lydinka
08.02.06,19:20
AHOJTE poradaci, neviem kde som mala tuto temu zaradit, tak sorry ale skusum sa opytať:
Podnikateľ ma naj. zmluvu o prenajme nebytovych priestorov na dobu určitu na 5 rokov s výpovednou lehotou 1 mesiac. Chce ju teraz vypovedať /asi po pol roku/, pretože obchody nejdu ako si to predstavoval, avšak najomca mu vypoved nechce dat. Zmluva sa odvolava na § 9 ods. 2 a 3 zákona 116/199O.
Poradte, má na to právo???
rada
08.02.06,19:24
Predmetný §9 taxatívne vypočítava dôvody na skončenie nájmu na určitý čas. V ods. 2 kedy môže prenajímateľ vypovedať zmluvu pred uplynutím času a v ods. 3 kedy môže nájomca. Z iných dôvodov nemôže ani prenajímateľ ani nájomca skôr vypovedať nájom dojednaný na určitý čas.
Tento sa dá skončiť skôr jedine na základe vzájomnej dohody.
Žofa
13.12.06,17:57
Mám prenajaté predajné priestory a riadne uzatvorenú nájomnú zmluvu na dobu neurčitú.Po niekoľkých mesiacoch prenájímateľ bez akéhokoľvek zdôvodnenia zdvihol nájomné o 30%.V zmluve mám uvedené zvyšovanie nájomného iba na základe celoročnej inflácie. Má prenajímateľ právo zvýšiť nájomné v rozpore s nájomnou zmluvou? V prípade, že neakceptujem zvýšenie nájomného a došlo by k výpovedi zo strany prenajímateľa, ako sa môžem brániť?
Ďakujem
Žofa
Ďakujem
Žofa
Zoltán Kovács
13.12.06,18:00
Mám prenajaté predajné priestory a riadne uzatvorenú nájomnú zmluvu na dobu neurčitú.Po niekoľkých mesiacoch prenájímateľ bez akéhokoľvek zdôvodnenia zdvihol nájomné o 30%.V zmluve mám uvedené zvyšovanie nájomného iba na základe celoročnej inflácie. Má prenajímateľ právo zvýšiť nájomné v rozpore s nájomnou zmluvou? V prípade, že neakceptujem zvýšenie nájomného a došlo by k výpovedi zo strany prenajímateľa, ako sa môžem brániť?
Ďakujem
Žofa
Ďakujem
Žofa

V prvom rade by som písomne odvolal na konkrétny bod nájomnej zmluvy, kde sa píše o zvyšovaní nájomného. Je pravda, že to môže dopadnúť výpoveďou tej zmluvy, ale snáď máš aj nejakú výpovednú lehotu. Brániť sa proti tomu je veľmi ťažké.
Žofa
13.12.06,18:05
Ahoj smith,
vlastním s.r.o., výpoveďou zmluvy by som to mohla ihneď zabaliť. Čo tak žaloba na prenajímateľa za náhradu škody, resp. uplatnenie si svojich práv na súde?
Vďaka
Žofa
chlap
14.12.06,08:26
Ahoj smith,
vlastním s.r.o., výpoveďou zmluvy by som to mohla ihneď zabaliť. Čo tak žaloba na prenajímateľa za náhradu škody, resp. uplatnenie si svojich práv na súde?
Vďaka
Žofa

Nájomnú zmluvu uzavretú na dobu neurčitú, môže prenajímateľ aj nájomca vypovedať kedykoľvek aj bez udania dôvodu - §10 Zákona 116/1990. Nemáš nárok na náhradu škody ani by si neuspela na súde.
Ak sa ti vyhráža výpoveďou zo zmluvy, ak neakceptuješ zvýšenie nájomného, tak máš dve možnosti - akceptovať a zostať, alebo neakceptovať a dostať výpoveď.

Je vysoko pravdepodobné, že tvoj prenajímateľ si uvedomuje existenčnú závislosť tvojej firmy od jeho priestorov a preto ťa takto vydiera. Je na tebe, či sa necháš vydierať.
Žofa
18.12.06,16:55
Máš pravdu, vyzerá to tak, že moc na výber nemám.
Myslím, že ak by bola zmluva so všetkými podmienkami uzavretá na dobu určitú asi by bola pre mňa výhodnejšia ako zmluva na dobu neurčitú. Aspoň by som mala istotu, že zvyšovanie nájomného by bolo len na základe inflácie a samozrejme čo sa týka výpovede by nebol tiež problém.
Zdravím