darkolna
19.03.12,19:59
V r.1996 som zobral nájom od Jednoty-budovu/priemyselna predajňa/ aj pozemok.Po rokoch som to od nich odkupil.Pozemok som zistil ,že nie je ich /ale v nájme bol zahrnutý/,a odkupil som aj ten .Od štátu.Preminulý rok som musel opraviť plot.Kedže som nechcel len meniť pletivo,postavil som murovaný.Po roku som roh plotu zastrešil.Ked som chcel prístavbu zlegalizovať a zamerať ,zistil som ,že stojím asi 1,5 m na pozemku jednoty,ktorá ma stále potraviny a dvor vedľa mňa.Nemenil som hranice plotu.Nedal som si ho zamerať a postavil tak ako bol ,už od nich mne daný do podnájmu od toho 96´.Teraz som chcel od nich ten pozemok ,ktorý roky užívam odkúpiť ale asi to nepôjde .Môžem tento pozemok vydržať.Roky som ho užíval a staral sa oň ,lebo som bol v tom ,že je môj,a ani Jednota nemala námietky. Mám aj nafotený pozemok ešte z čias nájmu,že som naozaj nemenil hranice pozemku ,môže mi to pomôcť ?Čo teraz?Ďakujem
Mária27
19.03.12,21:40
Pri vydržaní treba dokazovať, že si bol dobromyselný, že ti pozemok patrí. Je to dosť ťažké, keď si kúpil menšiu plochu, ale jednoducho si ohradil viac. Jednota len nesledovala, či je plot na správnom mieste. To sa stáva - dokazuje sa a zvyčajne vyhrá vlastník.

Na druhej strane, ak by ti to Jednota ako zapísaný vlastník podpísala, možno by ti prešlo aj vydržanie. Musel by sa však urobiť geometrický plán, rozdeliť parcelu a previesť časť majetku jednoty - teda zmenšiť jej majetok. To by už musel niekto schváliť a opraviť evidenciu majetku ...

Podľa môjho názoru by si mal pracovať na odkúpení. Keď to nepôjde odkúpiť, tak asi ani vydržať.