pabla
17.03.12,16:19
V marci 2008 sme požiadali v PSS o medziúver .Zmluva na cieľovú sumu 16597€....Pravidelne mesačne platíme stavebné sporenie - 116,18€, medziúver(úroky) - 104,99€.
Posledný výpis za rok 2011 vyzerá takto:
výpis z účtu stavebného sporenia konečný zostatok: 7574,25€ 
výpis z účtu medziúveru : -16 621,73€
Hodnotiace číslo na sporiacom účte 79,052.
V zmluve mám napísané:
Mimoriadny medziúver:
1.Do nasporenia 50% cieľovej sumy sa dlžník zaväzuje vkladať na účet zmluvy o staveb.sporení mesačné vklady min. vo výške 116,18€.
2. Do pridelenia cieľovej sumy zmluvy o staveb.sporení sa dlžník zaväzuje splácať úroky z mimor. medziúveru pravid. mesačnými splát. vo výške 104,99€.
Stavebný úver:
Dlžník sa zaväzuje pravidelnými mesačnými splátkami úveru vo výške 116,18€ urhradiť plnú výšku poskutnutého stavebného úveru(istina stavebného úveru spolu s prokmi) na účet staveb. úveru....

No a teraz som si nie istá,.... okolo júna 2012 keď dobre rátam by som mala mať nasporené tých 50% z cieľovej sumy. Budem mať už nárok na ten úver? Čo sa zmení? Ako budem splácať a koľko ďalej? Budem platiť na dva účty, alebo už len na jeden? 
Som z toho jeleň....ďakujem za každú radu.
Mila123
17.03.12,15:22
a ešte musíš mať aj hodnotiace číslo ......v akej výške? netuším.....
Iska
18.03.12,05:11
Keď sa splníš podmienky - nasporená suma a hodnotiace číslo tak prejdeš do stavebného úveru.
budeš mať len jeden účet a môžeš vyplatiť úver aj predčasne bez pokuty. Pri medziúvere sa platí za predčasne splatenie pokuta- nejaké % zo sumy.
Závisí ako máš zmluvu, niekedy sa splátka znižovala, teraz mne vraveli že budem mat po celý čas splátku rovnakú či som v medziúvere alebo v úvere. že je to xxl konštant.
mamina jana
18.03.12,21:48
"Keď sa splníš podmienky - nasporená suma a hodnotiace číslo tak prejdeš do stavebného úveru. " - rada by som opravila, po istom čase splácania úveru dosiahneš určité hodnotiace číslo, ktoré ty umožní získať stavebný úver. Čo sa týka tvojho medziúveru tak rozhodne sa automaticky nestane z neho stavebný úver. Jednoducho ty ponúknu možnosť zobrania stavebného úveru, ktorým vyplatíš zostávajúci medziúver + % pokuty za predčasné splatenie (rátaj že to bude okolo 4%). Postup brania úveru už predpokladám všetci dobre poznáme. Čo sa týka splátok tak splácaš zo splátky určitú sumu na istinu a druhú na "sporenie" keď nasporíš tých 50% tak sa to "preklopí" a ty jednoducho potom budeš splácať menej. My to máme napríklad takto: 13000, teraz 104 (aj s poisteným úveru) , na 40%, potom by to malo byť cca 80 aj s poistením.
julietka8
15.10.12,11:12
Dobrý deň,
prosím poraďte mi ako ako mám postupovať. Vzala som si úver z prvej stavebnej, bolo mi vyplatených 80%, zvyšných 20% mi má byť ešte vyplatených po zdokladovaní účelu. Mám možnosť čerpania výhodnejšieho úveru a chcela by som úver v prvej stavebnej pokryť. Musím si vziať tých zvyšných 20% z prvej stavebnej? A koľko je potrebné vydokladovať? len tých 80% ktoré som použila? alebo celých 100%? Ďakujem
mamina jana
15.10.12,12:20
Ahoj,
ty nemusíš čerpať úver do plnej sumy. Pokiaľ si využila tých 80% a zvyšné peniaze už nepotrebuješ, tak ich jednoducho nečerpáš. Jedná sa o to, že keď použitie vydokladuješ, tak ti uvoľnia zostávajúcu sumu. S tým pokrytím úveru z PSS iným pre teba výhodnejším úverom to nie je zlý nápad len má to háčik. V PSS majú takú tabuľku na pokuty za predčasné splatenie. Vždy sa jedná o percento z požadovanej sumy a výška tohoto percenta závisí od toho ako dlho máš ten úver, čiže: napr. máš úver na 20 rokov, splácaš ho 2 roky, čiže menej ako 4 roky, vtedy je to myslím 10% z celej sumy (úver 10 000 eur, poplatok 10% zo sumy), potom máš od 4 do 6 rokov a ...%, takto to postupuje ďalej. Pokiaľ chceš presné informácie o poplatkoch, tak zájdi do ich pobočky, pretože v každej pobočke musia mať sadzobník poplatkov.
Čo sa týka toho dokladovania, tak robí sa to tak, že máš napríklad 6 rokov stavebné sporenie, potom berieš úver a máš dokladovať. Bločky, ktoré im musíš doniesť nemôžu byť staršie ako tvoja zmluva o stavebnom sporení.
julietka8
16.10.12,09:29
Ďakujem veľmi pekne, poplatky si pôjdem prezistiť, lebo úrok je tam dosť vysoký, ale zasa pokiaľ nemáte čo zaručiť tak je to super....