost. dakujem
chandler
20.03.12,08:35
na to aby to bola rekonstrukcia, musi ostat nejake povodne murivo nad zakladom (minimalne v projekte na stavebne povolenie). urcite potrebujete projekt, tak si najdite projektanta a on vam uz podrobnosti vysvetli.
bystrá
20.03.12,09:07
mirabele, dobre si precitaj rady ktore si dostala. Ak odstranis stavbu az po zaklady, posudzovala by sa dalsia cinnost na pozemku ako novostavba - a tu ti v ochrannom pasme nepovolia. Ak sa zachova z povodneho RD aspon cast 1. podlazia, pojde o prestavbu existujuceho RD a to by malo byt priechodne. Je na tebe a projektantoch, ako to vymyslite.
mirabele
21.03.12,11:04
bystra aj chandler dakujem za rady :)
ano, takze mi to potom vychadza asi tak, ze mame smolu? :(
jednoducho sa na tych zakladoch neda pokracovat-teda ako oficialna rekonstrukcia-dom je uz prilis zniceny, prasknute naklonene steny, s tym sa uz nic neda, ani statik by nepovolil :( dlho stal nekureny, nevetrany, povodny majitelia ratali so sanaciou automaticky a tak ho nechali tak. pomaly zacne byt nebezpecny, lenze ked ho raz zburame, tak naco nam bude cely pozemok do ktoreho sme investovali?(netusiac o nejakom pasme :) co uz.
a to uz mame za sebou aj terenne upravy aj exterierove dlazby, nove oplotenie... takze preto hladam moznosti. stale mi ale nejde do hlavy potom co s katastrom a supisnym cislom? ked je to v katastri vedene ako parcela na kt. je RD so supisnym cislom? nieje to potom posudzovane inak? teda ze sa potom to ochranne pasmo na taky pozemok ktory ma supisne cislo nevztahuje? to neviem, ale na to by asi vedel odpovedat len nejaky skuseny pravnik, co sa tym zaobera, alebo niekto kto sa s tym osobne stretol...
andiablo
21.03.12,12:15
no ja by som skúsil aké su pomery na obecnom úrade. ak by starostovi záležalo na nových obyvateľoch tak dokáže niektoré veci prehliadnuť a podpísali by rekonštrukciu pritom by to bolo troška inak. pri rozumnom jednaní sa možno podarí
Posledná možnosť ako neprísť o investície
mirabele
21.03.12,13:29
andiablo :)
ved prave, to by bola najlepsia cesta, keby...ale u nas a v nasom pripade, ak na vec upozornime priamo, zarucene to nepojde :) takze tuto cestu nemozem, preto sa informujem tu aby som potom pripadne vedela reagovat,ak by nastali "problemy". radsej nechcem upozornovat, ak by sa to dalo aj inak, i ked komplikovanejsie. ale dakujem ti pekne
ilona
21.03.12,14:27
Kto nariadil to ochranné pásmo? Poznám prípad, keď bol takýto problém prestavby v ochrannom pásme, ktorý vydal Vodohospodársky ústav, zákaz výstavby nových domov aj chát preto že voda steká do priehrady. Tiež mali už veľmí starý dom, ktorý bol napadnutý červotočom a rekonštrukcia nepripadala do úvahy, lebo museli zbúrať všetko. Napísali žiadosť na Vodohospodársky ústav, Obvodný úrad životného prostredia, zdokladovali terajší stav a stadial im prišla odpoveď, že dovoľujú túto prestavbu,ale musia dodržať -také isté rozmery, na tom istom mieste a uznali, že aj vzhľad dediny, aj životné prostredie / musí byť žumpa/ bude lepšie, keď sa to prestavá. Nemajú to ešte všetko doriešené, možno tam ešte nejaké problémy nastanú ,ale aj vo vašom prípade by som argumentovala tým, že to bude krajšie, lepšie.
chandler
21.03.12,15:23
mirabele - rob presne ako Ti radime, najdi projektanta (nie pravnika :) vysvetli mu o co ide a on to vybavi, neboj sa, ak tam dom zo supisnym cislom stoji, tak to pojde. ak som to spravne pochopil tak na porade sa nesmie radit ako obchadzat zakon :)
gerlach
21.03.12,20:13
Zdravim pokial viem existuje ochranne pasmo 150 metrov kde nesmu byt postavene domy k najbližšiemu hrobovemu miestu