branikf
20.03.12,09:05
Zdravim vsetkych poradakov,

minulu jesen sme dokoncili hrubu stavbu RD z tehly Termobrik 29cm. Teraz zaciatkom jari sme objavili neprijemnu prasklinu na obvodovej stene pod predkladom vo vchodovych dverach (detaily na prilozenych fotkach). Pravda je ze krytie prekladu zrejme nie je dostatocne, ale to uz sa zmenit neda.

Chcely by som sa opytat, ci mate podobne skusenosti a ako ste to riesili, resp. ci je to vobec potrebne riesit.

Jeden napad mame ze by sme otvor vystuzili dostatocne hrubou ocelovou pasovinou, ktora by pomahala prenasat zataz. Totiz netusim ako sa bude spravat trhlina dalej, je mozne sa bude rozsirovat a to by mohli byt velke problemy do buducnosti.

Vopred dakujem za nazory skusenych v tejto oblasti!
Brano
chandler
20.03.12,09:30
pekne si to zdokumentoval. to ulozenie na pravej strane je zle, 8cm je malo, navyse to ma byt na celu tehlu a nie na tie kusky. ale tie praskliny v nosniku nie su kvoli tomu. tie praskliny idu okolo celeho prekladu? aj dnu?
popis este aka je konstrukcia stropu, rozpony, vence, co je nad tym otvorom. najlepsie by bol nejaky sken podorysu.
branikf
20.03.12,10:24
chandler, tie praskliny su len na tych troch tehlach, ktore su na obrazkoch: rad 6,8 a 9 (v pravo pri pohlade z vonku). Su to jedine viditelne poskodenia, tazko povedat ci je narusena struktura vo vnutri tehly.

Strop je konstrukcia betonovych vloziek (dutych) a nosnikov. Veniec sa sklada z vencovej tehly a vystuze podla projektu. Nemam tie materialy teraz k dispozicii ale pridam ich este dnes ak to pomoze.
chandler
20.03.12,10:36
aha jasne, som si zle precital nadpis a na preklade vidim nejake ciary a uz som rozmyslal z coho by tak cudne mohol prasknut :) ale uz mi je to jasne.
osobne by som to nechal tak. sily na kraji takeho maleho prekladu nie su velke, nemalo by sa to dalej zhorsovat. ta pasovina by nefungovala tak ako si predstavujes. skor by som odtial vybral tie kusky tehal nahradil ich betonom. ale nemyslim ze by to bolo treba, nie je to dobre spravene, ale bude to ok.
220870
20.03.12,18:34
Ak máte nad prekladom veniec kľudne môžete preklad odstrániť a nič sa nestane.Toto sú praskliny od výroby ktoré sa zväčšily nerovnomerným roztiahnutím lepidla .Práve pre tento dôvod neznášam tento chorý systém murovania,nikomu to neodporúčam každého sa snažím odhovoriť od tejto ..ujoviny.Predpokladám ,že ten stropný trám máte nad vencom.
electroMartin7
20.03.12,21:18
Ak máte nad prekladom veniec kľudne môžete preklad odstrániť a nič sa nestane.Toto sú praskliny od výroby ktoré sa zväčšily nerovnomerným roztiahnutím lepidla .Práve pre tento dôvod neznášam tento chorý systém murovania,nikomu to neodporúčam každého sa snažím odhovoriť od tejto ..ujoviny.Predpokladám ,že ten stropný trám máte nad vencom.

odporucas radsej klasicku 12 mm hrubu vrstvu murovacej malty?

dik,
M.
220870
21.03.12,05:35
Ano je to pevnejšie lepšie to roznáša váhu.Pri lepidle je nutné aby tehly boli presne vybrúsené +-1mm ,čo niesú.
tienik
21.03.12,08:58
Ano je to pevnejšie lepšie to roznáša váhu.Pri lepidle je nutné aby tehly boli presne vybrúsené +-1mm ,čo niesú.


Mozem potvrdit tento nazor, tiez som bol odhodlany stavat z brusenych tehal na lepidlo, ale majitel firmy co mi to sla stavat ma presvedcil na klasicku maltu. A z odstupom casu uznavam ze dobre urobil :-)
alltracboy
21.03.12,10:29
zrejme ako ktore. pokial je tehla dobre vypalena a prejde frezou , tak nema dovod menit tvar.