dasoft
31.03.12,18:09
Ahojte poradaci,
Napriek tomu, ze som varoval majstrov, ze do obvodovych a nosnych stien mozu rezat jedine vertikalne, spravili mi taketo dielo.:mee:
Majstri vodari mi slubovali ze do obvodovych a nosnych budu rezat iba vertikalne a iba minimum, vsetko potiahnu po podlahe (este pojde cca 15 cm podlaha) no vysledok je opacny.
Poradte, co s tym (moze tam nastat nejaky staticky problem alebo problem s tepelnym keficientom tehly?)
Vid prilozene foto. Obvodove mury su Heluz Family 44 a priecky Heluz 8, stredovy nosny mur Heluz 24STI Brusena. Vysekane cca 13 cm po celom obvode pivnice, cca 10 cm kuchyna a stredovy je uplne poprerusovany...
Vopred dakujem za vsetky rady, dost to ponahla potreboval by som vediet co povedat majstrom v pondelok...
AKo by to bolo mozne opravit?
dasoft
31.03.12,17:40
Este taky detail, vodar mi spominal ze mi to vypeni ale neviem ako tym pomoze statike (pena nema zdaleka taku pevnost ako tehla). Aky je vas nazor, bolo by to lepsie zabetonovat alebo vypenit, resp. v pivnici zaliat cementovou maltou a v kuchyni a kupelni vypenit a vrch zaliat cementovou maltou? Nechcem stratit ani R (tepel.) ani stat. pevnost...
220870
31.03.12,17:53
Obvodovým múrom to nevadí treba ich len tepelne izolovať (sklennou vatou)Priečky treba zaomietať maltou.Jediný problém vidím v nosníku na druhej fotografii .Ak nieje priebežný na obvodový múr tak by som pod nosník vložil nejaké premostenie.
dasoft
31.03.12,18:28
Vdaka za radu, ukludnili ste ma... Na obr. 1 je to horsie vidno ale tam je to rozbite uplne cez nosny stredovy mur az do susednej miestnosti (WC). Zaleje to potom beton alebo anihydrid pri betonazi podlah alebo im to mam dat zabetonovat uz teraz?
Ten nosnik samozrejme ide druhou stranou na obvod. mur a aj nad stredovym aj obvod. je veniec - mal by ho snad udrzat...
Ozaj, co sa tyka sklenenej vaty.. neviem aku konkretne... je to teda lepsie ako purpena? (pevnostne alebo izolacne?)
tienik
31.03.12,19:28
Fu , fakt to boli vodari? Lebo dalo sa to spravit uplne inac, a vacsina drazok by sla len vertikalne. A sirka drazok tiez vypada na to ako keby tam chceli tahat okrem vody este aj pivovod a mliekovod. Ja by som navrhol maltu a a odrezky tehly - v niektorych miestach to bude kopa materialu.
220870
01.04.12,05:13
Ten prechod odpadu môzete zapeniť.Máte pod domom pivnicu?Inak vatu preto lebo lepšie tlmí zvuk,penu by ste sa asi nedoplatili.
dusansl
01.04.12,05:26
Firma HELUZ pamätala aj na takéto prípady.Vyrába a dodáva špeciálnu vysprávkovú maltu, ktorou sa dajú zalepiť všetky miesta s poškodenou tehlou, teda aj drážky pre rozvody vody a odpadu. Stojí peniaze, ale kto sa raz rozhodne robiť s firmou Heluz musí na akúto eventualitu pamätať. A ešte čosi, malta má rovnaký tepelný odpor ako tehla, preto nevzniajú tepelné mosty. dusansl
dasoft
01.04.12,17:32
Tak vdaka vsetkym za odpoved.
Ta vyspravkova malta by asi tiez mohla byt zaujimava, ale na vysku 17cm a hlbku 13cm a dlzku cca 12m by jej bolo treba len do pivnice fakt hodne... Ale horsie je ze sa ma vraj nanasat v hrubke max. 6mm, to by som ju asi nanasal do Vianoc kym by som to zaplnil.. Tepelny odpor super, neviem ale ako je to pevnostne... pri kliknuti na tech. list napr. malty http://www.heluz.sk/katalog/materialy-pre-murovanie/materialy-pre-obvodove-murivo/tm-heluz-trend-tepelno-izolacna-malta-25-kg-35-7147.xhtml mi vzdy hodi chybu, takze pevnost v tlaku fakt netusim... Asi to tiez budeme musiet poriesit maltou a odrezkami z tehly...
Co sa tyka ceny vypenenia, asi od nich budem ziadat nahradu zniceneho domu, kedze spravili uplne nieco ine ako mali (len lutujem ze sme im uz dali zalohu cca 80%) nemam chut im skutocne nic doplacat...
chandler
02.04.12,10:18
na obrazku 2, je hore vidno nosnik... on je ulozeny na stenu hr. 25 cm z ktorej vysekali 13cm?
andiablo
02.04.12,13:29
pekný postreh
vladoziak
02.04.12,23:06
No co dodat,ja mam sice tiez heluz ale takemuto buraniu som sa vyhol tym,ze som pouzil plastohlinik a vsetko ide podlahou a v stene su iba zvisle drazky,iba jeden odpad mam zasekany v mure,ale ked som videl ako to vyzera tak som zbytok v spajzi potiahol na stene.Toto je ta obrovska vyhoda tehlovzduchov a to este pridu rozne vrtania,dopredu upozornujem na montaz okien a dveri,ja som zakazal pouzit priklep,napr.ten co mi robil dvere a pri montazi ked vitiahol vrtacku ako keby isiel vrtat 20 beton som pred nim navrtal diery na ukotvenie aku vrtackou a obycajnym vrtakom,vlastne vsetko som rtal aku vrtackou a ide to uplne ako po masle,darmo tehla nie je co byvala.
dasoft
21.04.12,18:06
na obrazku 2, je hore vidno nosnik... on je ulozeny na stenu hr. 25 cm z ktorej vysekali 13cm?
Ano, dokonca tu na 1NP (predchadzajuci obr. 2.) je to iba Heluz 24. Nastastie uz aj to je opravene unimaltom a v obvodovych stenach zapenene + vrch sa tiez spevni unimaltom. Co sa tyka toho nosnika, veniec nastastie prebieha aj cez stredovu nosnu stenu, takze ten tiez cosi pomoze...
Podla mna vrcholom je - pozrite si prilozene obrazky - na obr1 je pohlad z garaze na stredovy nosny mur (vysekane cca 9cm) na druhom obrazku je pohlad z druhej strany v rovnakej vyske na ten isty mur (vysekane cca 12cm). Keby to nezahadzali unimaltom asi by ten stredovy nosny mur prilis velku pevnost nemal? (drazky su totiz presne v tej istej vyske...) Na danom mieste mi drzi stenu (resp. cely dom) iba par cm tehly... Pevnostne mi ale aj kamarat statik potvrdil ze unimalt je celkom pevny a nemalo by to uz teraz snad robit problemy...
Normalne sa cudujem ze to vtedy nespadlo. Som si riadne vydychol ked som to videl uz zahadzane.
dasoft
21.04.12,18:14
Zvysok sa uz snazili davat vodari po podlahe.. (predch. obr. 4.) No ale teraz nas caka elektrika a elektrikar hovori ze by chcel tiez vsetko jedine zasekat do steny. Je to ok? Kolko cm ide drazka napr. pre CYKY 3x2,5? Je to vhodne davat vsetko do steny, alebo by bolo vhodnejsie nechat to ist po zemi v hadici FX32ke alebo FX20ke napr. ? Na 1NP chceme podlahovku a na 2NP radiatory...
Este k rozvodnici - ja som ju mal nakreslenu v schodisti, elektrikar mi ju ale navrhuje do obvodovej steny s tym, ze ved to sa zaseka iba nejakych 12cm (Heluz Family 44). Co sa tyka tepel. resp. static. je to ok? Trochu sa mi to nezda, este zvazujem ineho elektrikara...
Iba pre info, preto som staval z drahej Heluz Family 44, ze uz nechceme zateplovat!
lapejko
21.04.12,19:09
Drobná otázka: pri betonáži vencov a platne si prekryl otvory v tehle nejakou fóliou alebo máš betón naliaty aj v tehle? A ak ho tam máš ešte stále si myslíš, že nebudeš zatepľovať?
lapejko
21.04.12,19:29
ešte dodatok, pre pohodlnosť a blbosť vodára máš potiahnuté rozvody v pravdepodobnej výške budúceho vŕtania a kotvenia doplnkov, čo o rok dva môže byť nepríjemné...Doporučujem vymeniť pozinkované fitingy pri hlavnom ventile za mosadzné, v plastovom potrubí s mosadznými ventilmi v nich vznikne v krátkom čase hrubá hrdza, ktorá zúži prietok a pri zmene tlaku sa uvolní a zanesie kartuše batérií a splachovačové ventily. Na Slovensku bežný a častý problém následných porúch, obchodníci so sanitou často riešia zbytočné reklamácie. Filter na hrubé nečistoty je takisto dobrá vec na hlavný prívod vody.
dasoft
22.04.12,00:41
Drobná otázka: pri betonáži vencov a platne si prekryl otvory v tehle nejakou fóliou alebo máš betón naliaty aj v tehle? A ak ho tam máš ešte stále si myslíš, že nebudeš zatepľovať?
Na event. zatecenie betonu som samozrejme pri betonazi venca myslel, takze tehly som sice neprikryval foliou, ale navrchu namazal na vacsine miest, kadial by nieco mohlo prejst aspon celoplosnym lepidlom. Nieco sa samozrejme mohlo dostat aj mimo, ale predpokladam ze toho vela nebude....
dasoft
22.04.12,00:53
ešte dodatok, pre pohodlnosť a blbosť vodára máš potiahnuté rozvody v pravdepodobnej výške budúceho vŕtania a kotvenia doplnkov, čo o rok dva môže byť nepríjemné...Doporučujem vymeniť pozinkované fitingy pri hlavnom ventile za mosadzné, v plastovom potrubí s mosadznými ventilmi v nich vznikne v krátkom čase hrubá hrdza, ktorá zúži prietok a pri zmene tlaku sa uvolní a zanesie kartuše batérií a splachovačové ventily. Na Slovensku bežný a častý problém následných porúch, obchodníci so sanitou často riešia zbytočné reklamácie. Filter na hrubé nečistoty je takisto dobrá vec na hlavný prívod vody.
Ten filter je dobry napad - uvazujem nad tym - vedeli by ste mi nejaky doporucit?
dasoft
22.04.12,05:28
Vratim sa ale ak mozem naspet k mojmu dotazu... teraz nas caka elektrika a elektrikar hovori ze by chcel tiez vsetko jedine zasekat do steny. Je to ok? Kolko cm ide drazka napr. pre CYKY 3x2,5? Myslite ze je to vhodne davat vsetko do steny, alebo by bolo vhodnejsie nechat to ist po zemi v hadici FX32ke alebo FX20ke a potom spravit vzdy iba vertikalne necely meter do zasuvky napr. ? Na 1NP chceme podlahovku a na 2NP radiatory...
Este k rozvodnici - ja som ju mal nakreslenu v schodisti, elektrikar mi ju ale navrhuje do obvodovej steny s tym, ze ved to sa zaseka iba nejakych 12cm (Heluz Family 44). Co sa tyka tepel. resp. static. je to ok? Trochu sa mi to nezda, este zvazujem ineho elektrikara...
lapejko
22.04.12,12:04
elektrina môže ísť v podlahách a v podhľadoch, už by bolo dobré sa vyhnúť horizontálnym rezom, rozvádzač môže ísť kdekoľvek kde bude prístupný, kvôli prípadnej korózii kontaktov z kondenzu je fakt lepšia vnútorná stena.
lapejko
22.04.12,12:19
Filtre na mechanické nečistoty (http://www.aquacentrum.sk/index.php?stranka=produkt&kat=filtre&id=&typ=mechanicke)
http://www.aquacentrum.sk/produkty/filtre//mechanicke/img/obr_m.jpg (http://www.aquacentrum.sk/index.php?stranka=produkt&kat=filtre&id=&typ=mechanicke)

Plastové odpieskovacie filtre na machanické nečistoty vhodné pred čerpadlá, alebo na prívod vo domu či bytu.... viac (http://www.aquacentrum.sk/index.php?stranka=produkt&kat=filtre&id=&typ=mechanicke)




takýto filter s dvoma guľovými ventilmi patrí k základnej výbave domového rozvodu.
dasoft
08.05.12,17:58
Vdaka za info.
Ozaj, este perlicka na zaver. Potreboval som potiahnut vodu von (na polievanie a tak) a namiesto toho aby tam dali koleno (nie je tam dobry pristup) mi zohli plastohlinik vodari do praveho uhla - asi ako na prilozenom obrazku. Moja otazka znie, moze to robit niekedy v buducnosti problemy? Prietok vody tadial je, to som skusal aj na odfotenom modeli (i ked ovela slabsi, ale voda tadial pretecie), ale moja otazka je ze ci to moze spravit nejaky problem napr. ci sa to tam nemoze roztrhnut alebo nieco take? Je to zamurovane v stene (unimalt)...
lapejko
08.05.12,20:17
Treba to opraviť, po fasáde je to dosť nepríjemné... Na vývod do záhrady ťaháme priemer rúry taký aký je na vstupe do domu, v dome je potrebné nechať ventil so zavzdušnením a podľa možnosti od neho spádovať von k záhradnému ventilu. Celú túto trasu je vhodnejšie urobiť z čierneho PE alebo PPR, ktoré neškrtia prietok fitingami ako plasthliník, poznáš to potom na záhradnej hadici, keď chceš niečo opláchnuť.
tienik
09.05.12,07:55
Vdaka za info.
Ozaj, este perlicka na zaver. Potreboval som potiahnut vodu von (na polievanie a tak) a namiesto toho aby tam dali koleno (nie je tam dobry pristup) mi zohli plastohlinik vodari do praveho uhla - asi ako na prilozenom obrazku. Moja otazka znie, moze to robit niekedy v buducnosti problemy? Prietok vody tadial je, to som skusal aj na odfotenom modeli (i ked ovela slabsi, ale voda tadial pretecie), ale moja otazka je ze ci to moze spravit nejaky problem napr. ci sa to tam nemoze roztrhnut alebo nieco take? Je to zamurovane v stene (unimalt)...



to nielenze moze, ale aj bude robit problemy. To tam jednoznacne nema co hladat. A "vodari" co nemaju par € na ohybacku v dome tiez nemaju co hladat.
alltracboy
09.05.12,09:52
tiect to tam podla mna nebude, aj ked ten prietok bude mizerny. Hlavne ked to je polcolova trubka.
dasoft
09.05.12,10:00
tiect to tam podla mna nebude, aj ked ten prietok bude mizerny. Hlavne ked to je polcolova trubka.
Je to fakt iba polcolova, no tiez sa obavam toho ze prietok na vonkajsiu hadicu mi stacit nebude... Horsie je ze je to uz zamurovane v stene. No a co je este horsie, teraz na to maju prist robit izolacie a potom sa na to spravi sokel... Mam to este vyburat a povedat im, ze tam treba dat koleno? Co sa tyka ineho problemu, nemoze sa stat, ze by sa v tom bode zlomu ta plocolka zlomila alebo prederavila?
tienik
09.05.12,10:34
Je to fakt iba polcolova, no tiez sa obavam toho ze prietok na vonkajsiu hadicu mi stacit nebude... Horsie je ze je to uz zamurovane v stene. No a co je este horsie, teraz na to maju prist robit izolacie a potom sa na to spravi sokel... Mam to este vyburat a povedat im, ze tam treba dat koleno? Co sa tyka ineho problemu, nemoze sa stat, ze by sa v tom bode zlomu ta plocolka zlomila alebo prederavila?

to nemas nad cim rozmyslat, to takto zostat nemoze - ak teda nie si samotryznitel.
To je ako keby som ja zahadzal do steny nalomeny kabel zo slovami " tak co, sak par amperov to znesie a NEMALO by sanic stat..."
Proste su na to kolienka, vyrobca zakazuje pouzit tu truku s inym ako kruhovym prierezom, tak to treba okmazite menit.
Buranie, vymenu a vyspravkovanie samozrejme nechaj na tych "majstrov", toto je reklamacia ako remen.
Na taketo "dielo" Ti s kludnym srdcom vystavili protokol o tlakovej skuske? Ak ho teda vobec robili?
alltracboy
09.05.12,10:46
pokial je to zalomene tak moc ako si odfotil tak asi ano. Pri 100 stupnovom zalomeni ta rura uz nema ziaden prietok, pri 90 moze mat tak 15-20%. Prederavit by sa nemala. V mure s tym nikto cvicit nebude, aj ked narazy vody tiez niesu zanedbatelne, ale to sa skor prejavy na spojoch. Pokial sa da tak potiahni novu trubku bez spojov. A tam kde to bude prechadzat cez stenu treba spravit poriadny oblucik aspon 10cm priemer.