kosei
16.03.12,08:00
zdravim všetkych .. POtreboval by som poradit, ohladom reklamacii obuvi . Kupil som si športovu obuv, a už som ju mal na druhej reklamacii, čim ma predajca "pripravil" o 45dni použivania tejto obuvi.

Teda otazka je-či sa mi o 45dni ktore stravila moja obuv reklamaciami predlži zaruka, alebo jednoducho 24mesiacov a potom "koniec" .

Dalšia vec.. ak mi obuv opravia, tak na danu vadu ktoru som reklamoval a tu mi aj opravili -plynie dalšich 24 mesiacov zaruka odo dna prevzatia ?? alebo zaruka proste konči rovnako v den konca zaruky obuvi ??

Skušal som hladat po nete-ale odpovede na moje otazky som nenašiel nikde.

Ak niekto vie-nech skusi poradit..

Vopred dakujem

Patrik
misoft
16.03.12,15:36
Dĺžka záruky sa predĺžuje o dobu, po ktorú bola plnená reklamácia. Teda sa predĺži (dátum ukončenia záruky) o 45 dní. Ak opravia - záručná doba beží ďalej, nedáva sa nová.
kosei
16.03.12,19:10
Zdravim . Dakujem za odpoved... Prosim Vas , mate to s nejakoeho overeneho zdroja ? Aby ma v obchode potom neodbili.

To s tym koncom zaruky som myslel tak, že ak mi konči zaruka na obuv 12.9.2012 a predajca mi odstranil zavadu (opravou) 12.03.2012 , či na tuto opravu plynie zaručna doba dalšich 24 mesiacov ododna prevzatia.Myslim na konkretnu opravu či plynie ta zaruka.

Priklad: kupim si nove auto, a počas zaruky sa mi pokazi alternator - ktory mi v ramci garancie vymenia za novy.. Na tento alternator plynie ododna prevzatia auta so servisu 24mesiacov zaruka.

Je to tak aj napr. s obuvou či oblečenim ??

Patrik
misoft
16.03.12,19:19
Zákon o ochrane spotrebiteľa §18.

Pri aute, ak vymenia diel za nový, ten má tiež 24 mes. záruku.
Pri odevoch, obuvi pri oprave sa v záruke pokračuje (predlžené o dobu, dokedy bol výrobok v reklamácii), pri výmene za nový sa počíta opäť 24 mesiacov odo dňa, kedy v rámci záruky bol výrobok vymenený (značí sa to predsa do záročnýchlistov, prípadne v reklamačnom protokole a zápise)
mmmm1
16.03.12,19:22
Ako sa počíta doba keď som dala reklamovať topánky v 10/2011 a dodnes som po nich v obchode nebola, keďze je to 100 km a jednoducho som tam nemala cestu? poslať mi ich odmietajú.
misoft
16.03.12,19:26
pre kosei:
http://www.pravaspotrebitela.sk/index.php?page=brochures&itemid=9

AKO REKLAMOVAŤ

V prípade, že sa na výrobku vyskytne vada, ktorú ste nezavinili, doporučujeme ho reklamovať.
Zapamätajte si:


Partnerom pre vybavovanie reklamácie je vždy predajca, ten má konečné slovo pri rozhodovaní o vybavení reklamácie.
S výnimkou prípadov, keď je na vykonanie opravy určená iná osoba reklamáciu môžete uplatniť v ktorejkoľvek prevádzkárni, v ktorej je prijatie reklamácie možné s ohľadom na sortiment predávaného tovaru alebo poskytovaných služieb, prípadne aj na mieste, odkiaľ riadi svoj podnik
Ak výrobok kvôli vade reklamujete do 6 mesiacov od zakúpenia, podľa zákona sa to vníma tak, že vada existovala už v čase predaja a je na predajcovi, aby dokázal, že vada nie je na jeho strane – mal by to doložiť nezávislým znaleckým posudkom.
Predávajúci alebo ním poverený pracovník by mal o reklamácii rozhodnúť ihneď, v zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie vady. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave (v zmysle judikatúry sa za takú považuje spravidla vec, u ktorej sa vyskytla taká istá vada po jej aspoň dvoch predchádzajúcich opravách) alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať (posúdenie tejto otázky závisí na okolnostiach konkrétneho prípadu).
Ak predajca reklamáciu vybaví výmenou veci alebo jej časti, začína plynúť nová záručná doba (môže sa stať, že na niektorú časť bude dlhšia záručná doba, ako na ostatné časti)




AKO PRI REKLAMÁCII NENALETIEŤ


K reklamácii je dôležité mať nákupný pokladničný doklad. Nákup je síce možné preukázať aj inými dokladmi (výpisom z účtu pri platbe kartou, záručným listom, čestným prehlásením apod.), avšak absencia pokladničného dokladu môže reklamačný proces pre spotrebiteľa skomplikovať.
Výrobok môžete reklamovať aj bez originálneho obalu.
Predajca nie je oprávnený vám odobrať nákupný pokladničný doklad, originál si preto vždy ponechajte u seba.
Reklamovať môžete počas celej prevádzkovej doby predajcu – v predajni musí byť vždy prítomná osoba zastupujúca predajcu, oprávnená prijímať reklamácie.
Starostlivo si pred podpisom prečítajte reklamačný protokol. Jednoznačne formulujte popis vady, vašu požiadavku na spôsob riešenia reklamácie a nesúhlaste s vybavením reklamácie až na 30-ty deň.
Za vybavenie reklamácie sa považuje odovzdanie výrobku po oprave, výmene alebo zamietnutí reklamácie, príp. vrátenie peňazí pri odstúpení od zmluvy.
Záručná doba sa predlžuje o dobu vybavovania reklamácie.



Pre mmmm1


AKO PRI REKLAMÁCII NENALETIEŤ


K reklamácii je dôležité mať nákupný pokladničný doklad. Nákup je síce možné preukázať aj inými dokladmi (výpisom z účtu pri platbe kartou, záručným listom, čestným prehlásením apod.), avšak absencia pokladničného dokladu môže reklamačný proces pre spotrebiteľa skomplikovať.
Výrobok môžete reklamovať aj bez originálneho obalu.
Predajca nie je oprávnený vám odobrať nákupný pokladničný doklad, originál si preto vždy ponechajte u seba.
Reklamovať môžete počas celej prevádzkovej doby predajcu – v predajni musí byť vždy prítomná osoba zastupujúca predajcu, oprávnená prijímať reklamácie.
Starostlivo si pred podpisom prečítajte reklamačný protokol. Jednoznačne formulujte popis vady, vašu požiadavku na spôsob riešenia reklamácie a nesúhlaste s vybavením reklamácie až na 30-ty deň.
Za vybavenie reklamácie sa považuje odovzdanie výrobku po oprave, výmene alebo zamietnutí reklamácie, príp. vrátenie peňazí pri odstúpení od zmluvy.
Záručná doba sa predlžuje o dobu vybavovania reklamácie.
mmmm1
16.03.12,19:28
Ďakujem.
mmmm1
16.03.12,19:29
Ďakujem.
kosei
16.03.12,19:38
To "misoft" : Vinikajuce. dakujem za perfektne odpovede, a nasmerovanie.

Patrik