220870
25.03.12,11:13
Manželka dostala zaujímavú ponuku práce v Rakúsku, na trvalo(pracuje tam už zopár rokov ako aupair,momentálne si robí strednú zdravotnú školu,po ukončení plánuje študovať v Rakúsku).Viem že tu prispieva zopár ľudí čo bývajú v Rakúsku.Preto sa chcem spýtať na vaše poznatky a skúsenosti s presťahovaním,celej rodiny ,najmä ma zaujíma to ,že mám momentálne 9 ročnú babu.Ja som prispôsobivý so mnou starosť nebude manželka je už viacmenej zvyknutá.Zaujíma ma všetko od papierovačiek až po štúdium Nemčiny, a všetkého užitočného aj neužitočného na čo si spomeniete.:)
lujza.j
25.03.12,09:21
Tonko viem že táto téma je obsiahla http://www.porada.sk/t85285-byvanie-v-rakusku-madarsku-co-vsetko-to-obnasa.html ale nerobil si tam kuk?;)
220870
25.03.12,10:10
Hľadal som niečo podobné aj gogoľom ale ten hajzlík mi nič nenašiel.Tak idem čítať.
lujza.j
25.03.12,10:26
nick: osky tam žije....
dolfort
25.03.12,15:23
Jedna kamoška, vydatá v Rakúsku, mala firmu tu a má teraz v Rakúsku. Vraví že na SVK mať firmu je paráda v porovnaní s Rakúskom: v AT viac daní, viac odvodov, komplikovanejšia daňová legislatíva, viac papierov a vybavovačiek celkovo.
Ešte pestrejšie je to keď máš zamestnancov, vyššia sociálna ochrana zamestnanca než u nás.
Toľko spostredkovaný názor.
srska
25.03.12,15:31
Jedna kamoška, vydatá v Rakúsku, mala firmu tu a má teraz v Rakúsku. Vraví že na SVK mať firmu je paráda v porovnaní s Rakúskom: v AT viac daní, viac odvodov, komplikovanejšia daňová legislatíva, viac papierov a vybavovačiek celkovo.
Ešte pestrejšie je to keď máš zamestnancov, vyššia sociálna ochrana zamestnanca než u nás.
Toľko spostredkovaný názor.ale menej sa rozkráda:)
Ice dive
25.03.12,15:37
no ak máš 9 ročnú babu tak by som to zvážil... kam ju poslať do školy... či bude pokračovať v štúdiu na SK a žiť v AT tak nebude mať žiadnych kamarátov mimo školu... ak bude študovať len v AT, bude mať možno miestnych kamarátov, avšak slovenskú maturitu resp. vzdelanie nie... tak môže mať problém ak by chcela študovať VŠ na SK a pod... treba si uvedomiť, že je to cudzia krajina, a stále na Vás budú pozerať ako prisťahovalcov čo berú prácu....
220870
25.03.12,17:24
Ideme za Linz.
lujza.j
25.03.12,17:41
Tonko a ty tam čo?muž v domácnosti?
dolfort
26.03.12,08:49
no ak máš 9 ročnú babu tak by som to zvážil... kam ju poslať do školy... či bude pokračovať v štúdiu na SK a žiť v AT tak nebude mať žiadnych kamarátov mimo školu... ak bude študovať len v AT, bude mať možno miestnych kamarátov, avšak slovenskú maturitu resp. vzdelanie nie... tak môže mať problém ak by chcela študovať VŠ na SK a pod... treba si uvedomiť, že je to cudzia krajina, a stále na Vás budú pozerať ako prisťahovalcov čo berú prácu....

S tou školou a kamarátmi súhlasím. No myslím si že ak baba zmaturuje v AT, tak na slovenskú VŠ asi ťažko bude chcieť ísť. Bude vedieť perfektne po nemecky, v ruke rakúska Matura a celý svet otvorený. To skôr poznám mrte slovenských mladých ľudí, ktorí študovali / študujú vo Viedni, a ŽIADEN z nich nemá zlý džob, majú sa skvele, z veľkej časti vďaka kvalitnému vzdelaniu.

Povedal by som že tu dvojnásob platí, že keď už 220870 urobí ten krok, netreba sa obzerať späť. 9-ročné dieťa robí vysťahovanie dlhodobou záležitosťou. Čiže musí si uvedomiť hlavne dcéra, že hlavne pre ňu je to životná voľba - stratí slovenských kamarátov a bude mať rakúskych.
Ice dive
26.03.12,12:53
no ak ťahajú na LINZ, tak je to bezpredmetné... nakoľko dochádzanie neprichádza do úvahy... myslel som, že je to kapánek bližšie...

zas ohľadom toho vzdelania by som ruku do ohňa nedával... možno pri hľadaní zamestnania je to výhoda, že uchádzač má iné vzdelanie ako bežný absolvent na SK + perfektne ovláda cudzí jazyk... a zas ak sa uchádza o prácu v AT, tak stále je len cudzinec aj keď už sme v EU pričom výhoda cudzieho jazyka je len v tom, že vie po slovensky, nakoľko v Rakúsku sa na školách učí skôr angličtina alebo francúžština čo vie každý rakúšan s rovnakým vzdelaním...

tie skvelé pracovné ponuky sú skôr o náhode, referenciách a o človeku ako takom či sa vie presadiť alebo nie... poznám zas veľa ľudí čo študovali v Rakúsku a mali problém sa zamestnať aj s kvalitným vzdelaním a to boli rakušáci na domácej pôde...
arizona
26.03.12,13:04
Ja si myslim, ze Rakusania su dost ustretovi k cudzincom,nikdy som sa nestretla, ze by niekoho odcudzovali...
Po rakuskych uradoch nie je problem stretnut zamestnancov vsetkych moznych narodnosti,taktiez lekari a zdr. sestry su vo velkom zastupeni cudzincami.
Aj remeselnici,cudzinci su vzdy vitani,lebo su na rozdiel od domacich vsestrannejsi,vedia si vela veci urobit sami, nepotrebuju ku vsetkemu volat firmu ...

A pre deti to taktiez vidim ako vyhodu,urcite si neskor najdu lepsie uplatnenie,ako na Slovensku. deti su prisposobive, rychlo sa zoznamia s rovesnikmi a rychlo sa nacia rec.
Drzim palce, nech vam to vyjde :-)
osky
26.03.12,13:15
Arizona,myslim ze si videla len to pekne.nie je to tak ako pises.v rakusku sa k nam aj k ostatnym cudzincom budu vzdy stavat ako k priselcom.ano,pokial prides len na nakep alebo ako lacna pracovna sila-v pohode.ale ak chces ist do prace-tvojej,odbornej,alebo nebodaj by si si chcela urobit u nich este daky dodatok k tvojmu vzdelaniu,uz je tu problem.aspon ja mam taku skusenost.takze keby som sa nebola pozbierala a nepostavila na vlastne nohy,v satnych sluzbach by som sa neuzivila.
deto moja mama a mnoho znamych ktori to skusali...
osky
26.03.12,13:17
a na uradoch sedia väcsinou neochotne panie,ktore ti anilen nechcu odpovedat na otazky,je len malo ochotnych.prezentuju sa ako otvoreni EU a slobode,ale rakusaci su normalni rasisti.
220870
26.03.12,16:43
Ja som v Rakúsku robil .Možno som mal šťastie na super ľudí,až na jedného ,ale to bol Kosovský Albánec tváriaci sa ako Rakušan.Nejakú rakušačinu pre samoukov hľadám:D.
arizona
26.03.12,17:20
Arizona,myslim ze si videla len to pekne.nie je to tak ako pises.v rakusku sa k nam aj k ostatnym cudzincom budu vzdy stavat ako k priselcom.ano,pokial prides len na nakep alebo ako lacna pracovna sila-v pohode.ale ak chces ist do prace-tvojej,odbornej,alebo nebodaj by si si chcela urobit u nich este daky dodatok k tvojmu vzdelaniu,uz je tu problem.aspon ja mam taku skusenost.takze keby som sa nebola pozbierala a nepostavila na vlastne nohy,v satnych sluzbach by som sa neuzivila.
deto moja mama a mnoho znamych ktori to skusali...
osky,asi som mala stastie, ze som stretla len tych lepsich ludi...
Ale aj tak mam stale pocit, ze my Slovaci sme ovela vacsi rasisti a proti pristahovalectvu nakloneni,ako Rakusania
arizona
26.03.12,17:23
Ja som v Rakúsku robil .Možno som mal šťastie na super ľudí,až na jedného ,ale to bol Kosovský Albánec tváriaci sa ako Rakušan.Nejakú rakušačinu pre samoukov hľadám:D.
To si ma stastie,ze si nenatrafil na Slovaka,ktory s tebou zacne hovorit po nemecky a hra sa na velkeho Rakusana a zaprie aj svoju rodnu rec :rolleyes: