lover
30.03.12,18:11
Ahojte,

Dovolili by ste susedovi v ramci dobrych susedskych vztahov pri nadstavbe, aby sustredil stresne okna na Vas pozemok?? Rodicia si nechcu rozhnevat susedov, ktorych syn chce nadstavovat rodicovsky dom a na dome, ktoreho stena bezprostredne susedi s rodicovskym dvorom chce dat okna, vraj "len" stresne...

Ja radim nasim neustupit, pretoze uz nie je cesta spat a pridu o drahocenne sukromie, ktore je v bratislavskych domoch vzacnostou.

Tazko mi radit, ako by som sa zachovat na ich mieste, pretoze patrim medzi tych, ktori nevedia povedat nie, preto som zvedavy na Vase nazory...

VDAKA!!!
Xanti
30.03.12,16:16
Prečo "vraj" .. veď bude musieť stavať podľa projektu. A tiež podľa stavebného povolenia. Tak hádam nepostaví nové úplne poschodie ale len upraví existujúce podkrovie, kde tie strešné okná nenarušia súkromie.

Mimochodom, dosť čudné. Ak pozriem z okna, ktoré smeruje do môjho dvora tak susedovu záhradu mám celú ako na dlani. Ak pozriem z technickej miestnosti cez malé okienko smerujúce k susedovi, tak nevidím nič. Prečo tá panika?
220870
30.03.12,16:49
Ja dosť nechápem tieto vlastnícke výhľady a vzťahy susedov na Slovensku.Je to tu dookola sa opakujúca téma.Ja by som strešné okná bez jedinej námietky dovolil.Cez také okno nieje vidieť dolu a kto by čumel dolu na čo by mu to bolo.Pozrie sa dvakrát do roka zo zvedavosti.
Xanti
30.03.12,16:55
Pozrie sa dvakrát do roka zo zvedavosti.Ked budú umývať tie okná :D
Indeed
30.03.12,17:13
Preto tá panika,LEBO !

Prečo by mal moj sused ziskať nejakú oprávnenú, či neoprávnenú výhodu oproti mne ???

Bohužiaľ , toto je súčasný obraz medziľudských vzťahov na Slovensku.
Indeed
30.03.12,17:14
Kto vie na aké okná myslel zakladateľ témy...Podĺa mňa myslel na vikiere.
lover
30.03.12,19:04
Preto tá panika,LEBO !

Prečo by mal moj sused ziskať nejakú oprávnenú, či neoprávnenú výhodu oproti mne ???

Bohužiaľ , toto je súčasný obraz medziľudských vzťahov na Slovensku.

No, toto nie je o zavisti, ci neprajnictve... Skor som sa obaval toho, ze na dvore stratime doterajsie sukromie...

Neviem o nejakej vyhode ci nevyhode... Nasi uz maju nadstavene, takze nemyslim, ze niekto hlada v niecom vyhodu ci zavist...

Predsa len tu byvame nejakych par desatroci, takze obavy zo zmeny su na mieste si myslim...
Ale ako pise 220870, stresnych okien sa asi netreba bat...
Martin1310
30.03.12,19:26
No neviem presne o aký druh uzavretého dvora ide ale u nás je zvikom že susedovy do dvora sa okná nerobia ono je niečo iné ked sú domy od seba dalej a zas iné ked domy tvoria hranicu pozemku kde by sme ja na dvore a sused za oknom stáli trebárs 50cm od seba,teraz myslím normálne nie strešné okná,ked sú kámoši tak sa trebars dohodnú na vzorovanom skle cez ktoré ide dosť svetla a vydieť cez no nieje.

Sám som volakedy býva tak že som mal susedov dvor ako na dlani a aj ked som vôbec nemal záujem ho špehovať aj tak som vždy vedel čo sa tam deje a ked som robil niečo zrovna pri okne a sused sa pozrel hore do môjho okna,tak som sa cítil jak debil radšej som sa snežil tomu vyhíbať aby ma mohol vydieť že tam som.Proste naprd aj pre jedneho aj pre druheho.
220870
30.03.12,19:31
Neumývať nebude cez ne vidieť nebude problém.
Indeed
31.03.12,04:01
všetko je to len o zvyku.

Ako by vyzerali panelákové sidliska, ak by sa mala dodržať zásada,že by nikto nemal vidieť nikomu do okna ?

Ja bývam v paneláku a v kuchyni nemám žiadne žaluzie ani závesy a kto chce može zvonku pozorovať čo tam robím.

Žeby bolo také zaujímavé sledovať ma ako si varím kávu ,rańajkujem, obedujem,večeriam, umyvam riad ,alebo len tak sedím za stolom a rozprávame sa , alebo čítam noviny či počúvam rádio?
bystrá
31.03.12,06:50
Stavebny zakon neriesi "sukromie na dvore", jedine co upravuje je to, ze by nemali byt umiestnene okna obytnych miestnosti v protilahlych stenach rodinnych domov, ak su vo vzdialenosti mensej ako 4m od seba. Ak to nie je tento pripad, tvoje namietky nemaju zakonne opodstatnenie a je to len o dohode so susedom.
Martin1310
31.03.12,18:39
to Indeed
Zo zvykom súhlasím.Ale
Z panelákom sa to nedá zrovnávať,tam sa ti asi ťažko bude niekto pozerať do okna z polmetrovej vzdialenosti a už vôbec nebude počuť tvoj rozhovor z niekim.
Dom z uzavretým dvorom som si ja kúpil hlavne kôli súkromiu vonku,kde trávim večšinu času,má to mnoho nevýhod a preto je aspon to súkromie určitou kompenzáciou.
Ako si varíš kávu to asi fakt nikoho nezaujíma ale ked zapojíš fantáziu prišiel by si aj na veci ktoré by boli zaujímavé.
Tieto uzavreté dvori aspon u nás majú málokedy 4-metre.Na našej ulici mám ja najširší a to je presne tie 4-metre.
Keby si sused do toho môjho pásiku 4*30-metrov spravil okno tak ho zaškrtím ale to sa nestane to by si proste nedovolil a ani ja tomu na opačnej strane aj ked by mi to celkom pasovalo.
arizona
31.03.12,19:04
Nasi susedia maju tiez stresne okna k nam do dvora.Tiez sme si mysleli, ze sa nic nedeje,ved su to len stresne...
Pokym sa susedka neprekecla, ze ci uz mame hotovy vianocny stromcek,alebo nepochvalila nove zaclony na okne. Samozrejme, ze to nevidiet od ulice,ani pri beznom vyhlade zo stresneho okna. Tak sme dospeli k tomu, ze suseda musela stat na stolicke,aby mala takyto vyhlad :D:D

Tvarime sa , ze sa nic nedeje,nechceme narusat doteraz dobre susedske vztahy,ale ked sa na dvore rozpravane /mame uzke dvory/,tak sme si zvykli pozriet najskor hore, ci nemaju otvorene okna.
To je asi jedina nevyhoda, ze pri uzkych dvoroch je treba hovorit tichsie,ak mate zvedavych susedov
pepa78
01.04.12,06:54
Pokiaľ tá miestnosť pod strechou nemá byť obytná, napr. je to kúpelňa tak sa to dá riešiť aj svetlíkom...mám jeden a viem, že svetla robí viac ako dosť :)
dolfort
08.04.12,07:59
Sused má tiež do nášho dvora jedno strešné okno. Nemôžem povedať že by mi to nevadilo. Ak sa niekto cez to okno díva, má skvelý výhľad do väčšiny našich miestností + časť dvora. No good.