Duffs
18.03.12,16:13
Zdravím, chcem sa poradiť. Sused chová včely a začínajú byť velmi aktívne. Vydem na terasu a hned ích tam je na Máriu. Chcem vedieť ako sa možem brániť. Nakreslil som obrázok zhruba z rozlohov pozemkov podotíkam že smerom od domu ku ceste je svah tak 20 stupnový(to len tak).Nehovoriac o tom že, za rok sa mu zviknú tak 2 - 3 x rojiť.Dalej To som nenakreslil ale vstrede mojeho pozemku mame bazen okrúhly priemer 3m. Dalej tam mám zopár stromkov.
Do1-Moj dom
S1-sused
S2-sused so včelamy
Vč-úle
Udaje su v metroch +/- 2 m
http://imgupload.sk/images/8/h/8hdh1ilavf7leih9w3qt.bmp (http://imgupload.sk/)
Xanti
18.03.12,15:26
Brániť pred kým sa chceš? Pred včelami? Pred susedom?

Chová včely na svojom pozemku, podľa toho čo píšeš je to dosť daleko. Nemala som pocit, že by ma obmedzovali včely od susedov ( a to som alergická na ne ) a mali ich bližšie. Má sused pred včelínom nejaké stromčeky alebo kríky nasadené? Ak sú pred včelínmi .. tak včielky vyletia vyššie a neohrozujú okolie. No ty si dosť daleko, treba asi len vydržať. Kým začnú kvietky kvitnúť.
Duffs
18.03.12,15:33
on pred ulami nema žiadne stromky preto ked sa roja tak tie ule pristanu na mojich. Dalej bazén som spomenul preto lebo on ked im neda vodu je jasne kde sa idú napiť...Nehovoriac otom ,že aj my mame male deti ktore su alergicke a proste mame bazen ale kvoli tym včelam sa tam jednak boja kupať a jednak nemožu.
Xanti
18.03.12,15:35
Požiadaj suseda nech pred úľami vysadí stromčeky, nejaké tuje. Síce nevyrastú za noc ale pomôže to i včielkam i Vám. A vodu, no pravdu povediac daj im nejakú bližšie k úľom a nebudú lietať až k bazénu.
Duffs
18.03.12,15:42
čo sa tíka vody zme to tak riešili nie raz. Mame to tam tak 10 rokov. A sused nie je ten tip čo by to riešil.Dalej je problem zo psami skoro kazdy pes ktorí vidi daco take letiet nevaha a skusí to chytit 2x zme boli na pohotovosti lebo havko sa nám zacal dusiť. A ešte jedna vec na svojom pozemku možem tie včeli likvidovať ako chcem je to tak? od mucholapiek po spreje.
Xanti
18.03.12,15:46
No likviduj, ale muchy ti tvoje stromky neopelia a potom sa nesťažuj, že nemáš ovocie.
A dalšia vec to máš tak "šikovných" psov? Teda mala som psa ak aj lapil včelu tak ani raz ho neuštipla. A psy potom poväčšine ak majú zlú skúsenosť tak už dávajú pokoj. A ak sused to nerieši, tebe nič nebráni zasadiť kolo plota tuje aby to bolo vyššie a včielky boli donútené letieť ponad pozemok.

A dalšia vec, možno ak by mal sused nasadené stromčeky pred včelínmi , tak by si možno mal viac včeličiek na pozemku, ak by nadleteli a potom sa šupli dole. Ktohovie. Včielky lietajú tam kde majú peľ.
Dáša_
18.03.12,15:47
no, myslím, že by si si mal so svojimi malými deťmi pozrieť film Pán Včielka
Duffs
18.03.12,15:50
No neham to už tak...Ovocne stromy nepestujem. Včelám nerobí problém tuje preletieť...sused 1 to tak riešil a ma stale problem...
Xanti
18.03.12,15:53
Fakt včely sme mali technicky za plotom, dokonca dvaja susedia ich chovali. A nepociťovala som to ako problém. Samozrejme na jar, pri svetlom oblečení žltej farby otravovali. Ale ináč ani nie. Okrem pár pichancov čo som musela navštíviť pohotovosť sa nič nestalo.

Viem nie je to príjemné , ale teraz čo viem tak v okolí nejakých minimálne 200 m nikto včely nechová a aj tak ich má človek plnú záhradu, hlavne ak zakvitnú stromčeky .
alabut
18.03.12,15:57
Skus sa s nimi skamaratit, ony to citia. Nie je nic krajsie ... sadnut pod strom a vcely bzucia nad hlavami. :-)
pavol54
18.03.12,16:11
Skus sa s nimi skamaratit, ony to citia. Nie je nic krajsie ... sadnut pod strom a vcely bzucia nad hlavami. :-)
alebo ľahnúť(sadnúť) do trávnika plného kvitnúcej púpavy pozerať ako kmitajú, včely v zásade nie sú agresívne pokiaľ ich nerušíš agresívnym chovaním, pes uloví včelu raz ak nie je mentálne retardovaný druhý raz to už neurobí ani injekciu mu nie je treba. včelár spravidla vie čo im treba najmä ak ich má toľko rokov. Horšie je s osami tam by som blízko ich hniezda ani rýchlo nechodil
Estetic
18.03.12,16:17
Urob si živý plot z byliniek,taká levanduľa kvitnúca celé leto ich spoľahlivo zastaví.