Soust
19.03.12,11:00
Mám takú otázočku ohľadom kreatínu. Som diabetik a cvičím, pár ľudí mi odporúčalo kreatín na nárast objemu svalovej hmoty, kedže sa táto látka bežne nachádza aj v potravinách, je pre človeka neškodná. Ale niekde som počul, že diabetici by ju brať nemali, čo je na tom pravdy ? Nechápem ako by ma to vlastne mohlo ohroziť ? Ak by mi niekto dokázal pomôcť, vopred ďakujem
marjankaj
19.03.12,10:06
Zvýšený kreatín signalizuje poškodenie obličiek. A obličky u diabetikov sú viac ohrozené ako u zdravej populácie.
marjankaj
19.03.12,10:07
..snáď keratín,

nie "kreatín"
Nezaškodilo by ti najprv zagooglovať.:cool:
Indeed
19.03.12,10:09
V časoch mojej mladosti , sa použival na nárast svalovej hmoty PANGAMIN.
Indeed
19.03.12,10:12
V časoch mojej mladosti , sa použival na nárast svalovej hmoty PANGAMIN.

A ja som neužíval nič.

stačilo mi v posilke,každý druhý deň "prepumpovať " okolo 7,5 tony železa
martuli
19.03.12,11:06
Kreatín je látka na rast svalovej hmoty, keratín je na výživu vlasov a kreatinín je odpadový produkt, ktorý býva zvýšený pri ochoreniach obličiek. Prosím je potrebné to rozlíšiť, každý pojem má iný význam.
marjankaj
19.03.12,11:20
KreatinínKreatinín je anhydridom kreatínu, z ktorého v organizme vzniká. Množstvo vznikajúceho kreatínu závisí od množstva kreatínu, a všade tam, kde sa zvyšuje prívod bielkovín, zmnožuje svalovina alebo vzniká jej zvýšená premena, zvyšuje sa aj produkcia kreatínu a kreatinínu.

http://www.medirex.sk/odborne-informacie/klinicky-vyznam-parametrov/kreatinin.html
marjankaj
19.03.12,13:12
Mám takú otázočku ohľadom kreatínu. Som diabetik a cvičím, pár ľudí mi odporúčalo kreatín na nárast objemu svalovej hmoty, kedže sa táto látka bežne nachádza aj v potravinách, je pre človeka neškodná. Ale niekde som počul, že diabetici by ju brať nemali, čo je na tom pravdy ? Nechápem ako by ma to vlastne mohlo ohroziť ? Ak by mi niekto dokázal pomôcť, vopred ďakujem
Nepíšeš, či máš aj komplikácie z diabetu. Napríklad aj pri začínajúcej diabetickej nefropatii, sa obmedzuje príjem bielkovín v gramoch (mäsa, tak je ten kreatín) na cca váhu pacienta v kg. Napríklad pri hmotnosti 80 kg sa doporučuje dávka bielkovín na 80 g na deň. Ako diabetik by si mal zohľadňovať v prvom rade diétny režim, aby sa predišlo komplikáciám, ktoré sú nevratné.
Poraď sa s diabetológom.
buchač
19.03.12,16:15
Mám takú otázočku ohľadom kreatínu. Som diabetik a cvičím, pár ľudí mi odporúčalo kreatín na nárast objemu svalovej hmoty, kedže sa táto látka bežne nachádza aj v potravinách, je pre človeka neškodná. Ale niekde som počul, že diabetici by ju brať nemali, čo je na tom pravdy ? Nechápem ako by ma to vlastne mohlo ohroziť ? Ak by mi niekto dokázal pomôcť, vopred ďakujem
...trochu by som brzdil....

Nepíšeš, či máš aj komplikácie z diabetu. Napríklad aj pri začínajúcej diabetickej nefropatii, sa obmedzuje príjem bielkovín v gramoch (mäsa, tak je ten kreatín) na cca váhu pacienta v kg. Napríklad pri hmotnosti 80 kg sa doporučuje dávka bielkovín na 80 g na deň. Ako diabetik by si mal zohľadňovať v prvom rade diétny režim, aby sa predišlo komplikáciám, ktoré sú nevratné.
Poraď sa s diabetológom.
...jednoznačne ...

Viď

Kreatinín - krv, plazma, sérum

Degradačný produkt svalového energetického metabolizmu vylučovaný kompletne obličkami (glomerulárna filtrácia); nie je reabsorbovaný v tubuloch. Koncový produkt metabolizmu kreatínfosfátu (katabolizmus kreatínu v kostrovom svalstve). Koncentrácie kreatinínu v sére a v moči sú riadené hlavne aktívnou telesnou hmotou (kostrové svaly) a len mierne sú ovplyvnené potravou či inými faktormi. Obličky vylučujú kreatinín veľmi účinne. Úroveň prietoku krvi a tvorby moču ovplyvňujú vylučovanie kreatinínu oveľa menej než vylučovanie močoviny, pretože dočasné zmeny v krvnom prietoku a glomerulárnej aktivite sú kompenzované zvýšenou tubulárnou sekréciou kreatinínu do moču. Kvôli svojim vlastnostiam sa kreatinín stal najpoužívanejším parametrom na určenie glomerulárnej filtrácie (vylučovacia schopnosť obličiek). Najvyššie hodnoty sa zisťujú večer a v noci; variácia medzi dňami je 15 – 20 %. ÚČEL TESTU: 1. posúdenie glomerulárnej filtrácie obličiek pri podozrení na poškodenie funkcie obličiek pri patologickom močovom náleze zmenenom pri akútne alebo chronicky prebiehajúcej chorobe obličiek, hypertenzii a pri mimoobličkových chorobách, ktoré druhotne ovplyvňujú renálne funkcie, 2. skríning poškodenia obličiek, 3. posúdenie metabolických chorôb (hyperurikemický syndróm, diabetes mellitus), 4. posúdenie stavov so zvýšenou proteosyntézou (plazmocytóm), 5. posúdenie indikácie a dávkovania potenciálne nefrotoxických liekov, 6. skríningové a predoperačné vyšetrenia, 7. monitorovanie v intenzívnej a pooperačnej starostlivosti, 8. diagnostika mimoobličkových chorôb so stratou tekutín (hnačka, vracanie), 9. monitorovanie dialyzovaných pacientov, 10. sledovanie tehotnosti, najmä komplikovanej, 11. sledovanie nádorových chorôb, 12. vyšetrenie narkomanov, 13. posúdenie chorôb urogenitálneho traktu.


a ďalej ....


Čo odhalí rozbor moču

Medzi najjednoduchšie a najdostupnejšie metódy, ktoré zlepšujú diagnostický proces pacientov s diabetom, patrí vyšetrenie moču.

http://www.dia.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=190:o-odhali-rozbor-mou&catid=17:o-cukrovke&Itemid=17

Ak si v dispenzári u diabetológa , porieši Ťa v pohode ......

Jak mňa " poriešila " moja doktorečka ....a statočne ;)....dostal som aj to , čo som nepýtal ...
Genesis.SVK
19.03.12,16:57
Vzdy sa zasmejem nad tym ked niekto automaticky tvrdi ze ked je nieco v z prirody tak je to zdraviu neskodne ale zas aj samotne posilovanie je zdraviu skodlive fyzioterapeuti by ti mohli rozpravat. ja jedine co mam z posilovania to je pupocna hernia, opotrebovane klby a varikokelu :) ... Robil som kulturistiku 16 rokov a mozem o sebe tvrdit ze som expert cez doplnky vyzivy a aj dopingologiu.

Co sa tyka tvojho problemu tak kreatin nie je tak bezpecny ako by si si myslel. Taktiez jeho ucinok je len docasny (ak vysadis si tam kde si bol pred kreatinom)a na dost ludi nefunguje vobec. Jeho hlavne nevyhody su zatazovanie obliciek a za dalsie je to podpora androgennej alopecie t.j. pokial mas geneticky predpoklad na muzsky typ plesatosti tak uzivanie kreatinu vie vyrazne urychlit padanie vlasov podobne ako anabolicke steroidy.

osobne ti kreatin neodporucam nejedna sa o ziadny zazrak hlavne kvoli tomu ze ked ho vysadis tak to co si nabral stratis jedna sa totiz z 90 percent len vodu natahanu do svalov. Treba si uvedomit ze to najdolezitejsie pre dobru postavu je genetika a teda pokial nie si geneticky v tomto smere obdarovany jedinec tak mas jednoducho smolu.

jedine co ti mozem odporucit je kupit si nejaky vysokopercentny proteinovy prasok a hlavne ich striedat (proteiny z roznych zdrojov a nie stale z toho isteho) aby si neskoncil ako ja ze vdaka uzivaniu susenych vajecnych bielkov sa mi vyvinula na vajcia potravinova intolerancia ktora napachala znacne skody na mojom organizme.

ziadny iny doplnok vyzivy ti nemozem odporucit vzhladom na ich zanedbatelnu ucinnost a vysoku cenu
Jurivo
20.03.12,06:48
Ako diabetik môžeš mať pri posilňovaní problémy s energiou a sacharidmi. Musíš si dávať pozor na hladinu cukru v krvi, ktorá sa pri posilňovaní mení a kolíše. V tvojom prípade by som odporučil cvičenia s vlastnou váhou a nejakú formu či-kungu. Veľké svaly síce dobre vyzerajú, ale je to hlavne o genetike,výživových doplnkoch, diétach a pod. Veľmi veľká záťaž pre tvoj organizmus.
buchač
20.03.12,07:03
Ako diabetik môžeš mať pri posilňovaní problémy s energiou a sacharidmi. Musíš si dávať pozor na hladinu cukru v krvi, ktorá sa pri posilňovaní mení a kolíše. V tvojom prípade by som odporučil cvičenia s vlastnou váhou a nejakú formu či-kungu. Veľké svaly síce dobre vyzerajú, ale je to hlavne o genetike,výživových doplnkoch, diétach a pod. Veľmi veľká záťaž pre tvoj organizmus.
...sledovaní sa , meraní hladiny cukru , pitnom režime ......nevraviac o dispenzári...

Ono taká hypoglykémia " je vcelku nakoniec príjemná záležitosť " ....hladina cukru klesne , pot vystúpi , ruky sa klepú ......ajajáááááj ......:rolleyes:

Kto sám seba nepozná , čistý koniec .......do čista ...:cool: