mataAmarcel
21.03.12,09:01
Dobrý deň, kupujem dom na hyp. úver. Dom ma aj garáž, ktorá nie je zapísaná na liste vlastníctva, nemá súpisné číslo. V banke mi povedali, že keď sa schváli úver, spolu so záložnými zmluvami sa na kataster zanesie aj žiadosť o zaradenie do listu vlastníctva. Viete mi niekto poradiť, ako mám postupovať?
deli.
21.03.12,08:34
1. treba geometrák od geodeta
2. treba urobiť projekt u projektanta
3. odniesť na stavebný úrad a nechať prejsť stavebným konaním. Po vydaní stavebného povolenia a nadobnutí právoplatnosti, kolaudácii dať zapísať na kataster.

Ide o čiernu stavbu, mal ju mať vyriešenú už ten, kto Vám dom predával, je to jeho problém a jeho chyba. Mal by to on zaplatiť.
mataAmarcel
21.03.12,08:45
Fuha, to vyzerá na dlho...no, ešte je dom stále predávajúceho, ja mam úver na schvaľovaní, tak som to chcela riešiť až keď ho schvália. Predávajúci sa tvári, že je to náš problém asi spoločný a mám pocit že do riešenia sa mu nechce. Na ako dlho to asi odhadujete, že to bude trvať všetko?
mataAmarcel
21.03.12,08:47
A dá sa postupovať aj nejak inak?
bystrá
21.03.12,09:15
Ak je to stavba starsieho data, moze byt ze sa nezachovala dokumentacia, vtedy plati

§ 104
(1) Ak sa doklady (predovšetkým overená dokumentácia), z ktorých by bolo možno zistiť účel, na aký bola stavba povolená, nezachovajú, platí, že stavba je určená účelu, na ktorý je svojím stavebnotechnickým usporiadaním vybavená. Ak vybavenie stavby nasvedčuje viacerým účelom, predpokladá sa, že stavba je určená účelu, na ktorý sa užíva bez závad.

(2) Stavebný úrad môže vlastníkovi stavby nariadiť, aby obstaral dokumentáciu skutočného realizovania stavby v prípadoch, keď nebola vôbec vyhotovená, nezachovala sa alebo nie je v náležitom stave. Pokiaľ nie je nevyhnutné vyhotoviť úplnú dokumentáciu skutočného realizovania stavby, uloží stavebný úrad iba vyhotovenie zjednodušenej dokumentácie (pasport stavby).

V tom pripade by stacil geometrak a potvrdenie z obecneho uradu o existencii stavby.
mataAmarcel
21.03.12,09:49
Čiže predpokladáme, že nejaká dokumentácia bola a nezachovala sa...moze stavebny urad zistit, ze ta dokumentacia ani nikdy nebola? resp. ako to zistim ja?
deli.
21.03.12,10:37
Čiže predpokladáme, že nejaká dokumentácia bola a nezachovala sa...moze stavebny urad zistit, ze ta dokumentacia ani nikdy nebola? resp. ako to zistim ja?
choď na stavebný úrad a opýtaj sa. Ale aj tak je to problém súčasného majiteľa, nie teba.