Jelča
02.04.12,12:46
Dobry den, prosim Vas o radu: pri kúpe pozemku v BA2 pri Zlatych pieskoch nam sused povedal, ze nasa strana plotu je po pravej strane ked stojime na pozemku tvarou k brane....iní susedia nam ale hovoria, ze nasa strana plotu je síce po prave strane, ale ked stojime pred nasim pozemkou tvarou k brane.....ako to vlastne zistim???

Dakujem moc za vsetky rady, na stavebnom urade si ma prehadzuju ako loptu....:(:(
vratnik
02.04.12,11:02
Tvarou k brane po pravej strane. Zrejme to bude ten zhnity plot, ktory sused chce aby ho uz niekto konecne opravil ;),,,
Indeed
02.04.12,11:04
Opýtať sa starousadlíkov...
Jelča
02.04.12,11:05
Tvarou k brane po pravej strane sme uz urobili, sused je na druhej strane - preto sa pytam, lebo nam tvrdi, ze sme zadarmo urobili plot druhemu susedovi....
Jelča
02.04.12,11:06
a čo si tym pomozem??? Ked poviem, ze ostatní co tu byvaju tvrdia, ze je to ta druha strana tak on povie ze to nieje pravda....
Indeed
02.04.12,11:18
Tak potom pozor aby ste nemuseli plot prenášať o 20-30-40 cm

Dajte pozemok zamerať geodetovi.
petermikuláš
02.04.12,11:41
bomba vystihnuté, som sa schuti po čase zasmial nad tým ako zas niekto krásne vystihol poeticky realitu
TomasHC
02.04.12,12:12
Ideálne je urobiť plot sám - lepšie ako sa donekonečna dohadovať so susedom.

My sme mali v plote vrastený orech a môj skvelý sused povedal, že keď ho budem obkopávať, že si KĽUDNE môžem prejsť na jeho pozemok a obkopať ho aj z tej strany :D
misoft
02.04.12,12:16
Nepovedal PODKOPAŤ!? :D
Jelča
02.04.12,13:01
Geodet u nas bol pred 3 rokmi ked sme pozemok kupovali....ale co stym ma geodet??? Ved on len plot zameria, nepovie mi ci je to nas alebo susedov plot....
jahoszmsk
02.04.12,13:27
veď ak sa prejdeš peši po vašej ulici, tak uvidíš ktorý plot patrí ku ktorému domu, zvyknú byť napr. v predzáhradke nafarbené rovnako. ak na začiatku ulice je to ten po pravej strane, tak každý ďalší je tiež na pravej strane.
day
02.04.12,13:30
zakon neurcuje ktory plot je "vas", pripadne ktory budujete vy a ktory sused. je to na vasej dohode
verads
02.04.12,14:02
Dobry den , my sme si tiež pred piatimi rokmi kúpili starší dom , záhrada z jednej strany je a z druhej nie je oplotená. Tiež nám tak povedali , že ked stojim vonku na ulici pred branou tak na prvej strane je naša povinnost oplotenie, lenže tam už to je oplotené betonóvým múrom druhá strana je volná , susedkyne sliepky sa stále pásli v našej záhrade, raz som povedala susedke , že asi spravíme oplotenie tak sa len tak pousmiala popodfúzy , nakolko záhrada je dlhá aj 300 m a navyše to by bolo ich povinnostou vraj je to ich strana . Ona mi to ale nepovedala , povedal mi to sused z tej pravej strany , vraj plot nebol ani z jednej strany a on podnikal tak tam spravit ten betonovy múr vraj nám ušetril.... hm , ani sme tam ešte vtedy nemali kúpený dom . A vraj z druhej strany nech daju spravit susedia , takto som sa dozvedela , že ktora strana je vlastne naša. Nakolko by to stalo dost penazí susedia sa nemaju k činu, my tam nebývame, v lete tam chodíme občas . Teraz by som tam chcela chovat sliepky , ale neviem ako na to , čo potrebuju tie sliepky volieru, chliev, či taký ohrademy dvor ? ...Položím v inej rubrike otázku.
arizona
02.04.12,15:09
Ziaden zakon neprikazuje ohradit pozemok.
Je to iba na voli majitelov, ci si pozemok oplotia,alebo nie.
Tym padom ani ziaden zakon neuklada,ktoru stranu kto ma urobit. Zvacsa zacina oplocovat ten, kto postavil prvy dom v rade,ostatni sa uz potom nadpajaju...
Preto je vhodne,ak sa niekto pristahuje do cudzej obce,aby si zistil v okolitych domoch,ake maju dohody a ktora strana je vlastne "ich".

Zakon ale prikazuje tomu,kto chova nejake domace zvierata,aby pozemok oplotil,aby zamedzil vchadzaniu jeho zvierat na susedne pozemky

Občiansky zákonník, §127 znie:(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok
jahoszmsk
02.04.12,15:11
Ak chceš chovať sliepky, asi by si tam mala chodiť skoro každý deň.
jahoszmsk
02.04.12,15:14
na dedine každý má snahu oplotiť svoj pozemok, už len kvôli túlavým psom a zlodejom, lebo skoro každý má nejakú zeleninu na záhrade a hydinu, príp. prasiatko.