jahoszmsk
18.03.12,08:35
Čaute múdre hlavy :) , spýtam sa na váš názor ...
ako spolu podielnik ornej pôdy, smiem obrábať (pokosiť trávu), na celej výmere parcely, ktorej som spolu podielnikom, alebo len na jej časti, napr. ak moja je 1/4, tak len na tejto výmere?
spolumajitelia sú starší ľudia, takže s nimi sa dá ťažko dohodnúť v tomto. A ja by som rád vedel, či môžem objednať napr. traktor a nech to pokosí celé, s tým, že tú trávu, resp. seno by som si vzal, ale by som od nikoho nežiadal nič a náklady na kosenie by som znášal sám.

pozrel som si tento Zákon o ochrane poľnohosp. pôdy (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=443) ,

tam sa o tom nepíše, ale napr na inej stránke som našiel

- § 3 ods. 1 písmeno b) zákona 220/2004Z.z. ukladá vlastníkom, nájomcom a správcom poľnohospodárskej pôdy povinnosť predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch.
- § 3 odst. 1 , Zák .č. 193/2005 Z.z O rastlinolekárskej starostlivosti a Zák. č. 61/64 Zb. O
rastlinnej výrobe.
Každý je povinný zo zákona chrániť prirodzené funkcie poľnohospodárskej pôdy, ktorá je nezastupiteľnou zložkou životného prostredia. Aby sa zabránilo tomuto nežiadúcemu stavu, žiadame vlastníkov – nájomcov /užívateľov/ poľnohospodárskych i nepoľnohospodárskych pozemkov na dodržiavanie citovaných zákonných ustanovení a realizáciu opatrení proti rozširovaniu burín, na povinnosť pravidelného udržiavania trávnatých plôch ich kosením v čase pred kvitnutím, (najmenej 2 krát do roka), čím sa zabráni ďaľšiemu šíreniu burín a škodcov.
buchač
18.03.12,07:53
Čaute múdre hlavy :) , spýtam sa na váš názor ...
ako spolu podielnik ornej pôdy, smiem obrábať (pokosiť trávu),
...mal by si ...viď to , čo si našiel ....
na celej výmere parcely, ktorej som spolu podielnikom, alebo len na jej časti, napr. ak moja je 1/4,tak len na tejto výmere?
...ale ktorá je práve tá Tvoja ...???...tá 1/4 ???
...najprv by ste sa mali pokonať so spolumajiteľmi ...
spolumajitelia sú starší ľudia, takže s nimi sa dá ťažko dohodnúť v tomto. A ja by som rád vedel, či môžem objednať napr. traktor a nech to pokosí celé, s tým, že tú trávu, resp. seno by som si vzal, ale by som od nikoho nežiadal nič a náklady na kosenie by som znášal sám.
...šak môžeš , lenže ľudia sú rôzni , ešte aj to seno by Ti mohli vyčítať...náklady by ich ale nemuseli zaujímať ...

...
jahoszmsk
18.03.12,08:14
veď to, že máš nejakú pôdu a môžeš sa na ňu akurát tak pozerať.
pavol54
18.03.12,14:37
Koľko je tej pôdy? starší ľudia?
myslím si že by to bolo o dohode, ak nie tak si stiahni tak si stiahni metodický pokyn 387/2012 550 na stránke apa.sk a tam sú povinnosti vlastníkov pôdy a sankcie, radi ti dajú to seno( keby to každý dodržiaval požiare by prestali)