retriever007
19.03.12,08:42
Mňa by zaujímalo, podľa akého zákona je vydávaný TP. Malo by to byť podľa 8/2009 o cestnej premávke... Ale nič relevantné som k tomu nenašiel. Napríklad údaje čo má/musí obsahovať. Je teda TP samozvaným kráľom bez korunovácie?

Jedná sa mi o konkrétne položky a právne nedefinované pojmy: TP uvádza napr. hmotnosti - na nápravu max., ale nie max. prípustnú hmotnosť, za ktorej prekročenie dostanete pokutu. Zákon č. 8/2009 hovorí o jedinej max. prípustnej hmotnosti pre skupinu B, a to je 3500 kg (par 71/1,a,b). Pokuta ze prekročenie zaťaženia prívesného vozíka by teda z právnej strany mala byť právne neplatným aktom, pretože k prekročeniu TEJTO hmotnosti nedošlo.
Hmotnosť predsa môže byť napr. prípustná, pohotovostná a ktovie ešte aká. Dôležité však je, že zákon nemôže pracovať s vágnymi (zavádzajúcimi) pojmami, alebo spoliehať sa na to že význam sa dá predpokladať. To by sme naozaj boli ešte v stredoveku... Alebo inak povedné - v znení Ústavy SR je takýto zákon zneužiteľný na diskrimináciu a nejednotný netransparentný výklad...

Takže situácia je na slovensku asi taká, akoby ste šli autom niekde po transylvánii a polnoci vás zastavil a pokutoval policajt za to, že nemáte nejaký preukaz, o ktorom ste ani netušili. A na otázku podľa akého zákona je tento preukaz vydávaný vám policajt odpovie, že podľa žiadneho ale podľa policajného zvyku... :-) strašidelné, nie?
Vlastak
19.03.12,08:22
Je to Vyhláška Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 169/2010 o osvedčení oevidencii časť I, osvedčení o evidencii časť II a o technickom osvedčení vozidla
retriever007
19.03.12,22:38
Ďakujem za promptnú pomoc. Pozriem sa na obsah. Le ma trošku zaráže že človek nemá možnosť prehľadnosti, a pomôže až naozaj fundovaná rada. ešte raz "dík".