SamuelSK
15.03.12,18:56
Nasiel som nejaku recenziu ako to asi funguje, cize ludia pridu, daju plazmu ci krv a dostanu par desiatok eur za to, ci dolarov, to je jedno, ak vobec. Tieto zberne krv nazbieraju a potom predaju nemocnici, pochopitelne za "nehorazne" peniaze, ktore platia nase poistovne (resp nemocnice).
Je to naozaj len dalsi spinavy a krvavy biznis ? Vie o tom nieco viac, popripade insiderske pozadie ?

Ako to funguje u nas? Udajne na Slovensku sa neplati nic za darovanie krvi (nemam aktualne informacie)

Skratka, rozmyslal som, ze "doskocim" darovat krv (ak je to u mna vobec mozne), ale tieto fakty mi hovoria "nedaj sa ojebat predsa". nejde o to, ze mi nic nedaju, nemam problem prispiet do suda anonymne a bez nahrady vydavkov napr na cestu a cas (proste mozno aj ja raz budem potrebovat, dost dobra motivacia), ale ak citam mnoho clankov, co a aky biznis toto je, fakt ma prechadza nalada nielenze nic nedarovat (do rakuska ju dat nechcem, nezijem tam predsa, chcem ju nechat na Slovensku), cize nielenze nic nedarovat krv, ale rovno odist kamkolvek, len a ihned prec z tejto prehnilej a predovsetkym prekorupcnej diery.

Aky je vas nazor ?
SamuelSK
15.03.12,18:09
Pisem, ze je mi absolutne jedno co za to dostanem.. (staci mi dobry pocit, resp. skor, ze "dostal si, podaj aj dalej" teoria..)
Ide mi o vseobecne dobro, ALE

je tu jedno velke ALE

co sa deje v pozadi, resp za oponou? kto predava moju krv dalej a komu a za kolko?

Cital som, ze za rok sa da darovat 4x po 450ml co je po 40rokoch 72litrov. to je slusne a odmena je dobry pocit :)

ale proste nechcem sa podielat na nejakom "cervenom" biznise nejakom pentagrame ci penticky ci akejkolvek sialenej organizacii...

cital som dost odradzajuce clanky, diskusie, napr ze sa krv vylieva do odpadu, alebo bol "prebytok" krvi v istej krvnej skupine a cloveka odmietli. (samozrejme su aj pozitivne pribehy)

myslim, ze mi ide len a len o TRANSPARENTNOST.. proste ak nejaky minister pajac zahlasi ze "Slovensko nebude podporovat obchodovanie s krvou" to beriem.. ale tak nech ukaze, co kde a ako :) (i ked jasne, aj toto sa da sfalsovat, ked ide a je mozne sfalsovat grecke narodne uctovnictvo, isto by krv "predali za" 1eur/liter nemocnici a potom si vypytali 1000eur/1ihla na dosiahnutie diabolskych cielov..)
SamuelSK
15.03.12,18:12
Proste chcem vidiet, co sa deje s tou krvou.
Ak moze nejaky 18rocny brigadnik pozerat sa na historiu transakcii na mojom ucte, ked si idem vybrat hotovost do banky a komentovat to, ze "vidim ze vela nakupujete cez internet" a podobne, tak preco nemoze ľud vidiet, co sa deje s tym, co daruju, resp. ci sa tam nedeje nieco nekale ?
Xanti
15.03.12,18:22
SamuelSK,
vieš možno sa deje nekalý biznis s krvou,
možno vôbec nie. Darovať krv je naozaj o pocite o dobrom pocite,
ale na to aby si ty mohol darovať krv musí byť zriadené oddelenie,
to stojí peniaze...
musí byť vybavené oddelenie
to stojí peniaze ...
musí byť vyškolený personál
to stojí peniaze ...
musí byť dobrý labák s personálom aby sa zlá krv nedostala do obehu
to stojí peniaze...
musí byť dostatok ihiel vakov chladničiek
to stojí peniaze ...

Takže ja si nemyslím, že je to až taký biznis, nakoľko to okolo stojí veľa prachov. Je pravda, že mi tú krv dávame za skoro nič ( ak nerátam sušienky kávu a čaj ) ale našou odmenou je nám dobrý pocit.

Ale tiež je pravda, že bez krvi darcov by mnohí ľudia tu dnes neboli, lebo bankovky nerozpustíme a nevlejeme do žíl, mince neroztavíme a nevlejeme do žíl, do žíl môže ísť len tá naša krv. Od ľudí, ktorých toto čo si písal ty vôbec nezaujíma.

Bola som darcom, mám za sebou 7 odberov a len nemoc mi zabránila pokračovať v darovaní krvi. A to som stala darcom krvi na strednej škole po 18tych narodeninách. Takže ak chceš, tak chod na transfúzku a daruj krv, nezamýšľaj sa nad nejakým tendenčným článkom, ktorý opisuje ako mnohý na krvi bohatnú. Podľa mňa to pravda nie je.
myara
15.03.12,18:22
bola som darovat krv v juni 2011, a to priamo na transfuznej stanici v Ruzinove http://www.ntssr.sk (http://www.ntssr.sk/), tu mas zaroven odpvede na vsetky otazky, a pripadne sa mozes aj nieco opytat
za odber sa nedavaju ziadne peniaze, dostanes oblozeny rozok, gastrolistok v hodnote 2 E a mozes tam pit, co hrdlo raci (caj, voda), a daju ti potvrdenie o navsteve, ktore sluzi ako doklad pre zamestnavatela, proste den volna (aj ked podla ZP ti nemusia uznat cely den)
velmi pochybujem o tom, ze by niekto obchodoval s krvou, hlavne, ked sa odbery robia v budove nemocnice
mozes vsak ist darovat plazmu do Hainburgu, kde za to platia http://www.europlasma.at/sr/europlasma/home.html
SamuelSK
15.03.12,18:31
Hm, a ak mam celiaku tak asi mam smolu ze ? :(

(napr za komunizmu sa krv predavala prec)

mne ani nejde o to, aby to robili zadarmo, ako Xanti spravne poznamenala, maju naklady.

no co ak maju extremne vysoke zisky?

ano jasne, vzdy ide o pomoc ludom .. a ak by som mohol rocne kupit krv za 100eur, urobil by som to a daroval to do "plena" (resp isto je po tom dopyt)

no nejde mi do hlavy, preco by som mal nechat tak ten fakt, ze je za tym mozno biznis na urovni obchodovania s bielym/ciernym masom, zbranami a drogami.. reps organmi.

proste nie je mi to lahostajne a neberiem to "ako fakt" , to je proste ako ked dam 1 euro do kasicky unicefu a africkemu dietatu sa "lebo naklady" dostane 5 centov. toto je dobre ? (urcite nie, ak sato vobec da porovnat)

neviem ci ma chapete o co mi ide :)
SamuelSK
15.03.12,18:34
http://wincoast.com/forum/showthread.php?59483-blood-drives-what-a-scam

Let me get this right...you give blood for free...they in turn sell it to the Hospitals for $750 a pint and the Hospital tacks on another $500.

A co ak to prebieha takto nejak ? (pint je liter, plusminus)
Xanti
15.03.12,18:39
Hm, a ak mam celiaku tak asi mam smolu ze ? :(
No na to sa musíš opýtať lekára, či môžeš darovať s celiakiou krv. Myslím, že na každej transfúzke Ti na to dajú odpoved.

Vieš poviem to takto... ak chcem pomôcť pomôžem, ak to niekto zneužije nič s tým neurobím ...

Je to ako na porade, v čase daňových priznaní tu kopec nových nickov naháňa odpovede na otázky niekedy priveľmi banálne ako sa vypľňajú daňové priznania, a my čo im radíme tiež nevieme, či to nerobia za peniaze.

Teda od nás dostanú rady zadarmo, poprípade im ešte aj DP skontrolujeme, a oni to predajú ďalej. Ako sa to dozvieme? Nijako, aj ked o tom vieme, že sa to deje myslíš, že prestaneme radiť ľuďom čo si chcú len sami sebe pomôcť? Čo s našimi radami neobchodujú? Nie radiť neprestaneme.

PS: ale ty sa zrejme veľmi nudíš, ked chceš takto filozofovať :D
SamuelSK
15.03.12,18:45
Sam by som to lepsie nenapisal :-)
SamuelSK
15.03.12,23:08
OK, a co darovanie organov? motorkar napriklad daruje organ nemocnici zadarmo, alebo ak chcete, tak za (aku spotrebu ma sanitka?) ... par eur.
kolko zaplati obdarovany za transplantaciu, resp za organ samotny ?
mlisa
16.03.12,05:56
OK, a co darovanie organov? motorkar napriklad daruje organ nemocnici zadarmo, alebo ak chcete, tak za (aku spotrebu ma sanitka?) ... par eur.
kolko zaplati obdarovany za transplantaciu, resp za organ samotny ?
skus citat trochu menej thrillerov z lekarskeho prostredia, lebo ti to potom evidentne neda spavat :) U nas to tak proste nefunguje...
Btw, odobratie organu stoji len spotrebu sanitky? Organ sa stava majetkom nemocnice? Za transplantaciu sa u nas plati? (odhliadnuc od "vsimneho")... Mas uplne zle premisy, potom ti vychadzaju zle odpovede :)
Indeed
16.03.12,06:06
No na to sa musíš opýtať lekára, či môžeš darovať s celiakiou krv. Myslím, že na každej transfúzke Ti na to dajú odpoved.

Vieš poviem to takto... ak chcem pomôcť pomôžem, ak to niekto zneužije nič s tým neurobím ...

Je to ako na porade, v čase daňových priznaní tu kopec nových nickov naháňa odpovede na otázky niekedy priveľmi banálne ako sa vypľňajú daňové priznania, a my čo im radíme tiež nevieme, či to nerobia za peniaze.

Teda od nás dostanú rady zadarmo, poprípade im ešte aj DP skontrolujeme, a oni to predajú ďalej. Ako sa to dozvieme? Nijako, aj ked o tom vieme, že sa to deje myslíš, že prestaneme radiť ľuďom čo si chcú len sami sebe pomôcť? Čo s našimi radami neobchodujú? Nie radiť neprestaneme.

PS: ale ty sa zrejme veľmi nudíš, ked chceš takto filozofovať :D

Ale Vás to s.e.r.e , že Porada prestala byť elitným klubom , čo ?
srska
16.03.12,06:13
skus citat trochu menej thrillerov z lekarskeho prostredia, lebo ti to potom evidentne neda spavat :) U nas to tak proste nefunguje...
Btw, odobratie organu stoji len spotrebu sanitky? Organ sa stava majetkom nemocnice? Za transplantaciu sa u nas plati? (odhliadnuc od "vsimneho")... Mas uplne zle premisy, potom ti vychadzaju zle odpovede :)tak daj systém aký funguje v sk. podľa mňa ak neprehlásiš za živa, že nechceš aby tvoje orgány boli po tvojej smrti použité, tak ťa po smrti vykuchajú podľa potreby
bodliak
16.03.12,06:32
pinta je pol litra, a ešte je rozdiel medzi UK a USA. Buď 0,483 alebo 0.568 litra.
alabut
16.03.12,07:13
Zaujimave, cely zivot si cloveka nikto nevsimne, ale ked otrci hnaty stava sa biznismanom. :-)
mlisa
16.03.12,08:06
tak daj systém aký funguje v sk. podľa mňa ak neprehlásiš za živa, že nechceš aby tvoje orgány boli po tvojej smrti použité, tak ťa po smrti vykuchajú podľa potreby

takto to funguje, podľa mňa úplne správne. Ak by sme pri transplantáciách mali závisieť od aktívneho prístupu ľudí, nevykonávali by sme takmer žiadne. Navyše mi príde dosť odveci keď v amerických filmoch otravujú rodinu pri umierajúcich so súhlasom o darovanie orgánov, ak to tak je aj v reáli...
Moja poznámka "tak to proste nefuguje" ale smerovala skôr k predstave SamuelSK o tom, ako sa tu kšeftuje s orgánmi (skoro ako keby nemocnice naschvál ničili cesty aby sa tam tí motorkári vytĺkli a bolo viac orgánov na biznis), to je skôr film ako realita
willma
16.03.12,11:56
Ako dlhoročný darca neriešim, čo sa deje potom. Ale posledných pár rokov chodím darovať krvné doštičky a viem, že je to vždy pre konkrétneho pacienta. Mám dosť tenké uši, takže nechtiac som si viackrát vypočula aj mená konkrétnych pacientov, pre ktorých tento separovaný odber je. A v neposlednom rade aj tu na porade som riešila darovanie krvi pre synovho spolužiaka, ktoré bolo veľmi efektívne a adresné.
bettylou
19.03.12,20:44
chces si otvorit taku firmu? lebo kto daruje krv daruje ju, lebo ju darovat chce na pomoc tým co to potrebujú- vsjo
bettylou
19.03.12,20:47
kukni Hostel