misho.adam
01.04.12,18:33
zdravim chystame sa na stavbu bungalovu robim si predbezny rozpocet

vedel by mi niekto poradit, kolko CCA m3 kamenov do zakladov mozem doviezt ak na zaklady pojde CCA 18 m3 betonu?

dakujem
220870
01.04.12,16:48
cca 20-30%
Janyke
02.04.12,04:20
Kamenmi v zakladoch sa daju usetrit financie za beton, ale ak si myslim dobre tak cim viac kamenia v zakladoch tym sa zaklady viac oslabuju, nie?
day
02.04.12,06:21
Indeed
02.04.12,06:36
Kamenmi v zakladoch sa daju usetrit financie za beton, ale ak si myslim dobre tak cim viac kamenia v zakladoch tym sa zaklady viac oslabuju, nie?

V 50-tých rokoch a v medzivojnových obdobiach nebolo cementu a stavalo sa takým štýlom,že do základovej špáry sa nabili kamene puckou, a na to stavali .

Taký dom vydržal len vtedy ak bol postavený v miernom svahu /teda prirodzene odvodňovaný/ ak sa pod základy dostala voda , tak dom ostal celý rozpraskaný a každý roh domu išiel preč svojim smerom....
edgarx
16.07.12,08:25
Kamenivo betonove zaklady oslabuje (http://dobrastavba.sk/stavebnictvo/betonove-zaklady-rodinneho-domu/) a ak sa spravne nespoji s betonom tak moze vzniknut problem, lepsie je kombinovat betonovy zaklad so salovacimi tvarnicami pre usporu materialu. Beton si viete pripravit aj svojpomocne (http://stavebnikomunita.cz/profiles/blogs/navod-na-vyrobu-betonu-svepomoci) cim mozete usetrit na doprave z betonarky ale stavba vam nepojde tak odruky ako s domiesavacom :-)
ciners
16.07.12,08:53
Myslite tym strk ci tam hadzat nejake vacsie balvany? Dobre som tu otazku nepochopil.
Do zeme by som moc salovacie tvarnice nepouzival, pride mi to pracne a vyhodene peniaze pokial vam vykop pekne drzi tvar. DT by som skor pouzil uz na vyvysenie pre sokel, rovna plocha sa da lahko zateplit.
robertkozich
16.07.12,09:26
Co na tom usetris??? pokial mas bungalov tak mas zakladovy pas aspon ja mam v tomto projekte š.0,7 a h.0,3.. co na tom usetrim..akurat si narobim kopu roboty a vsetko sa spomali..a nakoniec nic pozitivne mi to neprinesie...oslabim zaklad..to je vsetko...vypocitaj si kolko na tom usetris a ci sa ti to vobec oplati....za domiesavac das 50.-eur za m3....a zvladnu to dvaja cely pas zaliat a vyrovnat....a kamene budete kolkati davat + ich zohnat, dat na pozemok pripravit...podla mna blbost 1 triedy..
Martin1310
16.07.12,20:23
Tie rozmeri čo si napisal su nejaké divné,pokial viem tak práve bungalovy majú základov jak na....ých.
robertkozich
17.07.12,17:40
Tie rozmeri čo si napisal su nejaké divné,pokial viem tak práve bungalovy majú základov jak na....ých.

a preco sa ti to zda divne???... bungalov ma ovela nizsiu hmotnost a nezatazuju tak ako napr. poschodove.....dom bude 8x11 a zakladovy pas bude 0,7x0,3...dalsi dom je 9x9 dvojpodlazny a zaklad je 0,5x0,4.....predtym som mal dvojpodlazny 6x12 a ten uz mal zaklad 0,6x0,8......a tie rozmery zakladov mam namysli prosty beton v hlbke min 0,80m...
Martin1310
17.07.12,19:18
pre-robertkozich- Aha zle som to pochopil ale aj tak bungalovy čo výdam bývajú odosť večšie čo sa plochy týka 8x11 sa mi zdá málo a tých 0,3 hrubka ,čo ja viem,byť majitel asi by som sa škrabal za uchom pri pohlade na tak tenký základ ale ked je tak,tak OK.Viem že nato asi pôjdu DT a inak aj do nich som videl dávať kamene.
robertkozich
17.07.12,19:29
pre-robertkozich- Aha zle som to pochopil ale aj tak bungalovy čo výdam bývajú odosť večšie čo sa plochy týka 8x11 sa mi zdá málo a tých 0,3 hrubka ,čo ja viem,byť majitel asi by som sa škrabal za uchom pri pohlade na tak tenký základ ale ked je tak,tak OK.Viem že nato asi pôjdu DT a inak aj do nich som videl dávať kamene.

Ked ti mam pravdu povedat aj ja som sa cudoval ked som kukal ten projekt zakladov.. ale ked som videl na tom dalsom poschodovom vysku pasu len 0,4..tak sa necudujem...proste tí co to projektuju maju na to vzdelanie a ma to tak byt...ale ja dam 0,4 som sa rozhodol :).... aj ked si myslim ze co je v projekte tak to plati podla statiky na 200%
ciners
18.07.12,13:31
Vyska zakladoveho pasu je dana tym, ci je to zelezobeton alebo prosty beton. Tym je dany uhol roznosu zatazenia a vyska zakladoveho pasu. Pre namáhanie pody ale podstatnejsia sirka zakladoveho pasu, ta zavisi od zatazenia. Jednopodlazny dom nemusi mat automaticky menej zatazovany zaklad ako dvojpodlazny, zavisi to aj od vzdialenosti nosnych stien, pouzitych materialov atd.
pivko
18.07.12,13:46
Co na tom usetris??? pokial mas bungalov tak mas zakladovy pas aspon ja mam v tomto projekte š.0,7 a h.0,3.. co na tom usetrim..akurat si narobim kopu roboty a vsetko sa spomali..a nakoniec nic pozitivne mi to neprinesie...oslabim zaklad..to je vsetko...vypocitaj si kolko na tom usetris a ci sa ti to vobec oplati....za domiesavac das 50.-eur za m3....a zvladnu to dvaja cely pas zaliat a vyrovnat....a kamene budete kolkati davat + ich zohnat, dat na pozemok pripravit...podla mna blbost 1 triedy..

30 cm hĺbka základového pásu? pekná sranda , ja som pod plot dal 50cm a pod dom 70 , pre istotu.
robertkozich
18.07.12,19:09
30 cm hĺbka základového pásu? pekná sranda , ja som pod plot dal 50cm a pod dom 70 , pre istotu.

To je vyska betonu zakladovych pasov nie hlabka vykopu..ak si to tak pochopil....
pivko
19.07.12,05:35
aha , tak potom OK. Však aj ja mám okolo 30-40 /2 schody á 17cm/ nebudem predsa do domu šliapať po 10tich schodoch ,alebo chodiť po rebríku.