KatarinaNR
27.03.12,13:34
Pekný deň,
chcela by som sa opýtať tých čo boli v narkóze, nakoľko ja som bola v narkóze prvýkrát minulý týždeň v pondelok a neviem čo to obnáša. Bola som v nej asi 45min., je tomu týždeň je možné, že som ešte stále slabá, unavená, nevládzem toľko. Išlo o laparoskopiu. ďakujem za reakcie, nenašla som okolo toho na nete.
veronikasad
27.03.12,11:36
Katka, to nie je len z narkozy, ale celkove zo zákroku.
Oddychuj ...
Tweety
27.03.12,11:36
Pekný deň,
chcela by som sa opýtať tých čo boli v narkóze, nakoľko ja som bola v narkóze prvýkrát minulý týždeň v pondelok a neviem čo to obnáša. Bola som v nej asi 45min., je tomu týždeň je možné, že som ešte stále slabá, unavená, nevládzem toľko. Išlo o laparoskopiu. ďakujem za reakcie, nenašla som okolo toho na nete.
Už by si sa mala mať lepšie, ale u každého je to inak, takže pomaly.kľudne.
Valcake
27.03.12,11:42
Podľa mňa to z narkózy nebude, lebo ja mám za sebou toľko, že by som mala ležať 24 hod. v kuse.
Isteže nepridá ku zdraviu, zaťažuje srdiečko, ale treba sa opýtať lekára. Závisí aj od dg....Veľa zdravia,drž sa!
KatarinaNR
27.03.12,11:48
ďakujem dievčence, už mi napadali všelijaké diagnózy :-)
Tweety, pomaly, kľudne to nieje môj štýl, ja rýchlo a všetko :-))
v stredu som prišla vo štvrtok som už sedela za pc a v piatok vybavovala po meste, asi som to trochu prehnala
sanny237
27.03.12,11:50
Ja som absolvovala laparoskopiu min. rok v septembri, v narkóze som bola cca 1,5 hodiny. Po zákroku som išla tuším na tretí alebo štvrtý deň domov. Ale nepamätám si, že by som bola nejako dlho unavená. Závisí to asi aj od celkového zdravotného stavu. Želám veľa zdravia!
Tweety
27.03.12,11:54
ďakujem dievčence, už mi napadali všelijaké diagnózy :-)
Tweety, pomaly, kľudne to nieje môj štýl, ja rýchlo a všetko :-))
v stredu som prišla vo štvrtok som už sedela za pc a v piatok vybavovala po meste, asi som to trochu prehnala
DievčA šetri sa, nič neutečie ale zdravie máme len jedno. Držím prsty, nech si skoro fit.
KatarinaNR
27.03.12,11:55
ďakujem dievčence
Tweety
27.03.12,11:58
ďakujem dievčence
A fakt nezaťažuj organizmus, lebo narkóza je záťaž, a samotná operácia tiež. Takže pohoda, klídek a tabáček. Šetri sa, máš na to právo. Papaj samé dobroty, multivitamínové nápoje....,
Zitulda
27.03.12,11:59
...veru tak trochu si to prehnala, ale teraz radšej kľud a o mesiac sa môžeš náhliť zas:)...a skoré uzdravenie želám:)
KatarinaNR
27.03.12,12:05
dievčence a odkedy sa po takomto zákroku môžem postaviť na orbitrek?
lebo nám nepovedali nič, ale pokiaľ nebudem môcť nepostavím sa
KatarinaNR
27.03.12,12:13
ale je pravda dievčence, že som mala hraničné železo pri predoperačných vyšetreniach, tak tá únava môže byť aj z toho
Tweety
27.03.12,12:19
ale je pravda dievčence, že som mala hraničné železo pri predoperačných vyšetreniach, tak tá únava môže byť aj z toho
Samozrejme, tak hop šup doplniť, cviklou, čučoriedkami, alebo tabletkami.
ErinErin
27.03.12,12:20
Pekný deň,
chcela by som sa opýtať tých čo boli v narkóze, nakoľko ja som bola v narkóze prvýkrát minulý týždeň v pondelok a neviem čo to obnáša. Bola som v nej asi 45min., je tomu týždeň je možné, že som ešte stále slabá, unavená, nevládzem toľko. Išlo o laparoskopiu. ďakujem za reakcie, nenašla som okolo toho na nete.

Niekedy sa pacientovi po operácii môže podať neuroleptikum - to keď leží na pooperačnom a je nervózny, prehaduje sa. Vtedy sa môže prejaviť riadna únava.
KatarinaNR
27.03.12,12:23
Tweety, práve som si dala Maltofer, ďakujem si zlatá. :-)
Eulalia
27.03.12,12:55
Aj po laparoskopii je jazva, aj tá sa musí zahojiť. Žlčník mi tiež vyberali laparoskopicky, ale rana bolela ešte dobrý týždeň. Myslím, že si to poriadne prehnala, po akomkoľvek zásahu sa treba "ponáhľať pomaly".
ludmilla
27.03.12,14:12
Kati, nie každá zmena našich pocitov - únava, slabosť po operácii musí súvisieť s narkózou a myslím si, že v tomto prípade ani nesúvisí, nesmieš zabudnúť, že operácia je komplexný zákrok do telesnej a duševnej rovnováhy.
Ako si popisovala svoj vstup do života :) ako každá normálna baba, chceš fungovať ihneď :) po operácii treba načúvať svojmu telu, ty môžeš v podstate robiť všetko ale s mierou, telesné šetrenie aspoň 5 týždňov, nedvíhať premety ťažšie ako 5 kg!!!!
Tvoje telo ti vždy dá signál a určí kde sú tvoje mantinely, len ho treba počúvať a to tvoje ti dvihlo len varovný prst :) Tak sa "umorálni" a poslúchaj ho. Vieš ono nezabudne a raz ti to vráti, keď to budeš najmenej čakať.
KatarinaNR
27.03.12,14:33
áno, poobede som si pospala 3 hodiny, ale riadne tvrdo, dala som si to železo a už je trošku lepšie. Snažím sa byť v kľude a v pohode ale nie je to jednoduché, mám 3,5ročnú malú, to stále okolo treba behať, tiež aj nejaké povinnosti, keďže som živnostník, ale robím len to čo musím. Malú nedvíham, má 17kg, to viem, ale oprať, zaniesť ju do škôlky, vyzdvihnúť ju zo škôlky, niečo obvolať, urobiť, maily, nie je to ako keď som bola PN z roboty a keď som nemala dieťa, ale robím čo môžem.
Inak, som človek, ktorý sa fakt stará o zdravie, jednak aj musím, keďže imunitu mám slabšiu, ale len tú slizničnú našťastie. Ďakujem dievčence za rady.
ludmilla
27.03.12,14:34
... veru, ta jazva to nie je len to, čo vidíme zvonku, ale je aj vo vnútri
ludmilla
27.03.12,14:40
dievčence a odkedy sa po takomto zákroku môžem postaviť na orbitrek?
lebo nám nepovedali nič, ale pokiaľ nebudem môcť nepostavím sa

Ako som už spomínala, v podstate môžeš robiť všetko, čo ti tvoje telo dovolí a nespôsobuje ti to bolesti a nepríjemné pocity, pretože tá rana nie je len to, čo vidíme na bruchu, ale tie rany sú hlavne vo vnútri.
Katka myslím, že si niekde písala že išlo o čokoládovú (endometrickú) cystu - v tomto prípade by som sa veľmi na orbitrek neponáhľala, pretože pri endometrióze je vznik zrastov po operácii častejší.
DanielaSL
27.03.12,14:47
Katka ja som po narkóze tiež... ale operácia nohy..dosť zložitá. Po narkóze som bola celkom fit na druhý deň...ale zmáha ma viac život s ťažkou nohou v sadre. Inak nemám najmenší problém z narkózy.
KatarinaNR
28.03.12,05:30
dievčence, včera som si poobede pospala tri hodiny, dala si to železo a je lepšie. Je pravda, že som to po návrate z nemocnice prehnala, ale boli povinnosti, bola zákazka treba byť pohotový a pružne reagovať. Ja som ešte v podvečer po operácií aj so susedkou išla do automatu na kávu, z druhého poschodia pešo dole a hore, čiže po operácií to bolo ok, asi som to doma prehnala.
Tweety
28.03.12,05:33
dievčence, včera som si poobede pospala tri hodiny, dala si to železo a je lepšie. Je pravda, že som to po návrate z nemocnice prehnala, ale boli povinnosti, bola zákazka treba byť pohotový a pružne reagovať. Ja som ešte v podvečer po operácií aj so susedkou išla do automatu na kávu, z druhého poschodia pešo dole a hore, čiže po operácií to bolo ok, asi som to doma prehnala.
Nie asi, ale určite, tak to nepreháňaj, aby si neskôr neľutovala. Prajem Ti skoré doliečenie a pekný dník. Maja
KatarinaNR
28.03.12,05:36
Tweety, si zlatá, ďakujem.
Indeed
28.03.12,05:46
Ak dovolíte, chcel by som sa spýtať, či narkóza má vplyv na mozog, resp. či zanecháva nejaké trvalé následky.
Tweety
28.03.12,05:50
Ak dovolíte, chcel by som sa spýtať, či narkóza má vplyv na mozog, resp. či zanecháva nejaké trvalé následky.
Kuk:
http://www.anestezia.sk/index.php
Indeed
28.03.12,06:07
Ak dovolíte, chcel by som sa spýtať, či narkóza má vplyv na mozog, resp. či zanecháva nejaké trvalé následky.

Informácie z uvedeného linku mi nedali odpoveď na moju otázku.
pasuliatko
28.03.12,10:29
áno je to možné... veľmi záleží akú anestézu použijú...či kvalitnú alebo menej kvalitnú...
Valcake
28.03.12,22:36
...všetko je možné...ale nemožno sa pozerať na to takto.
...trvalé následky????
...hm, nemusíš sa ani zobudiť...padneš do kómy..ale dá sa to vedieť dopredu????
Veď preto robia predop.vyšetrenia, aby sa predišlo všetkým možným následkom...
Mám za sebou X narkóz, už ich ani nepočítam, ale som tuuuuuu...

...z linku..
Žiadna anestézia nie je bez rizika! Závažné, život ohrozujúce anestéziologické komplikácie (poruchy krvného obehu, dýchacieho systému, ťažké alergie, ...) sú dnes veľmi zriedkavé.
V súčasnosti sa počas narkózy podávajú presné dávky anestetických látok a používajú sa citlivé monitory na sledovanie životných funkcií.
ludmilla
31.03.12,00:32
Ak dovolíte, chcel by som sa spýtať, či narkóza má vplyv na mozog, resp. či zanecháva nejaké trvalé následky.

Neviem, ci sa da na toto reagovat strucne ale skusim :)

Najprv skusim opisat o co vlastne pri anesteze ide.
V postate najprv sa vnutrozilne aplikuje dostatocne mnozstvo analgetik a narkotik. Takto zacata anestezia je doplnena inhalacnym plynom a predychavacich vzduchom alebo nadalej len vnutrozilovymi liekmi.
Pomocou tychto liekov – anestetik, ktore reaguju na receptory nervovych buniek tela sa realizuje celkova anestezia – narkoza:
- analgezia (strata pocitu bolesti)
- hypnoza (spanok)
- amnezia (strata pamäti)
- utlm vegetativnych nervovych reakcii ( napr. Vzostup pulzu, tlaku krvi, utlm cinnosti criev, zmeny telesnej teploty)
- relaxancia (pri niektorych operaciach vyradenie cinnosti svalstva, prirodzenych reflexov)
Kratko pred zahajenim narkozy, clovek najprv dycha kyslik.
Ked je uvedeny do hlbokeho spanku, pokracuje sa intubaciou – zavedie sa dychacia hadica do dychacej trubice pomolo ktorej je pacient pocas narkozy predychavany kyslikom popripade narkotizacnym plano. K tomu, aby bolo mozne tento tubus zaviest musi sa aplikovat latka na uvolnenie svalstva, aby sa vyradili ochranne reflexy. Toto uz pacient neciti a ani nevnima.
Pri kratkych operaciach sa pacient neintubuje, je predychavany pomolo masky len nosom a ustami. Pocas opreacie v zavislosti jej dlzky si ansteziolog davkuje analgetika, kontroluje fyziologicke hodnoty, dychanie, bilanciu tenutin. Ak si to situacia vyzaduje musi v momente zmenit sposob dychania (intubaciu), podat lieky na podporu obehoveho systemu, infuzie atd.
Pri konci operacie t.j. len niekolko minut po operacii zacina prebudzaciu fazu. Samotnu extubaciu – vybratie dychacej hadice v podstate pacient neciti
V modernej anestezii sa pouzivaju rozne narkotizacne prostriedky aplikovane vnutrozilne alebo inhalacne, ktore ovplyvnuju rozne receptory pricom zmenia komunikaciu v nervovych bunkach, navodia synchronnu aktivitu v neuronoch, avsak vsetky anestetika maju jedno spolocne – vsetky navodia bezvedomie.
Pri narkoze ide o utlmenie CNS, pocas narkozy sa clovek dostane do stavu bezvedomia, v hlbokom bezvedomi moze vsak nas mozog vnimat podnety prichadzajuce zvonku. Avsak tieto signaly sa vo vnutri mozgu nemozu presunut dalej, pretoze vnutorna komunikacia je vdaka narkotizacnym latkam je blokovana. Da sa to prirovnat k emailovej schranke, kde pride email, ale zostane tam a nie je dalej spracovany.Latky, ktore maju vplyv na uspatie svalstva sluzia len k ulahceniu operacnych vykonov, pretoze cele svalstvo je uvolnene, su vyradene vsetky ochranne reflexy. Ked si clovek predstavi tu najhorsiu hororovu alebo filmovu moznost :), ak by ansteziolog davkoval relaxancia necitlivo vo väcsich davkach a hypnotika v mensich mohlo by sa stat, ze vy sme vsetko vnimali, pretoze by bezvedomie nedosiahlo potrebnu hlbku, ale nemohli by sme to dat nijako najvo, kedze svalstvo by bolo neovladatelne.
Davky anestetik su vzdy site namieru pre kazdeho jedneho cloveka, pretoze kazdy jeden clovek ma iny enzymaticky system a odburavanie latok. Inak bude ragovat clovek, ktory je zavisly od drog ako zdravy clovek.Celkovo je anestezia o tom, ze na jednej strane pouzijeme latky, ktore telo dostanu do bezvedomia a potom naopak pouzijeme latky, ktorymi zrusime ucinok tych predoslych latok. A zasa musi ist o presne davkovanie, pretoze, ak by tieto latky ucinkovali kratsie zasa by nase telo malo tendenciu upadnut do bezvedomia.Uviest niekoho do bezvedomia je vlastne prekrocenie urcitej prirodzenej hranice, urcite narusenie prirodzenej rovnovahy v tele, cize je uplne logicke, ze sa vzdy musi ratat s rizikom, ktore hlavne zavisi od toho v akom zdravotnom stave sa clovek nachadza.I ked je celkova narkoza bezpecna bez rizika urcite nie je jedna sa o vseobecne riziko, ktore moze nastat pri kazdej narkoze a zvlastne riziko, ktore suvisi s operaciou alebo zdravotnym stavom pacienta.
Vseobecne rizika:
- porucha srdcovo-cievneho rytmu
- spätny tok zaludocneho obsahu a jeho aspiracia pri uvode do anestezy
- problemy pri dychani
- poskodenie zubov, sliznice ust
- bolesti hrdla
- alergicka reakcia na lieky
- vracanie nevolnost po operacii
Nejake trvale nasledky v suvislosti s vplyvom na mozog su velkym rizikom pre vyssie vekove kategorie, pretoze tam narusena rovnovaha dokaze narobit velke problemy a mozog ma niekedy problem vyrovnat sa s tou situaciou.

Strucna som bola:) alebo vyzera to tak, ze nemam v nocnej co robit:)
Indeed
31.03.12,03:51
ludmilla ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď , ktorú si nemusela skracovať /vidno,že sa vyznáš v tejto oblasti/

ide o to,že manželku čaká operácia , a tak zisťujem všetko okolo toho.

ešte raz vďaka !
ludmilla
02.04.12,11:50
Tak iste chápem tvoje obavy, veľa ľudí má väčší rešpekt pred narkózou ako pred samotnou operáciou, pretože tu stráca kontrolu nad svojím telom. Preto je dôležité pred operáciou a narkózou riziká minimalizovať. Samotnému výkonu predchádza rozhovor s anestéziológom, kde lekár podľa výsledkov vyšetrení, vlastných vyšetrení a odpovedí pacienta zhodnotí celú situáciu a rozhodne o spôsobe anestézy, ktorá je pre pacienta najvhodnejšia, pred samotným výkonom si anestéziológ ešte raz kontroluje výsledky, potom je pacient pripojený na rôzne prístroje, čím sú kontrolované jeho vitálne funkcie - tlak, pulz, saturácia kyslíka, ... po operácii je zasa monitorovaný personálom na pooperačnej izbe za asistencie lekára - toto je zo strany lekára.
Ale aj samotný pacient musí urobiť všetko preto, aby možné komplikácie minimalizoval t.j.: - musí striktne dodržať rady, ktoré dostal od personálu, pokúsim sa v skratke vysvetliť prečo.
Pred operáciu je potrebné byť nalačno - čo to znamená???
Dodržať predpísanú diétu deň pred operáciou a nepiť a nejesť predpísaný čas pred operáciou (u nás je to napr. 10 hodín pred operáciou zostáva pacient úplne nalačno - ale záleží od operačného výkonu - v ktorej časti tela, dĺžka operácie a pod.) Tým, že sa nedá určiť presná hodina operácie, treba dodržať čas aký určí lekár.
Deň pred operáciu nejesť ťažké, mastné jedlá, nepiť mlieko, dať prednosť nesladeným čajom a bezbublinkovým , nesladeným nápojom. Dôležité je dodržať pitný režim, aby sa predišlo v deň operácie problémom s bilanciou tekutín.
Týmito opatreniami sa zabráni, aby obsah žalúdka vo veľkých množstvách nezatekal do pažeráka, pretože takýto neželaný spätný tok žalúdočného obsahu býva častým problémom počas narkózy.
Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú si mnoho ľudí neuvedomuje je, že nalačno znamená - nežuť žuvačku, necmúľať cukríky a nefajčiť!!!!!!!!
Žuvaním žuvačky, cmúľaním cukríkov a fajčením sa zvyšuje koncentrácia žalúdočných kyselín.
Jednou jedinou výnimkou sú dôležité lieky, ktoré pacient berie a po dohovore s lekárom užije pred operáciou s hltom čistej vody.
Okrem diétnych opatrení je pred operáciou dôležité odstrániť všetky šperky - hlavne piercingy v okolí úst nosa, prstene sú nebezpečné.
Piercingy sú často voľné a môžu byť zavedené do ústnej dutiny a takisto prstene bývajú veľkým problémom už pri miernych opuchoch, doslova znemožnia prekrvenie a prst škrtia.
Toto sa stalo asi pred mesiacom mladá pacientka po operácii prvé hodiny, čo ju zamestnávali, bol piercing na pere, musela si ho silou mocou zaviesť, aby jej nezarástla dierka :) pri zavádzaní ho prehltla :( veľká škola a ponaučenie pre mňa.
Ďalšou perličkou, dámy chcú byť pred operáciou pekné, preto si urobia pekný mejkap a nalakujú prípadne si dajú urobiť gélové nechtíky.
Nikoho by však nenapadlo ako sa tým zhoršuje práca anestéziológa jeho diagnostický obraz počas anestézy - už len farbou pokožky sa dá vycítiť zníženie saturácie kyslíka. Sama milujem po operácii meranie saturácie kyslíka pri niektorých druhoch gélových nechtíkov:D
Samozrejme sú monitory, ktoré všetko zaznamenávajú, ale už samotný pohľad veľa napovie.
samozrejme pred operáciou treba vybrať vyberateľné protézy, kontaktné šošovky, tampóny a podobne.
Pri dodržaní týchto dôležitých pravidiel môže sám pacient zabrániť možným komplikáciám prípadne ich minimalizovať. Ak človek poruší niektoré pravidlo pred operáciou je dobré to lekárovi povedať - ide o vlastnú bezpečnosť.
Vieš aké otázky dostávam najčastejšie keď ľudia prídu z operačky??
- kedy prídem na rad? :D
- kedy môžem jesť?
- kedy si môžem jednu zapáliť? Fajčiari sú úplne najlepší pacienti - najskôr vstanú z postele, pretože cigaretka nedovolí "vyležiavať v posteli"
- kedy môžem ísť domov?
Držím manželke palce nech všetko dobre dopadne.
Eulalia
03.04.12,09:52
Ľudmilka, ďakujem, pomohla si aj mne. Ja idem o dva týždne. Priznávam, že viac ako narkózy sa bojím bolesti po operácii.
A mám ešte jednu otázku - idú mi robiť TEP kolena, čo sa väčšinou robí so spinálnou anestézou. To nechcem, lebo vďaka chrbtici, by som nevydržala ležať 24 hodín bez pohnutia na chrbte. Je možné dohodnúť sa s anesteziológom na "klasickej" narkóze?
Chudíková Katarína
03.04.12,10:07
Vieš Katka, nikto ti pred operáciou nepovie aké sú rizika narkózy, či už totálnej alebo iba epidurálnej. Ja som bola epidurálkou operovaná 2x, po prvý krát mi nič nebolo a druhý krát mi veľmi dlho tŕpli nohy, mala som ich ako kláty. Samozrejme, že som sa poradila o tomto probléme s jedným známim neuroĺogom a ten mi povedal, že pravdepodobne mi dali silnejšiu epidurálku a telu to potom trvá dlhšie, kým sa týchto všelijakých látok, ktoré obsahujú narkotika. Snáď treba iba vyčkať a ak to nebude prechádzať, treba tento problém prekonzultovať s viacerými odborníkmi. Pekný deň
ludmilla
03.04.12,11:40
Ľudmilka, ďakujem, pomohla si aj mne. Ja idem o dva týždne. Priznávam, že viac ako narkózy sa bojím bolesti po operácii.
A mám ešte jednu otázku - idú mi robiť TEP kolena, čo sa väčšinou robí so spinálnou anestézou. To nechcem, lebo vďaka chrbtici, by som nevydržala ležať 24 hodín bez pohnutia na chrbte. Je možné dohodnúť sa s anesteziológom na "klasickej" narkóze?

S anestéziológom je možné sa dohodnúť, ale po zvážení tvojho celkového zdravotného stavu rozhodne lekár, čo bude pre teba najlepšie, držím palce.
buchač
03.04.12,11:50
Vieš aké otázky dostávam najčastejšie keď ľudia prídu z operačky??
- kedy prídem na rad? :D
- kedy môžem jesť?
- kedy si môžem jednu zapáliť? Fajčiari sú úplne najlepší pacienti - najskôr vstanú z postele, pretože cigaretka nedovolí "vyležiavať v posteli"
- kedy môžem ísť domov?
Držím manželke palce nech všetko dobre dopadne.
...po jednej narkózke som sa prebral...dávno to bolo ...

...bol som " že pri vedomí "....no potom mi jeden spoluležiaci vravel , že ešte nik za tú dobu , čo tam bol , nenádaval ako ja ...


Priznávam, že viac ako narkózy sa bojím bolesti po operácii.
...nemá probléma ...v dnešnej dobe sú také medikamenty , že potlačia ešte aj tie naj...
ludmilla
03.04.12,12:35
:) je pravda, že po operácii si človek vypočuje a zažije rôzne situácie :D:D:D

... no a tá bolesť, tú treba riešiť ihneď, nečakať, pretože ona sama neprejde, ale naopak keď sa nerieši je nepríjemnejšia, radšej sestričky troška pootravovať, či je deň a či noc :) škála analgetických možností je veľká. Pri pacientoch so silnými bolesťami máme po ruke aj tzv. PCA pumpu, kde si oni sami dávkujú analgetiká p.p.
buchač
03.04.12,15:28
:) je pravda, že po operácii si človek vypočuje a zažije rôzne situácie :D:D:D

... no a tá bolesť, tú treba riešiť ihneď, nečakať, pretože ona sama neprejde, ale naopak keď sa nerieši je nepríjemnejšia, radšej sestričky troška pootravovať, či je deň a či noc :) škála analgetických možností je veľká. Pri pacientoch so silnými bolesťami máme po ruke aj tzv. PCA pumpu, kde si oni sami dávkujú analgetiká p.p.

...že šmarím si šlahu .....??????

P.S.:
...jááááj , že jak " sa teším " zasa na Dolsinček .........kolono je celkom " fasa " ...:rolleyes:
ludmilla
03.04.12,18:45
...že šmarím si šlahu .....??????

... že tak ... ale majú nastavené mantinely :)

P.S.:
...jááááj , že jak " sa teším " zasa na Dolsinček .........kolono je celkom " fasa " ...:rolleyes:
... u nás premávame na dipidolore http://www.porada.sk/images/smilies/wink.gif
buchač
03.04.12,18:53
......aj ja csééééém .....oné , dipidiodolare.......
Eulalia
04.04.12,05:10
Ľudmilka, ďakujem.:)
Eulalia
04.04.12,05:11
http://www.porada.sk/image.php?u=105474&dateline=1332190636

buchač (http://www.porada.sk/member.php?u=105474) 10 Hours Ago #5651 ......aj ja csééééém .....oné , dipidiodolare.......

.. mne by možno stačila len tá polovička:):D
buchač
04.04.12,05:21
...dobréééééééé ............aj štvrťku by som bral....
jess
14.01.13,18:41
78r. otec,50kg,obštrukcia pľúc 3.stupňa, momentálny zápal pľúc, 2 operácie čriev počas minulého týždňa....pri druhej operácii ho nechali v umelom spánku ešte 1 deň, neskôr dýchal pomocou prístroja ďalší deň, už je 4.deň po operácii,dýcha sám, je na infúziách, tlak v norme. Je príšerne unavený, slabý, nič ho nebaví, veľmi zúrivý. Sem-tam rozpráva úplne normálne, sem-tam úplne z cesty, pričom takéto problémy pred operáciami nemával. Je dezorientovaný a nevie sa stále orientovať v čase. Nevie, že sme s ním deň predtým boli(chodíme každý deň). Predtým bol vitálny, inteligentný pán. Čím by to mohlo byť ?
buchač
14.01.13,18:44
78r. otec,50kg,obštrukcia pľúc 3.stupňa, momentálny zápal pľúc, 2 operácie čriev počas minulého týždňa....pri druhej operácii ho nechali v umelom spánku ešte 1 deň, neskôr dýchal pomocou prístroja ďalší deň, už je 4.deň po operácii,dýcha sám, je na infúziách, tlak v norme. Je príšerne unavený, slabý, nič ho nebaví, veľmi zúrivý. Sem-tam rozpráva úplne normálne, sem-tam úplne z cesty, pričom takéto problémy pred operáciami nemával. Je dezorientovaný a nevie sa stále orientovať v čase. Nevie, že sme s ním deň predtým boli(chodíme každý deň). Predtým bol vitálny, inteligentný pán. Čím by to mohlo byť ?
...všetkým , čo si vymenoval.....a čuduješ sa ????

Lebo ja nie .....
ludmilla
15.01.13,09:09
Pravda je taká, že niektorí pacienti a staršie ročníky oveľa častejšie v pooperačných stavoch, keď boli napojení na pľúcnu ventiláciu vykazujú dlhší čas po operácii známky dezorientácie. kedysi sa to označovalo ako prechodný syndróm, dnes to psychiatri opisujú ako delírium.
je pochopiteľné, že si o otca robíš starosti, malo by sa to však časom upraviť, ak by k tomu neprišlo, otec bude potrebovať odbornú pomoc gerontopsychiatra, pretože práve títo odborníci majú najlepšie skúsenosti s takýmito problémami. je totiž možné správnym diagnostikovaním vylúčiť napr. ochorenie demencie.
V každom prípade želám tebe aj otcovi všetko dobré.
jess
15.01.13,09:51
Ľudmilka, veľmi pekne ďakujem za informáciu. Ja som vedela, že to bude mať niečo spoločné s tou druhou operáciou, pretože na Silvestra bol v 100% stave po duševnej stránke a teraz takýto zlom . Po prvej operácii 3.1. mal depresie , ale teraz po druhej 10.1. už aj s tou pľúcnou ventiláciou sú to strašné stavy .... čítala som aj o tom delíriu .... je to tak, sú to tie stavy :-( ... pevne dúfam, že to prejde
FU3
05.11.14,07:45
Zdravím. Mňa čaká operácia o 2 dni a pobolieva ma hrdlo. Inak som úplne zdravá. Myslíte, že budem môcť operáciu absolvovať? Ďakujem za odpoveď.
Excise Duty
05.11.14,07:58
Zdravím. Mňa čaká operácia o 2 dni a pobolieva ma hrdlo. Inak som úplne zdravá. Myslíte, že budem môcť operáciu absolvovať? Ďakujem za odpoveď.
To rozhodne anestéziológ, ktorý ťa pred operáciou vyšetrí. Vlani sa mi prihodilo, že som už ležal na stole a anestéziologička to stopla, pretože mi namerala vysoký tlak, bol som síce už oťapený anestéziou, ale ešte som zaregistroval to dopi..ovanie prítomných.
Anika61
05.11.14,08:17
Zdravím. Mňa čaká operácia o 2 dni a pobolieva ma hrdlo. Inak som úplne zdravá. Myslíte, že budem môcť operáciu absolvovať? Ďakujem za odpoveď.
Ak uz mas predoperacne vysetrenia,opytaj sa svojho osetrujuceho lekara,nech ta vysetri,ci nemas anginu.
BXLmiami
05.11.14,08:45
Zdravím. Mňa čaká operácia o 2 dni a pobolieva ma hrdlo. Inak som úplne zdravá. Myslíte, že budem môcť operáciu absolvovať? Ďakujem za odpoveď.
Ak uz mas predoperacne vysetrenia,opytaj sa svojho osetrujuceho lekara,nech ta vysetri,ci nemas anginu.
:-)) no toto teda nie je dobrý nápad,vliezť k obvodákovi do čakárne medzi chorých :-))
buchač
05.11.14,08:49
Zdravím. Mňa čaká operácia o 2 dni a pobolieva ma hrdlo. Inak som úplne zdravá. Myslíte, že budem môcť operáciu absolvovať? Ďakujem za odpoveď.

Mierne sa dá uvažovať, že o akú operáciu sa jedná a tým pádom aj o narkózu.

Rozhodujúce slovo majú ale lekári...internista , anesteziológ a operatér.
Anika61
05.11.14,08:55
Zdravím. Mňa čaká operácia o 2 dni a pobolieva ma hrdlo. Inak som úplne zdravá. Myslíte, že budem môcť operáciu absolvovať? Ďakujem za odpoveď.
Ak uz mas predoperacne vysetrenia,opytaj sa svojho osetrujuceho lekara,nech ta vysetri,ci nemas anginu.
:-)) no toto teda nie je dobrý nápad,vliezť k obvodákovi do čakárne medzi chorých :-))
Jaj...mas pravdu to mi nenapadlo:eek:...tak potom uz len pred operaciou to oznamit lekarovi,nech to posudi on.
korela
05.11.14,09:24
Môžete ma vysmiať, ale ak ide o plánovanú operáciu, je veľmi vhodné sa poradiť s niekým, kto veľmi dobre ovláda lunárny kalendár.
Mamu som si takto "ošetrila" v jej 80-tych r., žlčník, zvládla to hravo, ani po narkóze žiadne zmeny pamäti, čo ma ľudia strašili.
Ale dospelé dieťa chytili bolesti v meste, na najbližšiu pohotovosť a hneď na sálu. Boli problémy štyri dni a ani nie tak zo zákroku, ako hlava a celkový vnútorný stav. Keď som konzultovala dodatočne, či mohol byť na príčine nevhodný čas, tak bol (aj vlastný zákrok aj narkóza) a že to bude odznievať tri týždne, čo sa aj stalo.
salamander6
05.11.14,09:29
skor to bolo z toho zakroku ja ked som sa zobudil po narkoze vraj som vynadal vsetkym sestrickam do ..... tie cokolady ma potom prisli draho :) ospravedlnoval som sa cely pobyt v nemocnici
veronikasad
05.11.14,10:16
Môžete ma vysmiať, ale ak ide o plánovanú operáciu, je veľmi vhodné sa poradiť s niekým, kto veľmi dobre ovláda lunárny kalendár.
Mamu som si takto "ošetrila" v jej 80-tych r., žlčník, zvládla to hravo, ani po narkóze žiadne zmeny pamäti, čo ma ľudia strašili.
Ale dospelé dieťa chytili bolesti v meste, na najbližšiu pohotovosť a hneď na sálu. Boli problémy štyri dni a ani nie tak zo zákroku, ako hlava a celkový vnútorný stav. Keď som konzultovala dodatočne, či mohol byť na príčine nevhodný čas, tak bol (aj vlastný zákrok aj narkóza) a že to bude odznievať tri týždne, čo sa aj stalo.
Korela, súhlasím. Dcéra bola na laserovej operáci očí - jedno oko, operácia vo "vhodnom" čase, všetko OK, na druhé oko ju zavolali, lebo im "vypadol" nejaký pacient (asi vedel prečo), pooperačný priebeh oveľa horší.
korela
05.11.14,14:35
skor to bolo z toho zakroku ja ked som sa zobudil po narkoze vraj som vynadal vsetkym sestrickam do ..... tie cokolady ma potom prisli draho :) ospravedlnoval som sa cely pobyt v nemocnici
Prepáč, ak reaguješ na môj príspevok, tak v tomto prípade viem o tom snáď viac. Už keď ma tam nechali lekári na izbe štyri dni ho držať za ruku koľko chcelo, a byť hlavne pri ňom, resp. aj ja, tak viem, v akom bolo stave. Niečo sa muselo stať, to ja vycítim.
Neriešim, čo si bľabotal, to nie je až tak podstatné. Dôležité je, že si sa prebral. Ibaže v našom prípade neskutočné bolesti hlavy štyri dni, a nikto mi nevedel vysvetliť prečo.
Na oddelení prišlo práve k hnusnej výmene primárov, také dusno treba zažiť. Tichý bojkot pôvodného personálu. To ku všetkému ešte plus.