jaanna
27.03.12,15:03
Dobrý deň,
poprosím niekoho skúseného o radu: v prípade, že by sa vyplatila vysoká ročná odmena /cca 100000 EUR/, aký dopad by to malo na náklady /myslím poistné a daň z príjmu zo ZČ/ a taktiež na daňový základ s.r.o. Čiste teoreticky oplatí sa vyplatiť takúto odmenu a znížiť tak základ dane, alebo je lepšie zaplatiť daň z príjmu PO? Ďakujem za radu
veronikasad
27.03.12,13:07
Pýtaš sa na rok 2011 ? a odmenu chceš vyplácať teraz ?
jaanna
27.03.12,22:54
čiste teoreticky aj za rok 2011, hlavne konateľa by zaujímalo, ako by to vypadalo a teda už i pre rok 2012
Dáša_
28.03.12,03:28
Dobrý deň,
poprosím niekoho skúseného o radu: v prípade, že by sa vyplatila vysoká ročná odmena /cca 100000 EUR/, aký dopad by to malo na náklady /myslím poistné a daň z príjmu zo ZČ/ a taktiež na daňový základ s.r.o. Čiste teoreticky oplatí sa vyplatiť takúto odmenu a znížiť tak základ dane, alebo je lepšie zaplatiť daň z príjmu PO? Ďakujem za radu


ak to ide konateľ/majiteľ vyplácať sám sebe, tak sa mu to v podstate neoplatí. Pretože z odmeny zaplatí daň ale aj odvody. Síce je v odvodoch strop, ale čo sa zdravotných odvodov týka, tak sa mu spočíta v ročnom zúčtovaní. ešTE VLASTNE MôžE PRíSť AJ O odpočitateľnú položku - neviem, koľko zarába bežne.

Ke´d to bude zisk firmy, tak zaplatí daň z príjmu, po vyplateni odvod do zdravotnej a zjavne bude pratiť preddavky na daň.
jaanna
28.03.12,03:40
Dáška ďakujem za reakciu, a radu, je to konateľ, a určite by prišiel o odpočítateľnú položku, ale argumentuje tým, že by mal lepšie poistenie na dôchodok, nechcem ťa veľmi obťažovať, ale vidím, že si i drak, takže máš zrejme skúsenosti, robilo by ti problém vyčísliť mi to finančne. Asi som nepostrehla, z vyplateného zisku sa platia odvody do ZP?
Dáša_
28.03.12,06:33
Dáška ďakujem za reakciu, a radu, je to konateľ, a určite by prišiel o odpočítateľnú položku, ale argumentuje tým, že by mal lepšie poistenie na dôchodok, nechcem ťa veľmi obťažovať, ale vidím, že si i drak, takže máš zrejme skúsenosti, robilo by ti problém vyčísliť mi to finančne. Asi som nepostrehla, z vyplateného zisku sa platia odvody do ZP?

na presné vyčíslenie by bolo treba presné čísla, aj s aktuálnou mzdou
čo sa týka dôchodku, tak tam práve je odvodový strop - a až tak veľmi mu to neovplyvní. To skôr ke´d to chce takto, tak tento rok vyššie mzdy - len už nepôjdu do nákladov roku 2011

po pravde, netuším, či by sa mohla odmena z roku 2011 vyplácať mesačne v roku 2012 - neviem, či to takto môže byť. V tom prípade by sa ale musela tvoriť nejaká zrejme rezerva nielen s vyplatenou mzdou, ale aj s prislusnymi odvodmi.

a naozaj, zo zisku z roku 2011 vyplateného v roku 2012 sa budú platiť zdravotné odvody. Ale ako presne, to nikto netuší - asi v ročnom zúčtovaní za rok 2012