Erika686
30.03.12,07:52
Vcera som si v lidli kupila sadenicky salvie ohnivej a pri hladani na nete ohladom pestovania som nasla toto:...trvalka pestovana ako jednorocka....ako mam tomu rozumiet?
wabi
30.03.12,05:55
Nuž úplne jednoducho. Jedná sa o trvalku, ktorá je pestovaná iba jeden rok.
Erika686
30.03.12,06:39
Nuž úplne jednoducho. Jedná sa o trvalku, ktorá je pestovaná iba jeden rok.

a ked ju chcem mat aj na dalsi rok, tak musim pozbierat po odkvitnuti semienka a opatovne vysiat?
deli.
30.03.12,07:03
as ide o to, že v teplejších krajinách je to trvalka, ale v našich končinách by v zime vymrzla... a tak sa u nás pestuje ako jednoročka.
Silvernola
30.03.12,14:35
as ide o to, že v teplejších krajinách je to trvalka, ale v našich končinách by v zime vymrzla... a tak sa u nás pestuje ako jednoročka.
Súhlasím, len doplním: rovnako ako napr. rajčiny. Ak sa ti ich podarí cez zimu prezimovať napríklad v skleníku, v lete ich môžeš pestovať ďalej. Ale šalvia nebude tak pekná a kompaktná, ako semenáč.
vulxy
30.03.12,14:58
a ked ju chcem mat aj na dalsi rok, tak musim pozbierat po odkvitnuti semienka a opatovne vysiat?
a ked ju chces mat aj na dalsi rok zabehnes znova do Lidla.....:)
Erika686
30.03.12,16:04
No, tak tie semienka by vysli lacnejsie, nie? Este som to v zahradke nemala, stale skusam nieco nove.....a tak :-)
Silvernola
30.03.12,17:16
Ak máš čas sa s tým babrať a priestory, tak to skús. Ale priesady nestoja majland a tých pár kúskov si človek môže dovoliť. Osobne robím priesady len tých druhov či odrôd, ktoré bežne nedostanem.
Rastlinky.sk
06.04.12,09:03
Ak už bolo spomenuté, veľa rastlín sa vo svojej domovine pestujú ako trvalky. U nás im naše pestovateľské podmienky nevyhovujú, a preto sa pestujú ako letničky, to je jednoročné rastliny, z ktorých si môžete zadovážiť semená, nie však zo všetkých to ide, a následne vysiať a znovu pestovať. Semená šalvie ohnivej sú bežne dostupné. Je to zaujímavá a dlhokvitnúca letnička na záhony aj do nádob na balkóne.
KEJKA
06.04.12,09:25
ja som predvčerom kúpila kamzičník - to je vraj trvalka, nevymrzne
a dálie - tie zasa nie sú trvalky, ale predavačka mi odporúčala pozbierať na zimu hľuzy, ktoré na jar vysadím - čiže z môjho pohľadu predsa len trvalka. Alebo má tento postup iný názov?
Letničky sú vyložene kvety vysiate na jednu sezonu?
vôbec sa v tom nevyznám.
Rastlinky.sk
06.04.12,09:45
Dálie alias georgíny sú hľuznaté rastliny, ktoré treba vyberať, lebo znášajú iba teploty od 0°C vyššie. Letničky sú rastliny, ktoré za jeden rok vykvitnú, urobia semená a uhynú alebo sa v našich podmienkach pestujú ako jednoročné, čiže sa nezvyknú prezimovávať vo vhodných podmienkach. Ak sa nechajú vonku, u nás neprežijú. Pod trvalky sa zaraďujú rastliny, ktoré u nás prežijú vonku bez ochrany.
Silvernola
06.04.12,10:53
Zabudol si na dvojročky.
mimotemyČakám, kedy sa objaví reklama.
Rastlinky.sk
06.04.12,11:51
:) Ďakujem za upozornenie, aj keď sa tu spresňovali rozdiely pojmu jednoročkami/letničkami a trvalkami.