angel73
21.03.12,20:22
dobry den, potrebujem poradit , na mojom 12 rocnom aute sa mi rosypal motor. od kamaratovho znameho chcem kupit motor z jeho havarovaneho auta, ktore pojde na srot, najprv sa chcem ale poradit, pretoze s tym nemam ziadne skusenosti a ani nemam nikoho, kto by ma usmernil. nemozem mat z toho nejaky problem?
dakujem za kazdu odpoved
Xanti
21.03.12,19:24
Nie, pretože motor je len náhradný diel. V pohode ho môžeš vymeniť ak má rovnakú veľkosť ako pôvodný motor.
jahoszmsk
21.03.12,19:26
aky problem? motor už nie je zapísaný v technickom preukaze tak ako bol kedysi. ale mal by byť z podobneho auta, aby nebol problem na STK.
misoft
21.03.12,19:26
Akurát na DI zaznačiť zmenu čísla motora do techničáku.
angel73
21.03.12,19:26
netreba to hlasit policajtom? v starom technicaku mam vyrobne cislo motora.
lujza.j
21.03.12,19:27
angel73
21.03.12,19:29
motor je rovnaky, dakujem za odpoved
Ice dive
21.03.12,19:31
záleží aký máš techničák, ak bol vydaný po 1.5.2004 nie je potrebné hlásiť zmenu policajtom, nakoľko od tohto dátumu je motor náhradným dieľom a neuvádza sa jeho číslo v OEV, ale môžeš meniť len taký istý motor za taký istý motor, t.j. ak máš napr. škodu octáviu s motorom 1,6 benzín 75 kW, tak môžeš vymeniť len za rovnaký motor, nemôžeš tam dať napr. 1,9 TDI 81 kW... nakoľko auto ako také má iné komponenty ako napr. prevodovka, nápravy a brzdnú sústavu, emisné normy zapísané v OEV a pod...a taktiež aj druh motora je zapísaný v OEV..
palo184
08.02.13,10:42
Ja by som sa chcel opýtať k tejto téme, že keď by som vymenil všetko čo je potrebné, ako brzdy, prevodovka je aj z motorom takze jasne aj to, kabeláž, no proste všetko vymenil aby to bolo stavané na taký výkon, lebo chcem vymenit ten istý obsah motora ale výkonnejší 1,9 TDI 66kw (90 ps) za 85 kw (116 ps). Cena je vyriešená, všetko mám prepočítané, že sa mi to oplatí (to nechajme bokom, ja viem že oplatí), takže nechcem rady že sa mi to neoplatí, chcem len radu či je to možné aj legalizovať?
palo184
08.02.13,10:45
Zabudol som dodať, že diely sú legálne. Aby si niekto nemyslel, že kradnuté alebo tak podobne.
Martin1310
08.02.13,11:48
Toto čo chceš je určitý druh prestavby vozidla a na toto ti musí dať povolenie výrobca vozidla,musíš mať od neho potvrdenie že túto prestavbu schvaluje.Lenže je tu problém že pri starších autách sa výrobcovia (ako ktorí) už moc vyjadrovať nechcú.
To čo všetko by si musel z motorom vymeniť ,teda brzdy možno aj celé odpruženie auta atd.určuje výrobca.
Podla mna je tvoja šanca že sa ti to podarí legálne spraviť menšia než malá.
palo184
08.02.13,14:20
Aj keď všetky súčiastky budú z toho istého auta lenže nový typ? Lebo ja chcem prerobiť starý typ vw sharan na nový liftingový, takže ostane len holá kasňa zo starého. Tiež to musí schvaľovať výrobca keďže v podstate to bude to isté auto, presne s tým istým obsahom?
Ešte toto nechápem, ak je to takto že to musí schváliť až výrobca prečo potom pri tzv. čipovaní motorov je to dovolené. Veď ja urobím to isté, že bude to 1,9 tdi lenže zvýšim len kw tak že dám druhý motor a nie že načipujem ten starý.
Martin1310
08.02.13,17:35
To čipovanie mohol výrobca schváliť,to ja neviem ale zrejme tým padá záruka.Skodovka mavala dokonca aj na svojich stránkach zoznami toho čo je a čo nieje povolené podla toho sa potom technici na stk museli zariadiť ak však to čo chceš spraviť,výrobcom nieje všeobecne schválené tak musíš požiadať individuálne.
Ja ta chápem že sa ti to zdá normálne a v pohode,aj mne,lenže ja som tiež chcel takto prestavovať auto na závodnú továrenskú verziu a to bola len stará skodovka a môžem ti povedať že na našich uradoch niečo vybaviť je takmer nemožné a to hlavne čo sa týka áut.Zákony sú totiž stavané tak aby sa autá čo najskôr vyhadzovali a kupovali nové.Teda aby z nás vycucli čo najviac penazí.

Zisti typové označenie motorov,nie výrobné číslo ale typ , ak sú rovnaké tak ich môžeš vymeniť ale oni ťažko budú mať rovnaké označenie a výrobca sa bude ohánať emisnými limitmi a nič ti nepovolí. Ved zajdi na obvodný úrad pre cestnú dopravu a opýtaj sa,Ja so odtial vždy odišiel akurát z vyšším tlakom.Na doprvný inšpektorát ani nechoť ,tam nevibavíš nič.
palo184
09.02.13,07:47
Vďaka za radu. No tak asi pre toto schválili čipovanie, aby sa motor čím skôr rozpadol a aby si kúpili nové auto.
Tak to potom ti tuning mechanici čo povymieňajú motori to tieš majú nelegálne? (ale nemyslím tých čo si v garáži alebo na dvore vymenia). Musím to skúsiť ešte cez nejakú viačšiu tuningovú firmu.
Nevedel by si mi ešte napísať či nájdem niekde takú stránku aj na vw, že čo môžem vymeniť?
Ak píšeš, že teba poslali na úrade kade ľahšie, tak to tam ani ísť nemusím.
Martin1310
10.02.13,01:05
To že by si zašiel do nejakej tuningovej firmy ti schvalujem ,určiťe tam nájdeš ludí čo sa lepšie vyznajú alebo nejaké forum fanúšikov Wolksvagenu,tam by ti tiež mohli poradiť.
No a tie tuningové autá čo si spomínal z vymenenimi motormi sú často naozaj nelegalne prestavané alebo ich majitelia na súťaže vozia na vozíkoch.Další majú známosti a iní zasa dosť penazí na úplatky,takto nejak to funguje.Už som videl všeliaké nehoráznosti zapísané v TP.
Ale na ten úrad pre cestnú dopravu by si mohol zájsť možno aspon zistíš čo vlastne budú chcieť,pretože oni v konečnom dôsledku rozhodnú čo a ako.
deane7
10.02.13,06:31
Ak použiješ motor s rovnakým kódom tak sa nič nedeje, no ak chceš zameniť motor za iný kód tak to je problém. Poznám človeka ktorý má Sharánka so 66 kw motorom chipnutým a veľmi si pochvaľuje. Mal problém s prívesom keďže ho pri práci používa a teraz mu ťahá super. Odkiaľ si? A poslal som Ti ss.
Ice dive
10.02.13,07:27
Ja by som sa chcel opýtať k tejto téme, že keď by som vymenil všetko čo je potrebné, ako brzdy, prevodovka je aj z motorom takze jasne aj to, kabeláž, no proste všetko vymenil aby to bolo stavané na taký výkon, lebo chcem vymenit ten istý obsah motora ale výkonnejší 1,9 TDI 66kw (90 ps) za 85 kw (116 ps). Cena je vyriešená, všetko mám prepočítané, že sa mi to oplatí (to nechajme bokom, ja viem že oplatí), takže nechcem rady že sa mi to neoplatí, chcem len radu či je to možné aj legalizovať?

no ak je obsah motora rovnaký, 1.9 TDI od VW je predsa na trhu už 20 rokov, čím je spravený výkon??? nie je spravený turbom alebo riadiacou jednotkou? podľa mňa by sa najprv malo zistiť, čo ten výkon v motore robí, a potom meniť túto súčiastku, lebo nechce sa mi veriť, že by VW robilo dva koncepčne rozdielne motory s rovnakým obsahom... 1896 ccm.... nakoľko tento motor sa robil s výkonom 66, 77,81 a 96 kW a nemyslím, že šlo vždy o nový motor predsa len unifikácia dieľov v takom koncerne je na prvom mieste... preto by som na tvojom mieste radšej zistil, ako sa tieto rôzne výkonnostné verzie robili a šiel touto cestou... možno nebudeš musieť ani nikam chodiť... a bude to legálne..
deane7
10.02.13,10:40
ešte si zabudol na 74 kw a 85 kw. Kód motora musí dodržať!!!
palo184
10.02.13,17:12
No skúsim to ešte pozisťovať.
Martin1310
10.02.13,21:33
no ak je obsah motora rovnaký, 1.9 TDI od VW je predsa na trhu už 20 rokov, čím je spravený výkon??? nie je spravený turbom alebo riadiacou jednotkou? podľa mňa by sa najprv malo zistiť, čo ten výkon v motore robí, a potom meniť túto súčiastku, lebo nechce sa mi veriť, že by VW robilo dva koncepčne rozdielne motory s rovnakým obsahom... 1896 ccm.... nakoľko tento motor sa robil s výkonom 66, 77,81 a 96 kW a nemyslím, že šlo vždy o nový motor predsa len unifikácia dieľov v takom koncerne je na prvom mieste... preto by som na tvojom mieste radšej zistil, ako sa tieto rôzne výkonnostné verzie robili a šiel touto cestou... možno nebudeš musieť ani nikam chodiť... a bude to legálne..

To je pravda,základ motora bude stejný ale kod ,typ motora nebude stejný aj ked to bude nachlp rovnaký blok motora tak kod už bude iný.Výmenou dielov dosiahne to čo chce ale otázka je kolko má toho ktorý motor za sebou,pretože pochybujem že bude meniť do staršieho bloku komplet celú piestnu skupinu atd.
Aj ked aj to som už robil ale z iných dôvodov.
vlado 33
11.02.13,05:41
Posielam kody motorov vw1,9 TDI -66kw,74kw,81kw.