iwvo
28.03.12,18:05
Ahojte

Potrebujem poradiť pri kúpe digitálneho fotoaparátu, cena tak cca do 100€
ďakujem za všetky rady.
kopretinka
28.03.12,16:10
Ahojte

Potrebujem poradiť pri kúpe digitálneho fotoaparátu, cena tak cca do 100€
ďakujem za všetky rady.
za tú sumu hocijaký
http://www.megapixel.cz/pruvodce
bubkoch
28.03.12,16:17
kopretinka
28.03.12,16:32
KoxXxo
28.03.12,16:34
jahoszmsk
28.03.12,18:00
za 100€ fotoaparát nekupuj ak nemusíš, to môžeš rovno fotiť mobilom... aj keď bude mať taký fotoaparát 12Mpix rozlíšenie, aj tak budeš mať problém pri fotení napr. v miestnosti pri zapnutom osvetlení, alebo vonku pri fotení pohybu, červené oči pri blesku, aj výdrž batérie bude slabá. určite nekupuj foťák na "tužkové" baterky, aj keď sú dobíjacie, radšej Li-ion baterku.
diry
28.03.12,19:07
Ja som dostal tento http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/panasonic-lumix-dmc-s1/recenze/ (prečítaj si recenzie) a som maximálne spokojný!
lumps
29.03.12,11:11
neva19
29.03.12,14:36
Ja sa prihováram za CANON IXUS.
kopretinka
29.03.12,17:25
Ja sa prihováram za CANON IXUS.
to je hodne široký pojem


http://www.najnakup.sk/searchResults.aspx?q=canon+ixus
danoBA
29.04.12,09:19
ahojte co vravite na tento fotoaparat lebo pozeram po nom, mate s nim skusenost? vdaka
http://www.shoppie.sk/fuji-finepix-jx300-silver/d-116004/#parametre
danoBA
29.04.12,16:11
Ja ale nepotrebujem profesionalny fotak, hlavne ho chcem vyuzit na chaty, dovolenky a rozne oslavy... Skratka univerzalny fotacik a nie drahy
Markus Quo
15.05.12,20:09
dovolím si nesúhlasiť s elimináciu červených očí, aj s pohybom, taktiež slabá batéria. Vravím o kompaktoch za hubičku od Casia.
Markus Quo
15.05.12,20:13
podla mňa na chatu rozmýšľaš veľmi správne, dokonca ekonomicky. Keď vezmeme do úvahy charakter takej "chaty" alebo "stanovačky" či inej párty, tak rozhodne radšej aparát za ľudový peniaz, ako drahý mirrorless, či nebodaj zrkadlovku. A keď chce dať niekto poznámku, že aj ultrazoomy sú dnes za "hubičku", tak nech si hneď odpovie, že načo by bol niekomu 15x zoom (napr) v chate? :D
doktor23
16.05.12,13:12
tento máš aj nárazuvzdorný, vode odolný a za dobrú cenu ...
http://www.mall.sk/digitalne-kompakty/olympus-tg-310-blue
Markus Quo
16.05.12,13:24
tento máš aj nárazuvzdorný, vode odolný a za dobrú cenu ...
http://www.mall.sk/digitalne-kompakty/olympus-tg-310-blue

Suhlas. Dobra cena, dobry fotak.
KoxXxo
14.07.12,07:35
vlado 33
14.07.12,10:46
Bral by som tento : http://www.hej.sk/digitalne-foto/obc...6200-stribrny/ (http://www.hej.sk/digitalne-foto/obchod/1532388/nikon/fotoaparat-nikon-coolpix-s6200-stribrny/) Objektív NIKKOR s 10x optickým zoomom
Malý obrázok ekvivalentný rozsah ohniskových vzdialeností 25 až 250m s svetelnosťou F3,2 až 5,8
Dobré podanie a kontrast displeja a to i v obtiažnych svetelných podmienkach
Za tu cenu a pokiaľ sa do toho nechceš viacej obuť OK prdítko.
Nikon celkovo dobrá voľba.
mpca
15.07.12,19:11
Ja by som bral ten Panasonic a prave kvoli tomu ze ma nizsie rozlisenie ako nikon... a ma nizsie clonove cislo ako nikon..

ps: Nikon je dobra volba v inych triedach ale v low-endových najú navrch panasonic a prekvapivo olypus... (ja olypmus neznasam :D)
ps2: najlepsie ist do predajne Nayka alebo Okayka a tam si niektore z nich vyskusat a porovnat priamo na mieste.. Iny pocit mozes mat z ovladania Nikonu iny z Panasonicu,,, Mne nikdy nesadlo ovladanie sonycka...
vlado 33
16.07.12,07:28
Pri tejto triede clonové čísla nehrajú rolu, tie foťáky sú plne automatické. Dôležité je : rozsah ohniska, svetelnosť objektívu, koľko má pixelov tiež nie je až tak
dôležité. Každému musí byť jasné že za tú cenu je to šumítko. Záleží od výrobcu ako jeho softvér zvládne šum.(príklad Olympus šum nezvláda) Existuje mnoho
programov na úpravu fotografii, záleží už len na majiteľovi ako s nimi naloží.
http://www.ephotozine.com/article/nikon-coolpix-s6200-digital-compact-camera-review-17720
Markus Quo
16.07.12,13:22
ahoj. sledujem z čoho vyberáš, ale pýtaš sa na naše názory. Ty chceš niektorý z nich aj kúpiť? Alebo len chceš vedieť názor? Lebo ak iba názor, tak to si potom radšej pozri recenzie na webe. Ale ak chceš poradiť aparát v cene do 100 Ecok a chceš fotiť najmä cez deň tak ja môžem z vlastnej skúsenosti (nech si hovorí kto chce, čo chce) maličké "mydielka" od Casia.

Keď som išiel na dovolenku, či chatu, alebo len tak na prechádzku s rodinkou, k moru, tak vždy som si ho šupol do vrecka, alebo na opasok do mini kapsičky a neriešil som veľké aparáty a výstupné snímky na fotky do rod. albumu boli viac ako dostačujúce. Vtedy dávno som vlastnil Casio Exilim EX-S10, ktorý stál 10000sk /novinka na trhu/ a mal som ho bez poruchy viac ako 4 roky a bol som spokojný. Dnes už ho nekúpiš, lebo sa nepredáva (ibaže spod ruky, ja som ho predal tento rok kamoške za symbolických 35 Ecok (karta, brašna a pod), aby si mohla fotiť svoje ratolesti).
A čo ti môžem s ich portfólia poradiť dnes? http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/casio-ex-h5/specifikace/ a ohlasy sú na neho dobré.

Tak pouvažuj. Značka neznamená vždy všetko. Nikon, Panasonic, Olympus sú borci vo vyšších triedach, to sa zasa nedá povedať o Casiu, za to v compaktnom svete sú pre mňa jasnou voľbou pre rýchlosť, pekné fotografie za dňa, skutočne dlhú výdrž na batérie (ich longlife trademark je naozaj pravdivý) a hlavne veľkosť (malosť? :D ) foťáčiku.
KoxXxo
16.07.12,13:32
Vďaka za rady, už som objednal Nikon (http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk/nikon-coolpix-s6200/).
myara
10.10.12,09:42
pridavam sa do tejto temy

chcela by som kupit fotak, ale neviem podla akych parametrov sa mam orientovat, hlavne nechcem nic nastavovat :)
chcem fotit vonku, rodinu, dovolenky, proste take bezne fotenie
cenovo max 200 E
vdaka za kazdu radu
Michal Choleva
10.10.12,09:59
Je tazke sa orientovat cez marketingove parametre:) Kazdopadne je dolezite, aby mal lepsi opticky zoom a ked chces jednoduchost, tak potom by som asi poradil v tej cene nieco taketo: http://www.superdeal.sk/digitalne-fotoaparaty/canon-ixus-310-hs.p6717523.html
myara
10.10.12,10:07
Je tazke sa orientovat cez marketingove parametre:) Kazdopadne je dolezite, aby mal lepsi opticky zoom a ked chces jednoduchost, tak potom by som asi poradil v tej cene nieco taketo: http://www.superdeal.sk/digitalne-fotoaparaty/canon-ixus-310-hs.p6717523.html

a co znamena lepsi opticky zoom?
vlado 33
10.10.12,10:11
Nikdy nehovor nikdy, lebo sa ti môže stať, že budeš chcieť niečo fotiť a ono to nepôjde.To manuálne nastavenie u drahších modelov tam nie je pre srandu.Len to chce trochu záujmu.
Michal Choleva
10.10.12,10:13
Napriklad tu je to napisane strucne a prehladne: http://www.megapixel.cz/jak-vybrat-digitalni-fotoaparat
Lepsi opticky zoom = aspon 10x. Potom vsak ma fotak vacsie telo, viac manualnych nastaveni a pod. Napr. tento Nikon (http://www.superdeal.sk/digitalne-fotoaparaty/nikon-coolpix-l810.p10045754.html).
marko182
10.10.12,10:15
Nie kazdy ten zoom potrebuje.
myara
10.10.12,10:18
Nikdy nehovor nikdy, lebo sa ti môže stať, že budeš chcieť niečo fotiť a ono to nepôjde.To manuálne nastavenie u drahších modelov tam nie je pre srandu.Len to chce trochu záujmu.

suhlasim, ale ja chcem fotit hlavne svojho syna, a kym nieco nastavim, aj zaspi :)
bubkoch
10.10.12,10:22
pridavam sa do tejto temy

chcela by som kupit fotak, ale neviem podla akych parametrov sa mam orientovat, hlavne nechcem nic nastavovat :)
chcem fotit vonku, rodinu, dovolenky, proste take bezne fotenie
cenovo max 200 E
vdaka za kazdu radu


pri vybere fotaku zohladnuj hlavne nasledujuce fakty
1. cim menej MPx, tym lepsie ... teda radsej 10MPx ako 16MPx
2. cim mensi rozsah zoomu, tym lepsie ... teda radsej 3x alebo 5x ako 20x
3. cim nizsia svetelnost (hlavne tá druhá na najdlhsej ohniskocej vzdialenosti), tym lepsie ... teda radsej f/2,8-4,5 ako f/3,5-6,3
4. cim vacsi čip, tym lepsie ... je rozdiel mat vacsi 1/1,8" ako malicky 1/2,5"

az potom zohladnuj veci ako ergonomia, farba, typ pamatovej karty, typ baterie, moznosti manualneho nastavenia atd ...
Letko
10.10.12,10:24
Svetelnosť je napísaná na objektíve, no veľkosť čipu na samotnom tele fotáku asi nenájdem, však?
myara
10.10.12,10:26
pri vybere fotaku zohladnuj hlavne nasledujuce fakty
1. cim menej MPx, tym lepsie ... teda radsej 10MPx ako 16MPx
2. cim mensi rozsah zoomu, tym lepsie ... teda radsej 3x alebo 5x ako 20x
3. cim nizsia svetelnost (hlavne tá druhá na najdlhsej ohniskocej vzdialenosti), tym lepsie ... teda radsej f/2,8-4,5 ako f/3,5-6,3
4. cim vacsi čip, tym lepsie ... je rozdiel mat vacsi 1/1,8" alebo malicky 1/2,5"

az potom zohladnuj veci ako ergonomia, farba, typ pamatovej karty, typ baterie, moznosti manualneho nastavenia atd ...

dakujem, takto som si to predstavovala :)
marko182
10.10.12,10:29
Svetelnosť je napísaná na objektíve, no veľkosť čipu na samotnom tele fotáku asi nenájdem, však?
Na tele fotaku asi nie. Teda aspon som sa s tym doteraz nestretol. Ono je problem to niekedy najst aj v samotnej technickej specifikacii.
vlado 33
10.10.12,10:35
Za 200 €čka nekúpi s väčším čipom ako 1/2,3, u kompaktov je to štandard. A nezáleží náhodou aj na výrobcovi aký softvér ponuka?
myara
10.10.12,10:36
pozrela som si nas stary fotak (Sony DCS P8), a ten ma tieto parametre
3,2 MPx
3x opticky zoom
svetelnost 2,8-5,2
cip neviem

oplati sa mi teda kupovat novy?
vlado 33
10.10.12,10:53
Mám 18 MPx a viem si nastaviť rozlíšenie 640x480 čo je 1,3 MPx. O akých pixeloch je tu reč? Alebo nikdy by si nechcela väčšiu foto ako A 4 ?
bubkoch
10.10.12,11:01
pozrela som si nas stary fotak (Sony DCS P8), a ten ma tieto parametre
3,2 MPx
3x opticky zoom
svetelnost 2,8-5,2
cip neviem

oplati sa mi teda kupovat novy?


nie, novy ti na 100% lepsiu fotku neurobi
btw cip ma 1/2,7, co je sice najmensi, ale pri 3MPx to nie je take zle ako ked taky isty malicky davaju so 16MPx
bubkoch
10.10.12,11:05
Mám 18 MPx a viem si nastaviť rozlíšenie 640x480 čo je 1,3 MPx. O akých pixeloch je tu reč. Alebo nikdy by si nechcela väčšiu foto ako A 4 ?

znizenie rozlisenia nema vplyv na kvalitu obrazu, lebo velkost pixelov sa nezmeni ... vplyv to ma len na velkost vysledneho suboru

a ta posledna otazka je demagogia, lebo 18MPx ti tá plastova optika na fotku jednoducho neprenesie ... a vdaka malickemu cipu aj ten zvysok detailov bude len zašumene blato ... pri sucasnych kompaktoch nema vobec zmysel uvazovat o velkej tlaci
vlado 33
10.10.12,11:19
To nezáleží od Mpx. to záleží od svetelných podmienok, nastavenia expozície a od foťáku ako takom. Každý výrobca ponúka svoj softvér na úpravu šumu, ostrosti, vyváženia bielej, podania farieb a.t.ď. Jasné že, aj od svetelnosti a kvality objektívu.Jasné že z BENQom neurobiš to čo s CANONom. Jasné že z kompaktom neurobíš to čo zo zrkadlovkou.
bubkoch
10.10.12,11:23
To nezáleží od Mpx. to záleží od svetelných podmienok, nastavenia expozície a od foťáku ako takom. Každý výrobca ponúka svoj softvér na úpravu šumu, ostrosti a.t.ď. Jasné že, aj od svetelnosti a kvality objektívu.Jasné že z BENQom neurobiš to čo s CANONom. Jasné že z kompaktom neurobíš to čo zo zrkadlovkou.

to prave zalezi hlavne od MPx ...
mas pravdu kazdy vyrobca ma svoj softver na upravu a potlacenie sumu, ale prave potlacenie sumu (ktoreho tam prirodzene je tym viac cim viac MPx je na cipe) sposobuje blato a stratu detailov ...

suhlasim ze s kompaktom neurobis to co so zrkadlovkou, ale ked uz vyberam v triede kompaktov, vyberam podla toho co pisem vyssie aby som co najviac potlacil negatíva ...
dalid
10.10.12,11:26
Svetelnosť je napísaná na objektíve, no veľkosť čipu na samotnom tele fotáku asi nenájdem, však?
kuk sem:
http://cs.wikipedia.org/wiki/APS-C

fyzická velkosť čipu je ale o niečom inom...
vlado 33
10.10.12,11:40
Deň čo deň fotím, Vystriedal som kopu analógov, kompaktov, ultrazomov. Síce nič mi nesadlo, tak som kúpil zrkadlo.Tak mi prosím poraďte aký foťák?
kopretinka
10.10.12,11:41
Deň čo deň fotím, Vystriedal som kopu analógov, kompaktov, ultrazomov. Síce nič mi nesadlo tak som si kúpil zrkadlo.Tak mi prosím poraďte aký foťák?
:D tak sa najprv nauč fotiť :D
kopretinka
10.10.12,11:42
vlado 33
10.10.12,11:50
Ďakujem, budem sa snažiť.
marko182
10.10.12,11:52
:D tak sa najprv nauč fotiť :D
mimotemy Au, ta ale sadla :D
vlado 33
10.10.12,12:05
Každý poznáme svoje kvality.Tak nech si aj sama odpovie.
vlado 33
10.10.12,12:22
Niečo som ti našiel podľa čoho sa orientuj: http://www.megapixel.cz/ktery-je-ten-pravy
vlado 33
10.10.12,12:51
A nie nahodov sum je spôsobeny slabym svetlom a vysokym ISO
vlado 33
10.10.12,13:14
Ešte na záver. Bez manuálneho nastavenia napríklad nikdy neurobíš napr. toto. Lebo vždy ti vypáli blesk, alebo ti zvýši ISO (citlivosť) na maximum a budeš tam mať samý šum.
kopretinka
10.10.12,13:40
Ešte na záver bez manuálneho nastavenia napríklad nikdy neurobíš napr. toto, lebo vždy ti vypáli blesk. Alebo ti zvýši ISO (citlivosť) na maximum a budeš tam mať samý šum.
tak si treba vypnúť blesk,to bolo prvé,čo som urobila.....a na takéto nočné fotenie sa používa prednastavený program.
kopretinka
10.10.12,13:45
Niečo som ti našiel podľa čoho sa orientuj: http://www.megapixel.cz/ktery-je-ten-pravy
toto absolútne nepomôže človeku,ktorý sem dá dotaz,mám 200 evri,čo si mám kúpiť.
Ak mám 200 evri,tak idem do najbližšieho elektra a kúpim si foťák,čo stojí do 200 evri a páči sa mi.Potom,ak zistí,či sa tomu chce venovať aj ďalej,potom,ak zistí,o čom je fotenie a čo znamenajú jednotlivé pojmy,a keď si ujasní,ČO CHCE FOTIŤ,potom,ak začne zisťovať,že existuje aj niečo iné ako automat...........tak MOŽNO potom nech sem príde a požiada o radu.
kopretinka
10.10.12,13:59
fotené panasonic DMC-LS60.......takže nezáleží vždy na foťáku....treba aj niečo vedieť....niekomu je foťák úplne na nič,niekto urobí zaujímavé foto aj s mydlom....
vlado 33
10.10.12,14:40
dobry Photoshop posli mi aj exif k tej fotke aby sme videli ako to bolo s tym lumixom a ci to bola automatika
vlado 33
10.10.12,14:42
toho mosta som myslel
tominoBLA
10.10.12,14:48
ja mam rad nikon znacku
vlado 33
10.10.12,15:10
To s tym sumitkom DMC-LS60 si vsak nemyslela vazne.Ze si toto nafotila ,vsak? Ta prva je canonacka.
kopretinka
10.10.12,20:07
dobry Photoshop posli mi aj exif k tej fotke aby sme videli ako to bolo s tym lumixom a ci to bola automatika
ja nemám photoshop :D ten most mám aj na papieri. Bola som aj u profíkov na konzultácii,že či mám ďalej fotiť alebo sa na to vykašľať.....tiež sa čudovali,čo z toho foťáku vyliezlo,ale zhodli sa na tom,že má dobrý objektív.Bolo to fotené na prednastavenom programe na nočné fotenie
bubkoch
11.10.12,07:40
ano, ale nepriamo ... prvotnou pricionou vzniku sumu je velkost pixelu ... predstav si ze mas urcite mnozstvo svetla, ktore ti dopada na 2 vedla seba stojace 18MPx snimace, pricom jeden je malicky 1/2,5" a druhy velky APS-C ... kde bude vacsi sum ?
bubkoch
11.10.12,07:42
vacsi sum bude na tom malickom ... preco ? lebo ma malicke pixely oproti APS-C ... lebo pri rovnakom mnozstve svetla je u neho mnozstvo svetla prepocitane na 1 Px radovo mensie
vlado 33
11.10.12,08:13
A preco mi teda neposles ten exif data ?Mna neoje*eš, ten fotak sa musel zblaznit ked vyplul taku fotku.
deane7
11.10.12,11:36
určite nekupuj foťák na "tužkové" baterky, aj keď sú dobíjacie, radšej Li-ion baterku.
Väčšiu blbosť som ešte nepočul. Vždy používam iba nabíjacie tužkové baterky bez pamäťového efektu a keď mám náhradné tak sa mi nestane že sa mi vybijú a som OFF. A v prípade núdze vždy môžem niekde kúpiť alkalické.
vlado 33
11.10.12,12:03
To som si ani nevsimol (super)
mandelinka
12.10.12,21:12
Pre tych, ktorym anglictina nerobi problem tak urcite odporucam http://www.dpreview.com/camerareviews/?category=compacts&order=date - velmi detailne recenzie s ukazkami fotiek rozmanitych scen za roznych podmienok.
kopretinka
23.10.12,10:06
A preco mi teda neposles ten exif data ?Mna neoje*eš, ten fotak sa musel zblaznit ked vyplul taku fotku.
kam ti to mám poslať? môžem ti poslať aj origo fotku.
vlado 33
23.10.12,13:52
Už som unavený z Porada Sk. Ale pošli,posielam email.
kopretinka
23.10.12,20:34
vlado33,neviem,kam si poslal email,ja som mala vypnuté správy,teraz som ich zapla,takže môžeš poslať email do správy.
vlado 33
24.10.12,20:55
Nemám podľa čoho porovnať snímku (nebola to ona), ktorú si mi poslala lebo tie pôvodné si vymazala. Tak k tej asi toľko: Neostrosť na druhej strane piliera, spôsobená nízkym clonovým číslom F/2,8 (hĺbka ostrosti),hoci u kompaktoch, je obrovská aj pri takej to clone. Fotoaparát zaostril na tie kriaky pred mostom, čo je pri automatickom ostrení bežné. Bolo to fotené predpokladám zo statívu(čas 1,3 sek.). Podanie farieb a prepaly ako pri klasickom kompakte (malý čip 1/2,5“). Šum v norme, preto že si použila nízke ISO (100). Tu je vidieť ako softvér fotoaparátu skvelo zvládol odstránenie šumu a nastavenie expozície (v automatike). Jedno mi nesedí. Píšeš, že nemáš žiadny editor na úpravu foto. Ta prvá snímka makro, ktorú si poslala bola IMG ,čo znamená fotená CANONom a do RAW formátu (upravená a prevedená do JPG). Tak potom prečo si ju prezentovala ako od PANASONICku? Ale je to jedno, pokiaľ som ťa urazil prepáč a prajem veľa pekných foto.
Citroon22
25.10.12,02:29
dajú sa kúpiť do 100€ ..nie su to žiadne zázraky ale na bežné rodinné fotenie v pohode ..s niektorými sa dá urobit aj kvalitnejšia detailná fotka len sa s tým treba pohrať..
bubkoch
25.10.12,05:24
treba rozlišovat medzi "umeleckou" kvalitou a "technickou" kvalitou fotky ...

ano, pekna a hodnotna fotka sa da spravit aj s krabicou od topanok, ale technicku kvalitu nebude mat fotka z dnesnych lacnych kompaktov nikdy
a ja napr. nevidim dovod dehonestovat hoci aj "obycajne" rodinne alebo dovolenkove fotky marketingovymi šmejdami za par eur lebo "na take fotenie to stači" ... nestaci ... nemusim byt profesionalny fotograf aby som mohol pozadovat aj technicku kvalitu obycajnych rodinnych foto
ale tá "umelecka" kvalita je podmienkou, samozrejme, ak tá chýba, ziaden technicky zázrak ani za 3000€ nepomoze :)
Citroon22
25.10.12,13:04
hm a aké parametre musí mať foťák aby robil aj "technicky" kvalitné fotky? a aký je rozdiel medzi technicky a umelecky kvalitnými fotkami?
expeeert
25.10.12,13:31
hm a aké parametre musí mať foťák aby robil aj "technicky" kvalitné fotky? a aký je rozdiel medzi technicky a umelecky kvalitnými fotkami?

Parametre si prečítaj tému, ale nie je to len veľkosť megapixlov
A čo sa týka kvality - technickú kvalitu fotky ovplyvňuje foťák svojimi parametrami (ostrosť, citlivosť a veľa iných) no a umeleckú kvalitu ovplyvňuje fotograf svojím talentom a schopnosťami (kompozícia a iné) t.j. zlému fotografovi nepomôže ani zrkadlovka za 100 000 a dobrý fotograf dokáže spraviť peknú foto aj s obyčajným kompaktom hoc aj nie technicky dokonalú.
Citroon22
25.10.12,13:38
ja som to daval ako odpoved nie k teme ale k prispevku nadomnou..
Nandrolon
25.10.12,14:03
...tiež sem-tam fotím a rád si čítam nové informácie...
- podotknem ale jednu podstatnú vec: RODINNÉ foto je o zážitkoch a nie o kvalite foťáku. Ak by takto rozmýšľal každý, potom by napr. neexistovali dnešné populárne FOTOKNIHY, na ktorých práve frčím.... Kvalita je porovnateľne horšia /fotky sú tlačené a nie nasvecované/, ale ten pocit keď držíte 24 stranovú fotoknihu v zime z letnej dovolenky so svojou rodinou v hrubom knižnom obale s patričnou hmotnosťou, nad ktorej návrhom ste strávili pol dňa a obsahuje zhruba 90 fotiek....... je to úplne INÝ POCIT ako listovať monotónnych 90 fotiek v albume.
Fotky sa dajú poorezávať, pozväčšovať, ponatáčať, vyberáš pozadie, predok, zadok, proste všetko..... V mojich očiach je to hodnotnejšie ako fotky, i keď samotná fotka je viac kvalitná /ako tá istá vo fotoknihe/...

preto tvrdím, rodinné foto vôbec nie je o kvalite, ale o pocitoch, spomienkach, emóciách.
Kto vie slušne fotiť urobí s mobilom lepšie fotky ako ten, čo fotiť nevie so zrkadlovkou... videl som fotky zo zrkadlovky, HNUS, OTRAS...... jediné plus je že to fotil školák, ktorý iba študuje fotenie a boli to jeho fotky v začiatkoch....
Nandrolon
26.10.12,03:57
Pekne napísané. Zrkadlovka sa kupuje pre hobby, tak ako napr. špičkové lyže za X tisíc eur... Ja také mám a môžem povedať, jazda na nich je makačka, ale ak to viem a baví ma to, je to o inom ako "obyčajná lyža"...
Nandrolon
26.10.12,03:58
Pre bežného užívateľa ktorý fotí kvôli "spomienkam" je najvnodnejší maličký ľahký kompakt tak za 200 eur /tam už je aj slušná kvalita a čistota bežných dovolenkových fotiek/...
Nandrolon
26.10.12,04:02
moje prvé fotoaparáty boli tieto, prvý /CORINA/ asi v 6-tich rokoch.
sthruska
26.10.12,05:41
mimotemy aj teplota vzduchu ovplyvňuje kvalitu snímok (napr. u krajiniek),

Správne znenie textu je "aj teplota vzduchu ovplyvňuje kvalitu snímok (napr. ukrajiniek), "
bubkoch
26.10.12,07:23
Vytriezvenie: veľa ľudí si myslí, že kúpou zrkadlovky získajú ešte kvalitnejšie foto . Je to presne naopak (sklamanie). Každý foťák otestovať každý objektív je iný (zase otestovať). Človek si nekupuje zrkadlovku preto aby fotil v automatike a tu je problém. Nezáujem si niečo naštudovať ohľadom technického smeru svojho náradia. Umelecká foto? Študovať svetlo a jeho dopad na objekt, aj teplota vzduchu ovplyvňuje kvalitu snímok (napr. u krajiniek), kompozícia, treba vedieť niečo o filtroch atď. Jedna polovica práce je v teréne druhá pri počítači. Ešte doplním, zkadlovka sa nekupuje pre lepšie foto. Človek musí mať k tomu vzťah, je to hobby, pre niekoho povolanie(nie moje). Mal som možno 12 rokov, keď som našiel svoj prvý foťák doma v skrini (viď. foto) a od vtedy ma to drží. Ani lovec nechodí do lesa iba kvôli novej puške. PS:chvála a vďaka tým, ktorý vynašli digitálnu techniku.

a to naco tu vytahujes take veci ako teplotu vzduchu alebo filtre ... to akokeby si na tvrdenie "na formule prejdem okruh rychlejsie ako na Skode 120" napisal ze to nie je pravda, lebo formula je velmi zozite technicke zariadenie a fero z vedlajsej dediny by na 120-ke presiel okruh rychlejsie lebo na formule by sa vyrubal v prvej zakrute ...
vsak to je jasn ze so zrkadlovkou sa treba naucit fotit ...
vytriezvenie nastale len u tych co nevedia fotit ani s kompaktom a kupia si zrkadlovku ...
ale na zrkadlovke v akychkolvek podmienkach spravis technicky lepsiu fotku, fyziku neoklames, ma vacsi snimac, nizsi sum, lepsi objektiv a teda lepsie rozlisenie a detaily, lepsi dynamicky rozsah, umoznuje hrat sa s hlbkou ostrosti, moznost nasadit externy blesk, atd ... ako som pisal vyssie, nevidim ziaden dovod aj na obycajne rodinne fotky vyuzivat tieto vyhody
Nandrolon
26.10.12,07:38
Ja tam predsa len vidím 2 nevýhody....
1. Pomerne vysoká nákupná cena.
2. "Obludná" veľkosť zrkadloviek a ultrazoomových kompaktov /na kúpalisko si nebudem brať brašňu so zrkadlovkou alebo ten veľký ultrazoom, radšej nejaký maličký, prípadne ešte aj vodeodolný kvalitnejší kompakt....
kergulaan
26.10.12,10:14
bubkoch
26.10.12,12:07
dovolim si prilepit jeden clanok:
http://pocitace.sme.sk/c/6582371/zaujem-o-fotoaparaty-prudko-klesol.html

logicke ... obrazova kvalita kompaktov sla za poslednych 5 rokov prudko dole ...
kto neveri, nech si kupi v bazari za 20-30€ lubovolny 5-7 MPx kompakt z obdobia 2004-2007 a presvedci sa sam ... :cool:
duves
02.11.12,06:53
logicke ... obrazova kvalita kompaktov sla za poslednych 5 rokov prudko dole ...
kto neveri, nech si kupi v bazari za 20-30€ lubovolny 5-7 MPx kompakt z obdobia 2004-2007 a presvedci sa sam ... :cool:
No to je od veci argument. Začínal som kompektom v roku 2006, ISO 200 šumelo, 400 už bolo nepožitelne.Dnešne kompakty sa daju v pohode použiť pri ISO 400 a pomaly aj pri iso 800. No nefotím už kompaktom. Članok poukazuje, že foťaky su dnes všade a preto kompatky už rasť na trhu nebudu.
kozlíček
03.11.12,12:03
Prednosť pri kúpe na použitie foťáka v prírode,/turistika,guláše,gril a pod./,by ste dali z. Olympus,alebo Nikon?Pri cene cca 130.-Eur.A prečo?
Ďakujem!!!
vlado 33
04.11.12,07:48
Kúpiť šumítko za cca 130 €? To radšej, ten toľko spomínaný mobil.Za túto sumu si radšej vyberiem z toho:http://foto.bazos.sk/digitalne/30/?hledat=&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=130&order=
kozlíček
04.11.12,12:39
Kúpiť šumítko za cca 130 €? To radšej, ten toľko spomínaný mobil.Za túto sumu si radšej vyberiem z toho:http://foto.bazos.sk/digitalne/30/?hledat=&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=130&order=
Ja som sa nepýtal či je fotoaparát za 130.-Eur šumítko,alebo nie,ale čomu by ste dali prednosť.A prečo.
premiko
04.11.12,13:03
vlado 33
04.11.12,16:43
Ja si myslím, že o foto za 130 € už bolo dosť popísané a netreba to ďalej rozmazávať. Treba si prečítať staré recenzie a ujo google tiež pomôže. Je to proste jeden marketingový ... .
vlado 33
04.11.12,17:18
Chcem Olympus alebo Nikon za 130€. To je široky pojem. To ako by som chcel auto ale neviem aké.
KoxXxo
04.11.12,17:29
Ja som teraz spokojný s foťákom za len 117€, asi budem musieť prehodnotiť svoje priority.
bubkoch
04.11.12,17:37
Prednosť pri kúpe na použitie foťáka v prírode,/turistika,guláše,gril a pod./,by ste dali z. Olympus,alebo Nikon?Pri cene cca 130.-Eur.A prečo?
Ďakujem!!!

ak si len taky prilezitostny cvakač spomienok bez akejkolvek vacsej znalosti fotografovania (kompozicia, clona, ostrenie, ...), kasli na kompakty, vystaci ti lepsi mobil, usetris 130€ a ziaden rozdiel aj tak nepoznas (lebo medzi lepsim mobilom a kompaktom do 130€ ani ziaden rozdiel v obrazovej kvalite nie je) ...
ak mas aspon aku taku sajnu o veciach v zatvorke vyssie, kup si akukolvek entry level zrkadlovku s 2 objektivmi (zakladny + tele) a nauc sa s tym fotit, nie je ziaden dovod aj obycajne fotky prirody a turistiky degradovat dnesnymi kompaktnymi smejdami
bubkoch
04.11.12,18:02
No to je od veci argument. Začínal som kompektom v roku 2006, ISO 200 šumelo, 400 už bolo nepožitelne.Dnešne kompakty sa daju v pohode použiť pri ISO 400 a pomaly aj pri iso 800. No nefotím už kompaktom. Članok poukazuje, že foťaky su dnes všade a preto kompatky už rasť na trhu nebudu.


problem je ze pri takom mnozstve MPx na malickom snimaci dnesnych kompaktov je ten sum tak obrovsky, ze vyrobcovia vymyslaju stale brutalnejsie odsumovacie algoritmy ... tebe sa moze zdat ze na vysledku sum nie je, ale vysledok toho odsumnia je strata detailu, blato ... starsie 5-7MPx kompakty mali ovela lepsie a detailnejsie fotky ako dnesne 16MPx
pre ukazku, toto je foto robene 5MPx kompaktom z roku 2004, urobit taku fotku dnesnym kompaktom je nemozne
http://imageshack.us/f/203/etyg.jpg/
Nandrolon
04.11.12,18:10
.... a ak sa niekomu, pozrieš do kompaktu čo má 10 a viac MPX do nastavení, zistíš, že nakoniec fotky fotí v režime 3-5 MPX...
Počet MPX je absolútne nepodstatný údaj. Ale vývoj ide dopredu a dnes už asi NOVÝ foťák s menej ako 10 mpx nekúpiš...... toto je to nutné zlo...
Z mojej nokie C6-01 s 8 mpx foťákom idú večer v miestnostiach lepšie fotky ako z akéhokoľvek malého lacného kompaktu... A to má LED blesk, proste sa vie úžasne pohrať s nedostatočnou svetelnosťou...
vlado 33
04.11.12,18:25
Ty kokos. To máš niekde nahraté alebo čo?
bubkoch
04.11.12,18:39
neviem cim to je, ale nrozumiem ani tejto tvojej poznamke, ani tej vyssie :-)
vlado 33
04.11.12,18:48
Keď nerozumieš, choď od začiatku a pochopíš.
bubkoch
04.11.12,18:50
ked odpovedas na nejaky komentar, preco odpovedas pri uplne inom prispevku ? a tie tvoje komentare ... inac si v poriadku ?
vlado 33
04.11.12,18:58
bubkoch
04.11.12,19:03
vlado 33
04.11.12,19:16
Mňa neoje*eš
bubkoch
04.11.12,19:20
To, čo si toho psa fotil na makro? Vidíš tú hľbku ostrosti? Aký kompakt je tak dobrý, že takú spravil? Nože nám to prezraď?

nevies citat ? vyssie mas link ... a ci veris alebo nie ma netrapi :cool:
a aby si nepovedal ze som umelo vytiahol fotku za krasneho slnecneho dna, tu je jedna z autosalonu, velka hala, slabe osvetlenie, blesk ... ten isty 5MPx kompakt z 2003:
http://imageshack.us/f/19/tatrai.jpg/
vlado 33
04.11.12,20:06
Toto blato? Neexistuje
misoft
04.11.12,23:45
Bodaj by nie - šak viacej fotiek nafotí.
vlado 33
05.11.12,00:35
predpokadám zrkadlo APS ohnisko 100mm alebo viac
Nandrolon
05.11.12,05:34
Misoft:
5 Hours Ago #25229 Bodaj by nie - šak viacej fotiek nafotí.

- No veď však píšem, že počet pixelov je iba na to, aby sa mohol človek pochváliť nejakým absurdným číslom...

Z maličkého kompaktu 3,2 mpx urobím rovnako kvalitnú fotku ako z maličkého kompaktu 15 mpx, s ktorým budem fotiť v režime 3,2 MPX... teda ak budú mať porovnateľne kvalitnú optiku....





Zbytočne mi je foťák s 15 mpx ak fotím v režime 3,2 mpx.... A to ešte uvediem jednu pikošku, tie kompakty sú tak sprosté že ak mám 15 mpx foťák a fotím v režime 3,2 mpx a DIGITÁLNE zoomujem, tak ten hlúpy foťák nie že by využil celý 15 mpx čip a vlastne zoomoval takým spôsobom ako keby si v počítači urobil výrez 15 mpx fotky, ale on bude fotiť 3,2 mpx a to zoomovanie urobí VÝREZ 3,2 mpx fotky na reálnych 1 MPX, ktorý algoritmom zväčší znova na 3,2 mpx....

- túto vlastnosť napríklad nerobí nová nokia so snímačom 41-mpx, ktorý využíva celý práve pri digitálnom ZOOME, takže vlastne fotka z digitálneho ZOOMU vlastne nie je vôbec algoritmom upravená, ale foťák automaticky urobí výrez, ktorý zodpovedá počtu mpx.... z toho vyplýva, že zazoomovaná fotka z tohto 41 mpx foťáku je vlastne kvalitatívne porovnateľná ako nezazoomovaná fotka z 3,2 mpx foťáku...
Píšem o dig. zoome...
bubkoch
05.11.12,06:21
som ti pisal ze je to KOMPAKT, ziadne APS-C ... a ohnicko 16mm, po prepocte crop faktora cca 80
bubkoch
05.11.12,06:24
posli mi mail, poslem ti original s EXIF datami ...
bubkoch
05.11.12,06:26
a vlastne nic neposielaj, seriem na teba ... jedno mudre prislovie hovori "nehadaj sa s hlupakom, mozu si vas pomylit"
vlado 33
05.11.12,16:09
Čo tu pletieš dig. zoom. Dopočítavanie pixelov? A dnes bude iba magor fotiť na 3,2 mpx. To maš odkiaľ?
vlado 33
05.11.12,17:20
Videl si už nejakého vola čo by používal dig. zoom, lebo ja nie
Nandrolon
06.11.12,05:11
Vlado 33, a ak tie fotky pozerám na 15,6 palcovom notebooku, nepôjdem z nich nikdy tlačiť volebný plagát, tak na koľko mpx mám fotiť na 20? aby som si zachvíľu zaplnil HDD, prípadne mi ich vôjde na DVD 10 x menej ???

Ten "skvelý notebook" 15,6 palcov je väčšinou 1366 * 768 a to sa rovná 1,05 mpx :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) )))))))))))))))))))))))

- toto sú tie vaše reklamné ťahy s mpx....

- ešte raz sa pýtam, aký má zmysel pozerať 10 megapixelovú fotku na 1 - megapixelovom zobrazovacom zariadení ???????????????

- teda ak nechcem ne fotkách s ľuďmi pozerať či majú oholené nohy ???

- a práve o tom zoome som písal preto, pretože s touto nokiou, ktorá má 41 megapixelový čip je vlastne optický zoom zbytočný, pretože aj pri digitálnom zoome využíva celý čip, na rozdiel od foťákov a mobilov....
Nandrolon
06.11.12,11:36
- ak je to tak, potom O.K., ale nie som si tým až tak istý, pretože ak by to bola "normálka" tak by túto vlastnosť u nokie až tak nevyzdvihovali...

Vysvetlím ešte raz:
- ak prepnem tú nokiu /nevlastním ju ale podľa recenzie/ do režimu 3 mpx snímania a dig. zazoomujem na max, výsledná fotka bude 3 mpx, ale za použitia celej časti čipu teda 41 mpx a urobí len výrez a tým pádom je slušná kvalita.... a tým pádom nedokresľuje megapixely žiadny logaritmus, lebo taká fotka už vyjde z čipu....

Ak prepnem foťák do 3 mpx a dig. zazoomujem nadoraz, mám za to, že výsledná fotka bude síce 3 mpx, ale postup bude taký, že najskôr urobí 1 mpx /lebo som zazoomoval/ a potom to logaritmom pretiahne na 3 mpx...

- ale netvrdím že sa nemôžem mýliť.....
bubkoch
06.11.12,11:49
tak ono je to ovela zlozitejsie nez aby sa to dalo vysvetlit jednou vetou ...
tu je to popisane dost podrobne ... aj s vysvetlenim, ze v podstate vo vysledku nejde o 41MPx, ale o 5 MPx :)
http://www.digimanie.cz/art_doc-F28B78896EB25786C1257A4800637192.html
Nandrolon
06.11.12,12:09
... ak si ma pozorne čítal a trochu aj nad tým rozmýšľal a nemal zatemnený mozog z "vlada 33" tak presne toto som písal, a tým pádom som sa teda nemýlil...

Ten princíp som vskutku laicky popísal dobre, možno som sa zle vyjadril, ale presne takto to chápem aj ja...

ináč keď už sme pri tom, tá nokia sa dá nastaviť aj na tých 38 mpx manuálne, ale ja sa znovu pýtam, ide si niekto robiť bilboard na volebnú kampaň ? Nie? Tak potom je to úplne zbytočné...

Proste ak by som mal tento mobil v ruke, môžem aj bez optického zoomu robiť napr. tie spomínané 5 mpx fotky a budú zrovnateľné s kompaktom, ktorý bude používať optický zoom.

Díky za článok, je to tam dobre vysvetlené. A presne takto je to aj s foťákmi s XX mpx, pričom reálne sa nevyužíva viac ako tých ak nechcem preháňať 7 mpx...
Ja osobne nevyužívam u foťáku dig. zoom, iba optický. Títo nokiaci sa pekne vyhli optickému zoomu použitím takto veľkého a kvalitného čipu. Pre mobil je lepšie, keď sa v ňom fyzicky nič nehýbe.
Každý mechanický pohyb spôsobuje časom problémy, opotrebovanie, náročnejšia vodotesnosť a tak ďalej....
vlado 33
06.11.12,18:34
Reagujem na tému zatemnený mozog: Dnešná fotografia nie je len na papieri alebo ako to bolo v minulosti na diákoch. Dnešná fotografia je plastická ako plastelina, môžeš s ňou robiť čo chceš, pokiaľ máš dáta. Neviem čo chceš od svojej Nokie ale vždy budem toho názoru, že mobil je na telefónovanie a foták na fotenie, tak ako pračka na pranie. O dig. zoome sa nebudem vyjadrovať, je to tvoja vec. Máš pravdu, že na 18 Mpx vidno všetky detaily,(každé smetie). Ale nezabúdaj, že to sú dáta. Nikdy si nepotreboval nič upraviť, nič orezať? Posielam ti ako príklad svojho vnuka, jeho neopakovateľný výraz tváre v danom okamihu, a jeho detail keď, že sa bavíme na téme o fotoaparáte pre rodinné foto. Možno potom pochopíš, prečo je dobre mať dostatok dát. Už dávno nefotím do JPG, iba preto, že každou úpravou strácam kvalitu (odstraňujem dáta), keď ti to niečo hovorí. V dnešnej dobe je aký problém uložiť množstvo dát? Ja mám 2 HDD cca 3 tera, mám tam zhruba 5 tisíc foto a sú skoro prázdne. A ešte k tým, toľko spomínaným foťakom.Neznášam, keď niekto propaguje staré šunky. (A už vôbec nie značku Olympus. Táto značka je odsúdená na zánik ,pokiaľ sa nestane zázrak. Táto značka propaguje kvantitu a zabúda na kvalitu.) Treba sa pozrieť na iné fóra. Každý rok dostávam v práci nový kompakt tejto značky pre technickú foto dokumentáciu. Takže mám v tom jasno.
bubkoch
06.11.12,19:06
.Neznášam, keď niekto propaguje staré šunky. (A už vôbec nie značku Olympus. Táto značka je odsúdená na zánik ,pokiaľ sa nestane zázrak. Táto značka propaguje kvantitu a zabúda na kvalitu.) Treba sa pozrieť na iné fóra. Každý rok dostávam v práci nový kompakt tejto značky pre technickú foto dokumentáciu. Takže mám v tom jasno.

tu vobec nejde o propagaciu starych suniek, ale jednoducho o FAKT, ze cim novsi kompakt, tym je obrazova kvalita HORSIA ...
dalej, kvalita ide dole u VSETKYCH znaciek kompaktov, nie len u olympusu, nastastie najdu sa vyrobcovia, ktorí pochopili ze MPx vojna je krok spat a ZNIZUJU pocty MPx v niektorych svojich modeloch kompaktov ... to co ty povazujes za "data" je pre mna šum a blato ... a nakoniec, mam daleko od toho aby som obhajoval nejaky olympus (aj ked doteraz lutujem ze som ten genialny Oly C-5000 predal), sam uz mam vybavu inej znacky :)
bubkoch
06.11.12,19:41
dal som ti dokaz, ukaz mi fotku urobenu s dnesnym kompaktom s takou urovnou detailu ako z toho olympusackeho šmejdu a ja ti kupim lubovolny fotak podla tvojho vyberu :-D
Nandrolon
07.11.12,04:25
v tomtp príspevku paradoxne nie je ani jedná veta, s ktorou by som nesúhlasil... preto hodnotím ako užitočné...
kozlíček
07.11.12,11:49
Reagujem na tému zatemnený mozog: Dnešná fotografia nie je len na papieri alebo ako to bolo v minulosti na diákoch. Dnešná fotografia je plastická ako plastelina, môžeš s ňou robiť čo chceš, pokiaľ máš dáta. Neviem čo chceš od svojej Nokie ale vždy budem toho názoru, že mobil je na telefónovanie a foták na fotenie, tak ako pračka na pranie. O dig. zoome sa nebudem vyjadrovať, je to tvoja vec. Máš pravdu, že na 18 Mpx vidno všetky detaily,(každé smetie). Ale nezabúdaj, že to sú dáta. Nikdy si nepotreboval nič upraviť, nič orezať? Posielam ti ako príklad svojho vnuka, jeho neopakovateľný výraz tváre v danom okamihu, a jeho detail keď, že sa bavíme na téme o fotoaparáte pre rodinné foto. Možno potom pochopíš, prečo je dobre mať dostatok dát. Už dávno nefotím do JPG, iba preto, že každou úpravou strácam kvalitu (odstraňujem dáta), keď ti to niečo hovorí. V dnešnej dobe je aký problém uložiť množstvo dát? Ja mám 2 HDD cca 3 tera, mám tam zhruba 5 tisíc foto a sú skoro prázdne. A ešte k tým, toľko spomínaným foťakom.Neznášam, keď niekto propaguje staré šunky. (A už vôbec nie značku Olympus. Táto značka je odsúdená na zánik ,pokiaľ sa nestane zázrak. Táto značka propaguje kvantitu a zabúda na kvalitu.) Treba sa pozrieť na iné fóra. Každý rok dostávam v práci nový kompakt tejto značky pre technickú foto dokumentáciu. Takže mám v tom jasno.
je to všetko skutočná pravda aj videokamera má foťák a tie fotky sú už nie také ako z fotoaparátu.Raz je to videokamera a hotovo.A ináč ten vnúčik nemá chybu /zlatô/:).Akým foťákom je to fotené?
Prajem veľa krásnych záberov!
vlado 33
07.11.12,12:34
Nechcem nikoho draždiť, preto no comment.
sthruska
07.11.12,12:50
Čítal som to celé, tak trochu poznámka prečo sú staršie veci lepšie (berte s rezervou).

Trh tlačí na ceny. A čo môže urobiť výrobca? Použiť lacnejšie materiály či súčiastky, vynechať testovanie výrobkov, zmeniť metodiku určovania parametrov a podobne. Výsledkom sú nižšie skutočné technické parametre. Ale v papieroch sú lepšie!

Osobná skúsenosť. Mal som 15" LCD displej (ešte za 19 tisíc korún). O tri roky som k nemu kúpil ďalší s lepšími parametrami za cenu pod 10 tisíc (už si nepamätám). Na ten nový sa pri tom "starom" nedalo pozerať.
Nandrolon
07.11.12,16:56
Len či mal v skutočnosti lepšie parametre.... cca 3-5 rokov dozadu sa začínala ináč udávať odozva, resp. ináč vypočítavať.... tiež som sa trochu čudoval....
bubkoch
07.11.12,19:11
vlado 33: preco do pekla mazes svoje komentare ? sa za nich hanbis alebo co ? zmazal si uz hadam 10 svojich prispevkov a komentarov ... potom tu vyzeram ako pako co diskutuje sam so sebou ...
duves
08.11.12,10:52
Čítal som to celé, tak trochu poznámka prečo sú staršie veci lepšie (berte s rezervou).

Trh tlačí na ceny. A čo môže urobiť výrobca? Použiť lacnejšie materiály či súčiastky, vynechať testovanie výrobkov, zmeniť metodiku určovania parametrov a podobne. Výsledkom sú nižšie skutočné technické parametre. Ale v papieroch sú lepšie!

Osobná skúsenosť. Mal som 15" LCD displej (ešte za 19 tisíc korún). O tri roky som k nemu kúpil ďalší s lepšími parametrami za cenu pod 10 tisíc (už si nepamätám). Na ten nový sa pri tom "starom" nedalo pozerať.
Na fotografie aj tak treba IPS panel, hoc aj ten najlacnejší. Oproti TN matriciam je to nebe a dudy.
vlado 33
08.11.12,16:48
vlado 33
08.11.12,16:51
Pár informácii ktore môžu byť niekomu úžitočné
tominoBLA
12.11.12,11:04
dakujem za odpovede
sthruska
12.11.12,11:44
Ten šum je spôsobovaný aj lomom a rozptylom svetla na hranách jednotlivých buniek snímača. V prvom rade je naozaj rozhodujúca veľkosť bunky.
Letko
19.11.12,07:54
Tak teda ktorý vreckový digitálny fotoaparát je najlepší? (ak by som si chcel kúpiť používaný z eBay)
srska
19.11.12,22:44
Tak teda ktorý vreckový digitálny fotoaparát je najlepší? (ak by som si chcel kúpiť používaný z eBay)porovnaj a vyber si (http://digital-cameras.toptenreviews.com/)
pioter007
21.11.12,09:17
Panasonic Lumix mám aj ja i keď v inej variante a cenovej kategorii ale je to dobrá značka ;)
Darma111
31.05.13,12:30
http://recenzie.hladacik.sk/sk/test/digitalne-fotoaparaty/olympus/olympus-sp-720uz.html

Chcela by som poradiť, čo hovoríte na tento foťák, hľadám niečo na bežné fotenie, rodina, dovolenka, vo vnútri i v prírode.
richard8888
27.08.13,14:41
Ahojte :) viete mi poradit chcem si kupit fotacik a uvazujem medzi

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/ - tento mam za 150e

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/

viete neviem co je lepsie poradit nejake rady a podobne :) dakujem
duves
29.08.13,19:32
Ahojte :) viete mi poradit chcem si kupit fotacik a uvazujem medzi

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/ - tento mam za 150e

http://digitalne-fotoaparaty.heureka.sk ... 0/recenze/

viete neviem co je lepsie poradit nejake rady a podobne :) dakujem
Napokon ideš kupovať najnižšiu triedu. V podstate je to jedno. Nikon D3100 ma napr.super vysledky v ostreni cez LV, čo je režim pre video.
Ziadny z tych modelov nevynika. Stovkove rady Canon su pre začiatočníkov, maju aj tisickove, čo su ešte nižšie a porovnavaju sa s Nikon d3100. Canon 600D je cenovo na tom lepšie ako Nikon D5100. Ale D5100 ma vyklopny LCD, može sa to zísť.
Čo vlastne chceš fotografovať, ake maš skusenosti a čo od toho očakávaš?