alltracboy
02.04.12,18:45
Anhydridovy alebo betonovy poter pre podlahove vykurovanie? Ake mate skusenosti?
dolfort
09.04.12,20:22
anhydrid:

+ aplikácia - rýchlosť, jednoduchosť
+ tepelná zotrvačnosť
+ menšia hrúbka poteru

- cena
- háklivosť na vodu (nemal by sa po aplikácii a vytvrdnutí už dostať do kontaktu s vodou)

rovnako ako akýkoľvek iný poter, treba to vedieť urobiť a dá sa pri tom pokaziť veľa vecí.

čítanie na dobrú noc:
http://www.google.sk/webhp?hl=sk&tab=ww#hl=sk&sclient=psy-ab&q=anhydrid&oq=anhydrid&aq=f&aqi=g10&aql=&gs_l=hp.3..0l10.126530l127812l4l127987l9l9l8l0l1l0 l0l0ll0l0.frgbld.&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=2916c92e3ed33173&biw=1280&bih=571
alltracboy
10.04.12,07:24
Dolfort, mna ale zaujima viac osobna skusenost.. tie clanky z netu mam precitane uz x krat. Su veci o ktorych sa nedocitas na nete. Napriklad ze znamemu klesa alebo sa kruti betonovy poter a vznikaju mu praskliny okolo stien. Nicmenej uz mam anhydrid objednany aj napriek tomu ze firma slubovala betonovy poter v tej istej rovinnosti. Ja proste miesaniu betonu na stavbe neverim.
mendo933
10.04.12,09:29
Domrvit ,môzu tak isto anhydrid ako aj beton,len pri anhydride ta to bude viac mrziet aj naprava bude drahsia.Mam betonovy na podlahovke a nepraska a ani rohy sa nedvihaju.Ale to bude asi aj tym ze som dost polieval prvy tyzden. Ak by som mal zbytocnych 500€ v case realizacir tak by som volil radsej anhydrid. U mna rozhodla cena, kedze mam dost velku plochu
filipenkobs
10.04.12,17:22
U mna tiež rozhodla cena , budúci týžden by mi maly robiť potery cement/piesok, pri mojej ploche 115m2 rozdiel v cene cca 1300 €. A známi to má tiež, majstri čo to robili sú šikovný majú peknú, rýchlu a podstivú robotu a môj názor je asi taký , že anhydrit je krajši (možno kvalitnejší) ale zbytočne predražený ... za myslím že rovnakú kvalitu. Známi s tým nemá žiadny problém za 1,5 roka užívania :)
mendo933
10.04.12,19:09
1300€ na 115m2 to je uz fakt velky rozdiel. Ja som mal cca 500€ na 140m2 a to bola firma z Ciech co robila viacerym z fora, takze aj referencie boli
dolfort
10.04.12,21:47
Dolfort, mna ale zaujima viac osobna skusenost..

no až po ten link je to osobná skúsenosť. ak si lookneš môj blog o stavbe (http://hrochot.hanusovci.sk) a regneš sa tam, vyhľadaj si denník a fotogalérie myslím že okolo 11/2009, je to tam v detailoch na čo si dať pozor, ako si urobiť prípravu a pod.
ono, myslím že subjektívne dokážeš ohodnotiť len osobnú skúsenosť pri realizácii toho poteru. t.j. či to išlo dobre, ako sa s tým robí a pod.
pri užívaní si neviem predstaviť ako by sa dal porovnať z vlastnej skúsenosti beton vs. anhydrid. možno ak by si 10 rokov žil na striedačku v dvoch susedných identických domoch kde jediný rozdiel by bol len v tých poteroch.
z čoho by sa snáď aj dalo dedukovať, že je jedno či dáš betón alebo anhydrid.

každopádne, nikto si to neberte osobne, my inžinieri, špekulanti a kutili ideme do anhydridu, a tí s priamočiarym uvažovaním nešpekulujú, neváhajú a nalejú betón. pokiaľ je človek so svojou voľbou spokojný tak asi nie je čo riešiť. absolútne a bez výhrad rešpektujem každého kto dá betón.

v krátkosti moja skúsenosť:
s užívaním no problem, poter je poter, tam už keď je to vyliate tak nič nenariešiš.
pri realizácii bol problém v tom že chlapom sa vkuse psul stroj, takže zasrali mi celý dvor od toho sajrajtu, no ale keď im konečne sadla karta tak za 2 hodiny mali urobených 85 m2. pritom mali dosť komplikovaný podklad, lebo som mal tak na hrane výškové rozdiely medzi najnižším a najvyšším bodom.
určite to nie je na svojpomocnú aplikáciu, dá sa pri tom pokaziť veľa vecí, ktoré je takmer nemožné následne opraviť.

na realizáciu hľadaj partiu s vynikajúcimi referenciami. máš len 1 pokus.
alltracboy
11.04.12,07:29
mna od betonu odradili tie dilatacne spary, cez ktore potom treba lepit kachlicky na silikon, dalej mozu dilatovane plochy proti sebe rozne klesat..kachlicky planujem robit sam, takze dalsi dovod pre anhydrid je ten, ze to nebudem snad musiet pracne zrovnavat. Beton sa robi polosuchy, urcite tam bude rovina ked sa to robi latou, ale neverim, ze sa da spravit uplna vodorovnost. A hlavne ma odradilo to , ze som cital na forach ze sa treba vyhnut miesaniu betonu na stavbe, nakolko co varka to original. Ja by som usetril asi 700 eur, ale zasa anhydrid je modernejsie material, pouziva s aj v zahranici hodne, to ze je drahy je pravda, ale ma aj hromadu vyhod oproti betonu. Argument ze beton je beton, pouzival sa 100 rokov u mna neobstal.
Edo1
11.04.12,19:09
Ja som sa rozhodol pre betón a to hlavne pre cenu- mám cca 120m2 hrúbky 8cm, čo by som u anhydritu sa nedoplatil. Prišl ami to robit firma- za 8hod hotove a je to super rovne. Už má 1/2 roka, kúril som celú zimu, mierne zdvihlo rohy cca 1-2mm, ale teraz vyzerá že to klesá spät. Polosuchý betón asi 18t, celkovo 1300e. SOm spokojný a nejakú vodivosť neriešim, lebo mám kopec polystyrénu pod poterom, asi tam to nepôjde.
dolfort
12.04.12,04:44
mna od betonu odradili tie dilatacne spary, cez ktore potom treba lepit kachlicky na silikon, dalej mozu dilatovane plochy proti sebe rozne klesat..kachlicky planujem robit sam, takze dalsi dovod pre anhydrid je ten, ze to nebudem snad musiet pracne zrovnavat.

dilatacie musis robit aj pri anhydride. ja som dlazbu poriesil tak ze dlazdicka zacina vzdy od dilatacie a dilatacne spary som zatmelil sikaflexom. ak mas podlahovku nezabudni lepit dlazbu flexilepidlom.
alltracboy
12.04.12,09:58
nes prisli robit.. dosiel kamion co to miesa, dvihol, pokazil sa a odisiel.. takze zajtra.. anhydrid netreba dilatovat tak vela ako beton.. napriklad domy do 100m2 sa ani nedilatuju. ani mne tam nedaju dilatacie.
dolfort
12.04.12,22:57
nes prisli robit.. dosiel kamion co to miesa, dvihol, pokazil sa a odisiel.. takze zajtra..
zakon schvalnosti. to aby betonari mali dalsi argument v rukach. ale fakticky maju pravdu.


anhydrid netreba dilatovat tak vela ako beton.. napriklad domy do 100m2 sa ani nedilatuju. ani mne tam nedaju dilatacie.
suhlasim ze netreba mozno az tak dilatovat, no tou dilataciou nic nepokazis.
dufam ze mas dilatacne pasy aspon okolo stien!
ja som urobil dilatacie navyse aj na kazdom prahu, de facto dilatacie kopiruju okruhy podlahovky. podlahove kurenie mam vyregulovane tak ze obcas mozu byt pomerne velke teplotne rozdiely medzi jednotlivymi okruhmi a miestnostami, tak nech to pekne pracuje, aspon sa hmota tak nenamaha pri prechodoch teplot. Ale je to len moje laicke uvazovanie..
Edo1
13.04.12,06:29
Keď sa tu riešia tie dilatácie- poradí mi niekto.
Ja mám dilatované steny a prechody medzi každou izbou. Cca na 70% plochy bude drevená podlaha- čiže 3 izby, obývačka a časť chodby. Izby sa stretávaajú4 dilatáciami s chodbou. Musím dávať dilatačný profil medzi drevenú podlahu, alebo by som mohol preklenúť dilatáciu podlahou v kuse? Ďakujem JH
lapejko
15.04.12,06:14
Keď sa tu riešia tie dilatácie- poradí mi niekto.
Ja mám dilatované steny a prechody medzi každou izbou. Cca na 70% plochy bude drevená podlaha- čiže 3 izby, obývačka a časť chodby. Izby sa stretávaajú4 dilatáciami s chodbou. Musím dávať dilatačný profil medzi drevenú podlahu, alebo by som mohol preklenúť dilatáciu podlahou v kuse? Ďakujem JH
ani drevená podlaha nemôže ísť v kuse viac ako 8bm, takže pod dverami je dilatácia nutná. Anhydrit ako samonivelizačný poter takisto dokáže stuhnúť hore kopcom ak sa neskontroluje rovinnosť aj v neprístupných kútoch, pod dlažbu je nutné prebrúsenie povrchu a spojovací mostík, ktorý zabráni nechcenej chemickej reakcii medzi sadrovým poterom a cementovým lepidlom. Pri nedodržaní technológie hrozí, že poter pod dlažbou a lepidlom zdegraduje na povrchu na kašu, bližšie info napr. na www.schonox.sk .Ale aj tak sa mi zdá smutnosmiešna logika dnešných stavebníkov dať na podlahu sadru a na steny cement?!
marko182
15.04.12,11:44
Ale aj tak sa mi zdá smutnosmiešna logika dnešných stavebníkov dať na podlahu sadru a na steny cement?!

Co je na tom zvlastne? Oba materialy maju rozlicne vlastnosti a preto sa na niektore ucely hodia viac alebo menej. To je ako keby si sa cudoval, preco ludia izoluju strechu mineralnou vlnou a na fasadu davaju polystyren.
vladek21
16.04.12,10:14
poter mu praska okolo stien z dovodu ze tam delal dilataciu okolo stien
vladek21
16.04.12,10:15
somarina od stien treba dilatovat inak ti to začne praskat okolo stien. nic sa nedeje.