Ingrid Ondruskova
31.03.12,09:43
Dobrý deň,

moja dobrá známa sa v 50-ke stala pred 10 dňami prvý krát babičkou, má z vnučky veľmi
veľkú radosť, len ju veľmi prekvapila situácia, keď rozbalila malú, nemala fixované nožičky-
kĺbiky poštolkovými gaťkami /bábo malo len pampersku,nič viac/ nevesta jej povedala, že
teraz sa na to nehľadí, že až keď pôjde bábo v 3.mesiacoch na vyšetrenie, že potom sa uvidí...
aj ja som veľmi prekvapená, mám len 3,5 ročné dievčatko /snáď sa toho v lekárskej vede za
3 roky nezmenilo/ a mňa v pôrodnici za to pekne cepovali...že gaťky a fixovanie...áno...
avalik
31.03.12,07:54
lenka.ba
31.03.12,07:56
ja som čerstvá mamička z 9/2011... poštolky som nedávala. Ešte v nemocnici robili sono klbikov. Potom po 1.mesiaci sme išli k ortopedovi na sono, a potom ešte v 3 mesiacoch... Kamarátka má 2,5 ročnú, tej ešte musela dávať a druhú má ročnú a tej už nemusela... Ale závisí to asi aj od nemocnice, lebo sesternica má nakázané z nemocnice dávať malej poštolky až do 4.mesiaca a vraj to tam všetkým mamičkám povedali.
Ingrid Ondruskova
31.03.12,08:02
...ďakujem za názory, zase som múdrejšia...
DAV...úprimne gratulujem k vnúčatku.....
lenka.ba
31.03.12,08:06
ja zase oceňujem, že najprv zisťujete čo sa pomenilo a až potom cepujete :)
pasuliatko
31.03.12,10:48
nemusia sa dávať ale dávajú sa u nás v UNB v BA...
bubkoch
31.03.12,11:00
povinne, nepovinne, podla mna nie je o com ... radsej 5mesiacov balit na siroko ako riskovat problemy ...
pamperska, obycajna plienka a na to tie pevné ...
osky
31.03.12,16:54
teraz sa vsetko meni,zjednodusuje,ale co je roky odskusane,to nie je len tak.ja by som tiez urcite davala.
AdelaS
01.04.12,19:52
V Žiline sa tiež dávajú. A podľa mňa je to užitočné - ak chcete prichytiť aj látkovú plienku, tak s pomocou ortopedických nohavičiek je rozhodne lepšie fixovaná.
misomiso
01.04.12,20:31
To su mi teda noviny. Dopadneme ako Japoci, teda skor Japonky. V Japosku sa mojej znamej (Slovenke, samozrejme) lekari smiali, ze co to ma znamenat, ci su to nejake povery. Pritom 90% Japoniek chodi ako jazvecik po obrne, ak maju par krokov podbehnut, tak to je pre nich nadzivotny vykon.

Ako su oni celkovo v medicine pred nami, tak v tomto su 100 rokov za opicami a vidim, ze my sa ich chystame nasledovat. Som presvedceni, ze si to vylobbovali vyrobcovia tych papierovych plienok.
kopretinka
01.04.12,20:47
To su mi teda noviny. Dopadneme ako Japoci, teda skor Japonky. V Japosku sa mojej znamej (Slovenke, samozrejme) lekari smiali, ze co to ma znamenat, ci su to nejake povery. Pritom 90% Japoniek chodi ako jazvecik po obrne, ak maju par krokov podbehnut, tak to je pre nich nadzivotny vykon.

Ako su oni celkovo v medicine pred nami, tak v tomto su 100 rokov za opicami a vidim, ze my sa ich chystame nasledovat. Som presvedceni, ze si to vylobbovali vyrobcovia tych papierovych plienok.
iba Japonky? Japonci vedia behať?
danushka
01.04.12,21:03
iba Japonky? Japonci vedia behať?

Tak štatisticky majú dievčatká viac problémy s nevyvinutýmy jadierkami, takže ja by som tie Japonky chápala takto.
Gabhus
02.04.12,02:41
Ja teda neviem, ale mne sa zdá, že je to celé o niečom inom. Čo bolo dobré, bolo treba nechať. Mne sa ani tie pampersky nejak nezdajú - dobre ak niekam idem a potrebujem dieťatko suché. Ale: ak tak dlho udržia dieťatko v suchu, musí tam byť nejaká chémia, kryštáliky alebo čo. Potom majú detičky alergie, neskôr sa pýtajú na nočník atď. Podľa mňa boli najlepšie plátenné plienky, bábätko zabalené naširoko a v lete bololen tak, bez plienky s holou riťkou. Asi som 100 rokov za opicami, ale ozaj si to myslím........:)
Andy Kralik
02.04.12,03:29
V 3.mesiaci sa robi sono bedrovych klbov a ortoped povie ci je potrebne balit nasiroko (postolkami). Predtym sa postolky davat nemusia (ak nie je napr. rodinna predispozicia), ale.. nam ich odporucali ani nie tak preto ze by boli potrebne, ale ak v 3.mesiaci ortoped povie ze su potrebne, zle si na ne bude dieta zvykat ak na ne nie je privyknute od narodenia.
Pravda je ze tomu novorodencovi nevadia, po par dnoch "nevadia" ani rodicovi.. a ked ortoped povedal ze uz netreba.. joj aky to bol dobry pocit.. prvy krok do dospelosti.. :)
Zita5
02.04.12,04:00
Môj vnuk sa narodil 10/2010, veru poštolkové nohavičky aj keď dcéra v pôrodnici mala, tak sestričky jej povedali, že ich nemusí nosiť.Pritom v zozname, čo si má priniesť do pôrodnice boli uvedené.Keď prišli domov, tak sme mu ich pekne nasadili.Toho názoru bola aj detská lekárka - v každom prípade má nosiť poštolkové nohavičky(ona je stará škola ) .Boli sme na kontrolu bedrových kĺbov a i napriek tomu, že výsledky boli dobré, lekár povedal baliť na široko do najbližšej kontroly. Po 4 mesiacoch kontrola bola OK a vtedy sme poštolkové nohavičky vysadili a nosil len pampersky.
Tak ako sa hovorí nosiť či nenosiť poštolkové nohavičky, tak isto dať či nedať novorodenca do perinky.
Keď som videla tie 7 dňové teličká skrčené vo vajíčku(autosedačka) bez perinky, tak mi až bolo ľúto a trhalo mi srdce .
Ale to je móda, to je to , že napredujeme .......len škoda sa niekto nad tým nezamyslí.
Zita5
02.04.12,04:06
Ja teda neviem, ale mne sa zdá, že je to celé o niečom inom. Čo bolo dobré, bolo treba nechať. Mne sa ani tie pampersky nejak nezdajú - dobre ak niekam idem a potrebujem dieťatko suché. Ale: ak tak dlho udržia dieťatko v suchu, musí tam byť nejaká chémia, kryštáliky alebo čo. Potom majú detičky alergie, neskôr sa pýtajú na nočník atď. Podľa mňa boli najlepšie plátenné plienky, bábätko zabalené naširoko a v lete bololen tak, bez plienky s holou riťkou. Asi som 100 rokov za opicami, ale ozaj si to myslím........:)

Nie ste 100 rokov za opicami.Je v tom chémia.A kryštáliky? No poviem pravdu pozerala som ako puk, čo to ten vnuk má za kryštáliky po riťke a častiach zabalených v pamperske a veru to boli kryštáliky . Ja tiež nie som za pampersky. A tie jednorazové utierky , ktoré dokážu niektorým deťom spôsobiť zápal na koži, by som doporučila celoživotne tomu, kto ich vymyslel.
Dáša_
02.04.12,04:09
len otázka, v ktorých krajinách mimo česka a slovenska sa poštolky používali?
kopretinka
02.04.12,04:22
Nie ste 100 rokov za opicami.Je v tom chémia.A kryštáliky? No poviem pravdu pozerala som ako puk, čo to ten vnuk má za kryštáliky po riťke a častiach zabalených v pamperske a veru to boli kryštáliky .také isté,ako sú vo vložkách,používam ich 20 rokov a nič mi nie je Ja tiež nie som za pampersky. A tie jednorazové utierky , ktoré dokážu niektorým deťom spôsobiť zápal na koži, by som doporučila celoživotne tomu, kto ich vymyslel.
.
kopretinka
02.04.12,04:23
len otázka, v ktorých krajinách mimo česka a slovenska sa poštolky používali?
mám dojem,že nikde inde....
kopretinka
02.04.12,04:34
Tak štatisticky majú dievčatká viac problémy s nevyvinutýmy jadierkami, takže ja by som tie Japonky chápala takto.
Japonky nevedia chodiť nie preto,že majú nevyvinuté kĺby,ale preto,že majú zdeformované nohy.Odmala tam dievčatám zväzujú chodidlá tak,že im prsty skŕčajú a priväzujú k chodidlu,aby bolo chodidlo čo najmenšie,aby nemohli robiť veľké kroky,aby mohli iba cupkať...Je to ich zhovadilá tradícia,určite dnes už nie v takej miere ako kedysi,a možno dnes to už ani nerobia,neviem.Takže dnešné dievčatá chodia normálne,v normálnych topánkach.Lebo v tých ich tradičných sandáloch asi normálne sa chodiť nedá,ani keď majú normálne nezdeformované nohy.
misomiso
02.04.12,05:01
iba Japonky? Japonci vedia behať?


Tak štatisticky majú dievčatká viac problémy s nevyvinutýmy jadierkami, takže ja by som tie Japonky chápala takto.

Ano, presne tak. Problemy maju aj muzi, ale v mensej miere. Navyse, na zenach to akosi viac vidno. :)
misomiso
02.04.12,05:02
Japonky nevedia chodiť nie preto,že majú nevyvinuté kĺby,ale preto,že majú zdeformované nohy.Odmala tam dievčatám zväzujú chodidlá tak,že im prsty skŕčajú a priväzujú k chodidlu,aby bolo chodidlo čo najmenšie,aby nemohli robiť veľké kroky,aby mohli iba cupkať...Je to ich zhovadilá tradícia,určite dnes už nie v takej miere ako kedysi,a možno dnes to už ani nerobia,neviem.Takže dnešné dievčatá chodia normálne,v normálnych topánkach.Lebo v tých ich tradičných sandáloch asi normálne sa chodiť nedá,ani keď majú normálne nezdeformované nohy.

Japonkam zvazovali chodidla pred 150 rokmi. To nema nic spolocne s tym, ze aj dnesna generacia ma problemy s bedrovymi klbmi.
kopretinka
02.04.12,05:06
Japonkam zvazovali chodidla pred 150 rokmi. To nema nic spolocne s tym, ze aj dnesna generacia ma problemy s bedrovymi klbmi.
mimotemy
myslíš,že dnes už nie? ani ženská obriezka sa už nerobí?? ani novorodenci ženského pohlavia sa už v Indii (či kde....) nezabíjajú?......tradícia je nezničiteľná....
misomiso
02.04.12,06:09
mimotemy
myslíš,že dnes už nie? ani ženská obriezka sa už nerobí?? ani novorodenci ženského pohlavia sa už v Indii (či kde....) nezabíjajú?......tradícia je nezničiteľná....

No par blaznov sa vzdy vsade najde, ale to nie je statisticky dolezite. Japonci opustili tradicie velmi rychlo, mladi si uz vsetci farbia vlasy, davaju si piercingy este aj do zubov.

Take, ze vsetci muzi v tmavom obleku tam skoncilo v podstate zo dna na den niekedy pred dvadsiatimi rokmi a myslim ze to zvazovanie noh este ovela skor.
Letko
06.03.13,04:47
My balíme naširoko od narodenia. Dokonca by som povedal, že je to takto lepšie. Ortopéd nás poslal aj na rehabilitáciu, takže od cca prvého týždňa života s ňou aj cvičíme. Radšej preventívne naširoko od začiatku ako v neskoršom období riešiť nejakými vankúšikmi.

Bola u nás kamarátka, žije vo Švajčiarsku, má dieťa o dva dni staršie od nášho, tiež dievča. Tam sa až po roku zisťuje, či sa kĺby dobre vyvíjajú a keď nie, až potom sa to rieši, naširoko nebalia, necvičia.

Niekedy sa u nás nosili deti v šatke na chrbte, nohy mali prirodzene naširoko. Keďže móda a životný štýl nepustí, náhradou je už to spomínané balenie naširoko.

Rád by som si o tom prečítal históriu, lebo zatiaľ len viem z počutia, že balenie naširoko vymyslel nejaký košický lekár. Ak viete o tom viac, sem s tým :)

Ja by som to prirovnal k čisteniu zubov - tiež si ich čistíme preventívne a nie až keď máme zubný kaz.
Jana Motyčková
06.03.13,08:48
Keď sa mi v r.1996 narodil syn, detská lékárka poedala, že poštolky nepoužívať - ak dieťa nezaviažeme do perinky "do pozoru" samo si dáva nožićky od seba. Poštolky - keď sú uviazané tak, že tlačia tie šnúrky do kože vraj zamedzujú vyživovaniu kĺbov.
Tak som potom poštolky nepoužívala a všetky tri deti boli v poriadku. Ale myslím že je to skôr o vrodenej predispozícii a len u takýchto detí by sa dalo "vyskúmať" čo je lepšie.
jozef.agh
07.03.13,09:48
Môj názor je taký ,že stými gaťkami sa nič nepokazí keď sa používajú.Je zaujímavé , že lekári sú nejednotní v tomto.Jeden hovorí používať , druhý , že nie.A potom sa chúďa mamička,babička trápi lebo chcú pre svoje dieťa , vnuka len to najlepšie a nevedia sa rozhodnúť.Používalo sa to x rokov a bolo to dobré?Teraz už nie je?Možno budem nie 100 ale 1000 rokov za opicami , ale mi ich používať budeme.bodka:)
Žabinka
07.03.13,11:18
My balíme naširoko od narodenia. Dokonca by som povedal, že je to takto lepšie. Ortopéd nás poslal aj na rehabilitáciu, takže od cca prvého týždňa života s ňou aj cvičíme. Radšej preventívne naširoko od začiatku ako v neskoršom období riešiť nejakými vankúšikmi.

Bola u nás kamarátka, žije vo Švajčiarsku, má dieťa o dva dni staršie od nášho, tiež dievča. Tam sa až po roku zisťuje, či sa kĺby dobre vyvíjajú a keď nie, až potom sa to rieši, naširoko nebalia, necvičia.

Niekedy sa u nás nosili deti v šatke na chrbte, nohy mali prirodzene naširoko. Keďže móda a životný štýl nepustí, náhradou je už to spomínané balenie naširoko.

Rád by som si o tom prečítal históriu, lebo zatiaľ len viem z počutia, že balenie naširoko vymyslel nejaký košický lekár. Ak viete o tom viac, sem s tým :)

Ja by som to prirovnal k čisteniu zubov - tiež si ich čistíme preventívne a nie až keď máme zubný kaz.
Poštolky sa u nás používajú už takmer polstoročie
BRATISLAVA. Poštolkove nohavičky, ktoré fixujú najmenším deťom nohy v širšej polohe, dostali meno po bratislavskom ortopédovi Ivanovi Poštolkovi. V roku 1966 mu ich patentoval vtedajší Úrad patentov a vynálezov v Prahe (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=5800405&ids=7).

http://i.sme.sk/cdata/6/52/5271196/sm-0305-019c-postol.rw.jpg
Poštolky vraj už zdravé deti nepotrebujú. Doktor Ivan Poštolka je už sedemnásty rok po smrti. Jeho vdova, 85-ročná Kvetoslava Poštolková je však stále čulá dáma, ktorá si na vznik nohavičiek, ktoré mali pomáhať deťom s bedrovými ťažkosťami, veľmi dobre pamätá.
Prvé ušila práve ona doma v kuchyni a po večeroch vyrábala aj ďalšie a ďalšie, kým manžel neprišiel na to, ktorý materiál bude na fixáciu detských nožičiek najvhodnejší. „Problematické bolo napríklad zapínanie. Bože, a čo bolo okolo toho písačiek, lebo najskôr to podal ako zlepšovací návrh do Protetiky, kde ho v roku 1963 aj prijali. Ja som ich niekedy už nemohla ani vidieť," hovorí so smiechom pani Kvetoslava.
Deti mávali vykĺbené nôžky http://i.sme.sk/cdata/6/52/5271196/Asm-0305-019c-posOREZ.rw.jpgPoštolka pôsobil ako všeobecný ortopéd v Nemocnici na Bezručovej ulici. Medzi jeho pacientov patrilo aj veľa detí. Mnohé sa v šesťdesiatych rokoch rodili s vykĺbenými nožičkami. „No a muž im chcel pomôcť. Viete, on bol taký zlepšovateľ, všeličo dokázal vymyslieť," spomína manželka.
V tých časoch najmä na dedinách ženy deti dlho balili do periniek, nohy mali dojčatá zviazané vedľa seba, čo kĺbom neprospievalo. Poštolka prišiel na to, že ak sa budú deti baliť naširoko, ich bedrovým kĺbom to bude prospievať.
Lenže bavlnené plienky bolo treba niečím pridržať. Tak vznikli nohavičky, ktoré doktora Poštolku prežili. Dodnes ich vyrába Protetika, aj keď už len obmedzene. „Naše tri deti otcov vynález nevyskúšali, no vnúčence, ba aj pravnúčence dedkove nohavičky vo výbave mali," povedala pani Poštolková.
V Česku sa neujali O svojom patente doktor Poštolka neraz rozprával na lekárskych medzinárodných kongresoch, v Česku bol jeho stúpencom profesor Frejka, ktorý sa tiež pokúšal „poštolky" uzákoniť do zdravotníckej starostlivosti. Nebol však taký úspešný.
Na ortopédiu sa v rodine Poštolkovcov síce nedal ani jeden potomok, no predsa sú v nej traja lekári - najmladšia dcéra, zať aj vnučka.


Čítajte viac: http://primar.sme.sk/c/5271196/balit-ci-nebalit-dojcata-nasiroko.html#ixzz2Mr7LDUIw
Letko
07.03.13,11:21
Super článok, ďakujem Žabinka.