miggell
21.03.12,10:16
Podaďáci, chcel by som sa poradit co mam robit.
Vybrali sme si starší domček,ktory sa nam páči. S majitelmi sme sa dohodli na cene. Kedže to chceme prefinancovat cez hypoteku,zavolali sme odhadcu.
Ale ten ohodnotil ten dom o 10.000 eur menej.
Moja otazja je, kupili by ste taky dom?
Pripadne ako predavajucich presvedčit k nižšej cene,ked už sme na cene boli dohodnutí?
Katy a R
21.03.12,09:24
Nuž cena odhadcu veru asi nikdy nezodpovedá kúpnej resp predajnej cene. Na cene sa musíte len dohodnúť :)
Ako presvedčiť na zníženie ceny - použi všetok svoj šarm ;) :D - prípadne pohľadaj nejaké nedostatky ...:confused:
btt12
21.03.12,09:31
Cenu urcuje trh. Ak predajca vie, ze dom za takuto cenu preda, tak nema preco znizovat. Pri kupe mojho bytu to bolo rovnako. So 100% hypotekou som sa mohla rozlucit:)
Martin1310
22.03.12,20:00
Presne tento problém som mal aj ja pri všetkých hlavne menších domoch odhadcova cena bola vždy menšia ako trhová.Nakoniec som zistil že naopak pri velkých domoch z pozemkamy a množstvom prístavieb je tržná cena menšia ako cena ktorú určí znalec.Tak to tak aj dopadlo kúpil som hebedo veliké a teraz si ruky zoderem po lakte kým to dám dokopy.
No ale hypotéku som dostal na celý dom,dokonca ani banka tú jeho odhadovanú cenu neznížila,čo údajne dosť často robí.
val007
23.03.12,11:10
No my sme to mali presne tak isto. Najskôr sme sa nejako dohodli a už keď sme šli priam na hotové, tak cena narástla o cca toľko isto. Komentár realiťáka znel - s jedlom rastie chuť.
No to bolo v roku 2008 a vtedy bol taký boom, na výber veľmi nebolo.
Neviem, zdá sa mi, že teraz je ponuka väčšia...
dolfort
26.03.12,14:20
Cenu urcuje trh. Ak predajca vie, ze dom za takuto cenu preda, tak nema preco znizovat. Pri kupe mojho bytu to bolo rovnako. So 100% hypotekou som sa mohla rozlucit:)

No ja sa obávam že teraz je úplne opačná situácia. Kamarát čo má realitku: kopec nehnuteľností v ponuke, kupujúcich poskromne.
Exituje tu tlak na znižovanie cien, príp. minimálne na stagnáciu.
Niekto predáva garsónku ale správa sa akoby predával Spišský hrad...
arizona
26.03.12,14:25
Odhadcovia z banky vzdy udavaju nizsiu cenu nehnutelnosti.
A maloktora banka da hypo na 100% nehnutelnosti. Dnes vela nehnutelnosti konci v rukach exekutora, takze banky chcu mat vacsiu istotu...
Zbytok sa da dofinancovat inak,napr.stavebnym sporenim,ci inym uverom
dusansl
26.03.12,14:44
K cene nehnuteľnosti novej alebo staršej by som rád dodal nasledovné:
- ak cenu stanovuje znalec, postupuje racionálne a riadi sa v prvom rade technickým stavom nehnuteľnosti
-odborne a aj nestranne vníma jej dispozičné prednosti a nedostatky
-posudzuje aj dostupnosť k sociálnej infraštruktúre, verejnému vodovodu,kanalizácii,stavu prístupových komunikácií , ect,ect..........
-ale aj celkovej polohe kde je dotyčná nehnuteľnosť lokalizovaná
-posudzuje aj výšku budúcich nákladov potrebnú na jej prípadnú rekončtrukciu
-o tržnej cene v mieste jej výskytu sa môže ale spravidla sa nezmieňuje, lebo je výšku určuje dopyt a ponuka

-ohodnoteniu z pohľadu kupujúceho je možné zaujať stanovisko, ale to býva spravidla skreslené, emočnou túžbou na ktorého vytváraní sa podieľa v značnej miere aj momentálne pôsobenie okolitej prírody a snaha v tomto prostredí zamýšľanú nehnuteľnosť získať.
-kupujúci málokedy zvažuje racionálne všetky negácie okolia ale aj technické nedostatky ,ktoré nie sú zjavne viditeľné, ako je vlhnutie v dôsledku vysokej spodnej vody a už prežitej izolácie,
.prítomnosť hlodavcov v stenách nehnuteľnosti, čo je temer isté pri starých stavbách z hlinených múrov a pod.
-kupujúci spravidla o nedostatkoch predávanej nehnuteľnosti dobre vie, ale ,,taktne" na ne kupujúceho neupozorní v snahe predať čo najdrahšie.
preto odporúčam:
a, dokonale prečítať a zvážiť fakty uvedené v posudku
b, v rozhovore so susedmi zistiť čo najviac o danom objekte a jeho histórii
-ak má dom vlastný zdroj vody preveriť ako sa tento v minulosti choval z pohľadu hladiny vody a pod.
Až na základe týchto zistení prijať rozhodnutie, či vôbec kupovať. dusansl
gerlach
26.03.12,17:38
hladaj inde lebo ked rastie chut aby ta nezjedli a budeš kukat:D
dolfort
26.03.12,22:43
b, v rozhovore so susedmi zistiť čo najviac o danom objekte a jeho histórii

Až na základe týchto zistení prijať rozhodnutie, či vôbec kupovať. dusansl

ABSOLÚTNY súhlas. zistíš čosi o dome a zistíš čosi aj o budúcich potenciálnych susedoch. sú to informácie aké nedodá ani tajná služba a zvyčajne svojím charakterom úplne protichodné voči info od realitky a často aj od majiteľa.
nie je odveci checknúť aj krčmu.

následne racionálne zvážiť či zistené pozitíva a negatíva zodpovedajú kúpnej cene a predpokladaným nákladom na rekonštrukciu.
Klara321
08.10.12,11:06
Je podla Vas standard, ze sa znalecky posudok novostavby (2 rocny dom) lisi od predajnej ceny az o 60.000 Eur??? Planujeme kupit danu novostavbu, ale ked sme sa dozvedeli o cene odhanutej znalcom, ktora je o 60.000 Eur nizsia, uz pochybujeme, ci majitel prilis nepremrstil predajnu cenu a ci ide o dobru kupu.